Jedenastka roku Lecha Poznań

lech2016 rok był dla Lecha Poznań słaby m.in. przez indywidualną postawę piłkarzy, która długo była poniżej oczekiwań. Dopiero w końcówce roku nowy już trener wprowadził Kolejorza, a także poszczególnych zawodników na wyższy poziom co szybko przełożyło się na lepsze wyniki.


Między Lechem Poznań z wiosny a jesieni była spora różnica. Ten z jesień był dużo lepszy pod każdym możliwym względem. Lepszy był przede wszystkim kadrowo na co wpływ miało choćby udane letnie okienko transferowe. Tworząc jedenastkę 2016 roku w pierwszej kolejności byli więc brani pod uwagę zawodnicy, którzy reprezentowali Kolejorza jesienią.

W bramce umieściliśmy Matusa Putnockiego, który krótko po przyjściu wygrał rywalizację z Jasminem Buriciem. Bośniak miał niezłą wiosnę, ale Słowak jesienią dużo lepszą. Aż 9 razy zachował czyste konto puszczając tylko 9 goli. Prawa obrona należy do równo grającego Tomasza Kędziory, który szczególnie pod koniec roku zrobił mały krok naprzód. Na stoperze znalazło się miejsce dla solidnego jesienią Jana Bednarka, którego powrót z wypożyczenia do Górnika Łęczna okazał się strzałem w „10”. Drugim stoperem jest Paulus Arajuuri. Fin formą nie zawsze może zachwycał, jednak przeważnie grał na przyzwoitym poziomie. Większej konkurencji na lewej obronie nie miał z kolei Tamas Kadar. Węgier musiał grać wiosną, gdyż czekał na wyjazd na Euro, a w dodatku po odejściu Barrego Douglasa stał się jego naturalnym zastępcą. Vladimir Volkov przyszedł tutaj tylko po to, żeby był zmiennikiem Kadara. Jesienią po powrocie z Mistrzostw Europy i po fiasku negocjacji z zagranicznymi klubami Węgier nie miał już żadnej konkurencji. Jak na lewego obrońcę liczby miał niestety słabe. 26-latek zaliczył raptem 2 asyst wiosną.

Na pozycji defensywnego pomocnika w rocznej jedenastce umieściliśmy Abdula Aziza Tetteha. Przede wszystkim był to zawodnik równiej grający od Łukasza Trałki. Tetteh jest po prostu lepszy od Trałki, który miał słabą wiosnę. Ghańczyk imponujący bardzo dobrą celnością podań i czystych odbiorów strzelił jesienią swojego 1 gola dla Lecha Poznań dokładając do tego 1 asystę. Z wyborem klasycznej „8” też nie było problemu. Karol Linetty to mimo wszystko wyższy poziom niż Maciej Gajos. Kiedy grał wiosną zawsze był przydatny w środku pola. Maciejowi Gajosowi, który stał się ósemką pod wodzą Nenada Bjelicy jesienią trochę brakowało liczb, choć już sama gra zła nie była. Na „10” umieściliśmy Radosława Majewskiego, który za kadencji Chorwata regularnie występował na tej pozycji. Jesienią zanotował komplet minut. Strzelił 3 gole i zaliczył 4 asysty.

Miejsce na prawej pomocy jest zarezerwowane dla Macieja Makuszewskiego. 27-latek miał stać się następcą Gergo Lovrencsicsa i jesienią dosłownie przyćmił słabą grę Węgra wiosną. „Maki” w 21 spotkaniach zdobył 3 bramki dokładając do tego dorobku 7 asyst (najlepszy wynik jesienią w Lechu). Wypożyczenie Makuszewskiego okazało się strzałem w „10”. Na lewej pomocy umieściliśmy natomiast Darko Jevticia. Szwajcar miał bardzo udaną jesień (5 bramek, 6 asyst). Wiosną również nie grał jakoś tragicznie, choć Jan Urban nie umiał wydobyć z niego takiego błysku, który wydobył Nenad Bjelica robiąc z 23-latka bardzo groźnego pomocnika. Przestawienie Szwajcara na lewą pomoc, gdzie mógł operować lepiej swoją lepszą lewą nogą okazało się w listopadzie bardzo dobrym ruchem. Chorwacki trener niepotrzebnie zaczął mieszać pod tym względem w grudniu przez co Darko Jevtić nie był już tak błyskotliwy na boisku, jak wcześniej.

