Na chłodno: 4 dni i lecimy do 4 czerwca

Cykl „Na chłodno” to stałe dopełnienie materiałów meczowych w których w trochę inny sposób przyglądamy się meczom Lecha Poznań, ogólnej grze zawodników czy indywidualnej postawie piłkarzy. Czasem poruszamy też aktualne sprawy dotyczące naszego klubu w bardzo chłodny sposób. O wszystkim przeczytacie w poniedziałek lub we po każdym spotkaniu poznając nasze szczere zdanie na temat danego meczu. Od lata 2016 w materiałach „Na chłodno” przyglądamy się również temu, co dzieje się w Lechu (głównie pod względem transferów), oceniamy działania zarządu lub ich brak bacznie spoglądając na sytuację wokół klubu.


Dzisiejszy artykuł „Na chłodno” zaczynamy od tematu, który na pewno warto poruszyć. Nagle nie wiadomo dlaczego niektórzy kibice Lecha Poznań zaczęli przebąkiwać o zmianie klubowego hymnu po 45 latach. Można zmienić trenera, piłkarzy, kolor ścian w szatni, ale nie hymn! Obecny hymn Lecha to część historii naszego klubu. To legendarna pieśń, której słowa napisał poznaniak Andrzej Sobczak i utwór, którego słowa powinien znać każdy kibic Kolejorza. Hymn jest tak samo ważny, jak herb czy barwy. Wielu ludzi wychowało się na tym hymnie, był on pierwszym utworem Lechowym, który poznali młodsi kibice, dlatego nie wolno go zmieniać, bo w innym przypadku może to skończyć się tak jak w Juventusie, gdzie nie wiadomo po co ktoś zaczął majstrować przy zmianie herbu. Obecny hymn na melodię „Yellow Submarine” to historia Lecha Poznań. Historia, której się nie zmienia, a którą trzeba pielęgnować. Uczyć kolejne pokolenia słów i śpiewania hymnu prawidłowo.

Nagle grupie kilkunastu kibiców nie spodobał się hymn, ponieważ nie potrafią oni go zaśpiewać. Prawda jest niestety taka, że ludzie śpiewają hymn na wyścigi. Nie potrafią śpiewać wcale lub po alkoholu bełkoczą. Przez dobre wyniki Lecha i ciekawych rywali ostatnio Bułgarską odwiedzają kibice w stylu „Władek – kibic Lecha od 1914 roku (sic!) czy „Staszek – kibic Lecha od 1920 roku, który już w 1945 był pierwszy raz „na Legii” (sic!). Niestety są oni często mocno napruci gorzałą, przychodzą na mecz na ostatnią chwilę, bełkoczą, ledwo stoją, brudzą toalety i sprawiają same problemy. Tak naprawdę przed meczem z Legią osoby zataczająca się znów powinny być przy bramkach badane alkomatami co już kiedyś miało miejsce. Kto pijany niemalże do nieprzytomności/zaszczany niech spada do siebie na telewizor. Jedynym pocieszeniem jest fakt, że problem ze spitusami przy hitowych meczach ma każdy klub w Polsce, jednak tylko u nas wąskiej grupie nagle zachciało się zmieniać hymn, bo nie potrafią go zaśpiewać. Raz jeszcze warto podkreślić, że historii się nie zmienia, a hymn klubowy nie jest piosenką na liście przebojów, która z czasem spada w dół. Nie rezygnuje się z niej, gdy komuś się znudzi. Herb, hymn i barwy pozostają niezmienne. Wszystko inne można zmienić tak jak w końcu nauczyć się słów hymnu jeśli ktoś ich nie zna lub śpiewa „W górę serca” na meczu na wyścigi:

Ludzi tłum przez miasto gna,
Dziś Kolejorz mecz swój gra,
W kasach ścisk, biletów brak,
Cały stadion pęka w szwach,

W górę serca, niech zwycięża Lech! Kolejorz!
Niech zwycięża Lech! Kolejorz!
Niech zwycięża Lech!
W górę serca, niech zwycięża Lech! Kolejorz!
Niech zwycięża Lech! Kolejorz!
Niech zwycięża Lech!

