Z Piastem po raz 27

W niedzielę, 30 lipca, o godzinie 18:00 Lech Poznań zagra u siebie z Piastem Gliwice. W dotychczasowej historii oba kluby spotkały się łącznie 26 razy, z czego 21 w lidze, ale tylko 15 w Ekstraklasie. Więcej pojedynków wygrywał Kolejorz, który w ubiegłym sezonie zwyciężył w obu pojedynkach nie tracąc w nich żadnej bramki.

Do pierwszego pojedynku w historii pomiędzy obiema drużynami doszło w 1963 roku na zapleczu Ekstraklasy. Wtedy Piast pokonał Lecha 2:1, lecz w dwóch kolejnych konfrontacjach górą byli poznaniacy. Gliwiczanie najwyższe zwycięstwo nad Kolejorzem odnieśli w 1968 roku. Wówczas „niebiesko-czerwoni” pokonali lechitów aż 3:0. Od 1972 aż do 2008 roku Lech Poznań miał sporą przerwę od rozgrywania ligowych spotkań z Piastem Gliwice. Kolejorz mierzył się ze śląskim klubem co jedynie w Pucharze Polski i te starcia też wspomina pozytywnie.

Jak dotąd „niebiesko-biali” spotkali się w Ekstraklasie z Piastem Gliwice tylko 15 razy. Do sierpnia 2015 roku wszystkie mecze Lecha z Piastem w Poznaniu kończyły się wygranymi Kolejorza w tym 3 z rzędu wynikiem 4:0. Gliwiczanie raz urwali lechitom punkty w Wielkopolsce, ale na stadionie we Wronkach, kiedy w grudniu 2009 roku zdołali zremisować 1:1. Latem 2015 roku zakończyli swoją niechlubną passę triumfując na Inea Stadionie 1:0. Piast Gliwice przerwał wówczas złą serię w Poznaniu tak samo jak Lech w tym samym roku zakończył na Górnym Śląsku swoją dobrą passę.

Po 6 zwycięstwach z rzędu (2 pucharowych) na obiekcie Piasta wynikami 5:0, 4:0, 2:1, 3:1, 3:0 i 2:0 niecałe 3 lata temu po listopadowej przerwie na kadrę „niebiesko-biali” polegli w Gliwicach 2:3, choć prowadził 1:0. Z kolei w grudniu 2015 przegrali z Piastem 0:2. Równie słabo było wiosną w grupie mistrzowskiej 2016 już u nas, kiedy Lech Poznań prowadząc do przerwy 2:0 zaledwie zremisował z Piastem Gliwice na Bułgarskiej 2:2 co odebrano jako wielką wtopę. Po 4 meczach z Piastem Gliwice bez zwycięstwa w tym 2 wyjazdowych porażkach z rzędu Lech Poznań przełamał się pod koniec sierpnia 2016 ogrywając „Piastunki” 2:0.

Wiosną tego roku już nie za kadencji Jana Urbana tylko Nenada Bjelicy triumfował na Górnym Śląsku 3:0. Ogółem na 26 meczów z Piastem poznaniacy zwyciężyli w 16 starciach. W 3 potyczkach zremisowali i 7 pojedynków przegrali. Gole są oczywiście na naszą korzyść – 52:24. W 11 ostatnich konfrontacjach z Piastem Gliwice „niebiesko-biali” odnieśli 7 zwycięstw notując bardzo dobry bilans goli 26:8. Szansa do poprawienia tych liczb już jutro po godzinie 18:00 na Inea Stadionie.