Analiza meczu z Wisłą + statystyki

analizaW środowym rewanżu z Wisłą Kraków, piłkarze Lecha Poznań wykonali swoje zadanie z nadwyżką. Awansowali do półfinału strzelając gospodarzom aż 4 gole wygrywając 2 bramkami, choć do awansu Wielkopolanom wystarczał nawet remis 2:2.

Dzień po spotkaniu Kolejorza z drużyną Kazimierza Kmiecika nadszedł czas na tradycyjną, pomeczową analizę gry Lecha Poznań w konfrontacji z Wisłą Kraków.

Obrona

Był to zdecydowanie najsłabszy mecz w obronie pod rządami Nenada Bjelicy. Taktycznie Lech w tyłach nie wyglądał źle. Dobrze się ustawiał, czytał grę i z gry nie pozwalał Wiśle na zbyt wiele. Jej 12 zawodnikiem był wczoraj niestety Jan Bednarek. Zaczął od kiksu w którym Jasmin Burić wyjściem musiał ratować Lecha przed utratą gola. W drugiej połowie zaliczył efektowną asystę głową przy trafieniu Petra Brleka. Potem machnął się jeszcze 3 razy będąc bliski 1 samobója. Na pocieszenie był to wygrany mecz, dlatego o błędach Bednarka wszyscy szybko zapomną. Niemniej jednak młody lechita musi szybko przeanalizować swój występ. Był on bardzo słaby i na tym poziomie nie powinien się zdarzać. Poza tym, obrona nie wygląda źle. Udanie zaprezentował się Lasse Nielsen dobrze wybijając 2-krotnie piłkę po dośrodkowaniach z lewej strony w pierwszych 45 minutach. Nieźle na prawej flance z Patrykiem Małeckim będącym w sporym gazie radził sobie Tomasz Kędziora tak jak Tamas Kadar z Rafałem Boguskim, który w listopadzie ustrzelił 2 hat-tricki, ale wczoraj nie istniał. Ocenę niepewnej w środę obrony swoją postawą zaniża Jan Bednarek, który wciąż mimo wszystko się uczy, a ten mecz będzie na pewno cenną lekcją dla niego na przyszłość. Zapominamy o tym.

Pomoc

Druga linia w pierwszych 45 minutach znów zagrała niemalże koncertowo. Lech ze spokojem rozpoczął to spotkanie. Mimo trudnych warunków starał się grać w piłkę, lecz z dużym spokojem prowadził swoje akcje. Nie tak jak w Lubinie, kiedy z wielką determinacją i agresją ruszył na Zagłębie. Wczoraj gra pomocy była wyważona. Lech wiedział, że prowadząc ze spokojem swoje akcje na pewno będzie miał sytuacje do zdobycia gola. Po jednej z takich akcji sędzia podyktował rzut karny. Potem błysnął Darko Jevtić kapitalnie podając do Macieja Makuszewskiego, który podwyższył na 2:0. W obu tych sytuacjach Lech pokazał dojrzałość, wyrachowanie i spokój w rozegraniu piłki, którego za kadencji Jana Urbana nie było. „Maki” zrewanżował się zresztą Jevticiowi i przy bramce Darko na 3:0 tym razem to on asystował. W tej sytuacji Szwajcar był na minimalnym spalonym czego sędzia miał prawo nie dojrzeć. Trafienie na 4:2 kolejnego pomocnika, Radosława Majewskiego było efektem dobrej formy pomocników w ostatnim czasie i przytomnego zagrania Kamila Jóźwiaka, który przed podaniem piłki podniósł głowę patrząc, kto jest najlepiej ustawiony. W ofensywnej grze drugiej linii zobaczyliśmy w środę wielką pewność siebie w kreowaniu sytuacji, indywidualny błysk Majewskiego, Jevticia i Makuszewskiego znajdujących się ewidentnie w formie, a także wyrachowanie poszczególnych piłkarzy. Jedynym minusem była gra między 46 a 70 minutą. Szybko złapana kartka przez Abdula Aziza Tetteha sprawiła, że Ghańczyk musiał uważać. W trudnych warunkach lechitom nie za bardzo udawał się odbiór piłki. Ewidentnie brakowało Łukasza Trałki, który mógłby zmienić np. Macieja Gajosa i po wejściu uspokoić grę w środku pola.

