W Lechu i w Koronie

Pojutrze sentymentalny powrót do Poznania będzie mogło zaliczyć aż trzech byłych lechitów występujących obecnie w Koronie Kielce. Mistrz Polski z 2015 roku Maciej Gostomski, Mateusz Możdżeń i Jacek Kiełb nie są jedynymi postaciami występującymi dawniej w obu klubach. W przeszłości w Kolejorzu oraz w ekipie „Koroniarzy” grali też inni zawodnicy.


Jacek Kiełb trafił do Kolejorza przed sezonem 2010/2011 właśnie z Kielc. Nie grał źle, lecz regularnie nękały go dziwne problemy. Jacek Kiełb często był chory lub przeziębiony. Wiecznie wypadał i po roku został wypożyczony z powrotem do Korony. Po sezonie 2011/2012 popularny „Ryba” na chwilę wrócił do stolicy Wielkopolski, jednak nie znalazł uznania w oczach Mariusza Rumaka tak samo jak nieco później w Śląsku Wrocław. Prawonożny boczny pomocnik latem 2012 trafił zatem do Polonii Warszawa.

Jacek Kiełb, który latem 2016 wrócił do Korony Kielce w „niebiesko-białych” barwach rozegrał 34 mecze w których strzelił 1 bramkę i zaliczył 3 asysty. Z Lechem Poznań grał w 1/16 Ligi Europy ogrywając wcześniej w grupie m.in. FC Salzburg czy Manchester City. Wystąpił też w przegranym finale Pucharu Polski w Bydgoszczy. Wiele wskazuje na występ Kiełba w piątek na pozycji wysuniętego napastnika.

Drugim byłym lechitą w Koronie Kielce jest Mateusz Możdżeń. 26-latek w pierwszym zespole Lecha Poznań od jesieni 2009 do końca sezonu 2013/2014 rozegrał 131 meczów. Strzelił 12 bramek, zanotował 12 asyst, zobaczył 23 żółte kartki i 3 czerwone. Mateusz Możdżeń wraz z Lechem Poznań sięgnął po Mistrzostwo Polski w 2010 roku, a także po 2 wicemistrzostwa kraju za kadencji Mariusza Rumaka. Grał również w 1/16 Ligi Europy oraz w finale Pucharu Polski 2011. W Kolejorzu był rzucany po całym boisku. Zwiedził wszystkie pozycje w pomocy i pozycję prawego obrońcy. Grając na prawej flance defensywy miał bardzo udaną wiosnę 2014. Lech Poznań chciał zatrzymać Możdżenia w klubie, ale ten chciał więcej grać w środku pomocy. Kolejorz przystał na jego żądania. Mimo to, Możdżeń zdecydował się odejść ze stolicy Wielkopolski. Żegnając się bredził jakoby w Polsce mógł grać tylko w Lechu Poznań, a teraz chce spróbować sił za granicą. Wkrótce potem trafił do Lechii Gdańsk. Następnie przeszedł do Podbeskidzia Bielsko-Biała z którym spadł z ligi.

Mateusz Możdżeń występując w Lechu Poznań słynął z nielojalności oraz udzielania kontrowersyjnych wywiadów głównie w warszawskich mediach. Na boisku słynął za to z bardzo dobrego dośrodkowania czy ładnych goli. Bramka wbita Manchesterowi City na zawsze zapadnie w pamięci wielu kibiców. Tak samo zresztą jak kilka trafień z rzutów wolnych w tym m.in. z Zagłębiem Lubin czy z Podbeskidziem Bielsko-Biała już w doliczonym czasie gry w ostatniej akcji spotkania. Dalsza kariera Mateusza Możdżenia oraz Jacka Kiełba pokazuje, że Lech Poznań nic nie stracił na ich odejściu, a rezygnując z ostatniej dwójki podjął dobrą decyzję.

W Kielcach rezerwowym bramkarzem jest 29-letni Maciej Gostomski, czyli Mistrz Polski z Lechem Poznań w 2015 roku. Od prawie 2 lat „Gostek” nie uczestniczy w poważnym futbolu. Gra mało albo nie występuje wcale. Wcześniej wiosną 2006 roku i w sezonach 2006/2007 oraz 2007/2008 zawodnikiem Korony Kielce był Marcin Robak. 35-letni w tej chwili napastnik rozegrał dla „Koroniarzy” 73 mecze w których zdobył 22 gole i zaliczył 10 asyst (w Ekstraklasie 66 spotkań oraz 19 bramek). Swego czasu w Koronie Kielce grali bramkarze, którzy u nas nie zaistnieli notując łącznie 4 występy. Są nimi Maciej Mielcarz oraz Radosław Cierzniak. Zimą 2005 roku bezpośrednio do Kielc odeszli za to Krzysztof Gajtkowski i Paweł Sasin.

Po grze w Kolejorzu później barwy Korony Kielce reprezentowali też m.in. Marcin Drzymont, Piotr Świerczewski, Tomasz Szewczuk, Marcin Kuś czy Arkadiusz Kaliszan. Wypożyczani do „Koroniarzy” byli za to choćby Ilijan Micanski, który nawet wrócił później do Kielc, ale od tego lata znów nie gra w Koronie czy Maciej Wilusz, który był wypożyczony do Korony wcale nie tak dawno. W dotychczasowej historii Korona Kielce bardzo chętnie sięgała po piłkarzy Lecha Poznań, którzy przy Bułgarskiej przeważnie radzili sobie różnie. „Koroniarze” szczególnie korzystali z usług byłych graczy Kolejorza w latach 2005-2008.

Źródło: inf. własna
Fot: KKSLECH.com

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <