Analiza meczu z FK Haugesund + statystyki

W czwartkowym rewanżu z FK Haugesund tylko zwycięstwo 1:0, 2:1 lub 2 golami dawało Lechowi Poznań awans do kolejnej rundy eliminacyjnej Ligi Europy. Gdyby Kolejorz poległ w Norwegii 0:3 nie miałby praktycznie żadnych szans na awans, jednak wynik 2:3 dawał realne nadzieje na wyeliminowanie „biało-niebieskich”, którzy ostatecznie polegli, choć znów postawili bardzo trudne warunki.

Dzień po spotkaniu Kolejorza z drużyną Eirika Hornelanda nadszedł czas na tradycyjną, pomeczową analizę gry Lecha Poznań w rewanżowej konfrontacji z FK Haugesund.

Obrona (ocena: 5)

Czwórka obrońców Gumny – L.Nielsen – Dilaver – Kostevych + Putnocky w bramce już wcześniej grała ze sobą co było widać gołym okiem. Choć Emir Dilaver nie jest nominalnym stoperem to coraz lepiej rozumie się z nowymi kolegami z defensywy. Obrona Lecha zagrała o niebo lepiej niż w Haugesund, kiedy ośmieszyła się m.in. za sprawą fatalnie grającego wtedy Łukasza Trałki. Teraz Trałki w obronie nie był, a ta wreszcie przypominała szczelną defensywę z wielu wiosennych meczów. Lech praktycznie nie wpuszczał gości w swoje pole karne będąc dobrze ustawiony przy okazji długich piłek zagrywanych do silnego Ibrahima. FK Haugesund był w stanie oddawać co jedynie strzały z dystansu, które pewnie wyłapywał równie pewny przy stałych fragmentach gry Matus Putnocky. Słowak swoim zachowaniem oraz interwencjami wprowadzał w szeregach defensywnych wiele spokoju. To również on zapoczątkował akcję po której padł gol na 2:0. Obrona nadal zgrywa się ze sobą, choć już wczoraj było widać sporą asekurację, determinację i przede wszystkim – koncentrację, która pozwoliła Lechowi zagrać na zero z tyłu. Defensywa Lecha Poznań zasługuje na piątkę.

Pomoc (ocena: 4)

Istnieje Lech bez Majewskiego. Tym razem zawodnik, który ostatnio zmarnował wiele świetnych sytuacji wylądował na ławce. Na „10” zagrał Darko Jevtić, który od 1 minuty wraz z Maciejem Makuszewskim oraz Mario Situmem napędzał grę. Do tego doszli bardzo solidni Łukasz Trałka oraz Maciej Gajos co przełożyło się na dobrą grę Kolejorza w środku pola. Lech od pierwszych minut był bardzo agresywny, zdeterminowany, przeprowadzał szybkie ataki, a przy tym nieźle grał w pressingu. W pierwszych 10 minutach goście nie mogli wyjść z własnej połowy. Później wiele ich akcji kończyło się na około 20-25 metrze w czym zasługa m.in. Trałki nakrywającego Tetteha czapką. Co prawda doświadczony pomocnik nie jest już kapitanem, ale na boisku daje z siebie wszystko. Jego współpraca z w końcu ofensywnym wczoraj Gajosem wyglądała o niebo lepiej niż wcześniej z Tettehem. Wiele zdrowia na boisku zostawił w czwartek przede wszystkim Makuszewski, który szalał na prawej flance przez 86 minut, jednak to jego zmiennik, czyli Deniss Rakels zanotował asystę przy bramce na 2:0. Z grupy pomocników najsłabiej wypadł Mihai Radut, a więc zmiennik Darko Jevticia. Rumun nie umiał wziąć na siebie ciężaru gry. W dodatku w końcówce zmarnował świetną okazję na zamknięcie meczu, gdy z paru metrów zamiast popatrzeć, jak jest ustawiony bramkarz huknął z całej siły bez namysłu prosto w niego. Radut to jedyny piłkarz mający wczoraj słabszy dzień. Nie zmienia to jednak oceny środkowej formacji Lecha, która zasługuje na czwórkę. W końcu pomoc wyglądała dobrze zarówno taktycznie jak i motorycznie.

Atak (ocena: 4)

Christian Gytkjaer z meczu na mecz wygląda coraz lepiej. W jego grze widać „to coś”. Potrafił się wczoraj zastawić czy rozegrać piłkę czego na przykład nie umiał Marcin Robak. Sama futbolówka szuka go także w polu karnym w którym akurat wczoraj Duńczyk był nieskuteczny. Tej klasy snajper powinien takie podania, jak Darko Jevtivcia z lewej strony zamieniać na gole, a tymczasem przy stanie 0:0 następca Robaka zmarnował setkę. Mimo wszystko jego występ można ocenić dobrze. Gytkjaer był widoczny, mocno angażował się w grę i kwestią czasu jest, kiedy zacznie strzelać bramki dla naszego klubu. Na razie trafił jego zmiennik Nicki Bille Nielsen. Trener zapowiedział już, że odbuduje Duńczyka, bowiem chce on tutaj grać, walczyć dla Lecha i zdobywać bramki. Wczoraj w 93 minucie przebiegł właściwie przez całe boisko z własnego pola karnego do pola karnego rywala kończąc pewnie świetną kontrę. Nielsen pokazał wówczas wielkie zaangażowanie i pazerność na gola, która powinna cechować napastnika. To właśnie po jego trafieniu obiekt wręcz eksplodował. Atak Lecha zasługuje na mocną czwórkę.

Ogólne wrażenie (ocena: 5)

Piątka za ten mecz. Dlaczego? FK Haugesund okazał się jednym z najcięższych rywali w eliminacjach w ostatnich latach. Nie przegrał od ponad 10 meczów, od 21 maja był niepokonany, drużyna przeciwnika była w bardzo wysokiej formie sportowo-fizycznej i postawiła bardzo ciężkie warunki w obu spotkaniach. Norwegowie będący w formie oraz w rytmie meczowym, którzy potrafili grać w piłkę prowadzili z Kolejorzem już 3:0, a mimo to, lechici umieli wyjść z tego wyniku w dwumeczu na 4:3. FK Haugesund w polskiej lidze walczyłby o czołowe lokaty, natomiast choćby bramkarz tej drużyny, który wczoraj miał tzw. „dzień konia” byłby sporym wzmocnieniem każdej ekipy z Ekstraklasy. Lech Poznań zgodnie z zapowiedzią Nenada Bjelicy powoli, powoli dochodzi do lepszej dyspozycji. Zaczynają funkcjonować mechanizmy, zespół wygląda lepiej taktycznie oraz sportowo, jest coraz lepszy fizycznie, zgrany w defensywie, lecz wciąż nieskuteczny w ofensywie. To właściwie jedyny mankament bardzo dobrego oraz szybkiego rewanżu z Norwegami. Już do przerwy poznaniacy powinni prowadzić 2:0, 3:0, a jednak wszyscy na stadionie do końca drżeli o awans. Lech zasłużył na III rundę, bowiem piłkarsko był po prostu lepszy od silnych fizycznie Norwegów, którzy ani przez chwilę się nie poddali dominując nawet przez około 15 minut po przerwie. Lech Poznań poza charakterem pokazał w czwartek sportową siłę, która z tygodnia na tydzień przy odpowiednim zgraniu się nowej drużyny powinna być coraz wyższa.