Postacie, które mogłyby znaleźć się na liście 95-lecia

14 stycznia 5 lat w Auli Uniwersyteckiej odbył się specjalny koncert z okazji 90-lecia Lecha Poznań. W trakcie uroczystości w Filharmonii Poznańskiej klub uhonorował najbardziej utytułowanych działaczy, trenerów czy piłkarzy wpisaniem ich nazwisk na specjalną listę najbardziej zasłużonych osób w historii Kolejorza.


Wczoraj luźno w luźnym materiale zaproponowaliśmy w jaki sposób można by uczcić 95-lecie Kolejorza. Jedną z naszych propozycji było dopisanie do istniejącej już listy najbardziej zasłużonych ludzi Lecha Poznań kolejnych 5 nazwisk postaci, które zostawiły swoją cząstkę w naszym klubie zapisując się jednocześnie na kartach historii. Patrząc na komentarze ten pomysł bardzo Wam się spodobał. Wykorzystując więc przerwę w rozgrywkach i wolny czas postanowiliśmy podsunąć kilka nazwisk, które powinny zostać dołączone do listy, która tym samym zawierałaby 95 nazwisk na 95-lecie. Nasze luźne propozycje poniżej.

Maciej Skorża – Skorża nominację do listy ma już właściwie z automatu. Każdy trener, który zdobył z Lechem coś konkretnego, a już tym bardziej Mistrzostwo Polski znajduje się na tej opublikowanej przed 90-rocznicą. Maciej Skorża jest aktualnie jednym z lepszych szkoleniowców w blisko 95-letniej historii Kolejorza. W niespełna rok doprowadził nasz klub do Mistrzostwa Polski, Superpucharu Polski oraz fazy grupowej Ligi Europy na którą czekaliśmy 5 lat. Z Lechem awansował też do finału Pucharu Polski. Miejsce w historii klubu sukcesami jakie osiągnął ma już na zawsze.

Jasmin Burić – Bośniak grający w Lechu Poznań od grudnia 2008 roku to jeden z lepszych obcokrajowców w historii klubu i przy okazji najbardziej utytułowany piłkarz zza granicy. Dwa Mistrzostwa Polski, trzy Superpuchary Polski, Puchar Polski (akurat w nim nie grał), dwa srebrne medale Mistrzostw Polski, brązowy medal, trzy finały Pucharu Polski czy dwa razy faza grupowa europejskich pucharów to wystarczająco wiele, żeby Jasmin Burić pewnie wskoczył na listę zasłużonych. Byłby pierwszym obcokrajowcem, który znalazłaby się na niej. „Jasiu” czuje klimat Poznania, jest prawdziwym lechitą co pokazał choćby w Warszawie, kiedy bronił Dawida Kownackiego, a niedługo (mamy nadzieję) otrzyma również polski paszport.

Karol Linetty – Wychowanek, który sławi Lecha Poznań w Europie dobrymi występami w Serie A. W Lechu osiągnął właściwie wszystko. Zdobył Mistrzostwo Polski na które miał wielki wpływ. Zagrał w fazie grupowej Ligi Europy dokładając do tego dwa srebrne medale za wicemistrzostwo Polski. Jedynym trofeum, którego nie zdobył jest Puchar Polski, lecz mimo to zasługuje na znalezienie się na liście 95 najbardziej zasłużonych postaci w historii Lecha Poznań.

Robert Lewandowski – Pewnie będą osoby, które kandydaturę „Lewego” uznają jako trochę kontrowersyjną, bo piłkarz nie jest nawet z Wielkopolski, aczkolwiek chyba warto byłoby ją rozważyć. Przede wszystkim Robert Lewandowski wypłynął na szerokie europejskie wody z Lecha Poznań. To Lech Poznań zrobił z niego wielkiego zawodnika wypuszczając go w świat. Sam piłkarz doprowadził nasz klub do niezapomnianych sukcesów. „Lewy” z Kolejorzem zagrał w 1/16 Pucharu UEFA, wywalczył Mistrzostwo Polski, Puchar Polski i Superpuchar Polski. W Polsce osiągnął dosłownie wszystko, a przecież w swojej kolekcji ma jeszcze brąz za sezon 2008/2009. Teraz jest gwiazdą światowego formatu i to m.in. dzięki Kolejorzowi.