Sędzia już rozpoczął mecz,
Piłka znowu toczy się,
Wnet z podania pada strzał,
Na trybunach radość, szał,

W górę serca…

Kolejorz, skanduje tłum,
Kolejorz i piłka w ruch,
Kolejorz, na bramkę wal,
Kolejorz i wreszcie gol!

W górę serca…

Gdy się mecz zakończy już,
Pusty stadion zamknie stróż,
Tylko jeszcze długo w noc,
Będzie brzmiał kibica głos,

W górę serca…

Kończąc temat: hymn Lecha był i będzie ten sam, ponieważ nikt konkretny nie zgodzi się nigdy na zmianę historii za co chwała!

Zmieniając temat. 4 dni do meczu i lecimy już aż do 4 czerwca bez żadnej pauzy. Kończąca się marcowa przerwa na kadrę była ostatnią w tym sezonie i przy okazji najkrótszą. Szkoda, że w tym czasie z witryny jak zwykle zniknęło około 60% użytkowników co jest akurat standardem. Jakiś większych materiałów w trakcie przerwy na kadrę nawet nie opłaca się publikować, bo i tak nie przeczytają tego wszyscy użytkownicy. Między innymi dlatego materiał z udziałem Pawła Tomczyka z cyklu „Bliżej Klubu” zostanie opublikowany już w momencie, kiedy wszyscy tu wrócą po zwycięstwach lub jak kto woli – po porażkach, żeby przyhejtować wszystko co się da.

Powoli emocje będą rosnąć – Wisła, Pogoń, Legia, Wisła Płock i Ruch. Zestaw na drugi etap wiosny mocny, ciekawy w którym jak zwykle Kolejorz będzie miał wiele do udowodnienia. Z grą na pewno będzie różnie, z pewnością będą jakieś tam przestoje w grze, jednak każdy gol będzie nas przybliżał do celu jakim jest co najmniej 2. miejsce po sezonie zasadniczym (wtedy rozgrywki ligowe 2016/2017 zakończymy u siebie) a w Szczecinie 5 kwietnia już przypieczętowałby awans do finału Pucharu Polski. Największym atutem Lecha przed drugą częścią wiosny składającą się z 5 spotkań jest chyba … obrona. Tylko 2 stracone gole w ostatnich 9 meczach w tym jeden z dystansu i drugi przy stanie 3:0 to naprawdę doskonały wynik. Lechici ostatni raz stracili 2 bramki w tym samym spotkaniu w Białymstoku, gdzie swojego dnia nie miał Matus Putnocky. Grając na zero z tyłu czy tracąc mało goli poznaniacy nadal będą osiągać dobre wyniki. W końcu z przodu oddają najwięcej strzałów w lidze, dlatego nie zanosi się na kolejne rezultaty 0:0 tak jak ostatnio.

Na koniec dzisiejszego odcinka. Tak jak pisaliśmy w „Lechowym Fleszu” – klub poważnie rozgląda się za nowym środkowym pomocnikiem na którego chce wydać pokaźną sumę pieniędzy. Pokaźną, czyli około 1 mln euro. Jak na polski klub to naprawdę dużo, choć trzeba pamiętać, że po sprzedaży Dawida Kownackiego z Tomaszem Kędziorą, którzy mają zgodę na odejście Lech może zarobić nawet więcej niż 6 mln euro. Dlaczego Lech szuka nowego środkowego pomocnika? Szanse na przedłużenie umowy z Darko Jevticiem, która wygasa 30 czerwca 2018 roku nie są obecnie zbyt duże. Szwajcaria jest traktowana jako kraj UE, zawodnik znajduje się w wysokiej formie, ma 24-lata, zatem to dobry wiek, by wyjechać z kraju robiąc kolejny krok naprzód. Najbliższe lato to również ostatni moment, żeby zarobić na nim pokaźną kwotę powyżej 1,5 mln euro. Oczywiście nie jest powiedziane, że Darko odejdzie, aczkolwiek klub już działa w tej sprawie, aby w razie konieczności być latem dobrze zabezpieczony. Sytuacja Jevticia na pewno będzie się rozwijać. Trzeba pamiętać, że np. w razie zdobycia mistrzostwa klub może poczekać pół roku i puścić lewonożnego pomocnika dopiero w grudniu.

