Analiza meczu z Cracovią + statystyki

analizaW sobotnim meczu z Cracovią, piłkarze Lecha Poznań osiągnęli rozczarowujący wynik. Mimo niezłej gry stracili 2 punkty i spadli na 5. miejsce w tabeli. Kolejorz zremisował na własne życzenie marnując w obu połowach bardzo dobre sytuacje do zdobycia bramki.

Dzień po spotkaniu Kolejorza z drużyną Jacka Zielińskiego nadszedł czas na tradycyjną, pomeczową analizę gry Lecha Poznań w konfrontacji z Cracovią Kraków.

Obrona

Pod nieobecność Macieja Wilusza a przede wszystkim Paulusa Arajuuriego trener Nenad Bjelica nie miał wyboru. Musiał wystawić na środku obrony Lasse Nielsena. Grę Duńczyka oceniliśmy już w osobnym materiale z cyklu „Oko na grę”. Była ona dobra podobnie jak innych obrońców. Lech stracił bramkę po cudownym strzale Marcina Budzińskiego z daleka. Matus Putnocky nie miał przy nim większych szans. Na pewno nie spodziewał się tego uderzenia, a w dodatku piłka krótko przed nim zmieniła tor. Obrona przeważnie dobrze odpierała ataki Cracovii, która stwarzała zagrożenie głównie po stałych fragmentach gry. Oprócz gola w 45. minucie krakowianie stworzyli sobie tylko jedną naprawdę groźną sytuację w której błąd Matusa Putnockiego (niepewne wyjście) i Jana Bednarka (złe podanie) naprawił dobrym wślizgiem Lasse Nielsen ratując Kolejorza przed utratą bramki na 0:2. Gdyby nie cudowny gol Budzińskiego poznaniacy zagraliby na zero z tyłu. Niespodziewanie obrona Lecha została najlepszą defensywą w rundzie jesiennej tracąc tylko 19 bramek w 20 meczach Ekstraklasy.

Pomoc

Warto zacząć od największego minusu. Ustawienie prawonożnego Szymona Pawłowskiego na lewej pomocy, a lewonożnego Darko Jevticia na prawej flance okazało się błędem. Nawet wielbłądem! Szwajcar głównie w listopadzie długo grał dobrze, bowiem na lewej pomocy po prostu łatwiej operowało mu się piłką. Nenad Bjelica niepotrzebnie zaczął mieszać ewidentnie psując Darko, który na prawej nie jest już tak groźny i błyskotliwy z piłką, jak na lewej flance. Szymon Pawłowski znów schodził przewidywalnie do środka na prawą nogę, a w drugiej połowie zupełnie zgasł. Po zejściu „Szymka” od 63. minuty Jevtić mógł więcej grać na lewej pomocy co szybko przyniosło efekty. Szwajcar pod koniec meczu w 2 minuty stworzył 2 groźne okazje. Tylko dlatego, że mógł po prostu użyć w obu sytuacjach swojej lewej nogi, a nie przekładać piłkę z prawej na lewą. Niestety Nenad Bjelica pod tym względem niezbyt się popisał. Do tego doszedł mniej efektywny niż zwykle Maciej Gajos, nieco słabszy w odbiorze Abdul Aziz Tetteh oraz zupełnie nieskuteczny Radosław Majewski. O ile w pierwszej połowie druga linia funkcjonowała w ofensywie całkiem nieźle, to po zmianie stron już tak dobrze nie było. Niewiele do ofensywy wniosło wejście w 75. minucie na lewe skrzydło Dariusza Formelli. Szkoda, że w sobotę Darko Jevtić tak krótko grał na lewej pomocy, zaś Radosław Majewski był aż tak nieskuteczny. Tak naprawdę powinien skończyć to spotkanie z hat-trickiem, a wtedy ocena gry drugiej linii byłaby znacznie lepsza. Na pewno nie był to jakiś zły mecz Lecha w środku pola, ale wybitny również nie. Zwłaszcza Majewski powinien mieć choćby jednego gola na swoim koncie.

