Lech przed sezonem. Cel = trofeum

Nowy sezon 2017/2018 cały Lech Poznań w tym kibice czy zarząd rozpoczną z nowymi nadziejami oraz z wiarą w końcowy sukces. Ubiegłe rozgrywki były nieudane, choć tak naprawdę niewiele Kolejorzowi zabrakło, aby coś zdobyć. Wszystko posypało się 2 maja, a później można było tylko naiwnie wierzyć w tytuł, który został oddany bez większej walki w końcowych meczach rundy finałowej.


Letnia rewolucja miała sprawić, że w nowym sezonie 2017/2018 poznański Lech będzie jeszcze większym faworytem niż w tym ubiegłym, kiedy na papierze był nieco słabszy piłkarski niż teraz. Czysto na papierze zrobiono naprawdę wiele, by cały Poznań w maju przyszłego roku mógł świętować być może nawet dwa trofea. W tej chwili kadra Kolejorza liczy aż 31 zawodników (bez Tomasza Kędziory i Dawida Kownackiego). Oczywiście mogą z niej odejść Szymon Pawłowski, Marcin Robak, Dariusz Formella, Jakub Serafin, Tymoteusz Puchacz czy Paweł Tomczyk, który jest w tej chwili najbliżej wypożyczenia, jednak nawet wtedy kadra Lecha Poznań będzie wystarczająco szeroka, a przecież klub poluje na jeszcze jednego środkowego obrońcę.

Patrząc na papier czy na to co się dzieje w Legii, Jagiellonii czy Lechii poznański Lech może czuć się mocny przed sezonem i tak się czuje. Podobnie jak w ubiegłym sezonie i tym razem na krajowym podwórku powalczy o dublet, choć wszyscy wierzymy, że z lepszym skutkiem niż ostatnio. Mają nam w tym pomóc zagraniczni zawodnicy z doświadczeniem, którzy w poprzednich latach sięgali po puchary oraz mistrzostwa w europejskich ligach, dlatego wiedzą, jak walczy się o najwyższe cele. Na papierze najlepszą formacją Lecha Poznań przed startem ligowego sezonu 2017/2018 jest linia pomocy. W tej formacji Nenad Bjelica ma spore pole manewru i szczególnie na skrzydłach dysponuje szybkimi zawodnikami.

Za potencjalne gwiazdy Kolejorza w nowych rozgrywkach można uznać Darko Jevticia, Mario Situma oraz Christiana Gytkjaera. Czysto na papierze najmniej można spodziewać się po coraz bardziej niepewnym Jasminie Buriciu oraz Vernonie De Marco, który wiosną miał przerwę, a obecnie leczy lekki uraz pachwiny. Ma zaległości, występuje na newralgicznej pozycji, dlatego zbyt szybko może nie wywalczyć sobie miejsca w wyjściowym składzie Kolejorza. W skali od 1 do 6 najwyżej oceniamy siłę linii pomocy, która na papierze wygląda najlepiej od lat. Atak prezentuje się co najmniej dobrze, a chyba najsłabiej wygląda obrona. Trudno określić, ile czasu potrwa zgrywania nowych zawodników w tylnej formacji oraz jaką jakość sportową pokażą nowi defensorzy. Niewykluczone, że na razie rolę stopera będzie pełnił Łukasz Trałka.

Lech Poznań co sezon jest zmuszony walczyć o najwyższe cele, lecz dopiero teraz z różnych względów wydaje się być w stanie zrealizować przedsezonowe założenia. Celem jest Mistrzostwo Polski oraz Puchar Polski, a prócz tego faza grupowa Ligi Europy. Jeśli Kolejorz dojdzie do IV rundy eliminacyjnej w której będzie nierozstawiony i nie poradzi sobie z wyżej notowanym rywalem wówczas nikt nie będzie robił z tego powodu tragedii. Obecna kadra Kolejorza czysto na papierze powinna wystarczyć do równej rywalizacji co 3-4 dni na 3 różnych frontach. W nowym sezonie Ekstraklasy nie ma już podziału punktów, dlatego istotne będzie regularne zbieranie punktów przez całe rozgrywki 2017/2018.


