Aż 9 z 10 powołanych lechitów wystąpiło w kadrach (akt.)

polskaW dniach 8-13 października na całym świecie odbyły się mecze towarzyskie, eliminacji Mistrzostw Europy czy kwalifikacji Mistrzostw Świata. Szansę gry w swoich kadrach otrzymało 9 z 10 piłkarzy z pierwszego zespołu Lecha Poznań.

W czwartek, 8 października na sam początek w kadrze U-21 zagrali Tomasz Kędziora (1-90), Dawid Kownacki (od 69 minuty) i Dariusz Formella (od 72 minuty), a Polska pokonała w Lublinie młodzieżówkę Izraela 3:1. Tego samego dnia Karol Linetty nie wszedł na boisko w zremisowanym meczu Polski ze Szkocją na wyjeździe 2:2.

Także w czwartek w reprezentacji Finlandii wystąpił Paulus Arajuuri, który zszedł z murawy w 62. minucie. W 77. minucie na boisku pojawił się Kasper Hamalainen. Finowie zremisowali na wyjeździe z Rumunią 1:1. Ważny krok do Euro zrobili też Węgrzy. Gergo Lovrencsics nie zagrał, jednak Tamas Kadar notując pełne 90 minut na lewej obronie zaliczył asystę. Jego kadra pokonała Wyspy Owcze 2:1.

Dwa dni później niż Polska, Finlandia czy Węgry w kwalifikacjach do Mistrzostw Europy grała Bośnia w której rezerwowym bramkarzem jest Jasmin Burić. Bośniacy pokonali Walijczyków 2:0. W piątek walkę o mundial zaczął z kolei Kebba Ceesay notując 90 minut w meczu Gambia – Namibia 1:1. Tymczasem w niedzielę gola głową w meczu Grecja – Węgry 4:3 strzelił Gergo Lovrencsics (pierwsza bramka w kadrze) grający do 62. minuty. Tamas Kadar w tym spotkaniu zanotował pełne 90 minut na środku obrony.

Lechita strzelił bramkę również w pojedynku Finlandia – Irlandia Północna 1:1. Paulus Arajuuri zaliczył debiutanckie trafienie po asyście Hamalainena w 87. minucie gry. Arajuuri grał przez pełne 90 minut, a Hamalainen od 79. minuty. Po tej konfrontacja Polska zmierzyła się z Irlandią. „Biało-czerwoni” z Karolem Linettym grającym przez pełne 90 minut wygrała 2:1 i awansowała na Euro 2016.

We wtorek Polska U-21 zremisowała w Białymstoku kontrolnie z Rumunią 0:0. Dawid Kownacki i Tomasz Kędziora rozegrali pełne 90 minut, a Dariusz Formella pojawił się na placu w 66. minucie. Kolejny cały mecz w reprezentacji Gambii rozegrał jeszcze Kebba Ceesay, jednak jego kadra przegrała we wtorek z Namibią 1:2.

Przypomnijmy, że po październikowej przerwie na kadrę Mistrz Polski powróci do ekstraklasowych zmagań w sobotę, 17 października. Tego dnia o godzinie 18:00 drużyna Lecha Poznań podejmie na Bułgarskiej ekipę Ruchu Chorzów. Parę dni później Kolejorza czeka bój z Fiorentiną we Florencji.

eME, Cypr – Bośnia 2:3

Tamas Kadar (1-90 + asysta i 1-90) oraz Gergo Lovrencsics (0 i 1-62 + gol)
eME, Węgry – Wyspy Owcze 2:1
eME, Grecja – Węgry 4:3

Paulus Arajuuri (1-62 i 1-90 + gol) oraz Kasper Hamalainen (77-90 i 79-90 + asysta)
eME, Rumunia – Finlandia 1:1
eME, Finlandia – Irlandia Północna 1:1

Dawid Kownacki (69-90 i 1-90), Dariusz Formella (72-90 i 66-90) oraz Tomasz Kędziora (1-90 i 1-90)
Tow, Polska U-21 – Izrael U-21 3:1
Tow, Polska U-21 – Rumunia U-21 0:0

46 komentarzy

1. Glos pisze:

fNasi graja naprawde madra, dojrzala pilke, caly zespol jak na razie mocny, bez wyjatku.

