Finały Lecha – Szczęśliwy Wrocław 1982 (II)

PPW sobotę, 2 maja, o godzinie 16:00 na Stadionie Narodowym w finałowym meczu o Puchar Polski piłkarze Lecha Poznań zmierzą się z odwiecznym rywalem, warszawską Legią. Z tej okazji przypomnimy w najbliższych kilkunastu dniach poprzednie finały Pucharu Polski z udziałem Kolejorza.


Dotychczas 5-krotni zdobywcy pucharu krajowego grali w finale PP siedem razy. Tym samym nasz okazjonalny cykl będzie składał się z siedmiu artykułów. W nich przypomnimy kibolom Kolejorza poprzednie mecze Lecha Poznań w finale Pucharu Polski. Dziś przypominamy finał z 1982 roku, kiedy to nasz klub pierwszy raz zgarnął krajowy puchar i to po złotym golu legendy.

W ligowych rozgrywkach sezonu 1981/1982 zawodnicy Lecha Poznań uplasowali się w drugiej części tabeli zajmując dopiero 11. miejsce. Kolejorz wywalczył wtedy 28 punktów podczas gdy jego rywal w finale PP, czyli gracze Pogoni Szczecin zdobyli w całym sezonie 33 oczka plasując się na 6. pozycji w lidze. Jedyną szansą dla lechitów jak i „Portowców” na grę w europejskich pucharach było więc zdobycie Pucharu Polski, który podobnie jak teraz dawał możliwość pokazania się na arenie międzynarodowej.

Poznaniacy po wyeliminowaniu kolejno Stilonu Gorzów Wielkopolski (4:1), Zagłębia Sosnowiec (3:1), Widzewa Łódź (1:1, k.5:4) oraz Arki Gdynia (2:0) po raz drugi w swojej historii znaleźli się w finale pucharu krajowego. W 1982 roku również drugi raz o krajowy puchar chciała powalczyć szczecińska Pogoń, która sezon wcześniej doszła do finału, gdzie przegrała z warszawską Legią, która za to w 1980 roku pokonała w Częstochowie ekipę Kolejorza o czym pisaliśmy wczoraj. Nic więc dziwnego, że oba zespoły chciały pokazać się we Wrocławiu z jak najlepszej strony.

Lechici mogli liczyć na Dolnym Śląskim na solidne wsparcie kibiców, bowiem na wyjazd wybrało się wtedy 7 tysięcy ludzi. Finał Pucharu Polski w 1982 roku odbywał się w dość trudnym okresie dla całego społeczeństwa, zatem ewentualne zdobycie Pucharu Polski na pewno mocno poprawiłoby humory wszystkim kibicom Lecha Poznań. Ten sam cel oczywiście miała Pogoń Szczecin, której kibice niespełna 33 lata temu także zasiedli na trybunach mało znanego w tej chwili olimpijskiego obiektu we Wrocławiu. Stadion nie zapełnił się wtedy do ostatniego miejsca. Według oficjalnych danych finał PP w 1982 roku obejrzało w sumie 15 tysięcy fanów.

Pojedynek we Wrocławiu nie był tak bardzo jednostronny jak finał z udziałem Lecha Poznań dwa lata wcześniej, choć do 38. minuty trzymał kibiców w lekkim napięciu. Wówczas rzut wolny z lewej strony boiska wykonywali poznaniacy i za jego sprawą wyszli na prowadzenie. Z dystansu mocno po ziemi uderzył jeden z graczy Lecha, natomiast bramkarz Pogoni sparował piłkę przed siebie. Najszybszy w polu karnym okazał się Mirosław Okoński, który jak się później okazało, spokojnym strzałem zapewnił Lechowi Poznań pierwszy Puchar Polski w historii. Popularny „Okoń” mógł być podwójnie zadowolony, ponieważ dwa lata wcześniej odbywając służbę wojskową w warszawskiej Legii musiał pokonać bramkarza Kolejorza w finałowym pojedynku w Częstochowie.

Cichym bohaterem starcia z „Portowcami” okazał się też bramkarz, Piotr Mowlik, który wybronił kilka groźnych strzałów. Pogoń zawsze była niewygodnym rywalem dla Lecha i tak pozostało do dziś, dlatego triumf nad szczecinianami będącymi faworytem przed finałem w 1982 roku był dla naszego klubu niezwykle ważny. Zdobycie Pucharu Polski przez poznaniaków w sezonie 1981/1982 było tak naprawdę pierwszym poważnym sukcesem ówczesnego szkoleniowca „niebiesko-białych”, Wojciecha Łazarka na ławce trenerskiej Kolejorza oraz początkiem pięknych lat w historii naszego klubu. Co ciekawe tamten bój miał pierwotnie odbyć się na stadionie Gwardii Warszawa, jednak pamiętając o zamieszkach w Częstochowie w 1980 roku zdecydowano się zmienić miasto gospodarza.


Największe sukcesy Lecha Poznań w Pucharze Polski:

Zdobywca Puchar Polski: 1982, 1984, 1988, 2004, 2009
Finalista Pucharu Polski: 1980, 2011

Puchar Polski 1981/1982 – zwycięstwo

1/16. Stilon Gorzów Wlkp. – Lech Poznań 1:4
1/8, Lech Poznań – Zagłębie Sosnowiec 3:0
1/4, Lech Poznań – Widzew Łódź 1:1 k.5:4
1/2, Lech Poznań – Arka Gdynia 2:0
Finał, Lech Poznań – Pogoń Szczecin 1:0

Finał Pucharu Polski 1981/1982 – Stadion Olimpijski we Wrocławiu (19.05.1982)
Lech Poznań – Pogoń Szczecin 1:0 (1:0)
Bramka: 38.Okoński
Sędzia: Aleksander Suchanek (Kraków)
Widzów: 15000
Lech: Mowlik – Strugarek, Skurczyński, Pawlak, Barczak, Adamiec, Szewczyk, Oblewski, Krzyżanowski, Niewiadomski, Okoński.
Pogoń: Szczech – Ostrowski, Kozłowski, Sokołowski, Czepan, Włoch, Piekarczyk (46.Krawczyk), Wolski, Biernat, Stelmasiak, Turowski.

Skrót meczu Lech – Pogoń 1:0 (YouTube):

Link do poprzedniej części cyklu:

> Finały Lecha – Brutalna Bydgoszcz 1980 (I)

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski
Fot: KKSLECH.com

komentarze 3

  1. ArekCesar napisał(a):

    Jak się patrzy na tą piłkę nożną sprzed lat to aż się uśmiech pojawia na twarzy.

  2. Piciu napisał(a):

    Eufemizm zgrabny panu wyszedl, panie Szymanowski. Niemal jak prosto z „GWna Wyborczego”.Przypominam, ze w maju’82 ZOMO zakatowalo Piotra Majchrzaka w Poznaniu a pozniej Grzegorza Przemyka w Warszawie: w Lubinie i Nowej Hucie lala sie krew, ludzie siedzieli w wiezieniach, do garnka nie bylo co wlozyc a pan napisal: „Finał Pucharu Polski w 1982 roku odbywał się w dość trudnym okresie dla całego społeczeństwa”. Zupelnie jakby raptem spadlo 20 cm sniegu, byl jako taki mroz a gazownia odciela gaz na 8 godzin, prawda?

  3. dominias napisał(a):

    Finał odbył się na stadionie Śląska na Oporowskiej. Widać to na filmiku.