Atak

Był to tradycyjny mecz Robaka w tym sezonie. Piłkarz mało widoczny na boisku, ale jakże pożyteczny. Rozpoczął to spotkanie z bramką z rzutu karnego po której lechitom grało się łatwiej. Potem miał jeszcze dobrą setkę, którą niestety zmarnował. Robak zwłaszcza w drugiej połowie często cofał się po piłkę do drugiej linii pomagając w odbiorze. Średnio to wychodziło, choć wysunięty napastnik Kolejorza w pełni zrealizował swoje zadanie. W ostatnim kwadransie zmienił go Dawid Kownacki. Jego wejście uspokoiło grę. 2 razy był faulowany na połowie Wisły co ukradło kilkadziesiąt sekund pozwalając wykonać poznaniakom 2 rzuty wolne. „Kownaś” mimo 19 lat wykazał się wczoraj dużym sprytem. Umiał się utrzymać przy piłce, zastawić się z nią dając się sfaulować w najlepszych możliwych momentach. Doskonale wykonał swoją pracę w ostatnich minutach.

Ogólne wrażenie

Bardzo udany mecz Lecha Poznań z wyjątkiem indywidualnej postawy Jana Bednarka, który asystował przy 1 golu dla Wisły będąc jej 12 zawodnikiem. Nikt nie będzie jednak krytykował młodego lechity, który cały czas się uczy, robi postępy, a taki mecz zdarzył mu się 1 i miejmy nadzieję ostatni raz. Jego bardzo słaby występ nie miał w środę żadnych konsekwencji oprócz przerwanej passy bez straty gola, dlatego wszyscy o tym pewnie szybko zapomną. Warto skupić się na pozytywnych rzeczach w grze poznaniaków. Jak zwykle Kolejorza cechowała spora pewność siebie w rozgrywaniu piłki, wyrachowanie i indywidualny błysk formy Majewskiego, Jevticia oraz Makuszewskiego. Kolejorz znów był skuteczny. Miał 13 strzałów w tym 7 celnych z których zdobył 4 gole. Wisła miała 2 celne uderzenia po których zdobyła 2 bramki. Na pewno nie zagrała dobrze. To Lech sprezentował jej 2 trafienia. Mimo minimalnego spalonego przy golu na 3:0 lechici wygrali jak najbardziej zasłużenie. Byli lepsi przede w środku pola stwarzając groźniejsze sytuacje od „Białej Gwiazdy”, która miała je tylko po naszych błędach. Poznaniacy bardzo łatwo radzili sobie z obroną Wisły. Tylko pech sprawił, że goście nie prowadzili do przerwy 4:0 (setkę miał Marcin Robak, chwilę później Tamas Kadar uderzył w boczną siatkę). Oprócz dobrej i skutecznej gry w ofensywie oraz indywidualnych błędów w defensywie był jeszcze drugi poważny mankament. To gra pressingiem w drugiej linii między 46 a 70 minutą. Lech myślał zapewne, że Wisła przy stanie 0:3 da sobie spokój. Tymczasem nawet w „10” nie odpuściła Kolejorzowi co akurat dobrze o niej świadczy. Lech po głupiej kartce Abdula Aziza Tetteha miał problem z odbiorem piłki w środku pola. Poznaniacy nie grali też już tak wysokim pressingiem, jak w pierwszych 45 minutach. Wycofali się na swoją głowę grając zbyt mało agresywnie. Poznaniacy sprawiali wrażenie jakby wtedy odpuścili sobie walkę w tym meczu. Obudzili się dopiero przy stanie 3:2. Wtedy Kolejorz wrócił do bardziej stanowczej gry i przede wszystkim zaczął stwarzać sobie kolejne sytuacje. Pewnie wygrał, pewnie awansował, zwyciężył w 5 kolejnym meczu, jednak wciąż ma nad czym pracować.