Sparing: Lech – Olimpia 2:1

lech3W rozegranym dziś, o godzinie 12:45 na stadionie Nielby w Wągrowcu meczu sparingowym, piłkarze Lecha Poznań grający w eksperymentalnym składzie wygrali z I-ligową Olimpią Grudziądz 2:1 (0:1).

Z powodu urazów w sobotnim sparingu nie zagrali Nicki Bille Nielsen i Radosław Majewski. Nie było też Jana Bednarka, Roberta Gumnego, Dawida Kownackiego, Tomasza Kędziory, Dariusza Formelli, Tamasa Kadara, Jasmina Buricia oraz Paulusa Arajuuriego, którzy aktualnie przebywają na obozach reprezentacji narodowych. Tym samym Nenad Bjelica miał dziś okazję przyjrzeć się głównie paru zmiennikom oraz młodzieży z rezerw.

Mecz od ataków rozpoczęli rywale. Już w 1. minucie Maciej Wilusz zablokował groźny strzał Marcina Kaczmarka. Potem gra się uspokoiła. Lechici nie umieli utrzymać się przy piłce i w pierwszych 15 minutach nie stworzyli żadnego zagrożenia pod bramką Olimpii. Gola po fatalnym zagraniu Wilusza do Nielsena zdobyła za to Olimpia. Wilusz zamiast wybić piłkę podał na środek pola karnego do napastnika z Grudziądza, który w 10. minucie z bliska trafił do siatki. W 16. minucie piłka przypadkowo trafiła nogę Wasielewskiego. Ten oddał strzał, jednak za słaby, by zaskoczyć bramkarza przeciwnika. Chwilę później niecelnie po wrzutce Gajosa z wolnego główkował Trałka. W 25. minucie gry fatalnie z około 20 metrów uderzył Gajos. Sześć minut później w dobrej sytuacji futbolówkę na 15 metrze stracił Makuszewski. Olimpia przebudziła się w 33. minucie, kiedy niecelny strzał z daleka oddał Ciechanowski. W 36. minucie ponownie zaatakowała Olimpia, tym razem Warchoł przedarł się prawą stroną boiska jednak wstrzeloną przez niego futbolówke z 5 metra wybili defensorzy Kolejorza. Przez kolejnych kilka minut byliśmy świadkami rwanych akcji, mnożących się strat i błędów z obu stron. Kolejorz w samej końcówce pierwszej połowy nieco przycisnął, a jedną z dobrze zapowiadających się akcji przerwali zawodnicy z Grudziądza zatrzymując faulem Jóźwiaka. Sędzia doliczył 1 minutę do po pierwszych 45 jednak nic ciekawego się już nie wydarzyło.

W przerwie trener Bjelica dokonał trzech zmian w składzie. Boisko opuścili Trałka, Jóźwiak i Gutierrez, a zameldowali się na nim Tetteh, Pawłowski i Jevtić. Druga połowa zaczęła się od mocnego uderzenia zawodników Lecha, świetne podanie Darko Jevticia do Makuszewskiego jednak ten z dogodnej sytuacji fatalnie spudłował. W 51. minucie sędzia podyktował rzut wolny za faul na Makuszewskim. Do piłki ustawionej przed polem karnym podszedł Jevtić i bezpośrednim, precyzyjnym strzałem pokonał bramkarza Olimpii. W 60. minucie kolejną dobrą okazję zmarnował Makuszewski, który wbiegł w pole karne jednak uderzył za lekko. 62. minuta to kolejna dobra akcja Lecha. Tym razem strzał Jevticia broni bramkarz Olimpii. Minutę później kolejna dobra akcja Kolejorza prawą stroną boiska. Groźny strzał zza pola karnego bramkarz Olimpii sparował do boku, wprost pod nogi Makuszewskiego, ten jednak … spudłował. W 66. minucie mocno, z dystansu uderzył Wasielewski, jednak piłka została wyblokowana przez obrońców Olimpii. Minuta 67. kolejny fatalny błąd Wilusza, którego nie wykorzystał Angielski. W 78. minucie niebezpiecznie prawą stroną boiska zaatakowała Olimpia. Skórecki wbiegł w pole karne, uderzył mocno i celnie, jednak świetną interwencją popisał się Mleczko. W 80. minucie Kolejorz ponownie zaatakował i wyszedł na prowadzenie. Świetną akcję, zapoczątkowaną podaniem Jevticia do Makuszewskiego, wykończył mocnym uderzeniem Tomczyk. Kluczowym momentem w tej akcji wydaje się być decyzja Makiego (biorąc pod uwagę jego dzisiejszą nieskuteczność) o dośrodkowaniu. Dwie minuty później znowu dobrze w polu karnym odnalazł się Tomczyk, uderzył bez zastanowienia z ostrego kąta jednak piłka zatrzymała się na słupku. W ostatnich 8. minutach spotkania piłkarze z Grudziądza próbowali atakować bramkę Lechitów jednak bez żadnych efektów. Ich akcje były w dość łatwy sposób przerywane. W końcówce Kolejorz jeszcze kilkukrotnie zaatakował ale wynik nie uległ zmianie. Pierwsze spotkanie z Nenadem Bjelicą na ławce Lech wygrał 2:1.

Stadion Nielby w Wągrowcu, godz. 12:50
Lech Poznań – Olimpia Grudziądz 2:1 (0:1)
Bramki: 52.Jevtić, 80.Tomczyk – 10.Warchoł
Żółte kartki: Ciechanowski, Biela
Widzów: ok. 300
Skład Lecha: Putnocky (67. Mleczko) – Wasielewski, L.Nielsen (67. Magdziak), Dudka, Wilusz – Trałka (46.Tetteh) – Makuszewski, Gutierrez (46.Jevtić), Gajos (67.Spychała), Jóźwiak (46.Pawłowski) – Robak (67.Tomczyk).
Rezerwowi Lecha: Mleczko, Magdziak, Spychała, Tetteh, Pawłowski, Jevtić, Tomczyk.
Trenerzy: Nenad Bjelica – Jacek Paszulewicz