Źródło: inf. własna
Fot: KKSLECH.com

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <


komentarzy 49

 1. Adrian napisał(a):

  Nie wierzę, że ktoś mógłby być na tyle głupi żeby chociaż pomyśleć o zmianie hymnu.

 2. zibi napisał(a):

  Skąd durny temat zmiany hymnu? Czyżby przedwczesny sezon ogórkowy?

 3. Michu87 napisał(a):

  Kto normalny chce zmienić hymn? Pewnie jakiś Janusz sezonowiec.

 4. Panda1922 napisał(a):

  Byłoby super gdyby Darko pograł trochę w pucharach europejskich jako rozgrywajacy, to jest wydaje mnie sie pozycja dla niego optymalna. Mysle , ze przy Trenerze Bielicy mógłby on tam uwolnić swój potencjał , pokazać sie na tle klasowych drużyn i moglibyśmy zainkasować dużo więcej.
  1,5mln euro za Jevtica , to aż żal dupę ściska mówiąc szczerze.

 5. MaPA napisał(a):

  Zawsze znajdą się jacyś głupole aby zmieniać to co funkcjonuje i jest dobre.To chyba nasza „cecha narodowa”.Jeśli chodzi o ligę to dwa najbliższe spotkania są dla nas najistotniejsze.Po podziale to jakby nowe rozgrywki i przy udanej końcówce sezonu zasadniczego wiara w sukces końcowy będzie większa.

 6. J5 napisał(a):

  Odkąd pamiętam hymn Lecha był! Przetrwał różne ciężkie chwile to przetrwa i grupkę sfrustrowanych pijaków. Nie pozwolimy zmienić naszego starego hymnu!!! Co do środkowego pomocnika to cieszy zapobiegliwość Zarządu i zadziwia jego hojność. Jeśli Jevtić rzeczywiście odejdzie to przydałby się klasowy następca. Oby się to sprawdziło. Takim transferem Zarząd potwierdziłby zmianę swojej jakości

 7. rte napisał(a):

  Hymn to hymn i kropka. Można tylko żałować, że do melodii Beatlesów mamy tak grafomański tekst…

  • Siódmy majster napisał(a):

   A co byś chciał mieć w hymnie klubu piłkarskiego?Poezję na poziomie Szekspira.Grafomania jest raczej trudna do uniknięcia :)

  • Fil napisał(a):

   Bardziej od tekstu wkurza mnie melodia bo nie cierpię chłopców z Liverpoolu. Z powodu opisanych super kibiców nie chodzę na mecze z ległą. Zawsze jest pełno sprutych chamów co zerwali się z łańcucha.

 8. El Companero napisał(a):

  Rutek mówił przed sezonem, że latem postarają się nie sprzedać więcej niż 2 zawodników z podstawowej jedenastki. Czyli juz nie prawda bo po Kownackim i Kędziorze zapewne opylą Jevtica. Jeśli na każdym zarobią po 2-3 bańki to będzie sukces. Mimo to wolałbym, aby stało się to dopiero po ewentualnej 4 rundzie europejskich pucharów, bo bez nich nie dostaniemy się przynajmniej do grupy LE. Czas wyciagać wnioski z ostatnich lat, kiedy to najlepsi odchodzą przed najważniejszymi meczami w pucharach.

  • bezjimienny napisał(a):

   Najlepsi ? W liczbie mnogiej ? 1 Lewandowski i 1 Sadajew (nie sprzedany!).

  • R. napisał(a):

   przecież jeszcze nikt nie odszedł, a Ty określasz już jako pewnik, że odejdzie Kownacki, Kędziora i Jevtić

 9. arek z debca napisał(a):

  Klub to dla Rutkow przedsiebiorstwo i zasada drogo sprzedac i tanio kupic nigdy ich nie opusci. Ndrzednym celem jest zysk a pochodna sukcesy lub ich brak. Nic na to nie poradzimy.

