Gra lepsza niż wynik. Lech – Ordabasy 1:2

pilkaW sparingowym meczu rozegranym dziś na jednym z boisk treningowych kompleksu IC Santai Football Center w tureckim Belek drużyna Lecha Poznań przegrała w pierwszym z siedmiu sparingów w trakcie zimowych przygotowań do rundy wiosennej sezonu 2014/2015 z Ordabasami Shymkent 1:2 (1:1). Kolejorz szczególnie dobrze zaprezentował się w drugiej połowie starcia z Kazachami, ale m.in. przez katastrofalny błąd Krzysztofa Kotorowskiego w pierwszej odsłonie przegrał.

Pierwsze minuty sparingu z Kazachami były bardzo wyrównane. Gra toczyła się głównie w środku pola, brakowało strzałów, a rywal próbował się przedostać pod bramkę Kotorowskiego głównie długim podaniem. W 12. minucie z rzutu wolnego dośrodkowywał Douglas, lecz żaden z lechitów nie potrafił oddać strzału. W odpowiedzi dwie minuty później niecelnie po ziemi strzelał piłkarz Ordabasów. W 18. minucie gry szybką akcję poznaniaków prawą stroną wybiciem piłki przerwali Kazachowie. W 23. minucie głową do Kotorowskiego zagrywał jeden z obrońców Kolejorza. Bramkarz Lecha w kompromitujący sposób wypuścił piłkę z rąk próbując ją wcześniej niezdarnie złapać. Prezent wykorzystali Kazachowie, którzy w prostej sytuacji wyszli na prowadzenie. W 25. minucie nie popisał się za to golkiper Ordabasów, który naciskany przez dwójkę Hamalainen – Kownacki dał się łatwo pokonać, zatem poznaniacy szybko doprowadzili do remisu. Po strzeleniu tego gola na murawie zdecydowanie dominował zespół Lecha, ale groźnych sytuacji było niewiele. W dodatku gra coraz mocniej się zaostrzyła. Ostatecznie pierwsza połowa zakończyła się remisem.

Druga połowa rozpoczęła się od ataków Kolejorza. W 47. minucie z lewej strony w pole karne dogrywał Keita, ale żaden z lechitów nie zamknął akcji. W 51. minucie piłkarza Ordabasów zahaczył w polu karnym Henriquez. Sędzia wskazał na wapno, zaś Kazachowie wyszli na prowadzenie. Po stracie gola do dalszych ataków rzucił się Lech. Poznaniacy próbowali przedrzeć się pod bramkę w rozmaity sposób, jednak średnio im to wychodziło. W 66. minucie groźnie w pole karne dośrodkował Gergo. Piłkę przejął Holman, ale lekko ją podbijając nie oddal strzału. Minutę później lechici wyprowadzili kolejną groźną akcję, której również nikt nie potrafił zamknąć. Im było bliżej końca sparingu tym lechici grali szybciej, składniej i stwarzali groźniejsze sytuacje. W 82. minucie w końcu pod bramkę Lecha zapędzili się Kazachowie. Ich strzały z bliska zostały na szczęście zablokowane przez obrońców. Po trzech minutach w polu karnym rywala główkował Ubiparip, lecz źle trafił w futbolówkę. W 90. minucie bezpośredni strzał Keity z wolnego świetnie sparował bramkarz klubu z Shymkentu, by już w doliczonym czasie gry ponownie zatrzymać celne uderzenie Norwega. Mimo sporej przewagi w drugiej odsłonie Lech Poznań przegrał więc w swoim pierwszym sparingu tej zimy 1:2. Kolejny pojedynek już 20 stycznia. Wtedy rywalem Kolejorza będzie Eskisehirspor.

Jak padły gole?

22 min. – Głową do Kotorowskiego odgrywał jeden z obrońców. Bramkarz Lecha próbował złapać piłkę i ją opanować, ale nie dał rady. Dopadł do niej Kazach, który zdobył gola na 1:0.
25 min. – Golkipera Ordabasów do końca naciskał Kownacki, który do spółki z Hamalainenem doprowadził do remisu. W tej sytuacji bramkarz rywala nie popisał się tak jak Kotorowski.
51 min. – Piłkarza Ordabasów zahaczył w polu karnym Henriquez. Po przypadkowym faulu rywale wyszli na prowadzenie. Lis nie wyczuł mocnego strzału w sam środek bramki.

KKS Lech Poznań – Ordabasy Shymkent 1:2 (1:1)
Bramki: 25.Hamalainen – 22. 51. (rzut karny)
Skład (I połowa): Kotorowski – Kędziora, Bednarek, Kamiński, Douglas – Trałka – Zulciak, Serafin, Hamalainen, Formella – Kownacki.
Skład (II połowa): Lis – Zagórski, Arajuuri, Cernomordijs, Henriquez – Drewniak – Lovrencsics, Holman, Jevtić, Keita – Ubiparip.
Trenerzy: Maciej Skorża – Viktor Kumykov
Pogoda: +15°C, pogodnie