Analiza meczu z Wisłą + statystyki

W niedzielnym meczu z Wisłą Kraków mimo dwóch różnych połów Lech Poznań ostatecznie pokonał po raz pierwszy w tym sezonie „Białą Gwiazdę” u siebie dzięki czemu jest już bardzo bliski zrealizowania celu minimum. Postawa mentalna Kolejorza mimo wszystko wciąż nie jest taka jakiej oczekiwaliby kibice.

Dzień po spotkaniu Kolejorza z drużyną Kiko Ramireza nadszedł czas na tradycyjną, pomeczową analizę gry Lecha Poznań w konfrontacji z Wisłą Kraków.

Obrona (ocena: 2)

W porównaniu z ostatnimi meczami w tej formacji Nenad Bjelica nic nie zmienił. Od początku meczu obrona grała czujnie, dobrze się ustawiała, spokój w defensywie wprowadzał Maciej Wilusz aż nagle przyszła 27 minuta. Po długiej piłce zagranej przez bramkarza nie potrzebnie wyszedł do niej Matus Putnocky. Przez brak komunikacji staranował Volodymyra Kostevycha po czym pozwolił przejąć piłkę Rafałowi Boguskiemu. Strata bramki w głupi, niewytłumaczalny sposób była spowodowana złą decyzją Słowaka, a także złym ustawieniem obrony i brakiem koncentracji o której tyle mówi Nenad Bjelica. Po tym golu defensywa grała znacznie gorzej. Lasse Nielsen, który w przerwie zmienił mającego małe problemy Macieja Wilusza nie wprowadził spokoju. Obrońcy często nie wiedzieli co się dzieje. Gubili krycie, źle się ustawiali i tylko szczęście sprawiło, że Wisła nie wykorzystała dwóch sytuacji w samej końcówce. Nie ma absolutnie żadnego wytłumaczenia na to, jak zaprezentowała się obrona po 27 minucie. To przecież najlepsza formacja Lecha w tym sezonie, a tymczasem po zmianie stron zachowywała się jakby pierwszy raz ze sobą grała. Miała szczęście, że tylko tak to się skończyło.

Pomoc (ocena: 3)

Od 1 minuty widzieliśmy Lecha ambitnego, zdeterminowanego, chcącego wygrać, który grał szybko, z polotem i pomysłem na ataki ofensywne. Był to więc inny Lech niż ten, którego zobaczyliśmy w meczu z Lechią. Miał tydzień na przygotowania, mógł złapać świeżość i było widać, że wykorzystał ten czas. Ciężar gry na siebie brał każdy z ofensywnych zawodników co mogło cieszyć. Do formy wrócił Abdul Aziz Tetteh, dlatego Lechowi przez całą pierwszą połowę udawało się mieć kontrolę nad tym spotkaniem nawet w momencie większego posiadania piłki przez rywala. Po przerwie wszystko się zmieniło. Spanikowany Lech z niewiadomego powodu cofnął się całym zespołem, nie grał piłką, nic nie pokazywał, a kiedy miał już dobrą kontrę był nawet zaskoczony, że udało mu się wyjść z własnej połowy. Między ofensywnym Lechem z pierwszej połowy, a tym z drugiej, który był spanikowany była prawdziwa przepaść. Wejście Łukasza Trałki za kontuzjowanego Macieja Gajosa nie zmieniło obrazu, ponieważ Trałka nie umiał wraz z Tettehem uspokoić gry w środku pola czy przejąć boiskowej kontroli. Nenad Bjelica jako trener powinien znaleźć przyczynę, dlaczego jego drużyna po całkiem dobrej pierwszej połowie w której odzyskała luz w ofensywie nagle w drugiej odsłonie stanęła zapominając co robić? Wielu kibiców widząc to co robią pomocnicy traciło tylko nerwy. Nie dało się tego oglądać.

Atak (ocena: 2)

Ze względu na humory Marcina Robaka tym razem szanse gry dostał Dawid Kownacki. Był to niestety kolejny mecz w którym „Kownaś” z dużo silniejszymi stoperami w ogóle sobie nie poradzi. Odbijał się od nich jak pacynka psując dobrą akcję, kiedy idealną piłkę z prawej strony po przerwie dorzucił mu jeden z lechitów. Wystarczyło po prostu wygrać wtedy walkę o pozycję, jednak dla Kownackiego było to zbyt trudne zadanie. Młody napastnik po prostu nie poradził sobie fizycznie. Z boiska schodził wygwizdany i z pochyloną głową. Jego zmiennik Marcin Robak, który nie jest już samodzielnym liderem klasyfikacji strzelców Ekstraklasy nie pokazał nic wielkiego, ponieważ nie miał nawet okazji do wykazania się. Lech po przerwie rzadko atakował, zatem Robak nie mógł pokazał tego co potrafi. Formację ataku oceniamy nisko za sprawą słabej gry Dawida Kownackiego.

Ogólne wrażenie (ocena: 3)

Już na wstępie można napisać, że ogólne wrażenie tego meczu oceniamy na trójkę z racji końcowego wyniku, który jest dobry. Na boisku Lech pokazał niewiele. Frajerstwo, minimalizm i brak umiejętności radzenia sobie z presją – tak można opisać wczorajszego Lecha. Do 27 minuty wszystko było świetnie. Lech grał szybko, z polotem, ofensywnie, skutecznie, nieźle w defensywie aż nagle Matus Putnocky popełnił babola przez który zespół stracił pewność siebie. Z 2:0 zrobiło się 2:1 i niewiele brakowało, aby było 2:2. Do końca pierwszej połowy nawet mimo nerwówki poznaniacy stwarzali jeszcze sytuacje podbramkowe. Gdyby prowadzili 3:1 to Wisła nie mogłaby mieć pretensji. Lech schodził do szatni z prowadzeniem jak najbardziej zasłużenym. Na drugą połowę wyszedł już tak jakby inny zespół. Spanikowany, minimalistyczny, który nie wiedział jak grać, co robić i w jaki sposób zatrzymać ofensywną Wisłę grającą bez presji. Im było bliżej końca meczu tym Lech grał nerwowo co przekładało się na atmosferę na trybunach. Tylko szczęście sprawiło, że poznaniacy nie zremisowali tego spotkania i nie zaprzepaścili szans na europejskie puchary. Druga połowa była świetnym dowodem na to, że gadanie piłkarzy o walce o tytuł to tylko zwykłe zdania wypowiadane na potrzeby mediów. Nie było walki, determinacji i ambicji. Jakoś udało nam się wygrać i tyle. Aż nie chce się wierzyć, że na drugą połowę wyszedł zupełnie inny Lech. Po pierwszej odsłonie zupełnie nic nie wskazywało na jakąś większą nerwówkę aż do 95 minuty.