90-lecie: Ostatni awans

Przedwczoraj w 36 artykule z unikalnego działu „90-lecie” przypomnieliśmy Wam, jak wyglądał ostatni spadek Lecha Poznań z Ekstraklasy. W roku jubileuszowym nie można się jednak smucić, więc dziś w kolejnym odcinku z naszego stałego cyklu wspominamy ostatni awans Kolejorza do elity.

> Party Poker < Coraz lepiej

Lech Poznań po spadku z Ekstraklasy w sezonie 1999/2000 w kolejnych rozgrywkach zaczął spadać jeszcze niżej i naprawdę niewiele brakowało, aby zleciał do III-ligi. Na szczęście wtedy ówczesne władze zwolniły Adama Topolskiego, który awansował z Kolejorzem do Pucharu UEFA w sezonie 1998/1999. Jego następcą został w kwietniu 2001 roku Bogusław Baniak za którego kadencji lechici nagle zaczęli wygrywać. Poznaniacy w rozgrywkach 2000/2001 ostatecznie utrzymali się w ówczesnej II-lidze, a później było już tylko lepiej.

Walczymy o awans

Od początku sezonu 01/02 „niebiesko-biali” regularnie zbierali punkty i to zarówno u siebie, jak i na wyjazdach. To zresztą pozwoliło lechitom plasować się w czubie tabeli oraz przede wszystkim realnie myśleć już nie o spadku do III-ligi, a o awansie do ówczesnej I-ligi.

Najdłuższe karne w historii Lecha

W tym samym czasie, w którym poznaniacy nieźle radzili sobie na zapleczu Ekstraklasy i kiedy zainteresowanie klubem zaczęło rosnąć, doszło do meczu w 1/16 PP z Pogonią. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to, że bój z ówczesnym czołowym klubem Ekstraklasy przeszedł do historii Lecha. Dlaczego? O tym pisaliśmy w jednym z poprzednich odcinków działu „90-lecie”. Wszystko dokładnie raz jeszcze można przeczytać -> tutaj.

Wiosenny powrót legendy

Wiosną 2002 roku do Lecha z kilkuletnich niemieckich wojaży powrócił Piotr Reiss. Na jego przyjściu do Kolejorza zyskała w rundzie rewanżowej cała ofensywa poznańskiej ekipy, która była jeszcze silniejsza.

Czarny koń Pucharu Ligi

Kolejorz po wyeliminowaniu Pogoni w 1/16 PP w kolejnej rundzie odpadł z Dyskobolią, jednak Puchar Polski to był nic przy grze lechitów w Pucharze Ligi. Poznaniacy po przejściu Jagi i Śląska odprawili z kwitkiem także silną wtedy Amikę Wronki. Zwycięski bój 3:2 graczy Baniaka na początku października 2001 roku zobaczyło z trybun blisko 20 tysięcy fanów, natomiast kibice podczas tamtego spotkania stworzyli na trybunach kapitalną atmosferę. Niestety wiosną, a konkretnie w ćwierćfinale PE Kolejorz musiał uznać już wyższość GKS-u Katowice i to w obu meczach.

Rok 80-lecia

Lech wiosną 2002 roku, a więc w czasie, gdy przewodził na zapleczu Ekstraklasy obchodził 80-lecie swojego istnienia. W jubileuszowym boju lechici pokonali na Bułgarskiej Tłoki Gorzyce 3:0, a tamto spotkanie miało wspaniałą otoczkę. O tym pisaliśmy już zresztą w jednym z poprzednich odcinków działu „90-lecie”. Cały artykuł -> tutaj.

