Lech po kadrach. Ostatnio fajnie nie było

lechTrenerzy i kibice Lecha Poznań nie przepadają zbytnio za przerwami na reprezentację. Na treningach Kolejorza panują wówczas pustki przez co szkoleniowcy mają problemy z prowadzeniem zajęć, zaś kibice w trakcie 2 tygodni przerwy po prostu się nudzą.

Na dodatek w ostatnim czasie Lechowi Poznań po meczach reprezentacji narodowych wiodło się słabo. Słabo wyglądała gra, a jeszcze gorzej wyniki. Cofając się jednak kilka lat wstecz nie zawsze tak było. Ze statystyk wynika mimo wszystko, że Kolejorz umie grać po kadrach. W ciągu ostatnich lat poznaniacy triumfowali po przerwie na reprezentację w aż 16 spotkaniach. 7 pojedynków zremisowali i 10 razy schodzili z boiska pokonani.

Kadry dają się Lechowi we znaki mniej więcej od 2 lat. We wrześniu 2014 roku poznaniacy przegrali na wyjeździe z Jagiellonią Białystok 0:1, a w listopadzie ulegli na Śląsku gliwickiemu Piastowi 2:3. W między czasie „niebiesko-biali” tylko zremisowali w Kielcach z Koroną 2:2 tracąc drugiego gola w ostatniej akcji meczu. Z kolei w marcu zeszłego roku Wielkopolanie polegli w wyjazdowym starciu z Błękitnymi Stargard Szczeciński 1:3.

Wtedy sztab szkoleniowy miał utrudnione zadanie, bowiem PZPN zaplanował ten mecz jeszcze w trakcie przerwy na kadrę. Część piłkarzy nie mogła więc wystąpić, gdyż ledwo co dojechali do Poznania, a inni zawodnicy nawet nie zdążyli wrócić. We wrześniu rok temu wszyscy wrócili na czas. Dziewięciu piłkarzy w miarę szybko dołączyło do drużyny co w ogóle nie przełożyło się na wynik meczu zaraz po wrześniowej przerwie reprezentacyjnej. Wtedy „niebiesko-biali” przegrali z Podbeskidziem na Bułgarskiej 0:1.

Bilans Macieja Skorży w Lechu po obozach reprezentacji wyniósł zatem 0-1-4. Ten za kadencji Jana Urbana był niewiele lepszy – 1-1-1. W październiku ubiegłego roku poznaniacy tylko zremisowali przed własną publicznością z Ruchem Chorzów 2:2, w listopadzie pokonali Zagłębie Lubin 1:0 w meczu Pucharu Polski, a w marcu 2016 ulegli u siebie Śląskowi Wrocław 0:1. Po raz ostatni Kolejorz wygrał po wrześniowej przerwie na kadrę w 2012 roku.

Sierpień 2009 (jeden mecz reprezentacji)

Lech Poznań – Polonia Warszawa 2:4