Krajowe cele na nowy sezon: Dublet
Europejski cel na nowy sezon: Faza grupowa Ligi Europy (minimum IV runda el. LE)
Kandydaci na największe gwiazdy: Mario Situm, Christian Gytkjaer, Darko Jevtić
Kandydaci na największe rozczarowania: Jasmin Burić, Vernon De Marco, Nicki Bille Nielsen
Kandydat na najlepszego obrońcę: Emir Dilaver
Kandydat na najlepszego pomocnika: Darko Jevtić
Kandydat na najlepszego napastnika: Christian Gytkjaer
Kandydat na najlepszego strzelca: Christian Gytkjaer
Kandydat na najlepszego asystenta: Darko Jevtić
Siła formacji obronnej (1-6): 3
Siła formacji pomocy: 6
Siła formacji ataku: 4
Siła Lecha (na tle innych ligowców): 5
Największe atuty: Spora rywalizacja w drugiej linii, uniwersalność wielu piłkarzy
Największe mankamenty: Gra obronna, brak zgrania
Najpoważniejsi rywale: Legia Warszawa, Jagiellonia Białystok, Lechia Gdańsk


Kadra klubu KKS Lech Poznań SSA – runda jesienna sezonu 2017/2018 (31 zawodników) i termin ich kontraktów:

Bramkarze (3):

1. Jasmin Burić – 30.06.2019
30. Matus Putnocky – 30.06.2019
33. Miłosz Mleczko – 30.06.2020

Obrońcy (7):

2. Robert Gumny – 30.06.2019
3. Lasse Nielsen – 30.06.2019
14. Vernon De Marco Morlacchi – 30.06.2018 (wypożyczenie)
22. Volodymyr Kostevych – 31.12.2020
28. Marcin Wasielewski – 30.06.2018
66. Emir Dilaver – 30.06.2021
??. Nikola Vujadinović – 30.06.2019

Pomocnicy (15):

5. Abdul Aziz Tetteh – 30.06.2020
6. Łukasz Trałka – 30.06.2018
7. Maciej Gajos – 30.06.2019
8. Szymon Pawłowski – 30.06.2019
10. Darko Jevtić – 30.06.2020
15. Jakub Moder – 30.06.2020
16. Mario Situm – 30.06.2018 (wypożyczenie)
17. Maciej Makuszewski – 30.06.2020
18. Mihai Radut – 30.06.2020
20. Dariusz Formella – 30.06.2019
21. Jakub Serafin – 30.06.2020
23. Niklas Barkroth – 30.06.2021
27. Tymoteusz Puchacz – 30.06.2020
29. Kamil Jóźwiak – 30.06.2019
86. Radosław Majewski – 30.06.2019

Napastnicy (6):

11. Marcin Robak – 30.06.2018
19. Nicki Bille Nielsen – 30.06.2018
24. Dawid Kurminowski – 30.06.2021
25. Paweł Tomczyk – 30.06.2018
32. Christian Gytkjaer – 30.06.2019
92. Deniss Rakels – 30.06.2018 (wypożyczenie)

Źródło: inf. własna
Fot: KKSLECH.com

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <komentarzy 40

 1. Bryx napisał(a):

  Z tą obroną może być tak, że Putnocky będzie musiał stawać na głowie, żeby nam bronić mecze. Ale wierzę, że to zrobi.

  • Jasiu Karuzela napisał(a):

   Ale za Bjelicy Lech potrafi zdominować przeciwnika i gra tak ofensywnie że rzadko musi się bronić. Stąd te częste 3:0. Mistrzostwo spokojnie do zdobycia, ale bez ostatniego miejsca po 10 kolejkach.

 2. hester napisał(a):

  A ja wierzę w tego De Marco. Myślę że z pozostałych naszych ŚO ma największe umiejętności czysto piłkarskie i największy potencjał. Poza tym zbierał bardzo dobre recenzje za grę na Słowacji. Jasne, że kontuzja trochę opóźnia wejście do składu, ale myślę, że jak dostanie w końcu swoją szansę to ją wykorzysta.

