Analiza meczu z Jagiellonią + statystyki

analizaW niedzielnym meczu z Jagiellonią Białystok, piłkarze Lecha Poznań nie poradzili sobie zarówno z rywalem jak i trudną, zmrożoną murawę. Przez porażkę na zimnym Podlasiu do wiosny raczej nie przezimują na podium Ekstraklasy.

Dzień po spotkaniu Kolejorza z drużyną Michała Probierza nadszedł czas na tradycyjną, pomeczową analizę gry Lecha Poznań w konfrontacji z Jagiellonią Białystok.

Obrona

Trener Nenad Bjelica ewidentnie bardziej ceni Paulusa Arajuuriego niż Lasse Nielsena, ponieważ wstawił Fina do składu od 1 minuty, choć ten ostatnio zmagał się z małym urazem. Fin nie zawiódł i po dobrym wyskoku w polu karnym zdobył nawet gola. Gra bocznych obrońców też była przyzwoita. Gorzej z Janem Bednarkiem. 20-latek znów był nie do poznania. Ponosi trochę winy za utratę pierwszej i drugiej bramki. W dodatku w samej końcówce nie zachował koncentracji co mogło skutkować utratą kolejnego gola w głupiej sytuacji. Bednarek musi jednak grać, ponieważ nie ma go kto zastąpić. O miejsce między słupkami musi za to drzeć Matus Putnocky. Niedziela nie była jego dniem. Zawalił gola na 0:1 przez niepotrzebne wyjście z bramki. Wiedział o tym co wpłynęło na jego psychikę i kolejne dwie niepewne interwencje. Przy bramce na 0:2 też mógł zachować się lepiej. Nie był to dobry mecz obrony, a zwłaszcza Putnockiego z Bednarkiem. Jest nad czym pracować w tygodniu, ponieważ Jaga załatwiła nas bez większego wysiłku w polu karnym. Było to drugie spotkanie z rzędu w którym poznaniacy utracili koncentrację w tyłach co wykorzystali rywale.

Pomoc

Mimo ostatniej częstej gry Nenad Bjelica wystawił od początku tych samych pomocników co zwykle z wyjątkiem Abdula Aziza Tetteha, któremu po meczu w Krakowie dał odpocząć. Pomoc dobrze grała do 16 minuty. Po stracie bramki miała już problemy z utrzymaniem się przy piłce ruszając ostro do przodu dopiero w ostatnich 10 minutach. Wpływ na to mogła mieć z pewnością agresywna gra rywala pressingiem, ale również fatalna, mocno zmrożona murawa. Nie dało się na niej grać tak jak lechici najbardziej lubią, czyli szybkimi podaniami po ziemi i na jeden-dwa kontakty. Statystycznie bardzo dobrze spisał się Łukasz Trałka notując wiele odbiorów. Dużo gorzej wypadł Darko Jevtić. Szwajcar był dobrze pilnowany i często nie miał nawet okazji zejść z boku pomocy do środka. Niewiele do gry wniósł Kamil Jóźwiak pokazując, że Ekstraklasa to w tej chwili chyba za wysokie progi dla niego. W drugiej połowie w bardzo dobrej sytuacji nie wiedział czy strzelać czy podawać. Szkoda, że wtedy nie uderzył, bo zapewne padłby gol, a tak młody lechita stracił piłkę psując dobrą okazję. Swojej szansy raczej nie wykorzystał. Nie był to niestety tak dobry mecz w drugiej linii, jak ostatnie pojedynki. Zmęczenie ostatnimi dwoma starciami + fatalna nawierzchnia dała się chyba we znaki.

Atak

Tym razem atak Lecha wypadł słabo. Dawid Kownacki zupełnie nie radził sobie z Ivanem Runje i Gutim. Odstawał przede wszystkim fizycznie będąc kompletnie niewidoczny. Nenad Bjelica powinien zareagować dużo wcześniej niż dopiero 20 minut przed końcem. Zdecydowanie zbyt późno wpuścił Marcina Robaka, który zepsuł setkę. Parę minut przed końcem dostał świetną piłkę z prawej strony od Szymona Pawłowskiego. Niestety futbolówka zaplątała mu się pod nogami co skutkowało zbyt późnym oddaniem strzału, który został zablokowany. Szkoda. Atak Lecha zawiódł w niedzielę na całej linii.

Ogólne wrażenie

Tragedii nie było. Mimo wszystko Lech zagrał dużo słabiej niż ostatnio. Do 16 minuty wyglądało to jeszcze przyzwoicie. Potem łatwo stracony gol po kontrze i przez fatalny błąd Matusa Putnockiego ewidentnie podłamał lechitów. Poznaniacy mieli problem z agresywną grą przeciwnika, jego pressingiem w środkowej strefie i kreowaniem sytuacji. Wyłączenie z gry Darko Jevticia, zmęczenie ostatnimi meczami i zmrożona murawa na której piłka odskakiwała miało spory wpływ na wynik. Jaga była bardziej zdeterminowana, grając prostą piłkę z kontry lepiej czuła się na tym boisku i zwyciężyła w niedzielę zasłużenie. Nie ma co roztrząsać tego spotkania. Mecz w innych warunkach oraz w innym terminie wyglądałby zapewne zupełnie inaczej. Na pewno do poprawy jest gra obrony w tym Jana Bednarka, który musi szybko wrócić na właściwe tory. Trzeba jak najszybciej zapomnieć o wpadce na lodowatym Podlasiu.