Sukcesy młodzieży z Akademii Lecha Poznań w 2014 roku

juniorzy2Na przełomie grudnia i stycznia w kilkudziesięciu artykułach podsumowaliśmy 2014 rok w wykonaniu Lecha Poznań. Serię zimowych podsumowań kończymy bardzo przyjemną rzeczą, a mianowicie przypomnieniem osiągnięć młodzieży Kolejorza w mijających dwunastu miesiącach.


Juniorzy z Akademii poznańskiego Lecha w 2014 roku przynieśli klubowi wiele chwały, natomiast kibicom dostarczyli wiele radości. Młodzież Kolejorza dominowała na krajowym podwórku rozbijając i to parę razy warszawską Legię triumfując przy okazji w wielu innych ważnych meczach czy dobrze spisując podczas halowych turniejów. Każdy Wielkopolanin kibicujący Lechowi Poznań oraz władze klubu mogą być dumne z Akademii. Wszystko to co w 2014 roku osiągnęli juniorzy Kolejorza opisujemy w jednym, bardzo obszernym artykule poniżej. Zapraszamy do lektury podsumowującej minione dwanaście miesięcy.

Miazga miernej Legii

W sobotę, 8 marca i w niedzielę, 9 marca 2014 juniorskie drużyny Lecha Poznań w ramach przygotowań do rundy wiosennej i porównania siły Akademii mierzyły się z warszawską Legią. Kolejorz triumfował nad „Wojskowymi” we wszystkich rocznikach.

Na tamten weekend zaplanowano łącznie siedem meczów towarzyskich Lecha Poznań z Legią Warszawa. Dwa z nich odbyły się w głównej bazie Akademii we Wronkach i Popowie, zaś pięć młodszych roczników na sztucznej trawie przy Bułgarskiej. We wszystkich siedmiu spotkaniach triumfowali juniorzy Kolejorza.

W roczniku 2001 Lech Poznań pokonał Legię Warszawa 2:1, w 1995/1996 3:2, w 2002 4:1, natomiast w 1997 wygrał 2:0. Kolejne trzy mecze kontrolne „niebiesko-białych” z „Wojskowymi” odbyły się dzień później. Lechici z rocznika 2003 zwyciężyli 6:1, z 2004 4:1 i z 2005 na sam koniec aż 11:1.

Sparingi – 8 marca:

Lech Poznań 2001 – Legia Warszawa 2001 2:1
Lech Poznań 1995/1996 – Legia Warszawa 1995/1996 3:2
Lech Poznań 2002 – Legia Warszawa 2002 4:1
Lech Poznań 1997 – Legia Warszawa 1997 2:0

Sparingi – 9 marca:

Lech Poznań 2003 – Legia Warszawa 2003 6:3
Lech Poznań 2004 – Legia Warszawa 2004 4:1
Lech Poznań 2005 – Legia Warszawa 2005 11:1

Bilans: 7-0-0, 32:9

Rzym podbity

9 i 10 maja we włoskim Rzymie został rozegrany prestiżowy turniej piłki nożnej Volkswagen Junior World Masters 2014. Polskę w tej imprezie reprezentowali adepci najlepszej akademii w kraju.

W fazie grupowej rocznik Kolejorza ugrał łącznie 9 punktów notując 2 zwycięstwa nad klubem z Argentyny i Arabii Saudyjskiej i 3 remisy. Lech Poznań U-13 wyszedł z grupy z 2. miejsca i w ćwierćfinale imprezy pokonał Koreę 1:0. W półfinale już tak dobrze Wielkopolanom nie poszło i „niebiesko-biali” przegrali z Besiktasem Stambuł 0:2.

W finale Klubowych Mistrzostw Świata turecki klub zagrał ze szwajcarskim FC Basel. W turnieju nie było meczu o 3. miejsce, zatem Lech Poznań wraz z rosyjskim Artanem Nizhny Novgorad ex aequo został trzecim zespołem na świecie co było można uznać za duży sukces naszego klubu.

Dodajmy, że VW Junior World Masters 2014 to klubowe Mistrzostwa Świata chłopców z rocznika 2001 i młodszych. W zeszłorocznej edycji turnieju wystąpił zespół Lecha Poznań U-13, który reprezentował w nim Polskę. Udział Kolejorza w imprezie sponsorowanej przez wielką niemiecką firmę samochodową Volkswagen nie był przypadkowy.

Swego czasu wychowankowie akademii Lecha Poznań zwyciężyli bowiem w polskiej edycji tego turnieju dystansując młodzież takich klubów jak m.in. Wisła Kraków, Lechia Gdańsk, Legia Warszawa, Ruch Chorzów, Arka Gdynia czy Pogoń Szczecin. Kolejorz był najlepszy w krajowej edycji, więc w ubiegłym roku reprezentował Polskę na świecie.

W turnieju Volkswagen Junior World Masters 2014 wzięło ponad 20 drużyn z 22 krajów. Ze znanych firm we Włoszech zagrały np. Twente Enschede, Schalke 04, AS Roma, Besiktas Stambuł, Sevilla, Rapid Wiedeń i FC Basel. W Rzymie zaprezentowali się także młodzi piłkarze m.in. z USA, RPA, Australii, Brazylii, Japonii czy Arabii Saudyjskiej.

Lech Poznań U-13 w turnieju Volkswagen Junior World Masters 2014:

Faza grupowa

Lech Poznań – Lodigiani Calcio (Włochy) 0:0
Lech Poznań – FC Schalke 04 (Niemcy) 0:0
Lech Poznań – Colegio Corazon de Maria Cordoba (Argentyna) 4:0
Lech Poznań – Saudi Football Strikers (Arabia Saudyjska) 4:1
Lech Poznań – Zimmermann Garage (Namibia) 0:0

Ćwierćfinał

Lech Poznań – Daedong FC (Korea Płd.) 1:0

Półfinał

Lech Poznań – Besiktas Stambuł (Turcja) 0:2

Bilans Kolejorza: 3-3-1, 9:3

Pogrom Legii i dobra jesień

Po zlikwidowaniu rozgrywek Młodej Ekstraklasy PZPN w sezonie 2013/2014 wprowadził Centralną Ligę Juniorów Starszych podzieloną na cztery grupy.

Rocznik 1995 i 1996 poznańskiego Lech od początku sezonu 2013/2014 grając systemem mecz i rewanż rywalizował w grupie B w której były zespoły z województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego. Do finałów Mistrzostw Polski z każdej grupy wchodziły po dwa najlepsze kluby, zaś dwa najgorsze spadały. Grupa Kolejorza była uznawana za niezwykle silną, bo prócz Lecha Poznań rywalizowały w niej Arka Gdynia i Lechia Gdańsk, które w ostatnich latach w juniorskich rocznikach zawsze były w czołówce.

Podopieczni Marka Śledzia sezon 2013/2014 rozpoczęli od falstartu remisując u siebie z gdańską Lechią 1:1. Później przyszła jeszcze m.in. pechowa porażka na wodzie z Wartą Poznań 1:2 i domowy łomot od Pogoni Szczecin aż 2:5. Nic więc dziwnego, że po rundzie jesiennej „niebiesko-biali” byli poza finałami, ponieważ na 3. miejscu z punktem straty do Arki Gdynia oraz Pogoni Szczecin. Na szczęście wiosną Wielkopolanom udało się odrobić straty z jesieni, choć łatwo nie było.

Już w 3. kolejce rundy rewanżowej lechici przegrali w Gdyni z tamtejszą Arką 0:2 i wydawało się, że do MPJS już nie awansują. Na szczęście poznaniacy nie załamali się i później wygrali osiem meczów z rzędu ogrywając na wyjeździe m.in. Pogoń Szczecin 3:2. Kolejorz awansował zatem do 1/4 MPJS z 1. lokaty w grupie mając odpowiednio 4 punkty przewagi nad Pogonią Szczecin i aż 7 oczek więcej od Arki Gdynia. Gracze Marka Śledzia w 22. kolejkach strzelili aż 73 gole, ale stracili aż 24 bramki, czyli najwięcej z całej pierwszej piątki w grupie B.

Słabą obronę Lecha można było zauważyć już w ćwierćfinałowym meczu z Legią. Poznaniacy przegrywali w Warszawie po prostych błędach 0:2, jednak Kolejorza uratowała ofensywa i „niebiesko-biali” potrafili wywieść z Łazienkowskiej cenny remis 2:2. Na Bułgarskiej obrońcy kolejny raz się gubili, lecz jakoś udało się nie stracić gola. W zamian świetnie spisała się ofensywna, która strzeliła trzy bramki i dzięki temu Lech pewnie awansował do półfinału. Niestety tam poznaniacy zderzyli się ze ścianą.

Wisła Kraków na turniej finałowy postanowiła nie wystawiać juniorów starszych tylko w całości rok starszy od Kolejorza zespół z III-ligowych rezerw, który był znacznie silniejszy fizycznie i bardziej doświadczony. „Biała Gwiazda” bezlitośnie wykorzystała wszystkie, dziecinne błędy defensywy Lecha Poznań i na Reymonta zwyciężyła aż 5:1 prowadząc po niespełna kwadransie 3:0. W rewanżu padł wynik 1:1, więc to wiślacy awansowali do finału MPJS. W nim krakowianie zlali „Pasy” i sięgnęli po główne trofeum.

O tym jak dokładnie wyglądał przebiegów meczów juniorów starszych w fazie finałowej piszemy poniżej:

W pierwszym meczu 1/4 Mistrzostw Polski Juniorów Starszych, Lech Poznań zremisował na Łazienkowskiej z warszawską Legią 2:2 (0:1). Kolejorz był piłkarsko znacznie lepszy, ale dwa razy został skontrowany i po prostych błędach obrony przegrywał 0:2. Gracze Marka Śledzia nie poddali się i do końca walczyli o korzystny rezultat. Wielkopolanom udało się zremisować 2:2 i przed rewanżem na Bułgarskiej był to niezły rezultat.

Mecz przy Łazienkowskiej od bardzo zdecydowanych ataków rozpoczęli lechici, ale z czasem spotkanie się wyrównało. To jednak poznaniacy stwarzali groźniejsze sytuacje i w 23. minucie po złym wykonaniu rzutu wolnego zostali skontrowani. Zawodnik Legii zakręcił obrońcą i przelobował źle ustawionego bramkarza wyprowadzając swój zespół na prowadzenie. Od tamtej pory gospodarze grali już tylko z kontry, zaś gościom brakowało jakości w ataku pozycyjnym i wykończenia. W pierwszej połowie Kolejorz zmarnował jedną 200-procentową okazję do zdobycia gola. W 26. minucie lechita przelobował warszawskiego golkipera, lecz Legię wybiciem piłki z linii bramkowej uratował jeden z obrońców. W 45. minucie piłkarz „Wojskowych” próbował jeszcze wymusić rzut karny za co został ukarany żółtą kartką.