Tomasz Kędziora/Marcin Kamiński/Ivan Djurdjević – Z 4 i 5 postacią mamy trochę problem, choć kandydaci oczywiście są. Pierwsza dwójka to Marcin Kamiński i Tomasz Kędziora. Obaj osiągnęli podobne sukcesy, choć obaj są inaczej postrzegani przez kibiców. „Kendi” jest mimo wszystko bardziej lubiany oraz ceniony niż był „Kamyk”. Lewonożny defensor gra tylko w II-lidze niemieckiej, natomiast Kędziora będący jednym z kapitanów obecnej drużyny wciąż reprezentuje Kolejorza i przede wszystkim wciąż ma szanse na kolejne sukcesy z klubem już tej wiosny. Nie wiadomo również do jakiego klubu odejdzie w przyszłości. W każdym razie Tomasz Kędziora już teraz pasuje na listę zasłużonych, gdyż sporo osiągnął z Lechem Poznań, a przecież wszyscy mamy nadzieję, że to jeszcze nie koniec i już 2 maja będzie mógł wznieść na Stadionie Narodowym krajowy puchar, którego nie ma w swojej kolekcji. Pod uwagę wzięlibyśmy jeszcze docenienie Ivana Djurdjevicia, którego nazwisko to poważna kandydatura do znalezienia się na liście najbardziej zasłużonych osób w historii Lecha Poznań jeśli oczywiście ta lista z okazji 95-lecia zostanie powiększona o 5 kolejnych nazwisk. „Djuka” swoje z Kolejorzem osiągnął. Zagrał dwukrotnie w 1/16 europejskich pucharów, zdobył Mistrzostwo Polski, Superpuchar Polski czy ostatni w historii klubu Puchar Polski. Zawsze walczył, nigdy nie odpuszczał i pokazywał wielki charakter, który kibice cenią najbardziej. Osiedlił się zresztą w Polsce, a teraz w akademii Lecha Poznań szkoli młodzież pracując z bezpośrednim zapleczem pierwszej drużyny. Bez dwóch zdań zasługuje na wyróżnienie.


90 wyróżnionych osób przez Lecha Poznań na 90-lecie Kolejorza w 2012 roku:

Teodor Anioła
Stefan Antkowiak
Henryk Apostel
Jarosław Araszkiewicz
Stanisław Atlasiński
Bogusław Baniak
Hieronim Barczak
Przemysław Bereszyński
Edmund Białas
Aleksander Bilewicz
Bartosz Bosacki
Stanisław Butka
Mieczysław Chudziak
Henryk Czapczyk
Jerzy Danielewicz
Jacek Dembiński
Stanisław Dereziński
Jan Domino
Ryszard Dolata
Wacław Drab
Zbigniew Franiak
Maciej Frankiewicz
Eugeniusz Głoziński
Janusz Gogolewski
Czesław Jakołcewicz
Roman Jakóbczak
Włodzimierz Jakubowski
Mirosław Jankowski
Ryszard Jankowski
Andrzej Juskowiak
Mirosław Justek
Jan Kaczmarek
Andrzej Kadziński
Jerzy Karasiński
Andrzej Karbowiak
Jerzy Kasalik
Dariusz Kofnyt
Jerzy Kopa
Krzysztof Kotorowski
Marian Krawczyński
Waldemar Kryger
Wojciech Łazarek
Roman Łoś
Damian Łukasik
Radosław Majchrzak
Czesław Michniewicz
Zbigniew Milewski
Henryk Miłoszewicz
Piotr Mowlik
Andrzej Mroczoszek
Teodor Napierała
Mariusz Niewiadomski
Hilary Nowak
Bogusław Oblewski
Mirosław Okoński
Bogusław Pachelski
Zbigniew Pajdak
Krzysztof Pawlak
Jan Pieńczak
Henryk Pietrzak
Krzysztof Piskuła
Zbigniew Pleśnierowicz
Tadeusz Płotka
Piotr Reiss
Ryszard Remień
Jan Rędzioch
Jacek Rutkowski
Ryszard Rybak
Marek Rzepka
Kazimierz Sidorczuk
Antoni Skowroński
Dariusz Skrzypczak
Zygfryd Słoma
Marek Skurczyński
Franciszek Smuda
Władysław Sobkowiak
Jan Stępczak
Andrzej Strugarek
Tadeusz Szafczyk
Czesław Szczepankiewicz
Grzegorz Szerszenowicz
Józef Szewczyk
Ryszard Szpakowski
Mieczysław Tarka
Andrzej Turek
Florian Wojciechowski
Włodzimierz Wojciechowski
Henryk Wróbel
Bogdan Zeidler
Jacek Zieliński

Źródło: inf. własna
Fot: KKSLECH.com

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <komentarzy 18

 1. kibol z IV napisał(a):

  Ja proponuję KIBOLI LECHA za całokształt.

 2. Szczun napisał(a):

  Gdyby nie pewien trener w tym gronie na pewno byłby Rafał Murawski

 3. piotrekk_994 napisał(a):

  POSTACI!!!

