Felieton kibica: Kabaret – Mocni Razem

Od dłuższego czasu dajemy kibicom Lecha Poznań okazję współtworzenia serwisu KKSLECH.com a nie tylko udzielania się na nim w komentarzach. Pisząc swój tekst możesz liczyć na jego publikację tutaj. Dziś prezentujemy jeden z artykułów nadesłanych do nas przez kibica.


W latach 70 poprzedniego stulecia trzech sympatycznych jegomości założyło kabaret o jakżeż wymownej nazwie TEY. Tey to słowo z gwary poznańskiej używanej tylko w naszej wielkopolskiej „galaktyce”;) Tey bardzo szybko zyskał sławę, a na jego przedstawienia brakowało biletów. Słynne skecze przyciągały tłumy zwłaszcza w czasach stanu wojennego, gdy to aktorzy z kabaretu w swych wymownych skeczach śmiali się komunistycznej władzy w twarz. Śmiali się a z nimi śmiała się cała Polska. Czasy się zmieniły. Tey już nie istniej ,mamy inny ustrój ale kabarety ciągle w modzie. Kilka lat temu dwóch amatorów postanowiło zrobić sobie kabaret z czegoś tak bardzo Poznańskiego, Wielkopolskiego z Naszego Kolejorza! Mówisz Kolejorz myślisz Poznań. Na początku swej działalności dokoptowali do siebie kolejnego amatora i razem z nim ruszyli na podbój … Europy. Pamiętne skecze z początków kabaretu to „Gunwald2013” i „Na koniu przez Islandzki gejzer „ . Cała Polska miała niezły ubaw… oprócz Nas Poznaniaków, Wielkopolan, kibiców Lecha.

Dumni ze swych dokonań amatorzy z kabaretu „ Mocni Razem” zatrudniali w nim różne gwiazdy i razem z nimi tworzyli nowe komiczne skecze. W 2015 roku do hitów należały skecze „Zwolniony Mistrz” i „Janek Wesoły uzdrowiciel”. Na temat powyższych skeczy napisano już bardzo wiele dlatego w swym felietonie ograniczyłem się tylko do uwypuklenia jakżeż mocno zapadających w pamięć przedstawień. Swą uwagę chcę ukierunkować na ostatnie dokonania tegoż kabaretu. Coś z ostatnich kilkudziesięciu dni co w natłoku serwowanych kolejnych hitów należy uwypuklić. Ale po kolei. Zacznijmy od skeczu „Odpalamy” tam główną rolę odgrywa a jakżeż dwóch prezesów. Jeden to inicjator przedsięwzięcia a drugi jakżeż drogocenna nagroda główna … do teraz nie zrealizowana. Następny skecz to „Parkuj odpowiedzialnie czyli blokada”. Tu w przedstawieniu swój udział zaznaczyła Straż Miejska, rada osiedla i SKLP !!! Przy wspólnej inicjatywie w teoretyczny sposób uświadamiano jak należy parkować zgodnie z literą dobrych obyczajów i wzajemnego zrozumienia.

Parkować by nie dostać mandatu (dbałość o portfel widowni ) :) i nie silić się ze zdjęciem blokady… uwaga słowo klucz przy kolejnym skeczu!

Aby jednak unaocznić szerszej widowni sens tego skeczu, ze słów przystąpiono do czynów i w kolejnym skeczu „ Pociąg widmo” zblokowano jeden z pociągów mający udać się na przedstawienie do Warszawy … tu w głównych rolach wystąpiły elity szynowych przewoźników … Teraz już część widowni kabaretu „ Mocni razem” wie co znaczy przysłowie „ nie czyń drugiemu co Tobie nie miłe”. W natłoku kolejnych zdarzeń ten skecz jakoś umknął uwadze i zakonspirowany usunął się w cień innych. Kolejnym szlagierem w całej gamie ostatnich skeczy to skecz ”Duński dynamit” :) Tu w główną rolę wciela się niewinny stranieri z państwa Duńskiego. Zauroczony widownią filmuje ją wraz z dialogami towarzyszącymi .

