Wszystkie mecze Lecha z Koroną w Poznaniu

lechkoronaKorona Kielce jest jednym z wielu klubów, który nie lubi zbytnio przyjeżdżać do Poznania. Choć historia starć Lecha z „Koroniarzami” nie jest zbyt długa, bo ma niespełna 12 lat to jednak Kolejorz wyrobił już sobie odpowiedni bilans starć z Koroną dla której Bułgarska to jedyny niezdobyty stadion w Ekstraklasie.

W dotychczasowej historii Kolejorz z kielczanami zmierzył się w Poznaniu 11 razy w tym 10 w lidze. Zanotował bilans 8-3-0, gole: 19:3 (w Ekstraklasie 7-3-0, bramki: 16:1). Nic więc dziwnego, że Korona czuje spory respekt przed niedzielą tym bardziej, że zremisowała u nas tylko 3 razy w tym 2 z rzędu i strzeliła tylko 1 ligową bramkę w kwietniu 2015 roku.

Pierwszy domowy mecz Lecha z Koroną odbył się na początku sezonu 2005/2006, a konkretnie dnia 26 sierpnia 2005 roku. W ciepły letni wieczór mimo wielu szans Kolejorz tylko zremisował z kielczanami 0:0. W kolejnych rozgrywkach zmierzył się z „Koroniarzami” u siebie wiosną 2007 roku. W meczu na 85-lecie klubu lechici rozbili Koronę w obecności kilkunastu tysięcy ludzi na trybunach 3:0. Z racji jubileuszowego spotkania była wtedy specjalna oprawa, a nasi piłkarze zagrali jeszcze w okazjonalnych strojach (napiszemy o tym pojedynku więcej w cyklu „Wspomnień czar”).

Kilkanaście dni później już w Pucharze Polski lechici też wygrali z Koroną Kielce, lecz 3:2 co nie wystarczyło do awansu do półfinału pucharu krajowego (wcześniej na wyjeździe poznaniacy przegrali 0:1). Kolejorz w rewanżu u siebie do przerwy przegrywał 0:1. Po zmianie stron wyrównał, ale kiedy Korona strzeliła gola na 2:1 z karnego było wiadomo, że ciężko będzie awansować. Mimo to, bramki w 70 oraz 72. minucie ostatecznie dały „niebiesko-białym” zwycięstwo, choć za niskie, by przejść dalej.

Jeszcze w tym samym 2007 roku, lecz już w kolejnym sezonie lechici ograli u siebie Koronę 1:0 po trafieniu Piotra Reissa. W grudniu 2009 roku przez przebudowę obiektu w Poznaniu mierzyli się z kielczanami we Wronkach. Mimo sporej przewagi Kolejorz strzelił dwa gole dopiero w samej końcówce za sprawą Tomasza Mikołajczaka zwyciężając ostatecznie 2:0. Następny mecz przy Bułgarskiej z Koroną odbył się w ostatniej kolejce sezonu 2010/2011. Lech miał wówczas jeszcze matematyczne szanse na puchary, ale do awansu do nich koniecznie potrzebował zwycięstwa. Rozbił na koniec rozgrywek „Koroniarzy” 4:0 co na niewiele się zdało.

Jesienią 2011 lechici znów byli górą. Po październikowej przerwie na kadrę triumfowali nad Koroną w Poznaniu po dobrej główce Grzegorza Wojtkowiaka w drugiej połowie przerywając tym samym serię swojego rywala bez porażki.

Następnego meczu z Koroną na koniec sezonu 2012/2013 chyba wielu kibiców długo nie zapomni. Oficjalnie kariery zakończyli wówczas Ivan Djurdjević oraz Piotr Reiss. W ostatniej kolejce Ekstraklasy ekipa Kolejorza wygrała 2:0 po bramce „Djuki” i pięknej Gergo Lovrencsicsa zdobywając tym samym pierwsze wicemistrzostwo w swojej historii. Ceremonia medalowa, Reiss i Djurdjević w Kotle z racami, przemowy i runda honorowa dookoła boiska. To pewnie wielu długo będzie pamiętać.

Parę tygodni później krótko po odpadnięciu z Zalgirisem Wilno na oczach prawie 30 tysięcy widzów (klub obniżył ceny biletów) Lech Poznań pokonał Koronę Kielce 2:0 po bramkach w pierwszej połowie Łukasza Trałki oraz Vojo Ubiparipa.

W dwóch kolejnych meczach w Poznaniu zespół Korony zdobył po punkcie, a Lech Poznań łącznie 4 oczka stracił, bo tak można było nazwać remisy w 2015 roku. W kwietniu zeszłego roku Kolejorz krótko po wyeliminowaniu Błękitnych z Pucharu Polski miał szansę wskoczyć na pozycję lidera Ekstraklasy. Wystarczyło wtedy wygrać z Koroną, jednak ta sztuka nie udało się lechitom i to mimo prowadzenia 1:0. „Koroniarze” grający wtedy całkiem nieźle zdobyli bramkę na 1:1 wywożąc tym samym punkt.

Latem zeszłego roku Lech Poznań tylko zremisował z Koroną Kielce 0:0. Goście nastawili się na obronę, na remis i grając brutalnie doprowadzili do kontuzji Darko Jevticia oraz Szymona Pawłowskiego. Osiągnęli jednak swój cel, czyli nie przegrali.