Najbardziej pamiętne mecze z Arką w Poznaniu

lecharkaZa 3 dni o 15:30 Lech Poznań zmierzy się na Bułgarskiej z Arką Gdynia z którą rok temu przy komplecie widzów tylko zremisował 0:0. Dla obu klubów niedzielny mecz będzie 22 spotkaniem w stolicy Wielkopolski, gdzie do tej pory lepiej wiodło się Kolejorzowi. W lidze Lech nie przegrał z Arką Gdynia w Poznaniu od 37 lat.

Pierwszy mecz Lech – Arka w Poznaniu odbył się na szczeblu II-ligi (dzisiejszej I-ligi). 5 września 1965 roku „niebiesko-biali” wygrali aż 5:1 co do teraz jest najwyższym zwycięstwem Kolejorza nad „Arkowcami” w historii. Lechici wyszli wówczas na prowadzenie już w 1. minucie po bramce Zygmunta Maciejaka. Do przerwy był remis 1:1, ale od 58. minuty worek z golami się rozwiązał co pozwoliło poznaniakom triumfować bardzo wysoko.

Kolejne dwa mecze większej historii nie miały. W obu starciach w stolicy Wielkopolski drużyna Kolejorza wygrała odpowiednio 1:0 i 2:0. Za to 11 września 1974 roku już na szczeblu Ekstraklasy lechici triumfowali u siebie nad „Arkowcami” 3:1. Nie był to zwykły mecz. Nie dość, że było to pierwsze w historii spotkanie obu ekip na najwyższym froncie w naszym kraju, to jeszcze z trybun śledziło je 40 tysięcy ludzi. Poznaniacy przegrywali wówczas 0:1, jednak umieli wygrać pewnie 3:1.

W lutym 1977 roku gdynianie pierwszy raz zwyciężyli na Lechu. Po bramkach w 73 i 76. minucie gry wygrali w Poznaniu 2:0. Odczarowali wtedy Poznań na dobre, gdyż w 4 kolejnych pojedynkach Kolejorz nie umiał wbić „Arkowcom” na swoim boisku choćby gola. Dnia 28 września 1980 roku miała miejsce ostatnia ligowa przegrana Lecha z Arką w stolicy Wielkopolski. Wówczas skromnie, bo 1:0 po trafieniu w drugiej połowie triumfowali „Arkowcy”. W lutym 2 lata później „niebiesko-biali” mierzyli się z Arką w półfinale Pucharu Polski. Kolejorz zwyciężył 2:0 po trafieniach Piotra Grobelnego, zaś na trybunach zasiadło 30 tysięcy ludzi. Krótko później w lidze lechici też wygrali u siebie 2:0.

Od kwietnia 1982 roku na kolejne domowe starcie Lecha Poznań z Arką Gdynia trzeba było czekać aż do września 2001 roku. Wówczas Kolejorz znów ograł „Arkowców” rezultatem 2:0. 3 lata później w fazie grupowej Pucharu Polski lechici przegrywali w Poznaniu 0:1, lecz ostatecznie rozbili Arkę u siebie 4:1.

Lech – Arka 1:1 – sezon 2005/2006

Interesujący mecz odbył się także w listopadzie 2006 roku. Wtedy w mało ciekawym Pucharze Ekstraklasy poznaniacy ograli przed własną publicznością gdynian 3:0. Tamten pojedynek odbył się w bardzo mocnej mgle. Właściwie z trybun nie było widać zupełnie nic. Mimo fatalnej aury obie drużyny zgodziły się wówczas grać, gdyż wynik miał wtedy drugorzędne znaczenie.

Dwa lata później na Bułgarskiej odbył się kolejny bój Lecha z Arką w Pucharze Ekstraklasy. Franciszek Smuda wystawił wtedy głównie młodzież i zmienników. Arka zagrała w bardziej optymalnym składzie zwyciężając przed grupą niespełna 400 kibiców aż 4:1. „Arkowcy” prowadzili tutaj nawet 3:0. Nasza porażka mogłaby być mniejsza gdyby karnego wykorzystał Piotr Reiss. Kolejne mecze już w Ekstraklasie większej historii nie miały. Wiosną 2009 roku Lech nie potrafił przebić muru postawionego przez Czesława Michniewicza i tylko zremisował 0:0. Nic to nie dało, bowiem dobrze wspominany w Kolejorzu trener niedługo potem i tak wyleciał z Arki. Za to rok później zmierzający po tytuł Lech pokonał u siebie gdynian 2:0 (skrót poniżej).

Przedostatni mecz Lech – Arka w Poznaniu miał miejsce 14 sierpnia 2010 roku. Na boisku nie działo się nic ciekawego. Był to początek rozgrywek, zatem z wyniku 0:0 nikt nie robił tragedii. Rok temu 30 września dzięki akcji dla młodych kibiców na Inea Stadionie zjawiło się 39539 kibiców. Mimo sporej przewagi Lech Poznań tylko zremisował z Arką Gdynia 0:0. „Arkowcy” przyjechali do Wielkopolski po punkt, natomiast gracze Kolejorza nie mogli sforsować defensywy rywala.

Domowy bilans Lecha z Arką na wszystkich frontach to na razie 10-7-4, gole: 29:13. W niedzielę o godzinie 15:30 dojdzie więc do 22 meczu Kolejorza z „Arkowcami” w stolicy Wielkopolski, gdzie klub z północy nie wygrał ligowego meczu od 37 lat. Lech Poznań w 4 ostatnich pojedynkach z Arką Gdynia na Bułgarskiej nie stracił gola.