 10. Kosi napisał(a):

  Paru na TT napisalo i GW podchwycilo temat

 11. Cinek napisał(a):

  Nie ma tematu zmiany hymnu ! Hymn był, jest i będzie ten sam. Co do transferów to zależy Mi na tym, aby Lech po zakończeniu sezonu się nie wysprzedał. Pomijając wersję optymistyczną związaną z Mistrzem, a następnie z Ligą Mistrzów to, priorytetem Lecha jest gra w Lidze Europy to dla nas realny cel jak najbardziej do zrealizowania. Rozumiem standardy polskiej piłki i doskonale wiem, że klub na przynosić dochód. Sprzedaż Kędziory jest nieunikniona, chłopak jest młody, ambity. Jak 22 lata wynik ok. 140 meczów dla Lecha to całkiem sporo, a dobry wynik Polski na ME U21 tylko podniesie Jego wartość. Kownacki jest jeszcze młody i mimo, że kibicuje Mu jako zawodnikowi to nie radzę opuszczać jeszcze stolicy wielkopolski. Genialny sezon + wiek + ME U21 też podniosą Jego wartość do nawet 4 mln. Dawid powinien zostać, nie jeden już się przekonał o Tym, że lepiej zaczekać sezon, dwa, niż polecieć za wcześnie na głęboką wodę. Dla klubu będzie dobrze jeśli sprzedażą Dawida, bo cena ok. 4 mln to bardzo dużo jak na Polskie standardy, ale dla Dawida moim zdaniem jest za wcześnie. Co do Jevticia to trzeba się dowiedzieć czy chce przedłużać czy nie. Jeśli nie to lepiej Go sprzedać teraz za ok. 2 mln. ,a nie trzymać Go do końca kontraktu i potem odejdzie nie dość, że za darmo to jeszcze wiadomo gdzie ….Idealnym przykładem jest Hamalainen. Ciekawi mnie sytuacja z Kokaloviciem, kontrakt ma na pół roku z opcją przedłużenia, ale przy obecnej formie naszej obrony, to nie jestem pewien czy Elvis zadebiutuje w Lechu w tym sezonie.

 12. Szczun napisał(a):

  Święta racja. Hymn to nie sezonowa piosenka, ” W górę serca..” jest i zawsze będzie z Lechem związany.

 13. kksjanek napisał(a):

  Kędziora Kownacki właśnie teraz wchodzą na taki poziom, że będą gwiazdami ligi na swoich pozycjach to my ich sprzedajemy, powinni zostać namówieni i zatrzymani na przynajmniej jeden sezon jeszcze. Jevtić ok, niech sprzedają, szkoda, ale ważne że szukają kogoś konkretnego na jego miejsce. Jeśli zdobylibyśmy mistrza, a Rutkowski sprzedałby całą trójkę, tym bardziej jeszcze przed eliminacjami to bym tego nie wybaczył. Ja uważam, że Kownacki i Kędziora powinni jeszcze sezon zostać, powinno zrobić wszystko, żeby ich zatrzymać.

 14. FanLecha napisał(a):

  Co za trages!!! Jak nie można nauczyć się kilku zwrotek hymnu Lecha! Przecież tekst nie jest skomplikowany. Każde dziecko w Wielkopolsce potrafi zaśpiewać bez błędu choćby jedną zwrotkę i refren (znane mi dzieciaki śpiewają całość). Jaki trzeba mieć iloraz inteligencji by będąc rzekomym kibicem Lecha wnioskować o zmianę hymnu!!!

  PS
  Tego typu pomysły nie zasługują choćby na 1 literę w tym portalu. Szkoda słów i nerwów.

  • Panda1922 napisał(a):

   DOKŁADNIE!!! Ja wogole nie rozumiem dlaczego redakcja wogole pozwoliła sie sprowokować jakimś obszczymurom i tracić na nich czas?

  • KKSLECH.com napisał(a):

   Po to jest cykl, by poruszać każdy temat i w różny sposób. Chyba jest to wiadome.

