Rotacje jak u Bakero

W trwającym obecnie sezonie, piłkarze Lecha Poznań rozegrali jak na razie 17 meczów z czego 10 ligowych, 6 pucharowych i 1 w rozgrywkach Pucharu Polski. Szansę występu dostali właściwie wszyscy zawodnicy znajdujący się w pierwszym zespole.


Pod tym względem Kolejorz prowadzony przez Mariusza Rumaka przypomina trochę zespół Jose Marii Bakero Escudero. Utalentowany szkoleniowiec Lecha Poznań podobnie jak Hiszpan też lubi stosować rotację, choć z tą różnicą, ze poszczególnych piłkarzy wystawia na optymalnych dla nich pozycjach.

Co ciekawe gra któregoś zawodnika w danym spotkaniu nie oznacza, że piłkarz ten wystąpi w kolejnej konfrontacji. Jak dotąd tylko raz zdarzyło się, by Lech Poznań wyszedł na kolejny mecz w takim samym składzie w jakim zagrał w poprzednim pojedynku.

Taka sytuacja miała miejsce w sierpniu, kiedy to Kolejorz po rozbiciu Ruchu na kolejny bój z Polonią wyszedł w niezmiennym składzie i na dodatek brak rotacji przyniósł efekt, bo „niebiesko-biali” wygrali wtedy drugi raz z rzędu.

Natomiast póki co linia defensywna Kolejorza jest formacją, w której trener, Mariusz Rumak dokonuje najmniej rotacji. Zupełnie inaczej jest za to na skrzydłach, gdzie panują spore przetasowania. Ponadto środek pomocy także jest często zmieniany.

Co ciekawe już teraz wiadomo, że na wieczorne spotkanie z Widzewem poznaniacy również wyjdą w innym zestawieniu niż na ubiegłotygodniowy mecz z Wisłą. Stanie się tak m.in. dlatego, że z powodu kartek nie będzie mógł zagrać w Łodzi pomocnik, Łukasz Trałka.

Mecze Lecha Poznań. ustawienia stosowane w trakcie spotkania i składy:

05.07, Lech – Zhetysu 2:0 (1-4-3-3 przechodzące w 1-4-4-2)
Skład: Kotorowski – Możdżeń, Wołąkiewicz, Kamiński, Henriquez – Trałka (54.Murawski), Drewniak – Lovrencsics, Krivets (46.Ubiparip), Tonev (85.Kiełb) – Ślusarski.

12.07, Zhetysu – Lech 1:1 (1-4-3-3 przechodzące w 1-4-4-2)
Skład: Kotorowski – Możdżeń, Wołąkiewicz, Kamiński, Henriquez – Lovrencsics (66.Kiełb), Drewniak, Murawski, Djurdjević (81.Tonev), Ubiparip – Ślusarski (90.Kędziora).

19.07, Khazar – Lech 1:1 (1-4-4-2 przechodzące 1-4-5-1)
Skład: Burić – Wołąkiewicz, Kamiński, Arboleda, Henriquez – Możdżeń, Drewniak, Murawski, Tonev (73.Wilk) – Ubiparip (86.Lovrencscis), Ślusarski (60.Djurdjević).

26.07, Lech – Khazar 1:0 (1-4-4-2)
Skład: Burić – Wołąkiewicz, Kamiński, Arboleda, Henriquez – Możdżeń, Trałka (90.Djurdjević), Murawski, Tonev – Ubiparip (64.Lovrencsics), Ślusarski (86.Bereszyński).

02.08, AIK – Lech 3:0 (1-4-4-2 przechodzące w 1-4-5-1)
Skład: Burić – Wołąkiewicz (84.Drewniak), Kamiński, Arboleda, Henriquez – Możdżeń (73.Ubiparip), Trałka, Murawski, Tonev (85.Bereszyński) – Lovrencsics, Ślusarski.

09.08, Lech – AIK 1:0 (1-4-3-3 przechodzące w 1-4-4-2)
Skład: Burić – Ceesay, Wołąkiewicz, Arboleda, Henriquez – Trałka (61.Bereszyński), Murawski – Możdżeń, Drewniak, Tonev (61.Ubiparip) – Lovrencsics (85.Wilk).