Od początku drugiej odsłony znów zaatakował Lech i w 47. minucie został skarcony po kolejnej kontrze. Obrońca źle wybił piłkę przed siebie i zawodnik Legii mocnym strzałem zza pola karnego umieścił piłkę w siatce. Fatalnie w tej sytuacji zachował się też bramkarz poznaniaków. Po stracie tego gola Lech jeszcze szybciej zaczął grać piłką i mocniej atakować. W 57. minucie napastnik Kolejorza z bliskiej odległości trafił w bramkarza, ale cztery minuty później już się nie pomylił i poznaniacy zdobyli kontaktowego gola. Czujnie w polu karnym zachował się Piotr Kurbiel wykorzystując dobre dośrodkowanie z lewej strony. Po bramce na 1:2 gra znów się wyrównała i zaczęło brakować dobrych sytuacji.

Dopiero w 74. minucie jeden z lechitów potężnie uderzył piłkę z lewej strony boiska i jego strzał kapitalnie obronił bramkarz. W 85. minucie Kolejorz przeprowadził kolejną świetną akcję. Piłka poszła jak po sznurku i Janicki strzałem z bliska wyrównał. W 88. minucie poznaniacy byli bliscy zdobycia trzeciej bramki, ale strzał z 20 metra znów doskonale wybronił bramkarz Legii. Podopieczni Marka Śledzia nie zwalniali tempa i do końca walczyli o wygraną, lecz decydującego ciosu nie udało im się zadać. Lech Poznań zremisował na wyjeździe z Legią Warszawa 2:2, ale i tak był to bardzo dobry wynik przed rewanżem.

1/4 MPJS – pierwszy mecz
Legia Warszawa – Lech Poznań 2:2 (1:0)
Bramki: 24.Anczewski 47.Tomasiewicz – 61.Kurbiel 85.Janicki
Żółte kartki: Anczewski – Gawron
Widzów: ok. 400
Skład Legii: Leleń – Budek (76.Arak), Kochański, Makowski, Zawal – Michalak (67.Rosiński), Górka, Suchanek (46.Najemski), Kozak (57.Parobczyk) – Tomasiewicz, Anczewski.
Rezerwowi: Smyłek, Najemski, Karbowy, Parobczyk, Rosiński, Arak, Mlonek.
Skład Lecha: Szady – Tomaszewski, Wolak, Banaszak, Rogala – Rymar (46.Gieraszek), Gawron (76.Janicki) – Sanocki, Serafin, Nowicki (46.Bzdziel) – Kurbiel (69.Gladosz).
Rezerwowi: Makuchowski, Tetych, Szubertowski, Janicki, Gladosz, Gieraszek, Bzdziel.

W rewanżowym meczu 1/4 Mistrzostw Polski Juniorów Starszych, Lech Poznań wygrał na Bułgarskiej z Legią 3:0 (1:0). W pierwszym spotkaniu w Warszawie padł remis 2:2, zatem Kolejorz awansował do półfinału w którym zmierzył się z krakowską Wisłą. Po pierwszej wyrównanej połowie w drugiej odsłonie Wielkopolanie wręcz zmiażdżyli „Wojskowych” i tylko świetnie dysponowany bramkarz uchronił gości przed wyższą porażką.

>> Zapis relacji NA ŻYWO! prosto z Bułgarskiej
>> Fotorelacja z meczu 1/4 MPJS, Lech – Legia 3:0

1/4 MPJS (rewanż): KKS Lech Poznań – KP Legia Warszawa 3:0 (1:0)
Bramki: 43.Banaszak 71.Kurbiel 74.Sanocki
Żółte kartki: Serafin – Makowski
Sędzia: Jarosław Rynkiewicz (Gorzów Wlkp.)
Widzów: ok. 400
KKS Lech: Szady – Siwek, Wolak, Banaszak, Rogala – Gieraszek, Gawron – Sanocki (77.Nowicki), Serafin (58.Janicki), Bzdziel (58.Szubertowski) – Kurbiel.
Rezerwowi: Lis, Szubertowski, Tetych, Rymar, Roszczyk, Nowicki, Janicki.
KP Legia: Leleń – Skowron, Najemski (46.Arak), Makowski, Rakowski (77.Górka) – Kochański, Zawal – Rosiński (62.Mlonek), Tomasiewicz, Szymański (49.Babiarz) – Anczewski
Rezerwowi: Haluch, Mlonek, Górka, Kozak, Szerszeń, Babiarz, Arak.
Kapitanowie: Gawron – Makowski.
Trenerzy: Marek Śledź – Dariusz Banasik
Pogoda: +29°C, słonecznie, upalnie

null
null
null

W pierwszym meczu 1/2 MPJS poznański Lech przegrał na Reymonta z krakowską Wisłą aż 1:5 (1:4). Kolejorz zagrał znacznie gorzej niż kilka dni wcześniej z Legią Warszawa i zasłużenie przegrał. W dodatku nie wykorzystał jeszcze rzutu karnego.

Wisła Kraków prowadziła 3:0 już po niespełna 15 minutach wykorzystując każdy błąd obrony. Defensywa Lecha Poznań rozegrała tragiczne zawody kompromitując się w każdym elemencie gry. W dodatku ofensywni zawodnicy Kolejorza nie dawali sobie rady fizycznie z rok i dwa lata starszymi oraz bardziej doświadczonymi piłkarzami rywala występującymi na co dzień w III-lidze.

Tak padły gole:

4 min. – Zamieszanie w polu karnym, wzajemne przebijanie piłki, lechici nie potrafi złapać Zająca na spalonym i ten spokojnym strzałem wyprowadził Wisłę na prowadzenie.
6 min. – Kolejny błąd obrony Lecha. Poznaniacy kompletnie zaspali przy akcji Wisły i Kuczak trafił tuż przy prawym słupku Szadego.
14 min. – Rzut rożny, wiślak kompletnie niepokryty i głową pokonuje Szadego. 3:0 dla krakowian po fatalnych błędach obrony.
19 min. – Szybka i kombinacyjna akcja Lecha. Dwa strzały obronił bramkarz, lecz dobitki Sanockiego nie dał rady. Wisła – Lech 3:1.
44 min. – Obrońcy Lecha na około 35-40 metrze próbowali złapać wiślaka na spalonym. Nie udało się. Zając wyszedł sam na sam, minął bramkarza i zdobył gola.
46 min. – Ledwo rozpoczęła się druga połowa, a Zając ustrzelił hat-tricka. 5:1 dla Wisły.

Rzut karny:

22 min. – W 22. minucie sędzia podyktował rzut karny dla Lecha po faulu, jednak zły strzał Piotra Rymara obronił bramkarz Wisły.

1/2 MPJS: TS Wisła Kraków – KKS Lech Poznań 5:1 (4:1)
Bramki: 4, 44 i 46.Zając 6.Kuczak 14.Żemło – 19.Sanocki
Żółte kartki: Żemło – Siwek, Sanocki, Rymar, Tetych
Widzów: ok. 800
TS Wisła: Zając – Kolanko, Bierzało (83.Kujawa), Żemło, Szywacz – Kamiński (81.Wójcik), Lech, Kuczak, Gulczyński, Kościelniak (46.Marszalik) – Zając (72.Bartosz).
Rezerwowi: Al-ani, Kujawa, Bartosz, Janur, Mordec, Wójcik, Marszalik.
KKS Lech: Szady – Siwek (54.Tomaszewski), Wolak, Banaszak, Rogala – Gawron, Gieraszek (54.Roszczyk) – Sanocki, Rymar, Bzdziel (64.Tetych) – Kurbiel.
Rezerwowi: Makuchowski, Tomaszewski, Tetych, Kołakowski, Duda, Pawlak, Roszczyk.
Kapitanowie: Lech – Gawron
Trenerzy: Dariusz Marzec – Marek Śledź
Pogoda: +15°C, pochmurno

W rewanżowym meczu 1/2 MPJS 2014, piłkarze Lecha Poznań zremisowali we Wronkach z Wisłą Kraków 1:1 (0:0) i nie odrobili sporej bramkowej straty z niedzielnego spotkania w którym „Biała Gwiazda” wygrała aż 5:1.

Wisła Kraków na dwumecz z Lecha Poznań nie wystawiła tak jak Kolejorz – zespołu juniorów starszych tylko w całości bardziej doświadczoną, silniejszą fizycznie i o rok starszą drużynę rezerw występującą na co dzień w III-lidze. Młodsi zawodnicy Kolejorza nie dali sobie z tym rady i przede wszystkim przez katastrofalne błędy obrony w boju przy Reymonta nie zdołali awansować do finału Mistrzostwo Polski Juniorów Starszych.

Od początku spotkania lechici grali swoim stylem, czyli po ziemi, technicznie i atakiem pozycyjnym. Strat podobnie jak w niedzielę było sporo i wiślacy w 6 oraz w 11. minucie stworzyli dwie bardzo groźne sytuacje. Z czasem przewaga poznaniaków tylko rosła, jednak młodzi gracze Kolejorza nie potrafili przebić się przez szczelny środek pola gości. Gra Śledzia przeważali, ale klarownych okazji było jak na lekarstwo, dlatego pierwsza połowa zakończyła się bezbramkowym remisem.

Po zmianie stron od pierwszych minut drugiej odsłony Kolejorz nadal prowadził piłkę po ziemi i w ten sposób atakiem pozycyjnym chciał przedostać się pod bramkę Wisły. Lechici zaliczyli jednak kolejną stratę, futbolówka przypadkowo trafiła do Zająca i ten w 58. minucie wyprowadził krakowian na prowadzenie. Po stracie tej bramki poznaniacy nie załamali się. Cztery minuty później dwa razy groźnie uderzał Jakub Serafin, ale trafił w słupek i w bramkarza.

W 70. minucie ataki Kolejorza w końcu przyniosły efekt, choć gol nie został strzelony po ataku pozycyjnym tylko po kontrze. Futbolówka trafiła w polu karnym do Kamila Bzdziela i ten spokojnym strzałem wyrównał. To bramka niewiele jednak Wielkopolanom dawała, więc ci w końcówce nie dążyli do tego, aby za wszelką cenę zdobyć gola i wyżej zwyciężyć. Ostatecznie rewanż zakończył się remisem, zatem podopieczni Marka Śledzia nie zdołali awansować do finału. Spotkanie o 3. miejsce nie było rozgrywane.

1/2 MPJS (rewanż): KKS Lech Poznań – TS Wisła Kraków 1:1 (0:0)
Bramki: 70.Bzdziel – 58.Zając
Żółte kartki: Banaszak – Żemło, Marszalik
KKS Lech: Szady – Tomaszewski, Wolak, Banaszak, Rogala – Gawron, Serafin – Sanocki (73.Kołakowski), Janicki (46.Rymar), Szubertowski (46.Bzdziel) – Kurbiel (58.Gładosz).
Rezerwowi: Lis, Kołakowski, Tetych, Rymar, Gieraszek, Bzdziel, Gładosz.
TS Wisła: Zając – Kolanko (85.Bartosz), Żemło (62.Kujawa), Bierzało, Szywacz – Kamiński (51.Marszalik), Lech, Gulczyński (28.Wąsikowski), Kuczak, Kościelniak – Zając.
Rezerwowi: Al-Ani, Janur, Bartosz, Marszalik, Kujawa, Mordec, Wąsikowski.
Kapitanowie: Gawron – Lech
Trenerzy: Marek Śledź – Dariusz Marzec
Pogoda: +17°C, pochmurno, wietrznie

W czerwcu po zakończeniu finałów CLJS funkcję trenera Lecha Poznań juniorów starszych opuścił Marek Śledź, który doprowadził Kolejorza do półfinału eliminując po drodze warszawską Legię.

