Honka Espoo – przedstawienie ogólne – KKSLECH.com – KKS Lech Poznań – Największy i najpopularniejszy nieoficjalny serwis Kolejorza

Honka Espoo – przedstawienie ogólne

honkaJuż tylko parę dni dzieli Lecha Poznań od inauguracji nowego sezonu 2013/2014 do której dojdzie w meczu z Honką Espoo. Cały czas analizujemy oraz szczegółowo przedstawiamy pucharowego Kolejorza i tak będzie aż do wtorku.


Wielu rzeczom przyglądamy się i przyglądaliśmy się już osobno, ale są także takie, którym osobno nie poświęcimy miejsca w najbliższym czasie. Wszystkie te ciekawostki na temat pucharowego przeciwnika Lecha Poznań zebraliśmy w jedną wiadomość, czyli w ogólne przedstawienie Honki Espoo.

Klub Honka Espoo powstał w 1957 roku, ale początkowo nosił nazwę Tapio Honka. Dopiero 18 lat później zmieniono nazwę klubu na FC Honka i klub z miasta Espoo leżącego koło stolicy Finlandii, Helsinek zwie się tak aż do dziś. Honka przez lata była w cieniu innych drużyn w swoim kraju, lecz w 2005 roku nastąpił przełom, którego efekty widać aż do dzisiaj.

Pucharowy przeciwnik Kolejorza w 2005 roku wywalczył awans do fińskiej ekstraklasy i od tego czasu gra w niej nieprzerywanie do dziś. To oczywiście zasługa trenera Miki Lehkosuo, którego sylwetkę przedstawialiśmy na łamach serwisu parę dni temu. Honka w latach 2006-2011 była na koniec roku druga albo czwarta w lidze. Jedynie w zeszłym sezonie 2012 gracze z Espoo zajęli dopiero siódme miejsce.

W zamian Honka zdobyła historyczny, bo pierwszy krajowy puchar w swojej historii. Wcześniej „Stare sosny” były w Pucharze Finlandii co najwyżej drugie (w 1969, 2007 i 2008 roku). Do największych sukcesów Honki zaliczają się także dwa Puchary Ligi Fińskiej zdobyte w 2010 i 2011 roku oraz dwa wicemistrzostwa kraju osiągnięte w 2008 i 2009 roku.

Tymczasem w europejskich pucharach piłkarze z Espoo największy sukces osiągnęli pięć lat temu. Po wyeliminowaniu dwóch drużyn w ostatniej rundzie eliminacyjnej Pucharu UEFA, czyli tuż przed fazą grupową mierzyli się z Racingiem Santander. O tym pisaliśmy w jednym z artykułów wczoraj, ale o rekordowej frekwencji na tamtym meczu (przyszło ponad 9000 tysięcy ludzi) wtedy nie wspominaliśmy.

Aktualnie trenerem Honki jest Mika Lehkosuo o którym już szeroko pisaliśmy w ostatnim czasie, a jego asystentem również był reprezentant Finlandii, Vesa Vasara. Z kolei za szkolenie bramkarzy odpowiada Jarkko Tuomisto, zaś prezesem Honki Espoo jest Jouko Harjunpää. Piłkarze reprezentujący „Starą sosnę” grają na co dzień w „czarno-żółtych” strojach z elementami białego koloru.

Roczny budżet Honki Espoo to około 5 milionów złotych. Z roku na rok coraz silniejszy zespół mający w swoim składzie mnóstwo młodych zawodników oraz paru starszych i doświadczonych graczy z ciekawym cv (sylwetki wszystkich piłkarzy przedstawimy niebawem) celuje w tym sezonie w historyczne Mistrzostwo Finlandii i chce zdetronizować HJK Helsinki.

W Finlandii nie ma drugiego takiego klubu, który tak dobrze szkoliłby młodzież w tym kraju jak robią to w Honce. Głównym sponsorem rywala Kolejorza jest firma Ruukki zajmująca się produkcją elementów stalowych, natomiast sponsorem technicznym jest Umbro. Honkę wspiera oczywiście wiele mniejszych firm oraz przedsiębiorstw, jednak nazwy tych marek nic kibicom Kolejorza nie powiedzą, bowiem te firmy nie działają na polskim rynku.

Honka Espoo w klubowym rankingu UEFA jest dużo, dużo niżej od Lecha Poznań, gdyż dopiero na 279. miejscu z bardzo niskim współczynnikiem 3.701. Co ciekawe Honka to nie tylko sekcja piłki nożnej. Honka ma również sekcję piłkarską kobiet, która odnosi nie gorsze sukcesy aniżeli drużyna męska. Honka to w tej chwili jedyny klub z Finlandii grający w Lidze Europy, ponieważ trzy inne zespoły w tym jeden występujący w pucharach dzięki Fair Play wczoraj odpadły.

Źródło: inf. własna
Fot: KKSLECH.com

>> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<


komentarzy 5

 1. aliz napisał(a):

  Czwartek Polsat Sport pokaże mecze Lecha Poznań i Śląska Wrocław w eliminacjach Ligi Europejskiej. SUPER!!!!!!!!!!!!!!
  Okichać ITI i TV publiczną!!!

 2. aliz napisał(a):

  ok. Ligi Europy – to z radości :-))

 3. Versoo napisał(a):

  Z Polskiego rynku umbro juz sie wycofalo. Fajne koszulki mieli. Ostatni raz chyba Wisla

 4. Lechita napisał(a):

  Tylko wisla je miala w polsce