12.08, Olimpia – Lech 2:1 (1-4-3-3 przechodzące w 1-4-4-2)
Skład: Kotorowski – Ceesay, Wołąkiewicz (38.Arboleda), Kamiński, Henriquez – Możdżeń, Trałka, Drewniak – Bereszyński (75.Tonev), Ślusarski (46.Ubiparip), Lovrencsics.

18.08, Lech – Ruch 4:0 (1-4-4-2 przechodzące w 1-4-3-3)
Skład: Burić – Ceesay, Wołąkiewicz, Arboleda, Henriquez – Możdżeń (75.Drewniak), Trałka, Murawski, Tonev (55.Ubiparip) – Lovrencsics, Ślusarski (81.Bereszyński).

25.08, Polonia – Lech 1:2 (1-4-4-2 przechodzące w 1-4-5-1)
Skład: Burić – Ceesay, Wołąkiewicz, Arboleda, Henriquez – Możdżeń (62.Ubiparip), Trałka, Murawski, Tonev (88.Djurdjević) – Lovrencsics (90.Bereszyński), Ślusarski.

02.09, Lech – Górnik 0:0 (1-4-3-3 przechodzące w 1-4-4-2
Skład: Burić – Ceesay, Wołąkiewicz, Arboleda, Henriquez – Drewniak (46.Możdżeń), Trałka, Murawski – Lovrencsics (61.Bereszyński), Ślusarski, Tonev (82.Ubiparip).

17.09, GKS – Lech 0:1 (1-4-4-2)
Skład: Burić – Ceesay, Wołąkiewicz (84.Henriquez), Arboleda, Kamiński – Możdżeń (62.Wilk), Trałka, Murawski, Tonev – Lovrencsics (78.Bereszyński), Ślusarski.

23.09, Lech – Pogoń 1:1 (1-4-4-2 przechodzące w 1-4-3-3)
Skład: Burić – Ceesay, Wołąkiewicz, Arboleda, Henriquez – Możdżeń (82.Wilk), Trałka, Murawski, Tonev (75.Reiss) – Lovrencsics, Ślusarski (65.Bereszyński).

30.09, Lechia – Lech 2:0 (1-4-4-2 przechodzące w 1-4-3-3)
Skład: Burić – Ceesay, Wołąkiewicz (16.Kamiński), Arboleda, Henriquez – Możdżeń (62.Reiss), Trałka, Murawski, Wilk – Bereszyński, Ślusarski (79.Ubiparip).

06.10, Lech – Piast 4:0 (1-4-3-3)
Skład: Burić – Ceesay, Wołąkiewicz, Kamiński, Henriquez – Trałka, Drewniak (64.Tonev), Murawski – Ubiparip (73.Wilk), Ślusarski, Lovrencsics (83.Wolski).

19.10, Zagłębie – Lech 0:1 (1-4-3-3)
Skład: Burić – Ceesay, Kamiński, Arboleda, Wołąkiewicz (80.Wilk) – Murawski, Drewniak (66.Reiss), Trałka – Ubiparip, Ślusarski (61.Tonev), Lovrencsics.

27.10, Lech – Jaga 0:2 (1-4-4-2 przechodzące w 1-4-3-3)
Skład: Burić – Wołąkiewicz (61.Kędziora), Kamiński, Arboleda, Henriquez – Możdżeń, Trałka, Murawski, Tonev (73.Reiss) – Ubiparip, Ślusarski (39.Lovrencsics).

02.11, Wisła – Lech 0:1 (1-4-3-3 przechodzące w 1-4-5-1)
Skład: Burić – Ceesay, Kamiński, Arboleda, Henriquez – Murawski, Drewniak (60.Linetty), Trałka – Możdżeń, Bereszyński (78.Djurdjević), Tonev (70.Ubiparip).