Dla Kolejorza był to wielki sukces, bowiem Lech grał często młodym składem i przede wszystkim dużo młodszym niż jego przeciwnicy. Po sezonie 2013/2014 dotychczasowy trener juniorów starszych, Marek Śledź skupił się już tylko na zarządzeniu akademią, a schedę po nim przejął Wojciech Tomaszewski, który w czerwcu doprowadził juniorów młodszych do Mistrzostwa Polski.

PZPN przed sezonem 2014/2015 zmodyfikował rozgrywki i wprowadził grupę zachodnią i wschodnią CLJS w której mogą występować juniorzy urodzeni maksymalnie w latach 1996-1997. Lech Poznań od sierpnia rywalizuje w grupie zachodniej, która jest zdecydowanie silniejsza niż wschodnia. Na dodatek Wojciech Tomaszewski korzysta często z dużo młodszych piłkarzy niż trenerzy wielu innych drużyn. W zespole juniorów starszych Kolejorza regularnie występowali jesienią zawodnicy urodzeni w 1997, 1998 a nawet w 1999 roku.

Mimo bardzo młodego zespołu juniorów starszych „niebiesko-biali” w 17 jesiennych kolejkach zgromadzili 39 punktów notując bilans 12-3-2, gole: 61:23. Lech był jesienią najskuteczniejszy w lidze. Dla porównania Lechia Gdańsk, która po jesieni jest druga zdobyła 32 bramki mniej od poznaniaków, ale za to tylko 7 straciła. Kolejorz kładzie zdecydowany nacisk na ofensywę, zatem w minionej rundzie stracił więcej goli niż choćby dwunasty w tej chwili UKP Zielona Góra.

Jesienią lechitom bardzo dobrze szło w starciach z czołówką. Kolejorz sprał trzeciego Górnika Zabrze 7:3, wygrał z czwartym Zagłębiem Lubin 4:1, zremisował z piątą Pogonią Szczecin 3:3 i wiceliderem Lechią Gdańsk we Wronkach 1:1. Mimo wielu bardzo dobrych wyników jesienią nie zabrakło też wpadek, które nie pozwoliły poznaniakom odskoczyć od reszty stawki. Gracze Tomaszewskiego w wyjazdowych spotkaniach z outsiderami, a więc z Zawiszą Bydgoszcz, Śląskiem Wrocław i Arką Gdynia ugrali tylko jeden punkt.

Głównym powodem słabych rezultatów osiągniętych w konfrontacjach z mało liczącymi się ekipami była sztuczna murawa na której Lech musiał sobie radzić w Bydgoszczy, we Wrocławiu i w Gdyni. Poznaniacy kompletnie nie umieli na niej grać, choć przyczyny strat punktowych w tych starciach były również inne. Choćby w boju z WKS-em sędzina tamtych zawodów podyktowała dwa karne z kapelusza dla gospodarzy. Z kolei na początku grudnia „Arkowcy” wystawili do gry bardzo doświadczonych i starszych zawodników z rezerw.

Mimo wielu przeciwności po rundzie jesiennej Lech Poznań z CLJS jest liderem w swojej grupie i wiosną będzie faworytem do awansu do głównego turnieju o Mistrzostwo Polski. Dodajmy, że udział w nim wezmą dwa najlepsze kluby z grupy zachodniej i wschodniej (w tej drugiej po jesieni Legia Warszawa wyprzedza Polonię Warszawa). Zespół, który w czerwcu 2015 roku zostanie Mistrzem Polski Juniorów Starszych będzie reprezentował nasz kraj w Młodzieżowej Lidze Mistrzów. Patrząc na ofensywę Lecha drużyna z Poznania ma spore szanse na końcowe zwycięstwo. Sam Krzysztof Gładosz strzelił już 18 goli, Robert Janicki zdobył 11 bramek, a Damian Roszczyk zaliczył 9 trafień.

Ogólny bilans jesieni w wykonaniu Lecha Poznań z CLJS:

Mecze: 17
Punkty: 39
Miejsce w tabeli: 1
Zwycięstwa: 12
Zwycięstwa u siebie: 7
Zwycięstwa na wyjeździe: 5
Remisy: 3
Remisy u siebie: 1
Remisy na wyjeździe: 2
Porażki: 2
Porażki u siebie: 0
Porażki na wyjeździe: 2
Bramki strzelone: 61
Bramki strzelone u siebie: 33
Bramki strzelone na wyjeździe: 28
Bramki stracone: 23
Bramki stracone u siebie: 11
Bramki stracone na wyjeździe: 12
Najwyższa wygrana: ze Stilonem Gorzów Wlkp. 8:1
Najwyższa porażka: z Zawiszą Bydgoszcz 1:3

Terminarz rundy jesiennej centralnej Ligi Juniorów Starszych 2014/2015 (grupa zachodnia):

17.08, Lech Poznań – KS Stilon Gorzów Wlkp. 6:2
21.08, Bałtyk Koszalin – Lech Poznań 1:2
27.08, Lech Poznań – Arka Gdynia 4:2
31.08, Lech Poznań – Ruch Chorzów 2:1
07.09, Zawisza Bydgoszcz – Lech Poznań 3:1
13.09, Lech Poznań – Odra Opole 3:2
20.09, Zagłębie Lubin – Lech Poznań 1:4
27.09, Lech Poznań – Lechia Gdańsk 1:1
05.10, Warta Poznań – Lech Poznań 0:3
12.10, Lech Poznań – UKP Zielona Góra 4:0
19.10, Pogoń Szczecin – Lech Poznań 3:3
25.10, Lech Poznań – Górnik Zabrze 7:3
05.11, Olimpia Grudziądz – Lech Poznań 0:5
08.11, Lech Poznań – MKS Kluczbork 6:0
16.11, Śląsk Wrocław – Lech Poznań 3:2
29.11, KS Stilon Gorzów Wlkp – Lech Poznań 1:8
04.12, Arka Gdynia – Lech Poznań 0:0

Tabela po 17. kolejce Centralnej Ligi Juniorów Starszych (grupa zachodnia):

1. Lech Poznań 39 pkt.
2. Lechia Gdańsk 39

3. Górnik Zabrze 38
4. Zagłębie Lubin 34
5. Pogoń Szczecin 32
6. Ruch Chorzów 27
7. Odra Opole 26
8. Śląsk Wrocław 25
9. Arka Gdynia 24
10. Bałtyk Koszalin 22
11. Warta Poznań 22
12. UKP Zielona Góra 21

13. Zawisza Bydgoszcz 16
14. Olimpia Grudziądz 9
15. MKS Kluczbork 8
16. Olimpia Grudziądz 6

Mistrz, Mistrz Kolejorz!

14 czerwca 2014 pierwszy zespół juniorów młodszych Lecha Poznań prowadzony przez Wojciecha Tomaszewskiego sięgnął po w pełni zasłużone Mistrzostwo Polski.

Drużyna Tomaszewskiego złożona z graczy z rocznika 1997 i 1998 to jedna z najsilniejszych juniorskich ekip Kolejorza. W Lechu Poznań nie ma specjalnego nastawiania na wynik, jednak zespół juniorów młodszych był na tyle silny, że aż głupio byłoby nie zdobyć mistrzostwa. Podopieczni Wojciecha Tomaszewskiego swoją siłę pokazali już jesienią 2013 w Wielkopolskiej Lidze Juniorów Młodszych.

Młodzi lechici w 14 spotkaniach zdobyli komplet 42 punktów notując doskonały bilans 14-0-0, gole 84:1. Poznaniacy stracili tylko jedną bramkę, ale za to w wygranym starciu aż 9:1. Ponadto jesienią 2013 „niebiesko-biali” potrafili zwyciężać po 7:0, 8:0, 11:0 i raz nawet triumfowali 13:0. W rundzie wiosennej 2014 juniorzy młodsi występowali już w Centralnej Lidze Juniorów Młodszych.

W niej Kolejorz w 14 starciach zaliczył bilans 11-2-1, bramki 38:8. Wielkopolanie stracili punkty łącznie trzy razy remisując u siebie z Arką Gdynia 0:0 oraz Lechią Gdańsk 1:1 i przegrywając na wyjeździe z Wartą Poznań 1:2 w momencie kiedy mieli już zapewniony awans do Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych. Te odbywały się w 2014 roku w dniach 12-16 czerwca na terenie województwa Mazowieckiego.

W pierwszym spotkaniu rozegranym na obiekcie Dolcana Ząbki lechici ze spokojem pokonali Hutnika Kraków 2:0, zaś w drugim meczu także w Ząbkach wygrali z Górnikiem Zabrze 4:1 i i już wtedy zapewnili sobie Mistrzostwo Polski. W trzeciej potyczce, która odbyła się w Sulejówku gracze Tomaszewskiego co prawda przegrali z Concordią Elbląg 1:3, aczkolwiek w tym boju wystąpili w mocno eksperymentalnym i rezerwowym składzie.

Juniorzy młodsi Lecha Poznań tak naprawdę od początku sezonu 2013/2014 nie mieli żadnej konkurencji i w wielu meczach pokazali swoją siłę. Najbardziej wyróżniającymi się postaciami przede wszystkim w turnieju finałowym byli król strzelców, Krzysztof Gładosz, a także lewy obrońca Kamil Szubertowski oraz pomocnicy Maciej Kwasigroch i Krystian Bielik.

Młodzi piłkarze Kolejorza złote medale za wywalczenie Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych 2014 odebrali 16 czerwca na stadionie Drukarza Warszawa. Nagrody wręczał wówczas m.in. Roman Kosecki, któremu cała drużyna zaśpiewała „Każdy z nas to wie”. Mistrzowie kraju U-17 pojawili się w sierpniu na jednym z domowych spotkań Lecha Poznań przy Bułgarskiej i wtedy dostali od całego stadionu wielkie brawa za swój sukces.