 15. chabeta napisał(a):

  Broń Was wszystkich Panie Boże, Ci którzy chcą zmieniać hymn. Nasz hymn to unikat, a nie żadne Niemeny i Cugowskie.

  • KrewIHonor88 napisał(a):

   Abstrahując od debilnego pomysłu zmiany, nasz hymn nie jest unikatowy z przyczyn oczywistych.

 16. Edziu napisał(a):

  Od kiedy Darko to środkowy pomocnik. Dawno i nieprawda. Za Bielicy gra na skrzydle.

 17. Lej mi pół napisał(a):

  I znowu artykuł w tonie moralizatorsko-lekceważącym: My kibice-Wy Janusze. Kksie.com nie idzcie tą drogą. Już połowa użytkowników Was olała, szkoda drugiej połowy. No chyba, że lubicie kółka wzajemnej adoracji, to powodzenia.

 18. Pawelinho napisał(a):

  Wzmocnienia tak czy inaczej i tak byłyby potrzebne bo o tyle o ile taki skład w zupełności wystarczy na polską ligę o tyle o ile w pucharach już nie za bardzo. Od siebie dodam, że jak byłem na meczu Lecha z Wisłą to kiedy stadion zaczął śpiewać hymn człowiek od razu wiedział w jakim jest miejscu i dlaczego więc tym bardziej nie rozumiem tych „geniuszy” co to wymyślili, że nagle zmienią hymn Kolejorza. No ale cóż wiosna, ciepło się robi i pewnie komuś słonko w dekiel za mocno przygrzało i stąd ten idiotyczny pomysł innego wytłumaczenia nie widzę.

 19. mr_unknown napisał(a):

  Dać Jevticiowi porządną podwyżkę, wpisać w umowę 3 mln euro odstępnego i może przedłuży.

 20. bezjimienny napisał(a):

  Przecież zmianę hymnu wymyślił Nawrot z wyborczej. No ludzie…

  • endrjiu napisał(a):

   Niech ktos wysadzi w kosmos tego calego tweetera. Coraz bardziej mnie wk..ia wszelkie wylewanie komentarzy coraz to madrzejszych. Jeden drugiego probuje przebic debilnym pomyslem i pozniej mamy rezultaty idiotycznych pomyslow.

 21. Judi napisał(a):

  Zmiana hymnu to totalny bezsens, czegoś tak głupiego ostatnio nie słyszałem…

 22. Michu73 napisał(a):

  Nie wyobrażam sobie początku meczu bez naszego hymnu. Co do transferów, uważam ze Darko nie pokazał jeszcze u nas swojego całego potencjału. Jest wyróżniającym się graczem (w tej chwili), ale napewno stać go na jeszcze więcej. Szkoda byłoby mi, gdyby już teraz miało od nas odchodzić. Niech się sprawdzi na poziomie europejskim w pucharach, zrobi z nami jakiś fajny wynik w Europie i wtedy jego menago myśli co dalej. Nie mam tez przekonania do tego, czy Kendi i Młody są gotowi na transfer do silniejszej ligi. Może jestem zbyt asekuracyjny, ale ja bym ich jeszcze nie puszczał:)

 23. 07 napisał(a):

  Co do hymnu pełna zgoda. Idźmy dalej – trzeba zrobić akcję, aby słowa hymnu oraz śpiewanie go były w jednym tempie.
  Co Jevtica – to moim zdaniem jest on jednym z tych którzy nasze akcje zwalniaja i ewentualny transfer byłby mile widziany jeśli przyjdzie w jego miejsce grojek na którym będzie opierała się ofensywna gra. Dobrze byłoby aby następca Darko potrafił grać szybko czyli musi być to ktoś dobrze, lub bardzo dobrze wyszkolony technicznie i chyba takiego typu piłkarza znajdziemy w Portugalii…..

 24. sp napisał(a):

  dobre info do piłkarzy : szukamy wam już zastępców więc walczcie o transfer.