Źródło: inf. własna
Autor: Marcin Hamasiak

>> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<


9 komentarzy

  1. tomek27 pisze:

    No nie zawsze na optymalnych pozycjach,oczywiscie nie az tak jak Bakero,ale:
    Drewniaik – ofensywny pomocnik
    Vojo- skrzydlowy
    Mozdzen – prawa obrona
    Lovre – ofensywny pomocnik
    Nie sa to moze pomysly typu – Stilic w ataku,Rudniev na skrzydle ,ale szczegolnie z Mozdzeniem sie wyglupil

  2. Mouze pisze:

    No z Możdżeniem przekombinował ale pamiętajmy ze w tamtym okresie nie mieliśmy żadnego prawego obrońcy.Sam pomysł rotacji jest dobry,tylko trzeba ja wykorzystywać z głowa.Bakero skład ustalał chyba przy pomocy kości.

  3. siara pisze:

    Ktos puka do drzwi Rutkowskiego,kto tam pyta!? Hose Maria Bakero Eskudero-wypier.. wszyscy czterej!

  4. wielkikks pisze:

    Rumak nie tylko rotował ale nie wystawiał czesto piłkarzy na swoch nominalnych pozycjach. Ja dodam do tego powyżej przytoczonego Możdżeń – prawa obrona, prawa pomoc, defensyny i ofensywny pomocnik. I to jego największa głupota ! Wreszcie dotarło że nominalnych pozycji się często nie zmienia. W zalezności od meczowej potrzeby i kaprysu. Lepiej późno niż wcale. A nadmierna rotacja w składzie też nie zawsze jest wskazana. Fajnie ze rywalizacja jest wtedy wieksza i motywacja szczególnie tych mniej grających rośnie. Ale już zaespół Smudy pokazał jak ważna jest powtarzalność. I jak dzięki temu można zdominować rywala i radzić sobie w grze atakiem pozycyjnym gdy zespół funkcjonuje powtarzalnie jak maszyna.

    Sponatniczność tak ale współtowarzyszaca wyuczonym do bólu schematom i bazująca na powtarzalności i dobrej organizacji gry. Tak jak miało to miejsce u Smudy ! Kazdy ma wiedzieć co ma grać czy jak się ustawiać po stracie piłki, a nie przyjmować piłkę i się dopiero rozglądać i zastanawiać co z nią zrobić. Można z najprostszych schematów korzystać i tworzyć świetne sytuacje dzięki temu jak w Lubinie w pierwszych minutach ? Można. Więc Panie Rumak prosimy ta drogą podążać.

  5. Alcatraz pisze:

    Jak dla mnie to nie jest żadna rotacja!!!
    Po prostu wielu piłkarzy ofensywnych gra poniżej możliwości: Tonev,Lovrencsics, Mozdzeń lub są to piłkarze bardzo młodzi na dorobki i gra w ich wieku nieregularna jest normą.
    Jest tez trochę zmian wymuszonych szczególnie dokonywanych w obronie.
    No i najważniejsze o grze decyduje micro cykl tygodniowego treningu, a więc etyka pracy. To ze nikt nie jest pewny miejsca w składzie wzmaga rywalizację.
    Jak Lovrencsics (1 kolejka) i Tonev(mecz pucharowy) zaczną grać na miarę talentu to nikt ich ze składu nie wygryzie.

  6. wielkikks pisze:

    Chyba mamy kolejnego językoznawcę 🙂 Może masz jakąs nową definicję tego zjawiska 🙂 Czy to jest wymuszone czy zamierzone to nie ma znaczenia kolego chodzi o sam fakt iż tego rodzaju zmiany w składzie są dokonywane.

    Natomiast z tym się można zgodzić „to ze nikt nie jest pewny miejsca w składzie wzmaga rywalizacje, gra w ich wieku nieregularna jest normą”

  7. Franky pisze:

    Alcatraz – ty pojecie rotacja pomyliles z czym zupelnie innym

  8. Alcatraz pisze:

    W piłce nożnej rotację stosuje się w celu efektywniejszego wykorzystania potencjału drużyny najczęściej chodzi o potencjał fizyczny nadwątlony napiętym kalendarzem , bądź też rotuje się składem z uwagi na taktykę. Czyli zamiana niskiego szybkiego napastnika na wysokiego dobrze zbudowanego na przykład.
    Jeśli weźmie się pod uwagę to drugie zagadnienie to może odrobinę Rumak rotuje składem.

  9. Andre pisze:

    Bakero juz by dawno mial ustalony sklad rotacyjny, jego zmiennik do tej pory sam niewie co chce !!!