(Po rundzie jesiennej i po wywalczeniu awansu piłkarze tej drużyny wiosną zagrali w Centralnej Lidze Juniorów Młodszych)

Wyniki Centralnej Ligi Juniorów Młodszych 2013/2014 (grupa 2):

22.03, Lech Poznań – Pogoń Mogilno 3:0
30.03, Lechia Gdańsk – Lech Poznań 0:4
05.04, Lech Poznań – Arka Gdynia 0:0
13.04, Pogoń Szczecin – Lech Poznań 2:4
17.04, Lech Poznań – AP Pogoń Szczecin 1:0
26.04, Lech Poznań – Warta Poznań 3:1
30.04, Wda Świecie – Lech Poznań 0:1
07.05, Pogoń Mogilno – Lech Poznań 1:7
11.05, Lech Poznań – Lechia Gdańsk 1:1
17.05, Arka Gdynia – Lech Poznań 0:3
25.05, Lech Poznań – Pogoń Szczecin 4:0
31.05, AP Pogoń Szczecin – Lech Poznań 1:4
04.06, Warta Poznań – Lech Poznań 2:1
07.06, Lech Poznań – Wda Świecie 2:0

Tabela po ostatniej 14. kolejce Centralnej Ligi Juniorów Młodszych 2013/2014:

1. Lech Poznań 35 pkt. 11-2-1, 38:8

2. Pogoń Szczecin 28
3. Warta Poznań 22
4. Arka Gdynia 22
5. Wda Świecie 21
6. Lechia Gdańsk 17
7. AP Pogoń Szczecin 15
8. Pogoń Mogilno 3

Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych 2014:

Finał MPJM (1 mecz): KKS Lech Poznań – Hutnik Kraków 2:0 (2:0)
Bramki: 15.Kwasigroch 25.Gładosz
Żółte kartki: Wojdak, Bielik – ?, ?, ?
Czerwona kartka: 34 min. – Rakoczy (Hutnik)
Widzów: ok. 150
Skład Lecha: Lis – Spychała (63.Gumny), Nawrocki, Wojdak, Szubertowski – Kwasigrioch (71.Karbowski), Bielik, Pawlicki, Jóźwiak (63.Kaczmarek) – Janicki, Gładosz (54.M.Spychała).

Finał MPJM (2 mecz): KKS Lech Poznań – Górnik Zabrze 4:1 (2:0)
Bramki: 15 i 78.Gładosz 24.Janicki 52.Kwasigroch – 42.Chmurczyk
Żółte kartki: Jóźwiak, Spychała, Bielik – Pikul
Skład Lecha: Lis – Spychała (46.Gumny), Wojdak, Nawrocki, Szubertowski (51.Karbowski) – M.Spychała, Kwasigroch (73.Zagórski), Jóźwiak (62.Kaczmarek), Bielik (58.Bednarz) – Janicki, Gładosz.

Finał MPJM (3 mecz): KKS Lech Poznań – Concordia Elbląg 1:3 (1:1)
Bramki: 24.Bielik – 33.Bukacki – k. 65.Kiełczyński 76.Marcinkowski
Żółte kartki: Nawrocki, Spychała – Szczepański, Sagan, Pink, Bukacki
Skład Lecha: Dąbrowski – Gumny, Nawrocki, Karbowski (36.Wojdak), Szubertowski – Spychala, Bednarz (41.Janicki), Kwasigroch (41.Gładosz), Bielik (70.Pawlicki) – Zagórski (60.Jóźwiak), Kaczmarek.
Rezerwowi: Lis, Wojdak, M.Spychała, Pawlicki, Janicki, Jóźwiak, Gładosz.

Tabela Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych:

1. Lech Poznań 6 7:4
2. Górnik Zabrze 6 6:5
3. Concordia Elbląg 4 5:6
4. Hutnik Kraków 1 1:4

Oni wywalczyli Mistrzostwo Polski Juniorów Młodszych 2014 (skład na turniej finałowy):

Trener: Wojciech Tomaszewski
Asystent: Ivan Djurdjević
Trener bramkarzy: Grzegorz Kuźniak
Analityk: Tomasz Przekaza
Masażyści: Michał Różanek, Patryk Wiśniewski

Bramkarze:

1997, Mateusz Lis
1998, Maciej Dąbrowski

Obrońcy:

1997, Jakub Zagórski
1997, Kamil Szubertowski
1998, Robert Gumny
1998, Krystian Karbowski
1998, Mateusz Spychała
1998, Kacper Wojdak
1998, Filip Nawrocki

Pomocnicy:

1997, Jakub Pawlicki
1997, Robert Janicki
1997, Maciej Kwasigroch
1997, Beniamin Bednarz
1998, Krystian Bielik
1998, Maciej Spychała
1998, Kamil Jóźwiak

Napastnicy:

1997, Krzysztof Gładosz
1997, Tomasz Kaczmarek

null
null

Bezpośrednie zaplecze na wysokim poziomie

W czerwcu Lech Poznań sięgnął po Mistrzostwo Polski Juniorów Młodszych. Jesienią już inna grupa juniorów młodszych zrobiła wszystko, żeby Kolejorz w 2015 roku obronił ten tytuł.

W rundzie jesiennej I-ligi wojewódzkiej B1 rywalizowały dwie drużyny juniorów młodszych. Lech I Poznań grał w grupie 2, gdzie zmiażdżył konkurencję. W grupie Kolejorza występowało siedem innych zespołów z którymi juniorzy młodsi rozegrali mecz i rewanż. „Niebiesko-biali” nie mieli w swojej lidze żadnych problemów i w cuglach wygrali jesienne zmagania.

Młodzi lechici sezon 2014/2015 na szczeblu okręgu rozpoczęli od bezbramkowego remisu z Polonią Leszno, która jesienią zdobyła tylko 9 punktów i zajęła przedostatnie miejsce w tabeli. Było to jednak ostatnie potknięcie poznaniaków w minionej rundzie. Później „niebiesko-biali” zwyciężyli we wszystkich pojedynkach w tym często do zera i bardzo wysoko.

Kolejorz wygrał więc swoją grupę w I-lidze wojewódzkiej B1 z 40 punktami i bilansem 13-1-0, gole: 86:4. Pierwsza ekipa juniorów młodszych w rundzie jesiennej lepszy bilans bramek zaliczyła na wyjeździe.

Ogólny bilans jesieni w wykonaniu Lecha Poznań w I-lidze wojewódzkiej B1 (grupa 2):

Mecze: 14
Punkty: 40
Miejsce w tabeli: 1
Zwycięstwa: 13
Zwycięstwa u siebie: 7
Zwycięstwa na wyjeździe: 6
Remisy: 0
Remisy u siebie: 0
Remisy na wyjeździe: 1
Porażki: 0
Porażki u siebie: 0
Porażki na wyjeździe: 0
Bramki strzelone: 86
Bramki strzelone u siebie: 42
Bramki strzelone na wyjeździe: 44
Bramki stracone: 4
Bramki stracone u siebie: 3
Bramki stracone na wyjeździe: 1
Najwyższa wygrana: 13:0 z Jarotą Jarocin
Najwyższa porażka: –

Terminarz rundy jesiennej I-ligi wojewódzkiej B1 2014/2015 – (grupa II, juniorzy młodsi):

16.08, Polonia Leszno – Lech Poznań 0:0
27.08, Lech Poznań – Canarinhos Skórzewo 7:0
03.09, Błękitni Wronki – Lech Poznań 0:8
06.09, Lech Poznań – Nielba Wągrowiec 7:0
10.09, Lech Poznań – Jarota Jarocin 12:1
13.09, Warta II Poznań – Lech Poznań 0:7
21.09, Lech Poznań – Polonia Środa Wlkp. 3:1
27.09, Lech Poznań – Polonia Leszno 6:0
04.10, Jarota Jarocin – Lech Poznań 0:13
11.10, Canarinhos Skórzewo – Lech Poznań 1:7
18.10, Lech Poznań – Błękitni Wronki 6:0
26.10, Nielba Wągrowiec – Lech Poznań 0:3
08.11, Lech Poznań – Warta II Poznań 3:1
15.11, Polonia Środa Wlkp. – Lech Poznań 0:6

Tabela po 14. kolejce I-ligi wojewódzkiej B1 2014/2015 (grupa II, juniorzy młodsi):

1. Lech Poznań 40 pkt.
2. Polonia Środa Wlkp. 26
3. Warta II Poznań 24
4. Błękitni Wronki 21
5. Jarota Jarocin 20
6. Nielba Wągrowiec 12
7. Polonia Leszno 9
8. Canarinhos Skórzewo 8

W rundzie jesiennej w I-lidze wojewódzkiej B1 juniorów młodszych rywalizował nie tylko Lech I Poznań, ale także Lech II Poznań, choć nie w grupie 2 tylko w grupie 1.

Drugi zespołów juniorów młodszych przed jesiennymi rozgrywkami nie był faworytem do końcowego zwycięstwa w grupie 1, ale osiągał na tyle dobre wyniki, że wyraźnie zdystansował nawet pierwszą drużynę Warty Poznań, która była naszym największym rywalem. To właśnie „Zieloni” byli faworytem do wygrania tej grupy, jednak ostatecznie zakończyli jesienne rozgrywki 8 punktów za Kolejorzem.

Jesienią Lech II Poznań zremisował u siebie z Wartą I Poznań 0:0, lecz w rewanżu na jej terenie pokonał juniorów młodszych tego klubu 5:3 co miało spory wpływ na tak dużą końcową przewagę. W minionej rundzie druga ekipa juniorów Kolejorza straciła punkty jeszcze tylko w jednym pojedynku.

11 października Lech II Poznań niespodziewanie przegrał na wyjeździe z trzecim w grupie 1 Górnikiem Konin 0:2. Wszystkie inne pozostałe mecze wygrał triumfując w końcowym rozrachunku z 37 punktami na swoim koncie oraz bardzo dobrym bilansem 12-1-1, gole: 76:10. Jesienne zwycięstwa juniorów młodszych wieloma bramkami nie były dla „niebiesko-białych” żadnym problemem.

Ogólny bilans jesieni w wykonaniu Lecha Poznań w I-lidze wojewódzkiej B1 (grupa 1):

Mecze: 14
Punkty: 37
Miejsce w tabeli: 1
Zwycięstwa: 12
Zwycięstwa u siebie: 6
Zwycięstwa na wyjeździe: 6
Remisy: 1
Remisy u siebie: 1
Remisy na wyjeździe: 0
Porażki: 1
Porażki u siebie: 0
Porażki na wyjeździe: 1
Bramki strzelone: 76
Bramki strzelone u siebie: 44
Bramki strzelone na wyjeździe: 32
Bramki stracone: 10
Bramki stracone u siebie: 2
Bramki stracone na wyjeździe: 8
Najwyższa wygrana: 12:0 z Ostrovią Ostrów Wlkp.
Najwyższa porażka: 2:0 z Górnikiem Konin

Terminarz rundy jesiennej I-ligi wojewódzkiej B1 2014/2015 – (grupa I, juniorzy młodsi):

24.08, Włókniarz Kalisz – Lech II Poznań 0:10
27.08, Lech II Poznań – Górnik Konin 6:0
30.08, Lech II Poznań – Kania Gostyń 3:1
03.09, Lech II Poznań – Warta I Poznań 0:0
06.09, Stal Pleszew – Lech II Poznań 1:5
13.09, Lech II Poznań – Ostrovia Ostrów Wlkp. 12:0
20.09, Marcinki Kępno – Lech II Poznań 0:7
27.09, Warta I Poznań – Lech II Poznań 3:5
04.10, Lech II Poznań – Włókniarz Kalisz 12:1
11.10, Górnik Konin – Lech II Poznań 2:0
19.10, Kania Gostyń – Lech II Poznań 0:1
25.10, Lech II Poznań – Stal Pleszew 5:0
15.11, Lech II Poznań – Marcinki Kępno 6:0
22.11, Ostrovia Ostrów Wlkp. – Lech II Poznań 2:4

Tabela po 14. kolejce I-ligi wojewódzkiej B1 2014/2015 (grupa 1, juniorzy młodsi):

1. Lech II Poznań 37 pkt.
2. Warta I Poznań 29
3. Górnik Konin 24
4. Stal Pleszew 21
5. Marcinki Kępno 20
6. Kania Gostyń 20
7. Ostrovia Ostrów Wlkp. 11
8. Włókniarz Kalisz 1

W rundzie jesiennej Kolejorz swój juniorski zespół miał w Centralnej Lidze Juniorów oraz w I-lidze wojewódzkiej A1. W niej rywalizował Lech II Poznań.