A ze Duńczycy to szczery naród dzieli się tym nagraniem z internautami na całym świecie. Bystra poznańska widownia od razu wychwytuje skecz. Tu w głównej roli występuje kolejna figura kabaretu „Mocni Razem”…pan kapitan Pałka…” widownia dowiaduje się jaką to estymą pan kapitan darzy swą publikę…”Pały jedne” tak nazywa się pierwsza część skeczu z tajemniczym „że im się chciało” w tle . W kolejnej odsłonie „ Duńskiego dynamitu” źdzwiona publika dowiaduje się, iż stranieri zaniemógł i nie wystąpi w spektaklu w Warszawie no cóż …noga boli…oj boli …tak stwierdza Wesoły Janek zaufany człowiek dwójki amatorów. W akcie trzecim, aby unaocznić widowni zasadność słów Janka. Publika raczy się zdjęciami kontuzjowanej nogi…. 2 miesięcznego niemowlaka :) Duński stranieri to nie dorosły facet, to dwumiesięczny niemowlak z karierą godną podziwu :) Otóż w swym dwumiesięcznym życiu Duńczyk ma za sobą przygody w 12 klubach, spłodził dziecko i napił się piwa po zdobytej bramce :)… tu z cienia wychodzi kolejny pomagier i członek „Mocnych razem”

skaut stolarz :)…wszak jak już zaznaczyłem kabaret ma podłoże czysto amatorskie, więc dlaczego nie może w nim być stolarza i innych profesji ? ;) ale o tym po tym :) jak na razie możemy być pewni, iż w wychwytywaniu młodych talentów „Mocni Razem” osiągnęli Mistrzostwo :) ale aby skończyć jednak Duńską sagę w ostatnim akcie Wesoły Janek informuje publikę, iż Duński niemowlak przybiera na wadze :) i nie będzie go można na razie oglądać :)…ponoć zamiast bobofruta i cyca :) nasz bohater kosztuje bogatą w kalorię tradycyjna Polską kuchnię nie gardząc schaboszczakiem :)

No cóż Duńczyku … masz co chciałeś, sam się tu pchałeś, chudzino :)… cały spektakl z Duńczykiem można porównać do hitów kinowych zwanych „ Gangiem Olsena” :)… tam skecz gonił skecz, aż boje się by nie posądzono o plagiat naszych bohaterów z kabaretu :) Wspominałem już o sile skautingu „ Mocnych Razem”. Otóż jak dowiadujemy się z ostatnich doniesień do stolarza dołączy Drewniak :)…nazwa skeczu jeszcze nie jest znana ale w kuluarach mówi się, iż nowy hit nosił będzie nazwę „ Skrobidechy”…będzie ostro i polecą drzazgi, ale gdzie drwa rąbią tam wióry lecą :) Aby jednak zdradzić coś z faktycznych zdolności członków „ Mocni Razem” należy uwypuklić iż mamy wśród nich i projektanta mody z ukierunkowaniem na uwaga …czapki :) Jak widać dbałość o zanikające zawody jest dużym atutem tego kabaretu. Wielu z wymienionych członków kabaretu to również cenieni gawędziarze z gatunku SF. Tymi cechami charakteryzował się bohater „Grunwaldu2013” , od początku przodują w tym założyciele kabaretu , a ostatnio dołączył do nich Wesoły Janek . Jak już wspominałem niezłym gawędziarzem jest pan kapitan… że im się tak chce … umilać wszystkim życie i raczyć publikę swą drogocenną wiedzą i swymi szczerymi spostrzeżeniami .