2. Glos pisze:

Jest jednak wyjatek – Piszczek. Widac ze ma braki, widac ze nie ma jeszcze swojej formy po kontuzji. Bramka Szkota „stadiony swiata”. Oby to nie wzmocnilo Szkotow.

3. Mouze pisze:

Co za mecz! Świetny początek,piękne bramki Szkotów,heroiczny boj i gol w ostatniej akcji meczu!
    Nie przegrać tego w ostatnim meczu,Irlandia jest w gazie.Szkotów nawet trochę zal,dostać bramkę w takim momencie,ale brawa dla Polaków za walkę!

4. Marcin2 pisze:

Szkoda że ten Mączyński nie wylądował na Bułgarskiej.

5. kilo82 pisze:

Mączyński dzisiaj faktycznie super występ, generalnie świetna pierwsza połowa w naszym wykonaniu i słabsza druga, ale remis wywalczony w ostatniej akcji meczu smakuje prawie jak zwycięstwo.

6. arek z Debca pisze:

Glos, chyba inny mecz ogladales. Obrona tradycyjnie kiepsciutko. To co atak i pomoc wypracuje to koncertowo spierdoli obrona. Do silnej druzyny jeszcze wiele nam brakuje.

7. kibic007 pisze:

Bardzo defensywne zmiany, nawet przy stanie 1:2 i prowadzeniu Irl. Mimo to, jakże szczęśliwe zakończenie!

8. seniorka pisze:

Uff… zawału można było dostać:) Ale dobrze, że remis. Brawo Lewy, brawo chłopaki za walkę.
    Żeby tak nasi do końca walczyli… eh.

9. fan pisze:

Oby tylko nie grali w ostatnim meczu „na remis” wiedząc, że to im wystarcza.

10. Glos pisze:

arek: do 45 min. grali bez zarzutu, Szkoci nie istnieli. Druga polowa juz gorzej. Dla mnie Krychowiak to klasa i to wysoka. Maczynski istotnie dobry byl. Nie rozumiem zmiany Rybusa na tego cpuna Wawrzyniaka. Szkoda ze Milik musial zejsc bo dobry byl i wspomagal Lewego.

11. tomasz1973 pisze:

Co to kurwa za zmiany????
    Przegrywamy, a na boisko wchodzi śmieszny Jodlowiec i dwóch obrońców (sic)?!?!?!?!?

Nawałka i ta jego taktyka, ostatnie 15 min grali jak Lech-10000 podań w obronie i zero pomysłu, nie wiem gdzie by była ta reprezentacja, gdyby nie miała Lewego.
    Brawo za walkę, ale druga połowa to kpina.
    Co z Ajauriim, bo jak znowu się połamał i wypadł na 3 miechy to będzie cienizna w obronie!

12. tomasz1973 pisze:

fan
    Na 100 % będą grali na remis, nie zdziwi mnie 3 defensywnych.

13. fan pisze:

tomasz1973
    Właśnie trochę się tego obawiam.

14. KotorFan pisze:

Tomasz, wyluzuj trochę, zmiany obrońców były wymuszone. Co Nawałka miał za Rybusa wpuścić Milę? Zdziwiła mnie jedynie zmiana Kuby na Olkowskiego. Jodłowiec był przyszykowany do zmiany przy 1:1. Ogólnie dla mnie to był mecz na remis. Pierwsza połowa nas, druga dla Szkotów.

15. tylkoLech pisze:

Dużymi fragmentami przypominało to mecze Lecha – dobrze do pola karnego, brak skuteczności, strata goli po błędach, tylko Nawalka ma farta, który Skorzy się skończył. Zmiany bez sensu – przegrywamy, a wchodzi trzech defensywnych piłkarzy.

16. ArekCesar pisze:

Lewy znów pokazał klasę światową. Szkoda, że nie strzelił Fabiański 🙂 Ale i tak radocha na koniec w pubie była jak po wygranej. Nie spierdolić ostatniego meczu i nie bawić się w baraże.