 4. J5 napisał(a):

  Zgadza się. Dzięki kibolom i atmosferze na stadionie dzięki dopingowi, piłkarzom niejednego klubu trzęsły się gacie ze strachu. Kibole byli współautorami niejednego zwycięstwa

 5. J5 napisał(a):

  To miało być podłączone do wpisu@ kibola z IV

 6. J5 napisał(a):

  Coś się psuje z tymi odpowiedziami

 7. stowoda napisał(a):

  Jacek Rutkowski – bez wątpienia. Dzięki niemu klub uzyskał stabilizację na lata.

 8. Kilo82 napisał(a):

  Skorża i Djuka, jak dla mnie przynajmniej, muszą się znaleźć w tej piątce (jeśli takowa oczywiście będzie). Poza nimi wybrałbym Jasia i Lewgo. Ciężki wybór z ostatnim kandydatem, postawiłbym bym chyba na Karola.

 9. puszupek napisał(a):

  Osobiście raczej ostrożnie podchodziłbym do odznaczania piłkarzy, którzy jeszcze grają, w dodatku że nawet trzydziestki nie przekroczyli. Nie mam nic do zarzucenia żadnemu z wymienionych. Ale taki odznaczenie to powinno być uhonorowanie całokształtu np. kariery piłkarskiej.
  Odznaczenia dla tak młodych osób sugerowałoby, że oni już wystarczająco dużo zrobili dla Lecha i teraz mogą spijać śmietankę.
  Dodatkowo w ciągu kariery mogą jeszcze zdążyć skompromitować nasz klub.
  Z osób, które widziałbym na takiej liście, to np. Djurdjević, Luluś, Rafał, czy któryś ze starszych piłkarzy, co nie załapali się ostatnio.

  • Kolejorz82 napisał(a):

   Zgoda, aktywni pilkarze mają jeszcze czas by wiele dobrego zrobić lub się skompromitować. Jeśli nie bedzie odpowiednich kandydatów to lepiej na siłę nikogo nie ściągać do tego grona, a listę ograniczyć do np 3 zamiast 5.

  • Kolejorz82 napisał(a):

   Zgoda, aktywni pilkarze mają jeszcze czas by wiele dobrego zrobić lub się skompromitować, szczególnie tu myślę o Lewym czy młodych, przed którymi jeszcze długa droga. Jeśli nie bedzie odpowiednich kandydatów to lepiej na siłę nikogo nie ściągać do tego grona, a listę ograniczyć do np 3 zamiast 5 osòb.

 10. Pawelinho napisał(a):

  Ostatnim kandydatem powinien być zdecydowanie Ivan Djurdjević bo Tomek Kędziora ma to jeszcze czas, aby na takiej liście się znaleźć.

 11. Bolek napisał(a):

  Nawet nie wiedziałem, że Lewego nie ma na tej liście…
  Wszyscy wiemy co Lewy zrobił w Poznaniu, wszyscy wiemy jak zachowały się Rutki w perspektywie jego transferu, ale jeśli już patrzymy na XXI wiek i siłę marketingu to sądzę, że warto choćby nawet z tego względu dać mu tę nominację. A jeszcze większym impulsem na „przywrócenie” Lewego do Lecha będzie zorganizowanie jakiegoś plebiscytu na dopisanie iluś ludzi do tego grona (niech do tego się dołączą lokalny Przegląd, Gazeta, Głos, etc) i niech to będzie nominacja dla Lewego od ludzi.
  Ale do cholery jasnej, nie wykorzystujemy (jako Lech) marki Lewego przez stare czasy (głównie przez starego Rutka) to zróbmy to jako nasza Wiara Lecha (pisze to celowo, nie napominając do stowarzyszenia ale jako po prostu do wiary Lecha), zróbmy coś by wrócił do Poznania – choćby wizerunkowo.

 12. fazi napisał(a):

  a gdzie np Kruszczynski Prabucki Mackiewicz Romke

 13. Mouze napisał(a):

  Djurdjevic na pewno,Skorża na pewno,myślę ze Buric jako 2-krotny Mistrz.Lewandowski myślę ze tak,za zasługi,tak samo Rudnevs.
  Na pewno nie Linetty Kedziora i Kamiński bo jest zwyczajnie za wcześnie.

  Ps:Alternatywna piątka to Rutkowski,Klimczak,Bakero,Rumak i Urban :)

 14. Niebieski77 napisał(a):

  Stawiam na Maćka,Djuke i Burica reszta hmmm chyba za wczesnie….

 15. benek napisał(a):

  nie bardzo wiem co w tym gronie szuka Maciej Frankiewicz,czym on sie zaslurzyl ?