 25. KKs7 napisał(a):

  może tym chcącym zmiany hymnu udzieliło się to, że nasza władza bedzie nowe symbole narodowe wprowadzała, rozjaśniała czerwień flagi, piszę tak pół zartem, pół serio

 26. CzyWyMacieZgorem? napisał(a):

  Do tych którzy myślą o zmianie hymnu…..

  CZY WY MACIE Z GOREM….

 27. KrewIHonor88 napisał(a):

  Idea zmiany hymnu narodziła się po opublikowaniu rocznicowego utworu, który choć piękny, na hymn się całkowicie nie nadaje. Pomysł redaktora Nawrota jest kompletnie idiotyczny, ale jakoś mnie nie dziwi fakt, iż narodził się właśnie w jego głowie.

 28. hester napisał(a):

  Za Jevticia mógłby grać Radut, dla którego ofensywna pomoc jest nominalną pozycją. Wtedy można by wreszcie zatrudnić lewoskrzydłowego z prawdziwego zdarzenia, którego w Poznaniu nie ma od lat.

 29. kibol z IV napisał(a):

  Tym którzy zapragnęli zmiany hymnu proponuję zmienić klub. Lech ma jeden hymn , jedne barwy , Kolejorz jako przydomek i tak już zostanie na zawsze. Barwy nasze niebiesko białe , hymn w „Górę serca”….i skrzydła Hermesa w herbie . Po tym nas poznają w Polsce i na świecie i wara od tych świętości.

  • Michał Kalisz napisał(a):

   Skrzydełka Merkurego chyba 😉
   Tylko Lech!

  • Michu73 napisał(a):

   Michał, to zależy, czy mówisz jako Grek czy jako Rzymianin:) A skrzydełka są jedne i te same:)

 30. Yanos napisał(a):

  Dla przypomnienia, Lech nie zawsze był Lechem, i herb nie zawsze był ze „skrzydełkami”.
  A zmiana hymnu? Nazwijmy to „idźmy z duchem czasu”. Jeszcze parę lat temu nie było takich rzeczy jak „(sic)”, „hasztag” i temu podobnym. Czyli tego typu „nowości” są ok, ale propozycja nowego hymnu jest be.

 31. PozyN napisał(a):

  Hymn właściwie był od zawsze,wydaje mi się że każdy kibic Kolejorza go zna/powinien znać,więc nie ma sensu go zmieniać.

 32. Giacore napisał(a):

  Według mnie hymn powinien być wyświetlany typowo w wersji karaoke wtedy byłaby lepsza synchronizacja.

  • KKs7 napisał(a):

   i do tego jeszcze jakiś układ taneczny z podnoszeniem sąsiada z prawej!!!, idziesz na stadion powinieneś znać hymn, takie moje zdanie, zadnego karaoke

  • Giacore napisał(a):

   znać Hymn a dobrze go zaśpiewać w rytmie zamiast darcia mordy to już są całkowicie dwie różne sprawy. Hymn bardzo często rozjeżdża się między trybunami i zamiast słów słychać bezsensowne majaczenie.

 33. BartiLech napisał(a):

  Jevtic :/

 34. pyra fan kks z breslau napisał(a):

  hymn ma zostac FOREVER I KURWA KONIEC TEMATU

 35. Ekstralijczyk napisał(a):

  O tych która mowa , że mogą odejść latem (Kownacki , Kędziora , Jevtić) tak naprawdę w Lechu osiągnęli prawie już wszystko (2xSP , 1xMP , gra w LE) za wyjątkiem PP , na którego jest bardzo duża szansa na zdobycie.

  Wydaje mi się , że jedyną szansą na zatrzymanie ich przynajmniej do zimy z przedłużeniem chociaż o rok kontraktu jest gra w LM.

  • Giacore napisał(a):

   Nie będziemy ich zatrzymywać.
   W jednym z wywiadów Bjelica mówił, że problemem w Austrii był brak wymiany zawodników po sukcesia. Jeśli więc będzie sukces w tym roku będzie wymiana zawodników.

 36. inowroclawianin napisał(a):

  Oby Darko zostal na puchary. Tak czy siak zespol trzeba wzmocnic latem by w Europie pokazac się z dobrej strony.