Rok 95-lecia

lech1 stycznia o północy rozpoczął się dla Lecha Poznań bardzo ważny rok. To rok 95-lecia w którym na dodatek Kolejorz ma szansę udowodnić na boisku, że ten zeszły nieudany w którym udało się zdobyć tylko Superpuchar Polski na pocieszenie był rokiem przejściowym, trudnym i wypadkiem przy pracy z którego zostaną wyciągnięcie wnioski.


W roku 95-lecia Lecha Poznań zarząd, trenerzy i piłkarze będą rozliczani na sam koniec przez kibiców z wyników sportowych, a nie z pozorowanych ruchów czy pięknych słów. Liczą się trofea, które ugruntują sportową pozycję Kolejorza w Polsce, a w razie awansu latem do fazy grupowej europejskich pucharów także w Europie. 95-lecie to tak naprawdę przedsmak i mała zapowiedź tego co nas może czekać za 5 lat, czyli w 2022 roku, kiedy Lech Poznań będzie już 2 lata po słynnym planie zarządu o nazwie „2020”.

O sile klubu sportowego świadczą jego trofea. To one pokazują, czy dana marka sportowa jest silna czy nie. Trofea mają wpływ na postrzeganie danego klubu przez kibiców w Polsce. Drugie czy trzecie miejsce w lidze to porażka i w roku 95-lecia Lecha Poznań nikogo nie zadowoli. W 2017 roku liczy się tylko i wyłącznie trofeum. Najbliżej jest to o Puchar Polski na które na dodatek klub czeka najdłużej, bo prawie 9 lat. Finał tych rozgrywek odbędzie się już 2 maja. Do trofeum Lechowi Poznań brakuje wyeliminowania Pogoni Szczecina, a także pokonania w finale Wigier Suwałki bądź Arki Gdynia.

Jednym słowem od upragnionego powrotu do Europy dzieli Kolejorza 270 minut, który zdobywając Puchar uniknie gry w Europie już 29 czerwca co nastąpiłoby gdyby „niebiesko-biali” uplasowali się tylko na podium LOTTO Ekstraklasy. 3 z rzędu finał pucharu krajowego na Narodowym byłby wielkim wydarzeniem nie tylko dla klubu i jego wielką szansą na rewanż po 2 ostatnich pechowych, ale również frajdą dla kibiców. Tym bardziej, że są spore szanse na zmniejszenie kary nałożonej przez PZPN po ostatnim finale.

Po występie w Warszawie odbędzie się w Ekstraklasie jeszcze 6 meczów, a to wystarczająco dużo, by po podziale punktów włączyć się do realnej walki o tytuł. W tej chwili Lech Poznań jest piąty tracąc po podziale 4 oczka do lidera. To nie jest dużo. Kolejorz nie jest faworytem do zdobycia Mistrzostwa Polski, ale przy odrobinie szczęścia i dobrej wiośnie jest w stanie walczyć o odzyskanie majstra po 2 latach aż do ostatniej kolejki, która odbędzie się 4 czerwca.

Trofeum w tym Puchar Polski lub Mistrzostwo Polski pozwoli Kolejorzowi powalczyć w lipcu o 7 Superpuchar Polski, który będzie miał jednocześnie szansę zdobyć po raz 3 z rzędu. Latem ważniejszy od Superpucharu Polski będzie jednak występ w eliminacjach do Ligi Mistrzów lub Ligi Europy jeśli oczywiście wiosną „niebiesko-biali” nie zawiodą i zdołają dostać się do pucharów, które są absolutnym priorytetem dla klubu.

Nie można również zapomnieć o młodzieży w roku 95-lecia Lecha Poznań. Juniorzy starsi po ostatnich pechowych finałach CLJS w tym roku powalczą w końcu o Mistrzostwo Polski, które mogą odzyskać po 22 latach. Jeśli wygrają rozgrywki wówczas zagrają w młodzieżowej Lidze Mistrzów, która byłaby krokiem naprzód dla całej akademii. Spore szanse na 5 mistrzostwo w tym 4 z rzędu mają z kolei juniorzy młodsi, którzy są jedyną grupą, która w ostatnich latach nigdy nie zawiodła.

O co bić mają się też rezerwy, aczkolwiek do juniorów nikt nie będzie miał pretensji jeśli w roku jubileuszowym dla klubu nie wywalczą awansu do II-ligi czy nie zdobędą Okręgowego Pucharu Polski, którego finał zostanie rozegrany na Inea Stadionie. To jak kibice będą wspominać ten rok zależy od pierwszej drużyny w tym od jej występów już w rundzie wiosennej w której Kolejorz po prostu musi wywalczyć jakieś trofeum z którego zarząd będzie rozliczany i które umocni sportową pozycję Lecha Poznań w Polsce.

W 2017 roku dla Lecha Poznań będzie kilka ważny dat. Przede wszystkim już 19 marca będziemy obchodzić 95-lecie Kolejorza. Według ligowego terminarza zagramy wtedy z Górnikiem Łęczna na Bułgarskiej. W interesie klubu jest, żeby to spotkanie obejrzał komplet widzów. 2 maja to finał Pucharu Polski do którego zespół musi się dostać chcąc nie rozczarować, a 4 czerwca to ostatnia kolejka rozgrywek 2016/2017 LOTTO Ekstraklasy.


Główne cele Lecha Poznań na rok 95-lecia:

– 8 Mistrzostwo Polski zdobyte po 2 latach
– 6 Puchar Polski po 8 latach przerwy
– 7 Superpuchar Polski zdobyty 3 raz z rzędu
– Awans do fazy grupowej europejskich pucharów po 2 latach
– Awans rezerw do II-ligi i Okręgowy Puchar Polski
– 3 Mistrzostwo Polski Juniorów Starszych zdobyte po 22 latach
– 5 Mistrzostwo Polski juniorów Młodszych zdobyte 4 raz z rzędu

Najważniejsze terminy dla Lecha Poznań w roku 95-lecia:

– 19 marca (95-lecie Lecha Poznań)
– 2 maja (finał Pucharu Polski)
– 4 czerwca (ostatnia kolejka LOTTO Ekstraklasy)
– 7-14 lipca (Superpuchar Polski)
– 22-24 sierpnia (koniec faz eliminacyjnych europejskich pucharów)
– 15-17 grudnia (koniec jubileuszowego roku Kolejorza)

Źródło: inf. własna
Fot: KKSLECH.com

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <



2 komentarze

  1. J5 pisze:

    Nie pozostaje nic innego jak brać się do ciężkiej roboty: najpierw zarząd za transfery, później drużyna za trenowanie

  2. Bolek pisze:

    Może jestem nadmiernym optymistą ale czuję, że w tym roku pierwsza drużyna zgarnie komplet trofeów. Czego sobie i wszystkim wszystkim kibicom Kolejorza życzę?