60. rocznica poznańskiego Czerwca ’56

czerwiecWe wtorek, 28 czerwca przypada 60. rocznica poznańskiego Czerwca ’56. Jest to bardzo ważny dzień dla każdego mieszkańca Poznania i Wielkopolanina, który na stałe zapisał się już w historii.


28 czerwca 1956 roku rozpoczął się pierwszy w PRL strajk ok. 100 tys. ludzi. Został on stłumiony przez wojsko i milicję (10 tys. mundurowych i 400 czołgów). Straty były ogromne, bowiem zginęło ponad 60 osób. Strajk wybuchł też w Zakładach Przemysłu Metalowego im. Hipolita Cegielskiego, a jego przyczyną była przede wszystkim trudna sytuacja gospodarcza w Polsce.

>> O poznańskim Czerwcu ’56 (I)
>> O poznańskim Czerwcu ’56 (II)

Tymczasem wszystkich kibiców Lecha oraz mieszkańców Poznania a nawet Wielkopolski zachęcamy do uczczenia pamięci o bohaterach poprzez przyjście w tym roku pod główną bramę zakładów Cegielskiego. Zbiórka zaplanowana jest na 18:00, ale zachęcamy do przyjścia pod Krzyże trochę wcześniej. Ludzie, którzy chcą oddać hołd bohaterom proszeni są o przyniesienie ze sobą zniczy. W poprzednich pięciu latach pod Poznańskie Krzyże dnia 28 czerwca docierało po kilkaset osób.

Tak było pod krzyżami w poprzednich latach:

Kibice Lecha w dniu 58. rocznicy Czerwca ’56 pod Poznańskimi Krzyżami (4:48 min.):

27 zdjęć spod Poznańskich Krzyży 2014:

Kibice Lecha pod Poznańskimi Krzyżami w 57. rocznicę Czerwca ’56 w 2013 roku (3:22 min.):

28 czerwca pod Krzyżami 2013 roku:

Galeria pierwsza

Galeria druga

28 czerwca pod Krzyżami w 2012 roku:

28 czerwca pod Krzyżami w 2011 roku:

Źródło: inf. własna
Fot: KKSLECH.com

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <



17 komentarzy

  1. Mohito pisze:

    „Oddali swe życie ludzie wielcy a prości, dla Ciebie i dla mnie w imię wolności”
    Pamiętamy!

  2. mól pisze:

    Chwała bohaterom walki o wolność i demokrację!

  3. leftt pisze:

    To była wielka odwaga. Ale i wielka desperacja. Podobno warunki płacowe w tych czasach w Ceglorzu były gorsze niż za Niemca. Ale chodziło coś więcej niż pieniądze. Pamiętamy, zawsze będziemy pamiętać!

  4. Glos pisze:

    Ci co dzis narzekaja na demokracje powinni byli zyc wtedy. Jak daleko trzeba bylo byc zdesperowanym by w tamtych czasach wyjsc na ulice. Chyle czola przed tymi Bohaterami. Nasze, narodowe zamilowanie do wolnosci, moim zdaniem pchnelo tych ludzi wtedy do tego aktu desperacji. Wydawalo sie ze ten system u nas sie nie przyjmnie a tu dzis dzieci tych co ten system tworzyli ida w demonstracji KOD-u, ironia losu.

  5. Dawid pisze:

    z dumą się pochwalę, że w swojej najbliższej rodzinie mam wciąż dwoje żyjących uczestników tamtych wydarzeń… posłuchać opowieści o Poznańskim Czerwcu z ust bohaterów tamtych dni to wspaniałe uczucie… czcijmy pamięć Czerwca’56 bo niestety jesteśmy w tej kwestii marginalizowani co boli

    • MaPA pisze:

      Tak jest!Czy to jedyne wygrane Powstanie Wielkopolskie czy bohaterowie Czerwca 1956 nie są na tyle godni by poświęcić im więcej czasu niż 1 min w mediach.Co innego gdy jest rocznica Powstania Warszawskiego(przegranego mimo wielkiego poświęceni zwłaszcza młodzieży) o którym aż do znudzenia media trąbią przez 2 miesiące.

  6. Piotras73 pisze:

    To gdzie ta zbiorka, pod brama czy pod Krzyzami? Czy piszac o Krzyzach mieliscie na mysli replike przy wejsciu?

  7. mól pisze:

    @Dawid-ile mają lat, jeżeli mogę zapytać?

  8. kibol z IV pisze:

    „Poznański Czerwiec ’56, dziś robotnikom chwała i cześć”
    https://www.youtube.com/watch?v=m3N2bTfULuE

    Poznań pamięta i nigdy nie zapomni !

  9. KKS Mateo pisze:

    Cześć i Chwała Bohaterom POZNAŃ 56 Pamiętamy !!!!

  10. Mouze pisze:

    Cześć i Chwała Bohaterom! Jesteście nasza duma,naszym wzorem!
    Dzisiaj Wy,i pamięć o Was jest najważniejsza.Tylko ona się liczy,a ludzie którzy waszym kosztem urządzają sobie gierki polityczne,i z jednej i z drugiej strony-niech zgniją.

  11. mól pisze:

    @Dawid-dzięki.

  12. Mouze(kom) pisze:

    Powstanie zbrojne przeciwko okupantowi, pierwsza powojenna manifestacja przeciw sowietom.Dwa zupelnie rozne od siebie wydarzenia,ale maja wspolny mianownik- walke szarych ludzi o wolnosc i przede wszystkim o tym nalezy pamietac.
    Zyczylbym tylko sobie zeby Polacy w takim samym stopniu pamietali o kazdym takim powstaniu ku wolnosc,bo kazde z nich twprzy nasza torzsamosc i kazde z nich jest nieoceniowe wobec historii Polski.
    Poland- first to fight.

  13. Bolek pisze:

    Poziom obecnego buractwa na Placu Mickiewicza był dzisiaj mega żenujący…