No cóż Kabaret Tey to byli cenieni fachowcy w polskiej rozrywce. Z ich skeczy śmiała się cała Polska. Kto śmieje się ze skeczy Kabaretu” „ Mocni Razem”…otóż praktycznie cała Polska …oprócz Nas Poznaniaków, Wielkopolan , ludzi z Lechem w sercu. Na Tey chętnie przeznaczyłbym swoje pieniądze by jeszcze raz móc zobaczyć tych sympatycznych jegomości drwiących i szydzących z otaczającego świata i niedogodności życia… na „Mocnych Razem” jakoś już nie mam ochoty…dlaczego Bo tu życie przerosło kabaret…Bo to co dla wielu z Nas bardzo cenne, zostaje bezceremonialnie wykpione i wyszydzone bez jakiegokolwiek wstydu. W tym felietonie starałem się dokonać przeglądu ostatniego pięciolecia w Lechu. Ile mieliśmy w nim powodów do zadowolenia ile do smutku i złości, ile było uśmiechu a ile straconych nerwów? Każdy pewnie odpowie sobie sam, tak jak każdy będzie wiedział na jaki kabaret postawić by się szczerze pośmiać. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu dni tych spraw nawarstwiło się wiele. Co się zmieniło… Nic. Nadal mamy krasomówców ze swymi wizjami i to na najwyższych stołkach. W zarządzie, sztabie szkoleniowym i z opaską kapitana… Nic się nie zmieniło, wszystko jest ok… ”Mocni Razem” mają się dobrze. A My kibice to tylko mało znaczący dodatek spod wielkiej sceny ściemy.

kibol z IV

Chcesz, by w przyszłości także Twój tekst znalazł się na KKSLECH.com? Pisz i wyślij go do nas pod adres: redakcja@kkslech.com. Jest szansa, że ujrzy światło dzienne. Więcej dowiesz się -> TUTAJ

>> Mistrzowski Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<
komentarze 42

 1. stowoda napisał(a):

  Nieśmiało przypomnę że o mało nie sikaliście w badeje ( nie ja co można wyczytać na moim blogu) że przychodzi do nas taki „charakterny gracz wytatuowany po same….hm.
  Dawaliscie się brać na tatuaże i głodne gadki zapominając że strzelona bramka Termalice to strasznie mało by tak popadać w ekstazę.
  I tego Wy też musicie się uczyć. Nie mieć orgazmu tylko dlatego że gościu robi grożne miny, odgraża się „wrogom”.
  Jakoś Rudnevs ” nie odgrażał się” a swoją robotę zaczął dobrze i potem też „nie składał broni”, nie miał tatuaży, nie bredził o „orgazmach”.
  Uczcie się , by nie łapać się „na frytki”. Czasem trzeba poczekać z zachwytami.I oceniać PIŁKARZA za to JAK UMIE GRAĆ W PIŁKĘ !
  Reszta… to detal.

 2. Robert napisał(a):

  Oj oj tam. Przecież kabaret polega na tym aby śmiać się. I nie każdy kabaret jest wszędzie lubiany. Więc klub istnieje teoretycznie” i wszystko” gra :-)

 3. lopez napisał(a):

  Na koniec sezonu mieliśmy też całkiem zabawne „cztery finały” z których udało nam się wygrać decydujący ostatni, a teraz jeszcze mnie rozbawili gdy okazało się ze nie potrzeba nam napastnika przecież siłę ognia mamy porażającą – koń by się uśmiał

 4. Bolek napisał(a):

  Dobry tekst ;-)

 5. mól napisał(a):

  Tylko, że w tym kabarecie jest kibol i czego dostarcza przez obecność na widowni…?

 6. Tytan napisał(a):

  Hahaha dobry tekst.

 7. przem37 napisał(a):

  Sorry ale dla mnie to tekst pod publikę.
  Kto dowali bardziej ten król. Może Rutkowski nie jest idealny ale nie jest też nowa wersja Cacka,,
  Robienie zarzutów SKLP z tego ze starą się przeciwdziałać złym relacja między kibicami a mieszkańcami okolic stadionu to już paranoja. Kibol prosty eksperyment przyjadę do Ciebie zaparkuj swoje auto centralnie na trawniku przed domem rozumiem ze będziesz piał z zachwytu.
  Trochę luzu w naszym klubie jest wiele rzeczy złych i do poprawy ale krytykowanie wszystkiego i wszystkich z założenia tez jest patologia.
  W temacie Trałki czy to nie przypadkiem kibice rok temu nazywali go jedynym z jajami?

  • mz napisał(a):

   Bo piłkarz z jajami, to taki, co ma jaja jak kokosy na boisku, ale po za nim, przed kibicami, ma jaj nie mieć – ma podwinąć ogon i się płaszczyć – taki paradoks ;)

  • B_c00L napisał(a):

   mz trafiles w samo sedno :)

  • czytelnik napisał(a):

   przem37 – trafiłeś w sedno, idealne podsumowanie!