Konkurencja w tej lidze, która jeszcze w zeszłym sezonie zwała się Wielkopolską Ligą Juniorów Starszych nie była jesienią zbyt duża. Rok temu Lechowi II Poznań nie udało się wygrać jesiennych zmagań, ale w tym roku było zupełnie inaczej.

Kolejorz od początku był faworytem do końcowego zwycięstwa w minionej rundzie i nie zawiódł. W 12 meczach drugi zespół juniorów starszych wywalczył 34 punkty notując bilans 11-1-0 w tym bramkowy 64:10. Do 8. kolejki triumfował we wszystkich spotkaniach potykając się dopiero w dziewiątym meczu.

Wtedy Lech II Poznań zremisował na wyjeździe z Górnikiem Konin 2:2. W rundzie jesiennej druga drużyna juniorów starszych cztery pojedynki rozegrała u siebie i aż osiem na wyjazdach. Kolejorz II w I-lidze wojewódzkiej A1 wyprzedził Lidera Swarzędz i Jarotę Jarocin o cztery punkty.

Ogólny bilans jesieni w wykonaniu Lecha Poznań w I-lidze wojewódzkiej A1:

Mecze: 12
Punkty: 34
Miejsce w tabeli: 1
Zwycięstwa: 11
Zwycięstwa u siebie: 4
Zwycięstwa na wyjeździe: 7
Remisy: 1
Remisy u siebie: 0
Remisy na wyjeździe: 1
Porażki: 0
Porażki u siebie: 0
Porażki na wyjeździe: 0
Bramki strzelone: 64
Bramki strzelone u siebie: 24
Bramki strzelone na wyjeździe: 40
Bramki stracone: 10
Bramki stracone u siebie: 3
Bramki stracone na wyjeździe: 7
Najwyższa wygrana: 10:1 z Rawią Rawicz
Najwyższa porażka: –

Wyniki rundy jesiennej I-ligi wojewódzkiej A1 2014/2015 – (juniorzy starsi):

16.08, Rawia Rawicz – Lech II Poznań 1:10
23.08, Lech II Poznań – SKS 13 Poznań 8:3
30.08, Polonia Leszno – Lech II Poznań 0:7
06.09, Lech II Poznań – Noteć Czarnków 9:0
14.09, Mieszko Gniezno – Lech II Poznań 0:5
20.09, Lech II Poznań (pauza)
28.09, Lider Swarzędz – Lech II Poznań 1:4
05.10, Calisia Kalisz – Lech II Poznań 2:4
11.10, Lech II Poznań – Jarota Jarocin 5:0
20.10, Górnik Konin – Lech II Poznań 2:2
26.10, Włókniarz Kalisz – Lech II Poznań 0:6
09.11, Unia Swarzędz – Lech II Poznań 1:2
15.11, Lech II Poznań – Sokół Szamocin 2:0

Tabela po 13. kolejce I-ligi wojewódzkiej A1 (juniorzy starsi):

1. Lech II Poznań 34 pkt.
2. Lider Swarzędz 30
3. Jarota Jarocin 30
4. Sokół Szamocin 25
5. Unia Swarzędz 24
6. Górnik Konin 17
7. SKS 13 Poznań 16
8. Polonia Leszno 13
9. Calisia Kalisz 12
10. Mieszko Gniezno 10
11. Rawia Rawicz 7
12. Włókniarz Kalisz 7
13. Noteć Czarnków 4

Walka rezerw wśród seniorów

W sierpniu drugi z rzędu sezon w III-lidze rozpoczęły rezerwy Lecha Poznań. Druga drużyna Kolejorza składała się jesienią z bardzo młodych piłkarzy i pod względem wieku oraz doświadczenia mocno odstawała od innych ekip z czwartego frontu w naszym kraju.

Przed rozgrywkami 2014/2015 w Lechu II Poznań, który poprzedni sezon 2013/2014 zakończył na 5. miejscu i doszedł do finału OPP doszło do paru zmian kadrowych, a piłkarzy, którzy odeszli zastąpiło kilku graczy z zespołu juniorów starszych dzielnie walczącego w czerwcu w CLJS. Początek sezonu nie był dla rezerw udany, bowiem podopieczni Patryka Kniata w pierwszych 8. kolejkach zdobyli tylko 4 punkty notując bilans 1-1-6, gole: 3:10.

Lech II Poznań zajmował wówczas 16. miejsce na 18 możliwych i miał najmniej strzelonych bramek w całej lidze. Drużyna rezerw była wtedy mocno krytykowana przez kibiców, bo choć awans do II-ligi od początku nie był i nie jest celem rezerw, to wyniki Kolejorza na czwartym froncie były niepokojące.

Po krytyce gracze Kniata wygrali aż siedem meczów z rzędów w tym jeden pucharowy znacząco podskakując w tabeli. Następnie przyszedł remis i porażka, ale później kolejne trzy zwycięstwa w tym w OPP dające rezerwom przepustkę do gry w ćwierćfinale tych rozgrywek. Jesienią Lech II Poznań odniósł kilka wysokich i ważnych zwycięstw w tym choćby z Wartą.

Trenerzy korzystali w trakcie rundy z wielu młodych zawodników mogących występować jeszcze w zespole juniorów starszych i młodszych. Od czasu do czasu w III-lidze grali też młodzi piłkarze znajdujący się w kadrze pierwszego zespołu, którzy na czwartym froncie niestety nie pokazali nic wielkiego. Były nawet mecze w których Lech II Poznań mając w składzie zawodników z Ekstraklasy przegrywał.

Po rundzie jesiennej podopieczni Patryka Kniata z 29 punktami i bilansem 9-2-7, 34:19 znajdują się na 9. miejscu w tabeli. W tym sezonie rezerwom nie grozi już ani awans ani spadek, dlatego szkoleniowcy ze spokojem mogą pracować z młodzieżą i przygotowywać ją do gry w pierwszej drużynie. W tym sezonie na stałe do pierwszego zespołu trafił na razie jeden młody piłkarz, którym jest Jakub Serafin. Najlepszym strzelcem rezerw jesienią był Piotr Kurbiel (7 goli). Bramkę mniej zdobyli Piotr Fontowicz oraz Mateusz Klichowicz.

Ogólny bilans jesieni w wykonaniu Lecha II Poznań:

Mecze: 18
Punkty: 29
Miejsce w tabeli: 9
Zwycięstwa: 9
Zwycięstwa u siebie: 5
Zwycięstwa na wyjeździe: 4
Remisy: 2
Remisy u siebie: 0
Remisy na wyjeździe: 2
Porażki: 7
Porażki u siebie: 4
Porażki na wyjeździe: 3
Bramki strzelone: 34
Bramki strzelone u siebie: 17
Bramki strzelone na wyjeździe: 17
Bramki stracone: 19
Bramki stracone u siebie: 9
Bramki stracone na wyjeździe: 10
Najwyższa wygrana: 5:0 z Victorią Września i Chełminianką Chełmno
Najwyższa porażka: 0:2 ze Startem Warlubie i Sokołem Kleczew

Terminarz rundy jesiennej III-ligi 2014/2015 (grupa kujawsko-pomorsko-wielkopolska):

09.08, Sparta Brodnica – Lech II Poznań 1:0
17.08, Lech II Poznań – Wda Świecie 0:1
23.08, Unia Solec Kujawski – Lech II Poznań 1:2
31.08, Lech II Poznań – Nielba Wągrowiec 0:1
06.09, Start Warlubie – Lech II Poznań 2:0
10.09, Lech II Poznań – Sokół Kleczew 0:2
13.09, Tarnovia Tarnowo Podgórne – Lech II Poznań 1:1
17.09, Orkan Objezierze – Lech II Poznań 0:4 (OPP)
21.09, Lech II Poznań – Ostrovia Ostrów Wlkp. 0:1
01.10, Włocławia Włocławek – Lech II Poznań 0:3
04.10, Lech II Poznań – Victoria Września 5:0
08.10, KS 1920 Mosina – Lech II Poznań 0:5 (OPP)
12.10, Polonia Środa Wlkp. – Lech II Poznań 2:4
18.10, Lech II Poznań – Warta Poznań 4:2
25.10, Chełminianka Chełmno – Lech II Poznań 0:5
02.11, Lech II Poznań – Pogoń Mogilno 2:1
08.11, Unia Swarzędz – Lech II Poznań 1:1
11.11, Centra Ostrów Wielkopolski – Lech II Poznań 2:1
16.11, Lech II Poznań – Jarota Jarocin 3:1
22.11, Lech II Poznań – Sparta Brodnica 3:0
27.11, Lech II Poznań – Tarnovia Tarnowo Podgórne 3:0 (OPP)

Tabela po 18. kolejce III-ligi (grupa kujawsko-pomorsko-wielkopolska):

1. Sokół Kleczew 38 pkt.

2. Start Warlubie 35
3. Warta Poznań 35
4. Wda Świecie 34
5. Nielba Wągrowiec 33
6. Polonia Środa Wlkp. 32
7. Centra Ostrów Wlkp. 31
8. Sparta Brodnica 31
9. Lech II Poznań 29
10. Ostrovia Ostrów Wlkp. 27
11. Unia Swarzędz 25
12. Jarota Jarocin 24
13. Victoria Września 19
14. Pogoń Mogilno 18
15. Tarnovia Tarnowo Podgórne 14
16. Unia Solec Kujawski 13
17. Chełmianka Chełmno 12
18. Włocłavia Włocławek 1

MOC najmłodszych w Wielkopolsce

Jesienią 2013 najmłodsze roczniki Lecha Poznań okazały się w Wielkopolsce niemal bezkonkurencyjne, bowiem Kolejorz nie wygrał swojej grupy tylko w Orlikach E2 (grupa 1) i w Orlikach E1 (grupa 3). Wiosną 2014 w grupach mistrzowskich najmłodszym lechitom już tak dobrze nie poszło. W grupie mistrzowskiej Trampkarzy C1 Kolejorz był dopiero trzeci, w Trampkarzach C2 także trzeci, a Młodzikach D1 dopiero piąty. W tych grupach triumfowały odpowiednio Jarota Jarocin, Warta Poznań oraz Canarinhos Skórzewo. Lech Poznań nie był też najlepszy wiosną w grupie 1 Żaków F1, ale już w pozostałych grupach zwyciężył. W grupie 3 Żaków F2 „niebiesko-biali” wygrali wszystkie spotkania, zaś w grupie mistrzowskiej Orlików E2 tylko raz stracili punkty remisując. Wiosną w tej samej grupie rywalizował również Kolejorz II, który zajął 5. lokatę.