W ataku w najlepszej jedenastce roku umieściliśmy Dawida Kownackiego. Dla wielu może być to trochę zaskoczenie, ale nie było kogo do niej wstawić. Nicki Bille Nielsen co jakiś czas był kontuzjowany. Za to Marcin Robak jesienią zdobył co prawda 12 bramek, jednak połowę z karnych. Z kolei Dawid Kownacki nawet grając rzadko strzelił w 2016 roku łącznie 9 goli (1 z karnego). Na ławce umieściliśmy Jasmina Buricia, Marcina Kamińskiego, Lasse Nielsena, Łukasza Trałkę, Macieja Gajosa, Szymona Pawłowskiego i Marcina Robaka. Pozostali zawodnicy nie znaleźli się w najlepszej jedenastce słabego dla Lecha Poznań 2016 roku.


Jedenastka 2016 roku Lecha Poznań: Putnocky – Kędziora, Bednarek, Arajuuri, Kadar – Tetteh, Linetty – Makuszewski, Majewski, Jevtić – Kownacki.

Rezerwowi: Burić, Kamiński, L.Nielsen, Trałka, Gajos, Pawłowski, Robak.

Poza kadrą: Kotorowski, Ceesay, Gumny, Volkov, Wilusz, Dudka, Jóźwiak, Lovrencsics, Formella, Sisi, Nielsen, Tomczyk.

Źródło: inf. własna
Fot: KKSLECH.com

>> Mistrzowski Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<
komentarzy 21

 1. Kri$$ napisał(a):

  Moje odczucia są zgodne z typami redakcji. Faktyczniue na szpicy chyba nikogo nie ustawiłbym jako piłkarza roku. czy Robak, czy Kownacki ta sama ilośc wątpliwości.

 2. Kres napisał(a):

  Wzmocnienia są potrzebne koniecznie. Warto Ruch wykupić. Jest tam kilku wartościowych piłkarzy: niezgoda, mazek, Lipski…

  • Laionik napisał(a):

   Niezgoda wypożyczony z Legii, Mazek to szrot, jak Przybęcki. Ma szybkośc ale nie ma mózgu ani nóg do gry w piłkę. Lipski człapak ale ma umiejętności

  • Lechita62 napisał(a):

   Z Ruchu tylko Lipski jeśli już, Niezgoda to piłkarz Legii, więc ciężko żeby do nas przyszedł. Lepiej spojrzeć na Wisłę, Guzmics czy Ondrasek mogliby okazać się wzmocnieniami.

 3. F@n napisał(a):

  Zawsze powtarzałem,że Jan Urban to był jakiś kosmita. Jak można było nie stawiać na Darko. Jeszcze sami użytkownicy wieszali na Darko psy… To pokazuje jak wiele osób nie zna się na piłce. Nie patrzy pod kątem umiejętności i potencjału, tylko pod kątem obecnej formy, a na to jest wiele składowych. Piłkarza zniszczyć łatwo. I jeszcze jedno. Statystyki to nie wszystko. Nikt mi nie powie, że Vassilliev jest lepszy od Darko czy od Ofoe i Radovicia.

  • F@n napisał(a):

   Patrząc nawet na tą kadrę z całego roku, to i tak widać, że brakuje nam skrzydłowego. A normalnie to jeszcze środek obrony.

  • Bart napisał(a):

   A mi tak świta, że jak Urban był pierwszy raz na Kiblowej to podobne podejście miał do Radovicia – narzekał na niego, robił sobie podśmiechujki itp. Może on po prostu ma jakąś awersję do Serbów?

  • sas napisał(a):

   A weź daj takiego radowica czy Ofoe do takiego klubu jak Jaga i zobaczymy czy będą tak ,,błyszczeć” jak w legii.