  • Stary kibic napisał(a):

   Dołączam się do koalicji. Nie pojmuję, skąd ta wrogość do Trałki, który słusznie ocenił działania półidioty demolującego busa jeszcze przed wyjazdem do celu. Tzn. że co? Że ci co popierają tego debila z IQ na poziomie krzesła, na którym własnie siedzę, to mają takie samo IQ? Zastanówcie się, czy chcecie się do niego przyrównywać. Natomiast zmiana oceny gry Trałki na podstawie tego incydentu to dopiero żenada. Wkurza mnie to, że te same pały (tak PAŁY) w poprzednim sezonie wychwalały go pod niebiosa, a teraz, bo uraził ich imbecylski poziom intelektualny, jest kompletnie do d…py. Otóż radzę się zastanowić, bo popieranie debilów staje się równoznaczne z byciem debilem.

  • Pszczółka napisał(a):

   @stary kibic mam propozycję: pójdź do tych fanatyków, którzy byli pożegnać piłkarzy przed wyjazdem „że im się chciało” i powiedz prosto w twarz kim są dla Ciebie.

  • hmmmm napisał(a):

   Pszczółka
   a po co dyskutować z debilami?

 8. Pszczółka kom napisał(a):

  Doskonały felieton.

 9. Mouze(kom) napisał(a):

  Juz tylko ironia nam zostala. kabaret jakich malo,ale jeszcze wiekszy zart to wiara ktora sie wciaz sie nabiera na puste slogany,ale i tych coraz mniej.

 10. Mohito napisał(a):

  Wszechobecna nagonka jest porażająca. Zapomniałes kibol o skeczach „najlepsi w Polsce 2015” czy „pierwszy skalp na ziemi włoskiej „. Rutki dużo rzeczy zjebany, wiele można było zrobić lepiej ale to co dla nas jest totalną podłogą dla większości klubu jest sufitem. A to też w jakim procencie zasługa leśnych. Zresztą. .. ja nie pamiętam abyśmy w latach 90 tych narzekali na Budkę czy innych prezesów a wtedy dopiero klub był tragicznie zarządzany. Na początku wieku przychodził do nas prezes wiejskiego klubu i wyciągał kogo chciał ze składu.

 11. klikus napisał(a):

  Czytać się tego nie da.
  Pomijając stylistykę, milion dziubków i chaos – te półsłówka mają służyć uwypukleniu kumatości autora? Bo zrozumieć to mogą pewnie jedynie ci, którzy już o tym wiedzą, a wtedy – jaki jest sens publikacji?

 12. czytelnik napisał(a):

  Jakoś tego nie kumam, dla mnie jeden wielki bełkot…

 13. Mata26 napisał(a):

  Swietny tekst zabraklo w nim Tylko Maga Bakero I wiekszego pocisku Na SKLP!

 14. torreador napisał(a):

  kibol z IV
  Super!!!

 15. Marecki60 napisał(a):

  Trafne spostrzeżenia, może chwilami trochę podkoloryzowane (ale takie jest odwieczne prawo kibica). Gratulacje za dobrze napisany tekst.

 16. endrjiu napisał(a):

  Kliknalem artykul, zamknalem oczy i zjechalem do komentarzy bez podpatrywania.

  Po tytule obstawiam, ze artykul napisal kibol z IV ;-)

 17. Mateo napisał(a):

  W felietonie dominuje chaos. Wielowątkowa naginka, przeładowana cytatami i „satyrycznymi” nazwami . Ciężko się czyta, aczkolwiek tekst zawiera prawdę . Podczas czytania felietonów na tej stronie mam wrażenie , że autorzy chcą podkreślić swoją inteligencję używając trudnych sformułowań. Niestety często skutki są mierne. Mimo wszystko brawo za pomysł .

 18. oktyn napisał(a):

  główne tezy artykułu bardzo trafne,,,,,,a kabaret nadal trwa,,,,,,jedynym wyjściem z tej sytuacji to ekonomicznie zniszczyć ten cyrk,,,,,,,,,,,ja od nowego sezonu do tej idei przystaje———nie zapłacę już ani złotówki na dalszy rozwój tego czegoś,,,,,

 19. citizen napisał(a):

  Tekst jak tekst. Na pewno za wcześnie na takie czereśnie.

