Analiza meczu z FC Utrecht + statystyki

Czwartkowy rewanż z FC Utrecht należał do najbardziej emocjonujących meczów w wykonaniu Lecha Poznań w ostatnich latach. W czwartek na murawie było dosłownie wszystko poza skutecznością i awansem o który Kolejorz walczył do ostatnich sekund przegrywając dwa razy odpowiednio w 1 oraz w 89 minucie. Walka niestety nie wystarczyła na skuteczniejszych pod bramką Holendrów.

Dzień po spotkaniu Kolejorza z drużyną Erika ten Haga nadszedł czas na tradycyjną, pomeczową analizę gry Lecha Poznań w rewanżowej konfrontacji z FC Utrecht.

Obrona (ocena: 2)

Obrona Lecha wystąpiła wczoraj w tym samym składzie co przed tygodniem w Holandii. Tym razem FC Utrecht atakował już lepiej, dlatego defensywa nie wyglądała tak dobrze, jak tydzień temu. Już w 1 minucie Utrecht wykorzystał fatalne ustawienie i brak koncentracji obrony. Rafał Janicki niepotrzebnie zszedł do lewej strony, Nikola Vujadinović był źle ustawiony, zrobiła się luka w środku pola karnego, którą wykorzystał wbiegający Kerk. Po strzeleniu gola FC Utrecht nastawił się już tylko na kontry. Kontrował głównie po stratach lechitów w środku pola. Goście rzadko atakowali, rzadko oddawali strzały, jednak kiedy już gościli pod bramką Lecha za każdym razem pachniało golem. FC Utrecht rozpoczął drugą część tak samo jak pierwszą. Po 60 minucie poznaniacy opanowali sytuację, by po frajersku stracić gola w 89 minucie w momencie w którym FC Utrecht nie zagrażał nam od blisko 30 minut. Piłkę prosto pod nogi rywala na około 40 metrze podał Volodymyr Kostevych. FC Utrecht nie mógł nie skorzystać z takiego prezentu. Tylko na to czekał, nie zmarnował okazji, oddał w tym meczu raptem 3 celne strzały po których zdobył 2 gole. Poza skutecznością gra gubiącej się, wolnej defensywy była największym minusem w rewanżu z Holendrami.

Pomoc (ocena: 4)

W tej formacji trudno doczepić się do kogokolwiek. Wszyscy dali z siebie absolutnie wszystko. Niektórzy piłkarze byli wręcz nie do poznania. Na przykład Abdul Aziz Tetteh rozegrał w Lechu jedno z lepszych spotkań w ofensywie. Wszyscy chyba pamiętają indywidualny rajd na pełnej szybkości, który na początku drugiej połowy zakończył się faulem na około 20 metrze przed bramką Utrechtu. Znów dobrą dyspozycję pokazał Łukasz Trałka aktywny zarówno z przodu jak i z tyłu. Lewa strona gości zupełnie nie mogła sobie poradzić z dynamicznym Maciejem Makuszewskim aż w końcu w 70 minucie Leeuwin wyleciał z boiska za drugą żółtą kartkę. Poziomem od aktywnych kolegów z zespołu nie odstawał też Radosław Majewski, którego występ w materiale „Oko na grę” oceniliśmy na czwórkę. Tylko Mario Situm nie miał dobrego dnia, zdecydowanie nadużywał dryblingów i spisał się po prostu słabo. Nieco więcej można było spodziewać się także po Niklasie Barkrohcie czy Denissie Rakelsie. Obaj w końcówce byli aktywni, jednak zabrakło im jakości. Szczególnie Rakelsowi, który zmarnował świetną okazję w 88 minucie czym raczej nie zwiększy swoich notowań w Lechu. Mimo odpadnięcia Lecha na uwagę zasługuje liczba stworzonych sytuacji w rewanżu. Wydawało się, że będzie ich mniej aniżeli w meczu z Piastem, a tymczasem było ich więcej. Momentami poznaniacy robili na boisku co chcieli.

Atak (ocena: 5)

4 gole w 5 dni. Tak wygląda bilans w wykonaniu Christiana Gytkjaera. Duńczyk zagrał wczoraj jak rasowy napastnik, był tam, gdzie powinien być klasowy snajper i dzięki tym golom na pewno nabierze jeszcze większej pewności siebie. W końcówce spotkania trener Nenad Bjelica postawił wszystko na jedną kartę wpuszczając w 85 minucie Nickiego Bille Nielsena. Gra na dwóch napastników nie zwiększyła jakości z przodu. Co jedynie spowodowała chaos w polu karnym Utrechtu, który rozpaczliwie się bronił. Trudno mieć pretensje do ataku Lecha Poznań skoro podstawowy napastnik zdobył dwie bramki. To druga linia marnowała sytuacje, które sama sobie wypracowała. Sam Christian Gytkjaer nie miał wczoraj zbyt wielu okazji do wykazania się, a mimo to, zdobył dwa gole, które powinny jeszcze mocniej napędzić go przed kolejnymi spotkaniami.

Ogólne wrażenie (ocena: 4)

Ciężko jest cokolwiek napisać po takim meczu. Co innego jest odpaść z Utrechtem po słabym meczu i porażce 0:3 niż po dobrym meczu oraz remisie 2:2. Stracony gol już w 1 minucie za sprawą złego krycia/braku koncentracji w obronie nie załamał Lecha tylko go rozjuszył. Od tamtej pory widzieliśmy zdeterminowaną drużynę, która co chwilę sunęła na bramkę gości. Nie było zawodnika, który odstawałby od reszty, poddał się czy nie walczył. Każdy biegał, każdy szarpał, każdy chciał awansować i każdy coś wnosił do ofensywy. Między 30 a 45 minutą widzieliśmy wręcz nawałnicę w wykonaniu Kolejorza, która ustała po przerwie. Do 60 minuty to poznaniacy bronili się przed atakami Holendrów. W końcu Lech obudził się, nadal atakował, by stracić bramkę w 89 minucie po indywidualnym błędzie Volodymyra Kostevycha. Wtedy wydawało się, że poznaniacy staną jak zwykle. Kibice często mieli okazję widzieć bezpłciowego Lecha, który po stracie gola traci tlen, atakuje wolno czy bez pomysłu. Tymczasem wczoraj w 89 minucie przegrywając 1:2 o dziwo nie zatrzymał się. Grał swoje do końca, atakował wszystkimi siłami, biegał, szarpał chcąc wywalczyć ten awans za wszelką cenę. Czego zabrakło Lechowi? Koncentracji w obronie, szczęścia, a przede wszystkim skuteczności. Gdy oddaje się 26 strzałów przy zaledwie 8 rywala powinno się wygrać. Szkoda. Wielka szkoda, bowiem zespół dał z siebie wszystko. W ofensywie pokazał wszystko co najlepsze poza skutecznością.