  • F@n napisał(a):

   @sas, daj Vassillieva do Lecha czy Legii i zobaczymy czy będzie tak błyszczał ;)

  • sas napisał(a):

   Nie wiem jak w Lechu ale w legii na pewno miałby dobre statystyki.

  • F@n napisał(a):

   Jak Masłowski czy jak Arkadiusz Piech

  • F@n napisał(a):

   Czy może jak Maciej Gajos

  • sas napisał(a):

   F@n- a Ty uważasz że Gajos gra dobrze w Lechu? A Masłowski to piłkarz jednego sezonu w jednym klubie podobnie jak Piech. Pojechał na Cypr i sadził bramę za bramą. Vassiliev i w Piaście i w Jadze gra na jednakowym poziomie więc i w legii dałby sobie radę. U nas nie wiem bo w Lechu to większość traci na umiejętnościach niż zyskuje.

  • F@n napisał(a):

   To była ironia sas, chodzi mi o to, że oni się w wielkich klubach nie sprawdzają, czyli w Lechu i Legii.

 4. Mouze napisał(a):

  Patrząc na jedenastkę roku widać od razu jak tragiczny był to rok.
  Nijaki Majewski czy wiatrak Makuszewski obnażają słabości Lecha na skrzydłach.Kownacki miał dobry jeden miesiąc,a to wystarczyło żeby był najlepszym z obecnych napastników.
  Juz nie wspominam o tym ze na wiosnę co najmniej 3 z tej 11-stki nie będzie już tu grało(Kadar,Arajuuri) albo już nie gra(Linetty).

  • kilo82 napisał(a):

   Chciałem napisać coś podobnego, nie ma sensu dublować Twojej wypowiedzi, więc tylko się pod nią podpiszę.
   Dodam jedynie, że ja zdecydowanie zamieniłbym Majewskiego na Gajosa w wyjściowym składzie.

 5. Bart napisał(a):

  W tej jedenastce nie pasuje mi Majewski. Może przez to, że ciągle jestem na niego wściekły za zawalenie nam 3 pkt z Cracovią. Choć z drugiej strony, dziesiątki grającej lepiej od niego nie mieliśmy.

 6. mario napisał(a):

  na słabą oceną ocenę Majewskiego wpływa oczywiście jego nieskuteczność, bo gdyby wykorzystał połowę z tego co miał, to nikt by tu złego słowa o nim nie pisał. Myślę, że z pomocą nie jest aż tak źle jak pisze @Mouze, ale już z atakiem, to racja – mimo wszystko jest bieda, choć Kownacki gra jednak lepiej niż to było wcześniej. Co do Kadara, rzeczywiście nie ma asyst ani goli, ale dobrze broni i często bierze udział w akcjach ofensywnych. Generalnie 11 nie mogła być inna, choć potrzebuje ona jednak wzmocnień.

 7. sas napisał(a):

  W sumie to żaden z tych zawodników nie jest hegemonem na swojej pozycji, każdy miał dość długie etapy ze słabszą grą. A juz wybór napastnika roku to jakaś abstrakcja bo 12 czy 9 strzelonych bramek w roku to jakaś kpina.

 8. Siódmy majster napisał(a):

  Niestety niewiele trzeba było osiągnąć aby za rok 2016 znaleźć się w jedenastce Kolejorza.Pomyślmy ilu z tych graczy nadal by miało w niej miejsce w czasach Lewego, Peszki, Kriwca, Stilicia, Arboledy, Injaca, Djuki,Bandrowskiego,Rudnevsa,Toneva,Teo?Odpowiedź zbędna, pytanie było retoryczne.Świadczy to o systematycznym spadku wartości drużyny, o czym wszyscy wiemy i Ameryki tu nie odkrywam.Skoro jednak Kolejorz z biedą ale się jednak utrzymuje jakoś w szerokiej czołówce ligi to mamy do czynienia z obniżniem się poziomu tejże ligi.Szkoda, zakalcoawate ciasto smakuje kiepsko,w święta tym bardziej :(

 9. BartiLech napisał(a):

  Fajna jedenastka.