Często sporo bramek

Jutro popołudniu Lecha Poznań czeka mecz z Termaliką w którym Kolejorz będzie miał szansę zrównać się z liderem punktowo. Wystarczy wygrać w Niecieczy, aby „niebiesko-biali” doskoczyli do Jagiellonii Białystok, ale najpierw muszą pokonać „Słoniki”, które wygodne na wyjeździe nigdy dla nas nie były.

Do tej pory Lech Poznań zagrał z Termaliką pięć razy. Trzy razy wygrał odpowiednio 4:0 w Pucharze Polski, 5:2 w lidze i 3:0 także w lidze, raz przegrał wynikiem 1:3 oraz zremisował na wyjeździe 0:0. Z wyjątkiem przedostatniego spotkania w meczach z ekipą z Niecieczy zawsze padało dużo bramek. Bilans Kolejorza z klubem z południowego-wschodu wynosi 3-1-1, gole: 13:5.

Pierwszy raz obie drużyny zagrały ze sobą 18 sierpnia 2013 roku. Lecha prowadził wtedy Mariusz Rumak. Spotkanie 1/16 Pucharu Polski na starym stadionie w Niecieczy toczyło się w 32 stopniowym upale. Lech od początku meczu grał słabo. Tylko szczęście i spora nieskuteczność rywala sprawiła, że nie przegrywał do przerwy. Po zmianie stron obraz gry długo się nie zmieniał. W 63 i 65. minucie poznaniacy pokazali większe doświadczenie. Zdobyli dwie bramki po których Termalika się posypała. Potem na boisku istniał już tylko Lech, który ostatecznie wygrał 4:0, zatem awansował do 1/8 pucharu krajowego.

Kolejny mecz z Termaliką odbył się 30 sierpnia 2015 roku. Lech z 4 punktami po 6. kolejkach był blisko dna, lecz szczęśliwy, bo 3 dni przed tym spotkaniem po 5 latach awansował do fazy grupowej Ligi Europy. Drugi wyjazdowy mecz z Termaliką został rozegrany w Mielcu w 35 stopniowym upale. Poznaniacy słaniali się wówczas na boisku. Termalika była bardziej agresywna, zdeterminowana i do przerwy prowadziła 2:0 łatwo rozmontowując defensywę Kolejorza. Po zmianie stron lechici więcej atakowali, strzelili nawet kontaktową bramkę autorstwa Dariusza Formelli, jednak w końcówce zostali skontrowani przegrywając ostatecznie 1:3.

Następny pojedynek Lech – Termalika został rozegrany w lutym 2016 na inaugurację rundy wiosennej. Kolejorz sprał w nim niecieczan na Bułgarskiej aż 5:2. Strzelanie już w 11. minucie rozpoczął Szymon Pawłowski. W 43. minucie gola w debiucie zdobył Nicki Bille Nielsen, ale goście jeszcze przed przerwą strzelili kontraktową bramkę, by krótko po rozpoczęciu drugiej połowy wyrównać. Na szczęście w 58. minucie ponownie do siatki trafił Szymon Pawłowski, zatem gra uspokoiła się. W 88. minucie na placu pojawił się Dawid Kownacki, który w 90 i 93. minucie strzelił łącznie dwa gole. Dzięki temu Kolejorz zwyciężył 5:2.

19 sierpnia Lech Poznań wychodzący z kryzysu jeszcze za kadencji Jana Urbana po raz pierwszy zawitał na nowy stadion do Niecieczy. Miał sporą przewagę, atakował do końca, ostrzeliwał bramkę rywala, ale nie dał rady pokonać wówczas świetnie broniącego Krzysztofa Pilarza, którzy zatrzymał nasz zespół. Mało tego. Termalika miała kontry po których mogła nawet wygrać tamten mecz, choć w sierpniu absolutnie nie zasługiwała na zwycięstwo. Tylko wielki pech oraz kapitalny dzień bramkarza klubu z Niecieczy sprawił, że przedostatni mecz Kolejorza z tą drużyną zakończył się remisem 0:0.

W ostatnim meczu Lecha Poznań z Termaliką Nieciecza doszło do niecodziennej sytuacji. Na inaugurację trwającej wiosny dnia 10 lutego Kolejorz ograł „Słoniki” u siebie wynikiem 3:0 po 3 rzutach karnych. Wszystkie były oczywiście prawidłowe, a bramki zdobywali kolejno Dawid Kownacki, Marcin Robak i Darko Jevtić. Wynik 3:0 był wtedy najniższym wymiarem kary. Gdyby Kolejorz był skuteczniejszy wygrałby znacznie wyżej, choć tamto zwycięstwo jak każde było bardzo cenne.