Kibice uczcili pamięć Turiny

TurinaTydzień temu w nocy z godziny 2:00 na 3:00 i z 2 na 3 maja zmarł we śnie były bramkarz Lecha Poznań, Ivan Turina. Przyczyną zgonu niespełna 33-letniego golkipera były niewykryte wcześniej problemy z sercem.

Informacja o śmierci Chorwata mocno wstrząsnęła kibicami Lecha Poznań, ale także poruszyła klub Dinamo Zagrzeb, którego Ivan Turina był wychowankiem oraz przede wszystkim AIK Solna. To właśnie w tej drużynie grał ostatnio Chorwat, a jego śmierć była bolesnym ciosem dla całego szwedzkiego klubu w tym jego władz, piłkarzy i w głównej mierze dla kibiców.

Parę dni temu AIK spotkał się w ligowym meczu z IFK Goteborg podczas którego Szwedzi uczcili pamięć Ivana Turiny. Na murawie pojawiły się flagi dwóch krajów narodowych oraz koszulka z numerem „27” z którym to na koszulce regularnie grał w Solnej chorwacki golkiper.

Ponadto kibice AIK-u pożegnali Chorwata różami i zniczami. Gdy tylko wszyscy w Sztokholmie i Solnej dowiedzieli się o tragicznej śmierci niespełna 33-letniego zawodnika zaczęli przynosić kwiaty i znicze do centrum treningowego AIK-u. Podczas ostatniego meczu z IFK róże zostały także złożone za jedną z bramek.

Dodatkowo za tą bramką przed ostatnim meczem ultrasi AIK-u ukazali również oprawę z wizerunkiem Ivana Turiny i z transparentem oznaczającym „Ivan Turina – dla nas zawsze bohater”. Prócz tego w 27. minucie gry spotkanie AIK – IFK na chwilę zostało przerwane, a wszyscy stanęli wtedy w bezruchu. Jedynie kibice skandowali wówczas „Ivan Turina”. Do 27. minuty gospodarze zresztą przegrywali, ale cztery minuty później doprowadzili do wyrównania, zaś całe zawody, które obejrzało 24211 osób wygrali 3:1.

Warto zaznaczyć, że w najbliższy poniedziałek na nowiutkiej Friends Arenie na której od tego sezonu klub Ivana Turiny oraz były rywaa Lecha Poznań w pucharach rozgrywa swoje domowe mecze spotka się w charytatywnym boju z Dinamem Zagrzeb. Dochód z tego starcia zostanie przekazany rodzinie zmarłego bramkarza.

Natomiast przy okazji sobotniej konfrontacji Lecha Poznań z Wisłą Kraków o Ivanie Turinie pamiętali też kibice Kolejorza. Spotkanie poprzedziła minuta ciszy ku czci zmarłego, a prócz tego Kocioł skandował również imię i nazwisko byłego bramkarza Kolejorza mającego duży wpływ na zdobycie przez Lecha Pucharu Polski w 2009 roku. Nad Kotłem zawisł także transparent „Ivan Turina RIP”. Informacja o śmierci Chorwata dotarła też do władz UEFA. Michel Platini złożył bowiem list kondolencyjny na ręce władz AIK-u Solna.

Na koniec przypomnijmy, że Ivan Turina swoją piłkarską karierę rozpoczął w Dinamie Zagrzeb z którym świętował zdobycie dwóch Mistrzostw Chorwacji, dwóch pucharów i jednego superpucharu. Prócz tego występował jeszcze w NK Osijek, Skodzie Xanthi, Lechu Poznań i ostatnio w AIK-u Solna.

Chorwacki golkiper wraz z Lechem Poznań grał w 1/16 Pucharu UEFA oraz wywalczył Puchar Polski w 2009 roku. Ivan Turina zanotował w „niebiesko-białych” barwach 25 spotkań z czego 12 lidze. Od 2010 roku grał w AIK-u Solna, gdzie był jedną z największych gwiazd drużyny.

W sierpniu 2012 roku były lechita gościł na Bułgarskiej i miał spory wkład w wyeliminowanie Kolejorza w III rundzie kwalifikacji Ligi Europy. Ivan Turina zostawił dwie córki i żonę w ciąży. W „niebiesko-białych” barwach zanotował 25 meczów w tym 12 spotkań ligowych.