 3. wagon napisał(a):

  Najpoważniejsi rywale: Legia Warszawa, Jagiellonia Białystok, Lechia Gdańsk
  Jagiellonia może się trochę wyprzedać po ewentualnym odpadnięciu z LE, Lechia to jednak coraz więksi emeryci plus możliwa zmiana trenera, legia traci swoich najlepszych, Radović nawet jak ozdrowieje to już nie będzie ten sam co kiedyś,

 4. legolas napisał(a):

  Nie ma to jak wystawić kandydatów na rozczarowanie ;)))
  Ja osobiście myślę(odpukać) że oczekiwań nie spełni Barkroth, za to Situm z Jevticem zrobią furorę. W obronie liderem zostanie Nielsen :)

 5. golasik napisał(a):

  Jeszcze tylko sprzedać Kownasia i Kędziorę a pieniądze dać na akademię i solidnego obrońcę, który jest ograny w dobrej lidze oraz przygotowany od razu do ,,wyjściowej 11″ !!!
  Ogólnie wszystko na plus. Dobrym pomysłem jest to, że zmiennikami wyjściowego składu będą młodzi i do tego trzeba zmierzać, aby było 5-7 obcokrajowców, którzy są w wyjściowej ,,11″, bo prezentują wysoki poziom a reszta z akademii i na niej zarabiamy!!!

  • inowroclawianin napisał(a):

   Jak sprzedadzą Kownasia za te 4,5 mln to Kedziora lepiej niech zostanie. I tak klub duzo zarobil.

  • nikt napisał(a):

   Tak Kędziora niech zostanie niech blokuje miejsce Gumnemu i się dalej uwstecznia. Dla Kędziory zmiana klubu w tym okienku jest na wagę kroku do przodu. Jeśli nie zrobi kroku do przodu osiądzie na mieliźnie przeciętniactwa. Nie wiem jak na ten moment można upatrywać w nim następcy Piszczka.

  • Alcatraz napisał(a):

   Raczej poziom Marcina Kikuta

  • nikt napisał(a):

   Dokładnie. Ani techniki ani myślenia tylko szarpanina. i chaotyczne wrzutki. To nie jest materiał na dużą karierę.

 6. Kuba1994 napisał(a):

  Jeśli przyjdzie jeszcze jeden obrońca, będziemy mieli tak szeroką kadrę, że każdy z ligi może nam jej pozazdrościć. Mamy 25 chłopaków do grania, więc widać wyraźnie, że Bjelica chce grać w fazie grupowej Ligi Europy, bo jesli nie… to zrobi się problem. Co tydzień będzie mogło zagrać tylko 14 zawodników, a przynajmniej 20 będzie miało na to ochotę! Super to wygląda pod tym względem i to jest naprawdę duża wartość naszej drużyny. Jeśli chodzi o konkretne pozycje. Bramkarze – dla mnie nikt w lidze nie ma tej pozycji mocniej obsadzonej. Putnocky to ścisła czołówka, TOP3, Burić na rezerwie mimo wszystko jak dla mnie bardzo solidna opcja. Wiadomo, to już nie ten chłopak co kiedyś, ale jednak coś wciąż potrafi. Obrona – tutaj faktycznie wygląda to najgorzej, chociaż pierwsza czwórka to czołówka w Polsce. Dilaver (Gumny) – Vujadinović (de Marco), Nielsen (Trałka) – Kostjewicz dla mnie bajka. Jeszcze jeden solidny gracz i będę bardzo zadowolony. Martwi natomiast sama postawa obrony (ogólnie gry w obronie), ale wierzę, że już teraz w czwartek będzie to wyglądało dużo lepiej niż z Pelisterem. Pomoc i skrzydła: straszne bogactwo. 9 ukształtowanych zawodników do gry + młodzi Jóźwiak, Moder, Puchacz czy Formella. Nikt nie może się z nami równać. Atak: również czołówka, chociaż nie wiadomo, czy Gytkjaer i Rakells od razu wypalą, to jednak na papierze wygląda to rewelacyjnie.

  Dawno nie czekałem na start sezonu, jak na start tego. Na papierze mamy prawdopodobnie najsilniejszy skład w lidze, jeśli chodzi o bramkę, pomoc i napastników. Nieco gorzej wygląda to w obronie, bo Legia czy Lechia mają tam większy potencjał, ale i tak jest bardzo dobrze. Niech już będzie czwartek, niech się zaczyna regularne granie co trzy dni, bo ja już aż się momentami gotuję! :)

  Mój cel: radość z trwania całego sezonu, bo nie zawsze było kolorowo. I żeby na koniec lipca dalej wierzyć w tę drużynę.

  • sternbek napisał(a):

   @Kuba1994 Buric jest swietnym bramkarzem, tu chodzi tylko I wylacznie o glowe. Jest w naszej druzynie paru zawodnikow ktorym rotacje nie wychodza. Sa swietni ale dopiero minuty na boisku daja im ten luz I poczucie ze sa topowymi graczami w naszej lidze. Drugim przykladem jest Tetteh. Jak gral regularnie to byl nie do przejscia defensywnym pomocnikiem, a rotacje zawsze powtarzam mu nie sluza.

  • nikt napisał(a):

   Umieszczanie Formelli wśród młodych perspektywicznych to w tym momencie już nadużycie. Będzie takim ligowym kopaczem nic więcej.

  • Kuba1994 napisał(a):

   Może faktycznie z rozpędu Formellę napisałem, ale z drugiej strony na końcówkę może w ostateczności wejść i nic wielkiego nie zawali :)

   @sternbek, grając w fazie grupowej europejskich pucharów, cała 25tka musiałaby mieć poczucie, że jest ważnym elementem naszej drużyny, więc sądzę, że taki Tetteh ogarnąłby się, bo nie jest możliwe, żeby nie zagrał wtedy ok. 20 meczów w rundzie. A to sporo.

   Co do Jasia to się zgadzam. Tutaj jest problem w koncentracji. Chłopak potrafi obronić piłkę nie do wyjęcia, a za moment zagapi się i doprowadzi do takiej niefajnej sytuacji, jak ostatnio z Pelisterem.

 7. Pawelinho napisał(a):

  Ogólnie to przydałby się w kadrze Lecha jeszcze jeden środkowy obrońca (warunkami zbliżony do Bednarka) oraz środkowy pomocnik, który charakterystyką gry przypominałby Linetty’iego i wtedy uważam, że kadra Kolejorza będzie zamknięta.

 8. stowoda napisał(a):

  Postawiono na Bednarka więc dlaczego nie postawić na Modera jako zmiennika Gajosa/Tetteha. Te tzw sukcesy tak samo ważne jak ciągła promocja wychowanków ktorych transfery powoli stanowią podstawę budżetu klubu ( teraz to moze byc nawet 12 mln euro czyli ponad połowa rocznego budżetu)

 9. inowroclawianin napisał(a):

  Kadra faktycznie wyglada imponujaco. Przydalby się jeszcze 1 obronca. Pawlowski, Nielsen, Serafin i Formella najlepiej gdyby odeszli i klub cos na nich zarobil. Tomczyk, Puchacz, Moder, czy Kurminowski powinni zostac w pierwszym zespole i uczyc sie od starych wyjadaczy. Jesli Kownacki odejdzie za te 4,5 mln plus bonusy to moim zdaniem Kedziora powinien zostac gdyz juz duzo klub zarobil, a za grosze nie warto chlopaka sprzedaeac, nie ma takiego musu. Finanse w klubie są ok. Będę zadowolony jak zdobedziemy MP, awansujemy teraz do grupy LE, a za rok do grupy LM.

  • hester napisał(a):

   1,5 mln € to nie są żadne „grosze”, zwłaszcza w kontekście tego, że ma kontrakt wazny jeszcze tylko przez rok, a zimą będzie mógł podpisać umowę z innym klubem, a na jego pozycje jest trzech innych piłkarzy.

  • ScoobyCMG napisał(a):

   Ja bym bardzo chcial, zeby w trakcie sezonu niezaleznie od tego o jakie rozgrywki chodzi w skladzie na mecz nawet na lawie byli mlodzi. To im najbardziej moze zalezec a klubowi tym bardziej powinno. Na taka Sandecje czy Termalice mozna probowac w wyjaciowej 11 ogrywac wlasnie ich. Da im to poczucie wiary w ich mozliwosci, OGRANIE, okazje do wypromowania, a trenerowi czas na zrobienie odpoczynku graczom z podstawowej 11. Oczywiscie jesli wynik nie bedzie korzystny- zmieniac ich na wyjadaczy.

 10. Rad napisał(a):

  Uważam że lepiej żeby został Robak a NBN sprzedać,bo nigdy nie wiadomo czy Gytkjaer odpali,a tu jest potrzebny bramkostrzelny napastnik a NBN na pewno taki nie jest.Na pewno trochę to musi potrwać aż to wszystko się zgra nie ma co od razu cudów oczekiwać.

  • inowroclawianin napisał(a):

   Dokładnie, tez tak uwazam. NBN blokuje miejsce Tomczykowi.