W rundzie jesiennej było już dużo lepiej. „Niebiesko-biali” w drugiej połowie zeszłego roku rywalizowali w 13 grupach i tylko w jednej nie wygrali. W żakach F1 (grupa 10) Lech II Poznań był ostatni. Poza tym inne grupy już zdominował triumfując często we wszystkich jesiennych spotkaniach. Tak było w juniorach młodszych B1 (grupa 8), trampkarzach C1 (grupa 2), orlikach E1 (grupa 1), orlikach E1 (grupa 4), orlikach E2 (grupa 6), orlikach E2 (grupa 8) i żakach F1 (grupa 6). W orlikach E2 (grupa 6) pierwszy zespół Kolejorza w 10 meczach wbił swoim rywalom aż 181 goli co tylko pokazuje silę juniorów z Bułgarskiej.

wiosna 2014:

Trampkarze C1 (grupa mistrzowska):

1. Jarota Jarocin 34 pkt.
2. Nielba Wągrowiec 32
3. Lech Poznań 29 9-2-3, 32:18
4. Błękitni Wronki 21
5. Mieszko Gniezno 18
6. SKS 13 Poznań 14
7. Warta Poznań 12
8. Dyskobolia Grodzisk Wlkp. 0

Trampkarze C2 (grupa mistrzowska):

1. Warta Poznań 37 pkt.
2. Polonia Środa Wlkp. 36
3. Lech Poznań 34 11-1-4, 67:20
4. Nielba Wągrowiec 34
5. Kopernik Poznań 24
6. Tarnowiak Tarnowo Podgórne 21
7. Mieszko Gniezno 19
8. NAP Nowy Tomyśl 0

Młodziki D1 (grupa mistrzowska):

1. Canarinhos Skórzewo 28 pkt.
2. SPN Szamotuły 27
3. Warta Poznań 25
4. Unia Swarzędz 24
5. Lech Poznań 24 7-3-4, 39:21
6. Kotwica Kórnik 14
7. Dyskobolia Grodzisk Wlkp. 13
8. Chrobry Głogów 4

Orliki E1 (grupa mistrzowska):

1. Lech Poznań 35 pkt. 11-2-1, 89:25
2. UKS Śrem 34
3. Lider Swarzędz 23
4. Polonia Środa Wlkp. 23
5. Akademia Reissa Poznań 23
6. Warta Poznań 19
7. Gniewko Gniezno 4
8. Lider II Swarzędz 1

Orliki E1 (grupa 1):

1. Lech II Poznań 20 pkt. 6-2-2, 50:27
2. Dyskobolia Grodzisk Wlkp. 19
3. UKS II Śrem 15
4. Unia Swarzędz 13
5. AKF Poznań 10
6. Lipno Stęszew 8

Orliki E2 (grupa mistrzowska):

1. Lech Poznań 40 pkt. 13-1-0, 87:9
2. Akademia Reissa Poznań 28
3. Wełna Rogoźno 27
4. Warta Poznań 23
5. Lech II Poznań 16 4-4-6, 51:46
6. Błękitni Owińska 16
7. Gniewko Gniezno 9
8. Grom Dopiewo 1

Żaki F1 (grupa 1):

1. Akademia Reissa Poznań 28 pkt.
2. Lech Poznań 22 6-4-2, 36:18
3. Warta Poznań 13
4. Nielba Wągrowiec 4

Żaki F2 (grupa 3):

1. Lech Poznań 36 pkt. 12-0-0, 88:4
2. Chrobry Gniezno 21
3. Błękitni II Owińska 8
4. Gniewko Gniezno 5

jesień 2014:

Juniorzy młodsi B1 (grupa 6):

1. Lech III Poznań 27 9-0-1, 64:4
2. Sparta Szamotuły 22
3. Wełna Rogoźno 16
4. KS Łopuchowo 10
5. Orkan Objezierze 8
6. Suchary Suchy Las 2

Juniorzy młodsi B1 (grupa 8):

1. Lech IV Poznań 30 10-0-0, 66:5
2. Przemysław Poznań 24
3. Kopernik Poznań 18
4. Maki Poznań 9
5. Sparta Oborniki 9
6. Junior Koziegłowy 0

Trampkarze C1 (grupa 2):

1. Lech Poznań 24 8-0-0, 69:5
2. Nielba II Wągrowiec 18
3. Lider Swarzędz 12
4. Piast Kobylnica 6
5. Stella II Poznań 0

Trampkarze C2 (grupa 8):

1. Lech Poznań 28 9-1-0, 100:7
2. Suchary Suchy Las 25
3. Sparta Oborniki 16
4. Wełna Rogoźno 13
5. Warta Międzychód 3
6. Orkan Objezierze 3

Młodziki D1 (grupa 6):

1. Lech Poznań 28 9-1-0, 82:4
2. Grom Plewiska 21
3. Patria Buk 15
4. Sokół Rakoniewice 14
5. Akademia Reissa III Poznań 5
6. UKS Orzeł Granowo 4

Orliki E1 (grupa 1):

1. Lech III Poznań 30 10-0-0, 123:10
2. Gniewko Gniezno 21
3. Unia Swarzędz 21
4. Mieszko Gniezno 9
5. Huragan Pobiedziska 9
6. Wełnianka Kiszkowo 0

Orliki E1 (grupa 4):

1. Lech Poznań 30 10-0-0, 179:10
2. Orlik Mosina 24
3. SKRA Wielkopolska Otusz 16
4. AF Orły Komorniki 13
5. LAS Puszczykowo 6
6. Spójnia Strykowo 0

Orliki E1 (grupa 7):

1. Lech II Poznań 19 6-1-1, 108:13
2. Polonia Środa Wlkp. 19
3. UKS Śrem 15
4. AP Błękitni II Owińska 6
5. Kadet Koziegłowy 0

Orliki E2 (grupa 6):

1. Lech Poznań 30 10-0-0, 181:8
2. Canarinhos Skórzewo 21
3. Dyskobolia Grodzisk Wlkp. 18
4. SKRA Wielkopolska Otusz 12
5. NAP Nowy Tomyśl 9
6. 1920 Mosina 0

Orliki E2 (grupa 8):

1. Lech II Poznań 24 8-0-0, 113:9
2. Stella Luboń 18
3. Przemysław Poznań 6
4. Polonia Poznań 6
5. Warta Śrem 6

Żaki F1 (grupa 6):

1. Lech Poznań 36 12-0-0, 90:3
2. Lipno Stęszew 19
3. Las Puszczykowo 14
4. Patria Buk 1

Żaki F1 (grupa 10):

1. Suchary Suchy Las 28 pkt.
2. Grom Dopiewo 22
3. Błękitni Wronki 13
4. Lech II Poznań 6 1-3-8, 35:47

Żaki F2 (grupa 2):

1. Lech Poznań 37 12-1-3, 63:12
2. Polonia Środa Wlkp. 35
3. Chrobry Gniezno 22
4. Junior Koziegłowy 13
5. Warta Śrem 7

Nowa współpraca

We wrześniu na terenie Poznania i całej Wielkopolski powstało 20 oddziałów szkółek piłkarskich Lech Poznań Football Academy. Był to początek współpracy pomiędzy Kolejorzem a Football Academy, czyli największą w Polsce siecią elitarnych ośrodków piłkarskich dla dzieci w wieku 4-12 lat.

(Poniżej zapis konferencji prasowej z 19 sierpnia 2014)

Karol Klimczak (prezes Lecha): – „Otwieramy nowy rozdział w historii Lecha. Przykładamy dużą uwagę do szkolenia dzieci i młodzieży, bo to przyszłość Lecha i polskiej piłki. W naszych strukturach trenuje ponad 1000 chłopców, a teraz otwieramy kolejną szkółkę. Skierowaną bardziej na zabawę i na rekreację. Najlepsi chłopcy z tych szkółek będą mogli trafiać do naszych struktur.”

Radosław Soperczak (Football Academy): – „Lech wchodzi w nowy rozdział. Ten projekt ma przyciągać coraz więcej dzieci do klubu, którzy będą także kibicować Kolejorzowi. Lech tak jak Arsenal, Manchester City czy United zdecydował się na krok, by wejść na inną ścieżkę.”

Dominik Czapczyk (dyrektor Lech Football Academy): – „Z naszym projektem startujemy już 1 września. Chcemy dokładnie spenetrować całą Wielkopolskę i przyglądać się dzieciom do 12 roku życia. Najlepsi z miejscowości z całej Wielkopolski będą trafiać do Akademii Lecha Poznań.”

Walka na Lech Cup

6 i 7 grudnia w poznańskiej hali „Arena” odbył się najlepszy turniej piłki nożnej dzieci do lat 12. Poziom Lech Cup 2014 był w zeszłym roku bardzo wysoki, a sama impreza niezwykle wyrównana.

W pierwszym etapie 10 drużyn rywalizowało w 5-zespołowych grupach. Po fazie grupowej w następnej rundzie zespoły rywalizowały w dwóch grupach (odpowiednio w Champions League i Europa League). Do pierwszej z nich trafiły dwie najlepsze drużyny z grupy A i B oraz zespół z najlepszym bilansem zajmujący trzecie miejsce (FC Basel). Kluby do drugiej fazy rozgrywek przystąpiły z połową zdobyczy punktowej wywalczonej we wcześniejszych meczach (z zaokrągleniem do góry). Mecze LM i LE rozpoczęły się w sobotę, 6 grudnia w godzinach popołudniowych i zostały dokończone w niedzielę, 7 grudnia. Wtedy też odbyły się spotkania o konkretne lokaty w turnieju oraz finał.

Lech Poznań w swoim pierwszym meczu podczas Lech Cup 2014 pechowo zremisował z Twente Enschede 2:2 tracąc gola 5 sekund przed końcem spotkania. Wcześniej Kolejorz dwukrotnie prowadził i zmarnował mnóstwo okazji do zdobycia gola. W drugim pojedynku lechici zostali na początku stłamszeni przez Chelsea Londyn i szybko stracili bramkę. Na szczęście potrafili wyjść z opresji i ostatecznie wygrać 3:2 prowadząc w pewnym momencie nawet 3:1. W trzecim starciu poznaniacy ponieśli pierwszą porażkę w turnieju. Kolejorz prowadził ze Sportingiem 1:0, lecz ostatecznie przegrał 2:3.

W ostatnim boju w fazie grupowej podopieczni Karola Bartkowiaka mierzyli się z Schalke 04. Gdyby wygrali awansowaliby do Ligi Mistrzów z 1. miejsca, natomiast przegrywając uplasowaliby się na ostatniej pozycji w grupie B. Lech prowadził z Niemcami 1:0, ale później stracił dwa gole. Poznaniacy kolejny raz nie poddali się, wyrównali, jednak sędzia popełnił błąd i nie uznał prawidłowo zdobytej bramki. Ostatecznie po zaciętych zawodach Kolejorz uległ 2:3 i zagrał tylko w Lidze Europy. Na początek drugiej rundy Lech wziął rewanż za pechowy remis z Twente Enschede 2:2 i tym razem triumfował nad holenderskim zespołem 2:1. Kolejne mecze odbyły się już w niedzielę.

W pierwszym spotkaniu Lech Poznań był zdecydowanie słabszy od Chelsea Londyn i tym razem przegrał 2:3. Kilkadziesiąt minut później Kolejorz rozegrał swoje najsłabsze zawody w tym turnieju. Po bardzo słabej grze „niebiesko-biali” ulegli Anderlechtowi Bruksela 1:2. W ostatnim pojedynku grupy Ligi Europy młodzi lechici pokonali Dinamo Zagrzeb 1:0 przerywając tym samym ich passę trzech zwycięstw z rzędu. W meczu o 7. miejsce poznaniacy ponownie zagrali z Chorwatami i rozegrali jedno z lepszych spotkań podczas Lech Cup 2014. „Niebiesko-biali” zwyciężyli aż 4:1 i z przytupem zakończyli udział w tegorocznej imprezie. 3. pozycja przypadła Schalke 04 a 2. miejsce Sportingowi Lizbona. Trofeum wywalczone dwanaście miesięcy temu obroniła Hertha Berlin, która wygrała turniej Lech Cup już po raz trzeci.

Grupa A:

Anderlecht Bruksela – Dinamo Zagrzeb 2:2
Hertha Berlin – Austria Wiedeń 2:2
Anderlecht Bruksela – FC Basel 2:2
Hertha Berlin – Dinamo Zagrzeb 6:2
Dinamo Zagrzeb- FC Basel 2:3
Anderlecht Bruksela – Austria Wiedeń 1:6
Hertha Berlin – FC Basel 2:0
Dinamo Zagrzeb – Austria Wiedeń 2:3
Anderlecht Bruksela – Hertha Berlin 2:5
FC Basel – Austria Wiedeń 0:1

1. Hertha Berlin 10 15:6
2. Austria Wiedeń 7 11:6
2. FC Basel 7 6:6

4. Anderlecht Bruksela 2 7:15
5. Dinamo Zagrzeb 1 8:14

Grupa B:

Twente Enschede – Chelsea Londyn 2:2
Lech Poznań – Twente Enschede 2:2
Chelsea Londyn – Sporting Lizbona 4:0
Schalke 04 – Twente Enschede 5:0
Lech Poznań – Chelsea Londyn 3:2
Schalke 04 – Sporting Lizbona 1:4
Lech Poznań – Sporting Lizbona 2:3
Schalke 04 – Chelsea Londyn 3:2
Twente Enschede – Sporting Lizbona 3:2
Lech Poznań – Schalke 04 2:3

1. Schalke 04 9 12:8
2. Sporting Lizbona 6 9:10

3. Twente Enschede 5 7:11
4. Chelsea Londyn 4 10:8
5. Lech Poznań 4 9:10

Grupa Ligi Mistrzów:

Hertha Berlin – Schalke 04 1:2
FC Basel – Austria Wiedeń 3:1
Sporting Lizbona – Hertha Berlin 2:3
Schalke 04 – FC Basel 1:1
Sporting Lizbona – Austria Wiedeń 1:0
Schalke 04 – Austria Wiedeń 3:3
Hertha Berlin – FC Basel 2:2
Sporting Lizbona – FC Basel 6:4
Hertha Berlin – Austria Wiedeń 7:2
Schalke 04 – Sporting Lizbona 1:4

Grupa Ligi Europy:

Lech Poznań – Twente Enschede 2:1
Chelsea Londyn – Anderlecht Bruksela 4:1
Dinamo Zagrzeb – Twente Enschede 3:2
Lech Poznań – Chelsea Londyn 2:3
Anderlecht Bruksela – Dinamo Zagrzeb 2:3
Chelsea Londyn – Twente Enschede 4:2
Lech Poznań – Anderlecht Bruksela 1:2
Dinamo Zagrzeb – Chelsea Londyn 3:0
Twente Enschede – Anderlecht Bruksela 1:1
Lech Poznań – Dinamo Zagrzeb 1:0

Mecz o 9. miejsce:

Anderlecht Bruksela – Twente Enschede 1:2

Mecz o 7. miejsce:

Lech Poznań – Dinamo Zagrzeb 4:1

Mecz o 5. miejsce:

Austria Wiedeń – Chelsea Londyn 3:4

Mecz o 3. miejsce:

Schalke 04 – FC Basel 3:0

Finał:

Hertha Berlin – Sporting Lizbona 2:1

Klasyfikacja końcowa Lech Cup 2014:

1. Hertha Berlin
2. Sporting Lizbona
3. Schalke 04
4. FC Basel
5. Chelsea Londyn
6. Austria Wiedeń
7. Lech Poznań
8. Dinamo Zagrzeb
9. Twente Enschede
10. Anderlecht Bruksela

Mecze Lecha Poznań w turnieju Lech Cup 2014:

Lech Poznań – Twente Enschede 2:2 (grupa A)
Lech Poznań – Chelsea Londyn 3:2 (grupa A)
Lech Poznań – Sporting Lizbona 2:3 (grupa A)
Lech Poznań – Schalke 04 2:3 (grupa A)
Lech Poznań – Twente Enschede 2:1 (grupa LE)
Lech Poznań – Chelsea Londyn 2:3 (grupa LE)
Lech Poznań – Anderlecht Bruksela 1:2 (grupa LE)
Lech Poznań – Dinamo Zagrzeb 1:0 (grupa LE)
Lech Poznań – Dinamo Zagrzeb 4:1 (7. miejsce)

Bilans: 4-1-4, 19:17

>> Fotorelacja z Lech Cup 2014

null
null

Doświadczenie zebrane na krajowych i międzynarodowych turniejach

W czerwcu Lech III Poznań z juniorów młodszych wziął udział w towarzyskim turnieju w Austrii. Ten nie wypadł dla Kolejorza zbyt dobrze, bowiem „niebiesko-biali” podczas niego przegrali z FC Basel, Austrią Wiedeń czy Borussią Monchengladbach, tylko zremisowali ze Slavią Praga, AKA Vorarlberg i FC Salzburg oraz pokonali SV Raika.

Dla odmiany Lech Poznań wygrał w turnieju Ostrovia Cup 2014, lecz w nim konkurencja nie była zbyt mocna. W fazie grupowej Kolejorz łatwo pokonał CKS Zbiersk 14:0, Antonio Jarocin 4:0, Orzeł Biały Koźmin 13:0 i Ostrovię II Ostrów Wlkp. 9:0. „Niebiesko-biali” wyszli zatem z grupy z 1. miejsca i w półfinale pokonali pierwszy zespół Ostrovii 2:0, by w finale ograć lubińskie Zagłębie 3:1 i zgarnąć puchar.

W dniach 10-11 listopada 2014 roku w hali „Oaza” znajdującej się w Kórniku nieopodal Poznania odbył się prestiżowy turniej piłki nożnej pod nazwą Grześkowiak Kórnik Cup 2014.

W halowej imprezie w której wystąpiło aż 16 drużyn w tym wiele ekstraklasowych udział wziął też Lech Poznań 2003. Młodzi gracze naszego klubu mierzyli się w grupie „B”, gdzie spotkali się z siedmioma zespołami. Kolejorz w fazie grupowej ograł Polonię Łódź 5:0, UKS Śrem 4:1, Wisłę Kraków 2:0 i Widzewa Łódź 2:0, a także zremisował z Unią Warszawa 3:3, Śląskiem Wrocław 2:2 oraz przegrał z Rakowem Częstochowa 0:4.

W ćwierćfinale turnieju rocznik 2003 poznańskiego Lecha zremisował z AP 21 Kraków 0:0, ale w karnych (3:2) był lepszy i awansował do półfinału. W 1/2 imprezy Kolejorz zremisował w regulaminowym czasie gry z Legią Warszawa 2:2, jednak w karnych ponownie wygrał (6:5) dostając się tym samym do finału w którym zmierzył się z obrońcą tytułu, Rakowem Częstochowa.

W fazie grupowej „niebiesko-biali” polegli w starciu z tym rywalem aż 0:4 i niestety w finale lepiej nie było. Kolejorz przegrał z Rakowem Częstochowa 1:5, ale turniej Grześkowiak Kórnik Cup 2014 i tak może zaliczyć do udanych. Lech Poznań uplasował się bowiem na 2. miejscu przed Legią Warszawa, SMS-em Łódź, Polonią Bydgoszcz i Arką Gdynia. Ostatnią 16. lokatę zajęła Jagiellonia Białystok, zaś przedostatnią pozycję gospodarz turnieju – Kotwica Kórnik.

Warto dodać, że Krzysztof Bąkowski z Lecha Poznań 2003 został wybrany przez organizatorów Grześkowiak Kórnik Cup 2014 najlepszym bramkarzem turnieju. Najlepszym piłkarzem okazał się za to Mateusz Musiałowski ze zwycięskiej drużyny Raków Częstochowa, który strzelił w niedawnej imprezie aż 16 goli. Ogółem w dniach 10-11 listopada rozegrano blisko 80 meczów. Poniżej pełna klasyfikacja i komplet wyników meczów Lecha Poznań.