Atak

Bardzo ciężko jest ocenić atak Lecha. Dawid Kownacki zaliczył bardzo fajną pierwszą połowę. Popisywał się dobrymi i bardzo dobrze przemyślanymi podaniami. Nie zaliczył w pierwszej połowie żadnej asysty, gdyż jego koledzy dobre okazje marnowali na potęgę. Po zmianie stron „Kownaś” nie był już tak efektowny, jak w pierwszej odsłonie o efektywności nie wspominając. W końcówce zabrakło mu centymetrów, aby z bliska wepchnąć piłkę do siatki po podaniu Darko Jevticia z lewej strony. To była prawdopodobnie piłka na 3 punkty, która niestety nie znalazła drogi do bramki. Znacznie więcej można było spodziewać się po Marcinie Robaku. Od 63. minuty Kolejorz grał na 2 napastników co nie wyglądało zbyt dobrze. Robak zdecydowanie za dużo biegał po lewej stronie boiska niż w środku. Mimo wszystko zaliczyłby asystę gdyby Radosław Majewski w ostatnich sekundach trafił do siatki. W 83. minucie za „Kownasia” pojawił się na boisku jeszcze debiutant Paweł Tomczyk, aczkolwiek jego występ był bardziej epizodyczny. 18-latek dostał okazję gry przez kilka minut zakładając w tym czasie siatkę obrońcy „Pasów”.

Ogólne wrażenie

Lech stracił punkty na własne życzenie. W pierwszej połowie jego gra wyglądała dobrze, a momentami bardzo dobrze. To zasługa również Cracovii, która wyszła systemem 1-4-4-2 przez co lechici mieli wiele miejsca w środku pola. Wykorzystywali to do bólu, ale nie potrafili z zimną krwią wykorzystać sytuacji. Klasowa drużyna w formie wykorzystałaby setki, które miała i zakończyła emocje w tym meczu już w pierwszej połowie. Lech tak jak w wielu meczach tej rundy był nieskuteczny, a pod koniec połowy stracił jeszcze gola. Trudno mieć pretensje do kogokolwiek za to co się stało w 45. minucie. Jak się nie wykorzystuje okazji, to potem tak się mecz układa. Przeciwnik strzela bramkę po kontrze lub po cudownym strzale z daleka. Cracovia zrobiła to drugie, wyszła na prowadzenie i zmusiła Kolejorza do jeszcze mocniejszych ataków po przerwie. Na drugą odsłonę gospodarze wyszli już w innym ustawieniu. Z 1-4-4-2 przeszli na 1-4-2-3-1. Zagęścili środek pola i zaczęli grać w piłkę. Lechowi od 46 minuty nie grało się już tak łatwo, jak wcześniej. Spotkanie się wyrównało, a poznaniacy strzelili bramkę na 1:1 w najmniej oczekiwanym momencie. Zrobili to w małym okresie przewagi Cracovii. Gol uskrzydlił lechitów, którzy szybko mogli pójść za ciosem, ale ponownie szwankowała skuteczność. Nawet w doliczonym czasie gry Kolejorz miał kolejną i ostatnią już setkę, którą niestety zmarnował. Był to podobny mecz do tego w Lubinie z tym, że wtedy Lech był do bólu skuteczny, a na Cracovii sam Radosław Majewski zepsuł 3 setki. Ponosi sporą winę za utratę 2 punktów, lecz mimo wszystko po zmianie stron cała drużyna powinna spisać się lepiej w ofensywie. Statystyki jasno pokazują, kto był lepszy, jednak straconych 2 punktów nikt nam już nie zwróci. Lech sam jest sobie winien. Takie sytuacje na wyjazdach trzeba wykorzystywać tak samo jak trzeba ogrywać takie drużyny jak Cracovia. Kolejorz nie miał w sobotę szczęścia. Było to spotkanie, które niestety dobrze podsumowało pechowy 2016 rok. Niby nie wszystko wyglądało źle, a na końcu wszyscy i tak byli rozczarowani.