Historia: Najwyższe ekstraklasowe zwycięstwo

W dotychczasowej 95-letniej historii Lecha Poznań nie brakowało wysokich zwycięstw Kolejorza nawet kilkunastoma bramkami w tym w latach 40-tych o których już kiedyś pisaliśmy. Dziś w kolejnym i 64 już odcinku działu „Historia” przenosimy Was na moment do lat 50-tych, kiedy miała miejsce najwyższa wygrana naszego klubu na szczeblu Ekstraklasy.

Trzeci sezon Lecha Poznań na szczeblu Ekstraklasy, czyli ten w 1950 roku nie był początkowo zbyt dobry. Po dość niespodziewanym 3. miejscu na koniec rozgrywek 1949 w których Kolejorz po raz pierwszy uplasował się na ligowym podium lechici w kolejnym sezonie trochę obniżyli loty. Podopieczni Antoniego Bottchera po przyzwoitym starcie w 1950 roku od 6 do 10. kolejki zaczęli dołować. Wywalczyli tylko 1 remis ponosząc przy tym 4 porażki (3 z rzędu). Lechici ostatecznie wyszli z kryzysu, zbierali punkty, jednak kilka wpadek jak np. ta ze słabą wówczas Wartą Poznań 2:4 w połowie sezonu i tak nie wróżyły nic dobrego.

W 15. kolejce dnia 27 sierpnia 1950 roku ówczesny Kolejarz Poznań podejmował na Dębcu ekipę Górnika Bytom, czyli Szombierki Bytom. Przed meczem, który obserwowało 6 tysięcy ludzi nic nie wskazywało na wysoki triumf gospodarzy. Nawet pierwsza połowa na to nie wskazywała. Poznaniacy prowadzili 2:0, jednak przed przerwą stracili bramkę, zatem po pierwszych 45 minutach był normalny wynik 2:1. Worek z golami otworzył się w 55. minucie. W ciągu 5 minut Lech zdobył 4 bramki w tym 3 za sprawą legendarnego Teodora Anioły. Między innymi dzięki niemu po godzinie gry Kolejorz prowadził już 6:1. W ostatnich 20 minutach gracze Bottchera zaliczyli kolejnych 5 trafień. Ostatecznie Lech Poznań rozgromił na swoim boisku Szombierki Bytom 11:1 (2:1) co do teraz jest najwyższym ekstraklasowym zwycięstwem naszego klubu w historii.

W sierpniu 1950 roku legendarny, słynny i najskuteczniejszy napastnik Lecha Poznań w historii, Teodor Anioła sam zdobył 6 bramek. Hat-tricka dołożył jeszcze Janusz Gogolewski, jednego gola Tadeusz Kołtuniak, a jedno trafienie było samobójcze. Poza Aniołą, Kołtuniakiem i Gogolewskim w tamtym spotkaniu wystąpili inni słynni lechici. Zagrał m.in. Henryk Czapczyk, Edmund Białas, Zygfryd Słoma, Władysław Sobkowiak czy Mieczysław Tarka. Co ciekawe w tamtym sezonie Lech Poznań wygrał wysoko jeszcze jeden mecz. W 20. kolejce sprał u siebie Garbarnię Kraków aż 7:0. Sezon 1950 roku po udanej drugiej połowie rozgrywek po raz 2 z rzędu zakończył ostatecznie na 3. pozycji dając też utrzymanie w lidze warszawskiej Legii. W ostatniej kolejce „Wojskowi” potrafili ugrać na Dębcu remis 1:1, który szczęśliwie dał im utrzymanie w Ekstraklasie. Z ligi spadły Szombierki Bytom, które miały tyle samo punktów co Legia Warszawa, ale gorszy bilans bramkowy oraz ostatnia Warta Poznań.