Felieton kibica: O co walczą juniorzy w CLJS

W 2015 roku dajemy kibicom Lecha Poznań okazję współtworzenia serwisu KKSLECH.com a nie tylko udzielania się na nim w komentarzach. Teraz pisząc tekst możesz liczyć na jego publikację tutaj. Dziś prezentujemy jeden z artykułów nadesłanych do nas przez kibica.


O co gramy w Europie…

Nie od dziś wiadomo, że kraje, które szkolenie młodzieży mają postawione na wysokim poziomie – to i w futbolowym świecie odgrywają wielką rolę. Od jakiegoś czasu PZPN położył silny nacisk na szkolenie dzieci i młodzieży, inicjują i wdrażają projekty szkoleniowe. Objął też patronatem rozgrywki juniorów. Rozgrywki juniorskie zawsze były, ale teraz zostały „zunifikowane” – m.in. powstała Centralna Liga Juniorów Starszych. Dlaczego? odpowiedź jest prosta – ponieważ UEFA powołała w 2012 do życia Młodzieżową Ligę Mistrzów. W pierwszej edycji tych rozgrywek wzięły udział młodzieżowe zespoły tych klubów, które zakwalifikowały się do fazy grupowej „dorosłej” Ligi Mistrzów i były znane pod nazwą UEFA U-19 Champions League – pierwszy turniej w tej formule został rozegrany w sezonie 2013/2014. Rozgrywki prowadzone były, jak w LM dorosłej – faza grupowa – faza pucharowa, a pierwszym jej triumfatorem była młodzież FC Barcelony.

W kolejnym sezonie, czyli 2014/2015 rozgrywkom nadano już nazwę UEFA Youth League i w Nyonie Chelsea Londyn pokonała Szachtar Donieck. Obie edycje były tzw. okresem próbnym i przeszły ten test pozytywnie oraz zyskały aprobatę, więc zgodnie z planem UEFA od przyszłego sezonu postanowiła umożliwić większej liczbie zespołów start w tych rozgrywkach i zatwierdziła zasadę ich rozgrywania. Do udziału w rozgrywkach zgłoszone mogą być zespoły młodzieżowe w kategorii U-19 (dodatkowo każdy klub będzie miał możliwość zgłoszenia 3 zawodników z kategorii U-20).

Do rozgrywek mają przystapić 64 zespoły w dwóch grupach eliminacyjnych:
– grupa A to 32 drużyny młodzieżowe klubów, które zakwalifikowały się do rozgrywek UEFA Champions League
– grupa B to 32 drużyny – mistrzowie krajowych rozgrywek młodzieżowych z 32 najwyżej sklasyfikowanych federacji w rankingu UEFA.

Jak łatwo zauważyć Polskę mogą reprezentować dwie drużyny młodzieżowe: POD WARUNKIEM, że do 32 drużyn UCL zakwalifikuje się drużyna „dorosła”, a drugą drużyną będzie wówczas zwycięzca CLJS. Gdy będzie to zespół z tego samego klubu wtedy do rozgrywek wejdzie drugi najlepszy klub z CLJS.

W przypadku braku zespołu w grupie A eliminacji, zwycięzca krajowych rozgrywek juniorskich weźmie udział w eliminacjach w grupie B. Udział klubów w tych rozgrywkach nie jest przymusowy. Dana federacja może
nie być zainteresowana udziałem w i z tego tytułu nie ponosi żadnych konsekwencji, a jej miejsce zajmuje kolejna z rankingu UEFA. Rozgrywki prowadzone są dwuetapowo – eliminacje do fazy pucharowej i faza pucharowa, która zaczyna się od 1/16 finału.

ELIMINACJE

– 32 drużyny młodzieżowe z tzw. grupa A – pozostaną przy swoim schemacie, jak w dorosłej Champions League, a zwycięzcy grup kwalifikują się bezpośrednio do 1/16 fazy pucharowej (8 zespołów). Kolejne 8 zespołów, które zajmą drugie miejsca w swoich grupach przejdą do fazy Play-off eliminacji.
– dla pozostałych 32 drużyn (grupa B) przewidziane są 2 rundy kwalifikacyjne – Q1 i Q2, a lepszy w dwumeczu przechodzi dalej. Obie rundy wyłonią 8 zespołów do fazy Play-off eliminacji. W fazie Play-off weźmie udział 16 drużyn: po 8 z grupy A i B. Rozegrają one 8 meczów, a przegrywający odpada z dalszych rozgrywek. Zwycięzcy z Play-off kwalifikują się do fazy pucharowej Młodzieżowej Ligi Mistrzów.

FAZA PUCHAROWA

Faza pucharowa UEFA Youth League to 1/16, 1/8, 1/4 i 1/2 finału, gdzie w każdej rundzie rzgrywany jest jeden mecz – przegrywający odpada z dalszych rozgrywek.

FINAŁ – to oczywiście też jeden mecz.

Jak widać do Młodzieżowej Ligi Mistrzów jest równie ciężko dostać się jak do „dorosłej”. Co prawda w UYL nie chodzi o pieniądze (chociaż UEFA pokrywa wszelkie koszty wyjazdu, przelot, hotel i wyżywienie), ale są medale i jest wizualnie fajne trofeum… Czy zatem warto starać się o udział w UEFA Youth League? Uważam, że tak – bo kiedy i gdzie ci młodzi mają „zderzyć się” z europejską piłką? Kiedy mają się przekonać, jak daleko tym naszym młodym talentom do Europy? Przecież tu chodzi o zapewnienie im poważnej rywalizacji.

aliz

Chcesz, by w przyszłości także Twój tekst znalazł się na KKSLECH.com? Pisz i wyślij go do nas pod adres: redakcja@kkslech.com. Jest szansa, że ujrzy światło dzienne. Więcej dowiesz się -> tutaj

>> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<


komentarzy 6

 1. Andrew pisze:

  Na jakiej zasadzie wyłaniana jest najlepsza drużyna, skoro są dwie grupy? Mecz na neutralnym, mecz i rewanż, liczba punktów, losowanie :)?

 2. aliz pisze:

  @Andrew
  o jaką najlepszą drużynę pytasz? przecież to jednoznaczne – że ta wygrywająca CLJS jest najlepsza. Z dwóch grup po dwie druzyny grają półfinał i finał, na LechTV masz materiał „Coraz bliżej półfinał”

 3. Andrew pisze:

  Dzięki :)

 4. Bryndol pisze:

  Pewnie, że warto się starać o udział! Młodzi zbiorą bezcenne doświadczenie a trenerzy przekonają się ile nam brakuje do najlepiej szkolonej młodzieży i może przy okazji się czegoś nauczą. A skoro UEFA pokrywa koszty to same plusy!
  PS: Świetny tekst aliz.

 5. mól pisze:

  @aliz ;)

 6. 07 pisze:

  Występy tam mają plusy i minusy, ponieważ z jednej strony rywalizacja i doświadczenie, a z drugiej liczne grono skautów którzy będą obserwować młodych którzy nie maja podpisanych kontraktów…. – pułapka.