17. mól pisze:

A młodzieżówki grała w LUBLINIE

18. mól pisze:

*młodzieżówka

19. sp pisze:

„z kolei Kebba Ceesay, który do klubu z Afryki wróci najpóźniej ze wszystkich 10 powołanych lechitów.”
    Wystarczy postawić , i po problemie, a tak wychodzi, że nasz klub jest z Afryki

20. zawisza pisze:

Arajuuri zszedł ze względów taktycznych czy uraz?

21. kibol69 pisze:

Nie narzekajmy. Repra zagrała całkiem przyzwoity mecz i wynik jest jak najbardziej zasłużony. Podobała mi się walka i zapierdalanie przez cały mecz, pomimo oczywistych błędów w kryciu. No i Lewy. Jest pazerny na gole i ta pazerność daje świetne efekty.
    Jeżeli nie przytrafi mu się żadna poważniejsza kontuzja, to rekord występów i rekord goli w reprezentacji są poważnie zagrożone.
    Szkoda tylko, że za 6-7 lat, gdyby mu się na koniec kariery zachciało jeszcze pokopać w naszej lidze, to na pewno nie wróci do Lecha. U nas wypłynął i w dużym stopniu się ukształtował, ale sposób rozstania z Kolejorzem przesądza sprawę. Kolejna rzecz, za którą możemy podziękować Rutkowski&co.

RUTKOWSCY WYPIERDALAĆ !!!!!

22. Yapa pisze:

Oby w niedzielę były 3pkt. gra na remis może się zemścić.
    W młodzieżówce całkiem nieźle zagrał Formella i Kędziora, Kownacki zagubiony…

23. arek z Debca pisze:

kibol69, a co niby zrobili z Lewym Rutkowscy, nie przesadzajmy. A tak poza tym to pilkarz takiego pokroju, obecnie najlepszy napastnik na swiecie i tak nie zagralby w Lechu bo to bylaby dla niego niesamowita degradacja i niepotrzebne ryzykowanie zdrowia. On juz teraz nic nie musi robic do konca zycia, a jak bedzie u schylku kariery to ostatnia rzecza ktora by zrobil to bylaby gra w tym bagnie.

24. mól pisze:

Redakcjo-MŁODZIEŻÓWKA GRALA W LUBLINIE!!!

25. Anonim pisze:

To zydowska ostatnio nadawała ze Paulus am kontuzje i nie zagra a tu dzis bramke załadował

26. aliz pisze:

Karol DAWAJ CHŁOPCZE!!! Lech daje doopy NIE DAJ TY. Debiut masz w niesamowitym meczu i to na Narodowym.
    Do boju Polsko!!

27. legolas pisze:

No, no niezły bilans na kadrach mają, może tego im brakowało i w dobrych humorach wrócą

28. melon1922 pisze:

Skorza zwolniony i zaczęli strzelać nawet w reprezentacjach biedny ruch w sobotę

29. sas pisze:

Karol z asystą drugiego stopnia. Oprócz nerwowego początku bardzo dobra gra naszego zawodnika. Oby tak dalej a najlepiej by było gdybyś załadował jeszcze kastę i zamknął paszcze swoim krytykantom

30. kibic007 pisze:

Brawo Polacy!

31. Mouze pisze:

Brawo za awans w który na początku eliminacji mało kto wierzył.Jednak nie przesadzałbym z ta euforia,pamiętajmy ze eliminacje to tylko droga do ME.Za chwile poczujemy się mistrzami świata a wiadomo jak to potem się kończy.Niech ta reprezentacja zapisze się na kartach historii czymś więcej niż tylko awansem na imprezę,niech nasza reprezentacja w końcu osiągnie dobry wynik na dużej imprezie.A to się nie uda jeżeli znów ich zagłaszczemy.

32. aliz pisze:

Mouze przy Nawałce to sie nie zdarzy – tak myślę, a Lewy dziś pokazał co potrafi to był JEGO mecz, zresztą w Szkocji też nam doopso uratował, wyraźnie „idze na złotą piłkę” bo repra Mu pomaga :-)) BRAWO POLACY

33. kibol z IV pisze:

Brawo Polacy :). Brawo Lewy – najlepszy piłkarz globu ad 2015.