 20. bombardier napisał(a):

  Znowu usunięto mój wpis!
  Moderatorze czy to ty jesteś pierwszym BŁAZNEM?

 21. pyra fan kks z breslau napisał(a):

  nawet wam to wyszlo mam pytanko czy pulusiek drewno wraca do naszego kabaretu ?

 22. you napisał(a):

  I po co było pisać po pijaku? Wyszła grafomania podlana chaosem.

 23. Ice Tb napisał(a):

  Pan kapitan pałka!

 24. Tadeo napisał(a):

  Co nam pozostało , do następnego aktu w tej beznadziejnej sztuce pozostało nam tylko pośmiać się i poźartować.

 25. fgh napisał(a):

  Wszystko super, ale interpunkcja w tym tekście to też niezły kabaret.

 26. rosikr napisał(a):

  zostawcie Trałkę w spokoju nie mówił tego z premedytacją tylko pod wpływem impulsu.Jak łatwo kogoś chwycić za slowo.Chłopak sercem jest zawsze na boisku i za drużyną!!!!

 27. kibic 50 napisał(a):

  Kapitan Pałka to klasyczny boiskowy buldożer, który nic poza tym nie ma do zaoferowania. Nie wiem, czy nawet Janek (najlepszy trener w Polsce) zrobi z Pałki piłkarza.
  Tekst głupi jak but, a autor mógłby ogarnąć takie podstawowe sprawy jak spacja po znaku interpunkcyjnym czy prawidłowa wymowa (i pisownia) słowa „zdziwienie”.
  Wniosek ogólny jest prosty jak konstrukcja cepa: redakcja oddała stery na tym analfabetom.

  PS A od Janka to ty się kibelku z IV, odpie4dol.

 28. kibol z IV napisał(a):

  :) Dzieki za dotychczasowe wpisy. Śmiech to zdrowie . Jak widać felieton wywołał różne reakcje…bo i taki był zamiar :) „Dobry żart tynfa wart”…zapewne każdy czytelnik to rozumie :D
  DAT PRETIVM SERVATA SALVS POTIORQ METALLO EST :)

  • bombardier napisał(a):

   Sentencja łacińska, że „ocalone zbawienie nadaje wartość
   i jest droższe niż kruszec” – do czego to przylepić?

 29. seniorka napisał(a):

  Boki zrywać ze śmiechu… i jeszcze ta sentencja… majstersztyk;) Autor wzniósł się naprawdę na wyżyny;)

 30. Poznaniak napisał(a):

  Ciekawy i na prawdę śmieszny felieton.
  Nieźle Kibol z IV – przydało by się jeszcze nieco korekty gramatycznej itp, ale i tak świetna robota.
  Co do treści to wiadomo :)
  Jak nie dociera gwizdem, może dotrze żartem.

  A dalej jaki piękny wysyp meteorów… ho, ho…

 31. Jarecki napisał(a):

  Felieton przekombinowany. Aż nie chce mi się wierzyć że kibol z IV sam go pisał. Jest sporo trafnych uwag i skojarzeń ale też sporo niesprawiedliwych pojazdów. Szczególnie na Trałkę. Tu popieram i podpisuję się pod wypowiedzią Starego kibica. Nie zrozumiem nigdy jak można parę miesięcy temu jeszcze stawiać Trałę za prawie wzór, a dziś go gonić za jedno zdanie? Tymnardziej że miał rację. Ale co do zarządu i trenerów Kibol trafił w dychę z opiniami.

 32. undertheskin napisał(a):

  Jako były student poznańskiego UAM na kierunku filologia polska i klasyczna muszę wytknąć kilka błędów ortograficznych i frazeologicznych, ale w sumie nie ma to znaczenia, bo to najlepszy tekst Kibica z IV. Sama prawda i śmiech nas wszystkich. Szkoda tylko, że wszyscy śmiejemy się, żeby się nie pochlastać z rozpaczy i wkurwienia. Dzięki Kibic za ten tekst!

 33. inowroclawianin napisał(a):

  Dobry tekst, tylko szkoda ze w naszym przypadku to nie kabaret a realny stan rzeczy i to przygnebia.