  • niewojnie napisał(a):

   Rakels będzie zdrowy to Rakels pozamiata. Ważne nastawienie drużyny – kolo ambitniak i zakapior choć jakiś taki mały (a może właśnie dlatego)

 11. F@n napisał(a):

  A ja myślę, że największym objawieniem obrony będzie Gumny

 12. J5 napisał(a):

  Fajnie to wygląda. Mamy super kadrę, czas teraz aby potwierdziła to na boisku. NBN brak rytmu meczowego, choć nie jest to super snajper, kto wie jak wyglądała by jego gra i rola na boisku, gdyby częściej występował. Kolejorz czekamy na zwycięstwa, w eLE i E -klapie

 13. Kibic Lecha napisał(a):

  Jedno zdanie/Po raz pierwszy od wielu lat.Na papierze mamy być może silniejszy skład od nielubianej Legii.Teraż trzeba pokaz to na boisku.Więc jest optymiz przed sezonem.Najważniejsze mistrzostwo kraju.

 14. Kibic Lecha napisał(a):

  Jeszcze raż ja .Oglądałem sparing z KOninem.Po tym spotkańiu wydaje się ze mamy talent na slkale światową To Moder.

  • nikt napisał(a):

   No no na podstawie sparingu z drużyna z czwartego poziomu rozgrywkowego takie wnioski…

 15. inowroclawianin napisał(a):

  @hester, 1,5 mln euro za takiego doswiadczonego, acz nadal mlodego pilkarza to niska kwota, tym bardziej ze taki Kownacki, ktory wcale nie jest lepszy idzie za 4,5 plus bonusy, a taki Bednarek ktory zagral jedną rundę za ponad 6 plus bonusy. Po prostu mamy kasę i nie musimy nikogo sprzedawac, no jedynie najslabsze ogniwa. Byc moze pokaze się z dobrej strony w nowym sezonie, Lech będzie coraz mocniejszy i bedzie chcial podpisac nową umowę. Nigdy nic nie wiadomo :-)

  • nikt napisał(a):

   Ale fragment o 3 zawodnikach na pozycję Kędziory to zignorowałeś. Nikt za Kędziorę więcej nie da bo tyle jest co najwyżej wart. Od paru rund się uwstecznia. Mimo tego że na tle ligi nie wyglądał źle jego postawa nie daje wielkich perspektyw a już nazywanie go potencjalnym następcą Piszczka to gruba przesada. Jego pozycję bardzo przypomina tę Kamińskiego który też już ocierał się o kadrę a potem zleciał z konia. Kędziorze może pomóc tylko wyjazd inaczej nic z niego nie będzie.

 16. niewojnie napisał(a):

  Chłopak charakterny, ale musi mieć też wyzwania. Pamiętacie jak strzelał Teodorczykiem bramki. Gdzie te jego wrzutki? Kędziora grał we wszystkich meczach, nie miał zmiennika, adrenalina spadła. Odejdzie z Lecha i znowu odpali – zobaczycie, że odejście to dla niego najlepsza opcja

 17. wagon napisał(a):

  Kategoria największe rozczarowanie to lekkie przegięcie, pamiętacie o grubym Odzidzi który zabrał nam MP,
  NBN może być takimi kimś

 18. BartiLech napisał(a):

  Oj to będzie ciekawy sezon, oby udany

 19. Ratajanin napisał(a):

  Buric rozczarowaniem bez przesady

 20. urwis napisał(a):

  ” Podobnie jak w ubiegłym sezonie i tym razem na krajowym podwórku powalczy o dublet”.
  Prorocze słowa. Z pewnością powalczy.

 21. przemas napisał(a):

  Rakels po kontuzji a Gytiaker moze nie wypalic jeszcze,NBN jest bez formy wiec trzeba grac Robakiem w lidze a zamiast wypozyczac Tomczyka to lepiej wypozyczyc NBN,na 3 frontach musimy miec 2 bardzo dobrych napastnikow i trzeci Tomczyk przy Robaku sie uczy zastawiac,walczyc,przepychac,Gytiaker zeby nie okazal sie drugim NBN wiec Marcinowi nie macic glowy odejściem a dac mu grac zamiast tego slabego NBN bo w 2 meczach nic kompetnie nie pokazal

 22. tylko tyle napisał(a):

  NBN jest mega słabym piłkarzem i w tej materii nie wierze w jego przemianę. Taki Ubiparip był 2 razy lepszym piłkarzem od niego a to był tez leszcz jak by nie patrzeć.
  Dajcie spokój z tym spasłym koniem, szkoda klawiatury na niego. Taka prawda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.