Peleryny i nadkomplet

13 kwietnia 2002 roku miał miejsce na Bułgarskiej mecz o awans. Wtedy Kolejorz podejmował u siebie drugi w tabeli Orlen Płock, ale wszyscy wiedzieli, że jeśli poznaniacy wygrają, to na pięć kolejek przed końcem zapewnią sobie awans. Tamto spotkanie obejrzało więc blisko 25 tysięcy widzów, a na Bułgarskiej zjawił się nadkomplet publiczności. Fani Lecha zasiedli tego dnia nawet w sektorze gości, natomiast na każdym krzesełku stadionu czekała na każdego kibica specjalnie przygotowana peleryna będąca elementem oprawy na cały stadion.

Awans na Orlenie

Lech we wspomnianym wcześniej meczu wygrał, choć nie łatwo. W 70. minucie gry sędzia podyktował rzut karny, ale Piotr Reiss źle uderzył piłkę, więc bramkarz Orlenu obronił jego strzał. Na szczęście przy dobitce Ryszarda Remienia golkiper gości był już bezradny, a Lech objął prowadzenie, którego nie oddał do końca spotkania.

Koszulki i fety

Tuż przed końcem meczu piłkarze Lecha zdjęli meczowe koszulki pod którymi mieli inne, lecz z napisem „Ekstraklasa jest już nasza”. Potem na Stary Rynek udał się autokar z piłkarzami, a za nim duża część uradowanych kibiców z awansu Kolejorza do I-ligi.

Baniak stracił włosy

Bez wątpienia ojcem tamtego sukcesu Lecha był trener, Bogusław Baniak, któremu po meczu… obcięto w szatni wszystkie włosy i ogolono mu głowę na zapałkę.

Domowa drużyna

Lech w sezonie 2001/2002 był typowo domową drużyną, bowiem w 19 meczach u siebie zaliczył aż 18 zwycięstw i tylko jeden remis. Ponadto z 64 ogółem strzelonych bramek aż 40 zdobył u siebie, a stracił tylko 7.

Awans po dwóch latach z 1. miejsca

Kolejorz w ostatnim sezonie, który spędził na zapleczu Ekstraklasy wywalczył w sumie 88 punktów w 38 spotkaniach. Jego dokładny bilans to 26-10-2. Bramki: 64:18.

Tyraj do Korei?

Bardzo dobra postawa ówczesnego bramkarza, Norberta Tyrajskiego, który był wtedy ulubieńcem wielkopolskich kibiców została doceniona przez rozmaitych fachowców futbolowych w całym kraju. Mimo, że „Tyraj” był zawodnikiem tylko II-ligowego Lecha Poznań to niektórzy domagali się wtedy, aby golkiper Kolejorza pojechał na Mistrzostwa Świata jako trzeci bramkarz polskiej kadry. Według fachowców, byłby to dobry wybór, ale jednak Jerzy Engel zdecydował inaczej i Tyrajski nie poleciał do Korei.

Siła w kolektywie

Lech Poznań w sezonie 2001/2002 składał się z rozmaitych zawodników, bo zarówno z młodych, jak i tych, którzy byli już u schyłku kariery i awans był dla nich ostatnim sukcesem w karierze. Wtedy w Kolejorzu występowało wielu piłkarzy emocjonalnie związanych z klubem oraz z Wielkopolską. Siłą był przede wszystkim kolektyw i dobra atmosfera w szatni.

3-5-2

Właśnie takie ustawienie stosował wtedy poznański Lech. Wielu może się wydawać to dziwne, ale Kolejorz radził sobie w nim naprawdę nieźle. Z tyłu rządził przede wszystkim Zbigniew Wójcik, natomiast Arkadiusz Miklosik oraz Piotr Jacek kapitalnie radzili sobie w roli defensywnych pomocników. Ponadto za strzelania goli odpowiedzialny był wówczas dosłownie każdy.

Zmieniał się Lech, zmieniało się kibicowanie

Nowe władze z Radosławem Majchrzakiem na czele stanęły na wysokości zdania, bo mimo długów robiły wszystko, aby Lech był wielki. Mieli plany długofalowe i to dzięki nim klub zaczął z powrotem wracać na szczyt. To oni natchnęli nowy impuls w poznańską lokomotywę, na której mecze zaczęło przychodzić w tamtym sezonie coraz to więcej kibiców.