Lech Poznań 2003 podczas Grześkowiak Kórnik Cup 2014:

Finał: Lech Poznań – Raków Częstochowa 1:5
1/2, Lech Poznań – Legia Warszawa 2:2 k.6:5
1/4, Lech Poznań – AP 21 Kraków 0:0 k.3:2
gr. B, Lech Poznań – Widzew Łódź 2:0
gr. B, Lech Poznań – Śląsk Wrocław 2:2
gr. B, Lech Poznań – Wisła Kraków 2:0
gr. B, Lech Poznań – Unia Warszawa 3:3
gr. B, Lech Poznań – UKS Śrem 4:1
gr. B, Lech Poznań – Raków Częstochowa 0:4
gr. B, Lech Poznań – Polonia Bydgoszcz 5:0

Klasyfikacja końcowa Grześkowiak Kórnik Cup 2014:

1. Raków Częstochowa
2. Lech Poznań
3. Legia Warszawa
4. SMS Łódź
5. Polonia Bydgoszcz
6. Arka Gdynia
7. AP 21 Kraków
8. Wisła Kraków
9. UKS Śrem
10. Unia Warszawa
11. Śląsk Wrocław
12. Widzew Łódź
13. Warta Poznań
14. Olimpia Grudziądz
15. Kotwica Kórnik
16. Jagiellonia Białystok

6 i 7 grudnia odbył się też Hönne Cup 2014. W imprezie rozgrywanej w Niemczech wzięło udział aż 25 klubów, które zostały przydzielone do 5 grup po 5 zespołów. Oprócz Lecha Poznań U-10 z zagranicznych ekip wystąpił jeszcze tylko belgijski Genk. Reszta uczestników turnieju dzieci z rocznika 2005 to już zespoły z Niemiec. Kolejorz w pierwszej fazie turnieju z bilansem 2-0-2 zajął 3. miejsce w grupie. W drugiej fazie zanotował bilans 1-0-2, uplasował się na ostatnim miejscu w grupie i odpadł z dalszej rywalizacji. Turniej Hönne Cup 2014 wygrało Schalke przed Bayerem, Borussią D., Bayernem i Mainz.

Lech Poznań – VfL Platte Heide I 4:1 (grupa A)
Lech Poznań – Bayern Monachium 0:3 (grupa A)
Lech Poznań – Borussia Monchengladbach 0:1 (grupa A)
Lech Poznań – SC Ludenscheid 5:0 (grupa A)
Lech Poznań – Hamburger SV 3:2 (grupa D – II faza)
Lech Poznań – Schalke 04 0:2 (grupa D – II faza)
Lech Poznań – Bayer Leverkusen 2:4 (grupa D – II faza)

Znacznie lepiej w grudniu poszło rocznikowi 2004. W I Ogólnopolskim Turnieju Mikołajkowym S.K.E.T Cup 2014 organizowanym przez fanatyków Elany Toruń zespół Lecha Poznań zgarnął główne trofeum. Przeciwnikami Kolejorza 2004 w fazie grupowej był Talent Białystok, Elana Toruń, Olimpia Grudziądz i Widzew Łódź z którym lechici nawet przegrali. Mimo tej porażki poznaniacy wyszli z grupy. Choćby w półfinale rozgromili Lechię Gdańsk 5:1, a w finale ograli Naki Olsztyn 2:0 i sięgnęli po puchar.

W drugiej połowie 2014 roku Warszawie odbył się halowy turniej piłki nożnej pod nazwą Ursynów Cup 2014 przeznaczony dla chłopców z rocznika 2002.

Lech Poznań w warszawskiej imprezie rywalizował w grupie „B” z pięcioma różnymi klubami. W pierwszym spotkaniu Wielkopolanie roznieśli gdańską Lechię 7:0, później pokonali słowacką Zilinę 1:0, przegrali z Koroną Kielce 0:1, zremisowali z gospodarzem turnieju 0:0 i na koniec fazy grupowej ograli Stomil Olsztyn 3:0. Kolejorz awansował więc do półfinału w którym nieznacznie przegrał.

W boju o finał Ursynów Cup 2014 zespół Lecha Poznań uległ Legii Warszawa 0:1 przez co musiał się zadowolić tylko meczem o 3. miejsce w którym wygrał z Lechią Gdańsk 3:2. W grudniowej imprezie zwyciężyli „Wojskowi” przed Stadionem Śląskim Chorzów, Lechem Poznań i Lechią Gdańsk. W warszawskim turnieju udział wzięło łącznie 12 drużyn.

Ursynów Cup 2014 (rocznik 2002):

Lech Poznań – Lechia Gdańsk 3:2 (mecz o 3. miejsce)
Lech Poznań – Legia Warszawa 0:1 (półfinał)
Lech Poznań – Stomil Olsztyn 3:0 (grupa B)
Lech Poznań – KS SEMP Warszawa 0:0 (grupa B)
Lech Poznań – Korona Kielce 0:1 (grupa B)
Lech Poznań – Zilina 1:0 (grupa B)
Lech Poznań – Lechia Gdańsk 7:0 (grupa B)

Mecze kontrolne przeważnie na plus

W ubiegłym roku młodzież z akademii Lecha Poznań rozegrała mnóstwo sparingów zarówno z krajowymi jak i zagranicznym zespołami. Większość meczów wygrała. Ich rezultaty poniżej.

Lech Poznań 1999 – Legia Warszawa 1999 2:0
Lech Poznań 2000 – Legia Warszawa 2000 2:0
Lechia Gdańsk 2001 – Lech Poznań 2001 1:0
Elana Toruń 2001 – Lech Poznań 2001 2:3
Jeziorak Iława 2001 – Lech Poznań 2001 2:4
Naki Olsztyn 2001 – Lech Poznań 2001 0:3
Kania Gostyń 1999 – Lech Poznań 1999 2:0
Lech Poznań 2002 – Raków Częstochowa 2002 10:4
Lech Poznań 2003 – Zagłębie Lubin 2003 5:4
Lech Poznań 2003 – Kania Gostyń 2003 11:4
Lech Poznań 2001 – Legia Warszawa 2001 0:4
Lech Poznań 2000 – Legia Warszawa 2000 4:0
Lech Poznań 1998 – Legia Warszawa 1998 5:1
Lech Poznań 2002 – Śląsk Wrocław 3:1
Lech Poznań 2003 – FC Barcelona Escola 0:2
Lech Poznań 2003 – SMS Łódź 6:2
Lech Poznań 2003 – Śląsk Wrocław 2:1
Lech Poznań 2004 – FC Barcelona Escola 1:3
Lech Poznań 2004 – SMS Łódź 5:0
Lech Poznań 2005 – FC Barcelona Escola 2:1
Lech Poznań 2005 – SMS Łódź 13:1
Legia Warszawa 2005 – Lech 2005 1:5
Legia Warszawa 2006 – Lech 2006 4:13
Legia Warszawa 2004 – Lech 2004 4:3
Legia Warszawa 2003 – Lech 2003 3:1
Legia Warszawa 2002 – Lech 2002 0:5
FC Barcelona Escola 2007 – Lech 2007 10:0
SMS Łódź 2007 – Lech 2007 0:3
FC Barcelona Escola 2006 – Lech 2006 3:0
Arka Gdynia 2001 – Lech 2001 0:5
Elana Toruń 2001 – Lech 2001 1:0
Lechia Gdańsk 2001 – Lech 2001 3:0
Hannover 96 – Lech Poznań 1998 0:2
Hannover 96 – Lech Poznań 2000 0:1
Lech Poznań 1998 – Chemik Bydgoszcz 1998 0:0
Lech Poznań 00/01 – Chemik Bydgoszcz 1999 1:0

40 w kadrach

W 2014 roku powołania do siedmiu różnych roczników kadry naszego kraju otrzymało aż 40 zawodników z Akademii Lecha Poznań. Lech najwięcej juniorów dostarczył do najmłodszych roczników reprezentacji Polski, czyli U-15 i U-16. Poznaniacy podczas konsultacji szkoleniowych tych kadr stanowili większość. Niektórzy z niżej wymienionych graczy Kolejorza w 2014 roku reprezentowali różne kadry. Nie można też zapomnieć o piłkarzach powołanych do nowo utworzonych reprezentacji U-12 i U-13.

Juniorzy z Akademii Lecha Poznań, którzy otrzymywali powołania do młodzieżowych reprezentacji Polski w 2014 roku:

U-21

Karol Linetty
Marcin Kamiński

U-20

Tomasz Kędziora
Szymon Drewniak

U-19

Dariusz Formella
Jakub Serafin

U-18

Jan Bednarek
Mateusz Lis

U-17

Maciej Dąbrowski
Robert Gumny
Filip Nawrocki
Dawid Kownacki
Adam Makuchowski
Kamil Szubertowski
Kacper Szymankiewicz

U-16

Maciej Spychała
Mateusz Spychała
Krystian Bielik
Jan Andrzejewski
Kamil Jóźwiak
Kacper Wojdak
Krystian Karbowski
Miłosz Mleczko
Jakub Moder
Tymoteusz Puchacz

U-15

Łukasz Adamczak
Serafin Szota
Marek Mróz
Dawid Kurminowski
Jan Sieracki
Mateusz Skrzypczak
Bartosz Mrozek
Jakub Borowiak
Marcin Grabowski
Eryk Kryg
Sebastian Jarosz
Maciej Chudy
Paweł Tupaj
Kacper Chodyna
Marcin Maćkowiak

Źródło: inf. własna
Fot: KKSLECH.com

>> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<


11 komentarzy

  1. KKs7 pisze:

    ktoś musiał napracować się nad tym artykułem, ale warto było, bo fajny

  2. Koło pisze:

    To za chwile zjawi sie tu tęczowa hołota wypisująca ze to oni przecież mają najlepszą akademie,bo tak twierdzi ich leśny pedzio

  3. GROSZKINS pisze:

    Świetny artykuł .

  4. Pyra pisze:

    świetna robota redakcjo,widać że sporo czasu poświęciliście na przygotowanie tego artykułu… On idealnie obrazuję jaką jesteśmy potęgą jeśli chodzi o Akademię w tym kraju, oby tak dalej zarówno Wy jak i młodzi!!

  5. Rybka pisze:

    Szacun za artykuł !

  6. kibol z IV pisze:

    Imponujące statystyki. Szczególnie optymizmem napawa postawa juniorów starszych którz już niedługo mogą zasilić pierwszy zespol , a ewentualny udział w LMJ byłby prestiżowo bardzo korzystny dla całego klubu.

  7. czarny pisze:

    Wszystko byłoby fajnie, gdyby nie to, że w seniorskiej piłce 1 mistrzostwo w ciągu ostatnich 20 lat . . . .

  8. BRAGA pisze:

    Ja czekam na rocznik 2005r. Widać że to chłopaki grający inną piłkę. Najlepsze w tym wszystkim jest to że to pierwszy rocznik który działa wg. nowego systemu, który na razie się baaardzo sprawdza, i każdy następny będzie również obfity w plony:)Mam nadzieję jednak że Amilcar Carvalho (o ile dobrze pamiętam nazwisko) będzie trzymał rękę na pulsie i od najmłodszych lat będzie wpajał dzieciakom i rodzicom że na początku piłki seniorskiej liczy się rozwój, potem pieniądze.
    Czekamy:)!!!!

  9. sas pisze:

    Pozostaje nam czekać na tych chłopaków i niech przynoszą nam dużo radości ze swojej gry.

  10. 2006 pisze:

    brawo za dlugi artykul!bedzie dobrze byle tak dalej!!!!!

  11. Anfil pisze:

    Braga co do rocznika 2005 to pełna zgoda sa bardzo uzdolnieni i to nie jeden chłopiec a 15-20 zespół kompletny plus odpowiedni trener ale ilu z nich bedzie grało na najwyższym poziomie kto to wie a znając podejście naszych właścicieli to sukcesem bedzie jak chociaż jeden z tych chłopców zagra na najwyższym poziomie w barwach Lecha !