Za nami Lech Cup 2016. Kolejorz siódmy, wygrał Bayern Monachium (akt.)

lechcupW sobotę, 4 grudnia oraz w niedzielę, 5 grudnia w poznańskiej hali widowiskowo-sportowej „Arena” odbył się turniej dzieci do lat 12 pod nazwą Lech Cup 2016. W tegorocznej imprezie Kolejorz był siódmy, natomiast po końcowe zwycięstwo sięgnął Bayern Monachium.

Na otwarcie imprezy młodzi lechici zremisowali ze Spartą Praga 1:1. W drugim spotkaniu mieli pecha. Poznaniacy przegrali z Manchesterem City 1:2 tracąc bramkę w ostatnich sekundach. W trzecim meczu Kolejorz zremisował z Bayernem Monachium 1:1, a w czwartym odegrał się na FC Basel za zeszłoroczne wyniki seniorów z tym zespołem triumfując nad Szwajcarami aż 6:0. W kolejnym pojedynku lepszy 2:1 okazał się Anderlecht Bruksela będący głównym faworytem turnieju.

Przed szóstym i siódmym starciem „niebiesko-biali” mieli jeszcze szansę na awans do grupy Ligi Mistrzów, jednak musieli wygrać oba mecze i liczyć na korzystne rezultaty w innych spotkaniach. W przedostatniej potyczce I fazy Lech Cup 2016 poznaniacy tylko zremisowali z Herthą Berlin 1:1. O 16:55 na koniec tego etapu juniorzy Kolejorza zremisowali 2:2 z Chelsea FC i w niedzielę zagrali w grupie Ligi Europy.

Na początek niedzielnych zmagań Lech Poznań pokonał Chelsea FC 2:1. Potem tylko zremisował 1:1 z FC Basel i przegrał ze Spartą Praga 2:3. W boju o 7. miejsce Kolejorz okazał się lepszy od Chelsea triumfując po rzutach karnych 2:0 (w regulaminowym czasie gry było 2:2). Turniej Lech Cup 2016 wygrał Bayern Monachium, który w finale rozbił Anderlecht Bruksela 3:0. Trzeci był Manchester City, zaś czwarta lokata przypadła Hercie Berlin. Królem strzelców z 9 trafieniami został Mika Godts z Anderlechtu.

Turniej Lech Cup to prawdziwa dziecięca Liga Mistrzów, a w „Arenie” znów rywalizowały przyszłe gwiazdy europejskiego futbolu. W tym roku prócz oczywiście Kolejorza w Poznaniu zaprezentowali się piłkarze takich klubów jak: Hertha Berlin, Bayern Monachium, Manchester City, Chelsea FC, Anderlecht Bruksela, FC Basel i Sparta Praga. W ten weekend trofeum wywalczonego w 2015, 2014 i 2013 roku tym razem nie obronili berlińczycy.

Halowy turniej piłkarski Lech Cup 2016 miał tym razem inną formułę, bowiem zamiast 10 zespołów wystąpiło 8 ekip. Tym samym 8 klubów rywalizowało najpierw w systemie „Każdy z każdym”. Po I fazie w następnej rundzie drużyny rywalizowały już w 2 grupach (odpowiednio w Champions League i Europa League) w zależności od tego, ile punktów ugrały w I etapie imprezy. Do II fazy rozgrywek kluby biorące udział w Lech Cup 2016 przystąpiły z połową zdobyczy punktowej we wcześniejszych meczach (z zaokrągleniem do góry).

Spotkania w I fazie trwały po 12 minut, w II po 15 minut, a w walce już o konkretne lokaty na koniec 20 minut (2×10 minut). Warto dodać, że rok temu podczas Lech Cup młodzi lechici zajęli 6. miejsce, a w 2013 roku uplasowali się nawet na podium (więcej poniżej). Do tej pory w poznańskiej imprezie dla juniorów aż 4 razy zwyciężyła Hertha Berlin w tym 3 razy z rzędu. Poza Niemcami 2-krotnie triumfowała Slavia Praga oraz po 1 razie FC Barcelona, Hamburger SV i Dinamo Zagrzeb. Tegoroczny Lech Cup był tradycyjnie bezpłatny dla kibiców.