Prezentacja zawodników Lecha Poznań – sezon 2001/2002 (YouTube):

Kibice Lecha Poznań w sezonie 2001/2002 (YouTube):

90-lecie:

> Ostatni spadek
> Herby Lecha Poznań
> Historyczny montaż podgrzewanej murawy na Lechu + FOTO
> Lech Poznań w latach 1990-1999
> Kilka lokalizacji na stadion Lecha
> Cud w Błażejewku za sprawą Jerzego Kopy
> Lech Poznań w latach 1980-1989
> Trzecie podium Lecha (sezon 1977/1978)
> Budynki na i przy stadionie + FOTO
> Drugie podium Lecha (sezon 1950)
> Lech Poznań w latach 1970-1979
> Najpiękniejsze jupitery na świecie
> Lech Poznań w latach 1960-1969
> Pierwsze podium Lecha (sezon 1949)
> Lech Poznań w latach 1950-1959
> Dlaczego Kolejorz, a nie Kolejarz
> Lech Poznań w latach 1940-1949
> Szóste mistrzostwo Lecha Poznań
> Raj w kilkanaście sekund. Ruch – Lech 1:2
> Lech Poznań w latach 1930 – 1940
> Piąte mistrzostwo Lecha Poznań
> 51 sezonów Lecha w Ekstraklasie
> Pierwsze lata klubu (1920 – 1930)
> 89 ligowych rywali Lecha Poznań
> Czwarte mistrzostwo Lecha Poznań
> Wszystkie nazwy Lecha Poznań
> Skąd i dlaczego wzięła się nazwa Lech
> Najdłuższe karne w historii + FOTO
> Trzecie mistrzostwo Lecha Poznań
> Drugie mistrzostwo Lecha Poznań
> Wspomnienie obchodów 80-lecia
> Pierwsze mistrzostwo Lecha Poznań
> Wspomnienie obchodów 85-lecia + FOTO
> Smutny mecz grany dwa razy
> Jedyny i najlepszy tercet ABC
> Im zabrali nam dali (1993 rok)

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski
Fot: KKSLECH.com

10 komentarzy

  1. lewciu pisze:

    Na swoi sposob byly to cudowne czasy i mnostwo fajnych wydarzen. Dzieki za ten art 🙂

  2. radziu pisze:

    Dobrze jest raz jeszcze to sobie wszystko przypomniec. Zwlaszcza gowniarze i dzieci transferow powinny sie z tym zapoznac, bo to czysta historia. Az trudno uwierzyc, ze to bylo 10 lat temu

  3. TOMO pisze:

    hehe Reiss ma na tym filmie jeszcze wlosy, a Bugi wyglada jak pracownik budowlany przy stadionie na Euro :))

  4. prawdziwylechita pisze:

    najlepszy gacik jak za mlodu sie wchodzilo pod bramka z osoba dorosla:)

  5. Emiliano1991 pisze:

    co sie stalo ze stara tablica swietlna nad kotlem?

  6. daffi pisze:

    Rutek wymienil na Lewandowskiego

  7. Lechita pisze:

    Szkoda, ze z tamtych czasow nie ostalo sie wiecej filmikow niz te dwa…

  8. sedd pisze:

    w tamtych czasach kologo nie bylo filmowania komorkami a kamery byly ekstra drogie

  9. Emiliano1991 pisze:

    Ja powaznie pytam, bo jakos sluch o niech zaginal przy rozbiorce walow ziemnych

  10. kks janek pisze:

    Nowoczesny futbol to wielki, piękne stadiony, lepsza infrastruktura, bo już prawie nie ma zawodników, którzy są przywiązani do kluby w którym grają, liczy się tylko kto więcej da kasy 🙁 smutne ale prawdziwe