Kompromitacja pełną gębą

W pierwszym meczu III rundy piłkarskiej Ligi Europy sezonu 2012/2013, Lech Poznań przegrał na wyjeździe z AIK-iem Solna aż 0:3 (0:0). Dla Kolejorza jest to prawdziwa kompromitacja i praktycznie koniec szans na awans do kolejnej rundy.

> Party Poker <

Mecz od ataków rozpoczęli gospodarze, ale pierwsze pięć minut nie przyniosło strzału na bramkę. W 7. minucie gry rzut rożny wykonywali gospodarze. W tej sytuacji tylko szczęście uratowało lechitów przed stratą bramki. W 10. minucie na bramkę Kolejorza uderzył Lundberg, jednak na posterunku był Burić. Z biegiem czasu ataki gospodarzy nie były już tak ofensywne, więc lechitom pozwoliło to uspokoić swoją grę.

W 17. minucie z piłką do przodu zapędził się Ślusarski. Napastnik Lecha nie oddał w tej sytuacji strzału, bowiem AIK zablokował gracza Kolejorza. Po chwili Ivan Turina musiał już interweniować, ponieważ celnie na jego bramkę uderzył jeden z poznaniaków. Chwilę potem kolejna akcja Lecha i dobre dośrodkowanie z lewej strony Toneva. Piłkę wybili jednak obrońcy wicemistrza Szwecji. Od tego momentu lechici w pełni przejęli kontrolę na boisku i AIK nie zagrał już gościom tak jak na początku spotkania.

W 31. minucie za piłką pobiegł Gergo. Wymanewrował obrońcę, ale piłka po jego strzale nie wpadła do siatki tylko wyszła na rzut rożny. W 33. minucie gry Gergo podał do Toneva, a ten dośrodkował w pole karne. W tej sytuacji musiał interweniować Turina, bo gdyby tego nie zrobił, to piłka mogłaby wpaść do bramki. Po kilku minutach nieco nudniejszej gry, w 38. minucie rzut wolny wykonywał AIK. Płaski i mocny strzał Szweda z dystansu minął jednak bramkę Buricia. Pięć minut było niebezpiecznie pod bramką Bośniaka, bo akcję prawą stronę przeprowadził AIK. Na szczęście dla nas nikt jej nie zamknął.

Drugą część gry od ataku zaczął Lech. Niestety złe podania sprawiły, że nie było strzałów. Dopiero w 49. minucie z daleka uderzył Możdżeń, lecz minimalnie obok słupka. Od tego momentu aż przez kilka minut nie działo się nic ciekawego. W 59. minucie gry rzut rożny wykonywał jednak AIK i po zamieszaniu w polu karnym zdobył bramkę.

Po strzelonym golu Kolejorz nadal miał problemy z utrzymaniem się przy piłce, natomiast gospodarze dość łatwo radzili sobie z wyminięciem lechitów. W 72. minucie gry znów zaspała obrona Lecha i niewiele brakowało, aby Lundberg w sytuacji sam na sam podwyższył na 2:0.

W ostatnim kwadransie meczu lechici uświadomili sobie, że wynik jest zły i w końcu się obudzili. Poznaniacy zaczęli grać szybciej, ale nadal brakowało strzałów. W 78. minucie meczu kolejny błąd obrony Kolejorza bezlitośnie wykorzystał AIK. Gospodarze nie zwalniali tempa i w 83. minucie mogło być 3:0. W tej sytuacji Kolejorza uratował Burić. Trzy minuty nic już Lechowi nie pomogło, a Lundberg nie miał żadnych problemów z pokonaniem golkipera Lecha. Mutumba podał na środek do napastnika AIK-u, a ten mocnym uderzeniem wpakował futbolówkę pod poprzeczkę. Ostatecznie mecz zakończył się wysoką porażką Lecha.

AIK Solna – KKS Lech Poznań 3:0 (0:0)

Bramki: 59.Lorentzson 78.Borges 86.Lundberg

Sędzia: Marco Fritz (Niemcy)

Żółte kartki: Persson, Danielsson – Możdżeń, Henriquez, Lovrencsics

Widzów: 13000 (450 kibiców Lecha)

AIK Solna: Turina – Lorentzson, Backman, Karlsson, Johansson – Gustavsson (79.Atakora), Tjernstrom, Persson (79.Danielsson), Mutumba – Borges, Lundberg.

Rezerwowi: Stamatopoulos, Danielsson, Quaison, Ozkan, Atakora, Kamara, Amponsah.

KKS Lech: Burić – Wołąkiewicz (84.Drewniak), Kamiński, Arboleda, Henriquez – Możdżeń (73.Ubiparip), Trałka, Murawski, Tonev (85.Bereszyński) – Lovrencsics, Ślusarski.

Rezerwowi: Kotorowski, Djurdjević, Drewniak, Wilk, Kiełb, Bereszyński, Ubiparip.

Kapitanowie: Tjernstrom – Murawski

Trenerzy: Andreas Alm – Mariusz Rumak

Pogoda: +20°C, pogodnie