34. fan pisze:

Powiem szczerze, że po długim okresie mojej obojętności na wyniki kadry czuć te emocje i naprawdę CHCE się ich oglądać – bo jest DRUŻYNA, a nie zlepek przypadkowych osób, jak przynajmniej przez ostatnie kilka lat.

I brawa dla Karola za udział przy bramce! 🙂

35. seniorka pisze:

sas
    Też po cichu liczyłam, że Karol jedną brameczkę załaduje:) Cóż, może w następnym meczu:) Najważniejsze, że zagrał całe 90 min. i bez kontuzji. Brawo dla niego.

36. seniorka pisze:

I dla całej kadry oczywiście. Lewy jest niesamowity!!!

37. Mouze pisze:

@aliz Przy Beenhakerze byliśmy w jeszcze większej euforii,co potem z tego wyszło – pamiętamy.Ba,mamy świeży przykład u nas w Poznaniu jak euforia nam odebrała zdrowy rozum.
    Na razie się cieszmy,ale z umiarem,bo awans nie jest celem samym w sobie,tylko środkiem w drodze do celu.

38. ArekCesar pisze:

Nasi naprawdę dobrze grali w tych eliminacjach. Niesprawiedliwością by było gdyby nie awansowali. A ten Turek to już mnie wkur..ł.
    Nasi gracze zagrali niezłe boje i liczę na dobre mecze i wygrane dla klubu.

39. ArekCesar pisze:

Lewy dla mnie to najlepszy gracz tych eliminacji. Ciekawe czy przy wyborze gracza roku przebije messi-Ronaldo, czy ich nazwiska wygrają z Lewym, który jest Simply the best.

40. Alcatraz pisze:

Gratulacje dla naszej kadry!!!

41. aliz pisze:

swoją droga trzeba przyznać, że Nawałka na kogo postawi ten „wypali” i nie chodzi o kręgosłup, który gra w uznanych klubach europejskich – bo to niemalże „samograje” + terminator Lewy. Prosty przykład Wawrzyniak – przecież dzisiejszy mecz w jego wykonaniu – to majstersztyk – ANI JEDNEJ pomyłki (rok temu z Niemcami tez i w Irlandii też świetnie sobie radził, gdzie Rybus niezbyt był chętny do pomocy w obronie). Kolejni Olkowski, Arek (6 goli i 6 asyst) czy Mączyński – tak więc mam nadzieję, że kadra i Nawałka też Karola za uszy do góry wyciągnie.
    A ten sędzia turecki to idiota, pomijając kilka błędnych decyzji i „niezauważonych” fauli, powinien już po 60 min gry- o ile nie wcześniej – wywalić z boiska O’Shea. A zresztą wszystko dobre co się dobrze kończy :-))

42. arek z Debca pisze:

Many wreszcie wirtuoza futbolu. Moze z nim w koncu cos zdzialamy.

43. credo pisze:

We wczorajszym meczu kadry narodowej na plus zaprezentowali sie Fabiański który ocalił nam skórę , Grosicki który orał po całym boisku , Piszczek który był nieomylny na placu gry , Lewandowski który jest naszą podporą , Olkowski i Krychowiak. Błaszczykowski też nie najgorzej a co do Linettego to uważam , że fajny powrót , wywalczenie piłki przy linii , podanie do Mączyńskiego a potem kunszt piłkarski ” Mąki ” i rewelacyjne podanie pod pole karne i goool. Oprócz tej jednej akcji nasz Karolek mało był pod grą a jak dostawał pilkę to często ją tracił i był ogrywany. Nic nowego- w Lechu gra tak samo. W kadrze narodowej jest na szczęście kilku świetnych piłkarzy którzy będą mam nadzieję robić wszystko by piąć się w górę i przynosić nam radośc z wyników osiąganych przez kadrę. Lewandowski to nasz ” dar od Boga ” a Milik pomału dotrzymuje mu kroku. I to jest najbardziej pozytywne.