Same plusy

Niedzielny mecz Lecha Poznań z Legią Warszawa był przeciwieństwem spotkania Śląsk Wrocław – Lech Poznań. 22 września w grze Kolejorza nie funkcjonowało zupełnie nic. Minęło kilka dni i nagle wszystko się zmieniło. Nagle dnia 1 października w drużynie prowadzonej przez Nenada Bjelicę działało wszystko co przełożyło się na wysokie oraz pewne zwycięstwo nad odwiecznym rywalem.

Największym plusem ostatniej potyczki jest oczywiście pewne, wysokie zwycięstwo, którego przed meczem chyba nikt się nie spodziewał. Lech Poznań pokonał Legię Warszawa w lidze najwyżej od 1998 roku. Strzelił 3 gole, zdobył 3 punkty i odskoczył „Wojskowym” już na 5 oczek w tabeli przesuwając się z 3 na 2. pozycję. W niedzielę Kolejorz dominował od 1 do 90 minuty. Przy stanie 2:0 przeszedł z ataku pozycyjnego na grę z kontry po których był tak samo groźny, jak do 37 minuty.

Lech Poznań z łatwością stwarzał sobie okazje zarówno po akcjach skrzydłami jak i środkiem. Oddał aż 9 strzałów z pola karnego co najlepiej pokazuje, jak łatwo Kolejorz przedostawał się pod bramkę Arkadiusza Malarza. Spora w tym zasługa Darko Jevticia, ale także Łukasza Trałki oraz Macieja Gajosa, którzy idealnie łączyli grę w defensywie z gra w ofensywie. Obaj zdobyli po bramce głową i obaj potrafili napędzać akcje kolegów grając przy okazji bardzo agresywnie w defensywie.

Agresywny odbiór i pressing wyróżniał lechitów. Poznaniacy wysoko podchodzili próbując odbierać piłkę jeszcze na połowie Legii. Właśnie w ten sposób Kolejorz stworzył sobie w pierwszych 45 minutach kilka groźnych sytuacji. Warszawianie naciskani przez poznaniaków tracili piłkę w prostych sytuacjach nie mogąc przy tym wyjść spod pressingu. Lechici byli bardzo agresywni oraz zdecydowani w swoich atakach we wszystkich sektorach boiska mając po końcowym gwizdku wyższy procent wygranych pojedynków 1 na 1.

Indywidualnie na plus zasługuje każdy z piłkarzy, bowiem każdy dał z siebie absolutnie wszystko i nikt nie zawiódł. Od Nickiego Bille Nielsena aż do Matusa Putnockiego każdy z zawodników zagrał na bardzo wysokim poziomie dokładając swoją cegiełkę do tej wygranej. W trudnym momencie, bo już w 20 minucie na murawę wszedł Mihai Radut, który również dał radę udanie zastępując na lewej flance kontuzjowanego Mario Situma.

Wyraźnym plusem niedzielnej konfrontacji z Legią Warszawa były też stałe fragmenty gry. To po główce z rzutu rożnego gola zdobył Łukasz Trałka, który zaledwie sekundy później miał drugą podobną okazję do strzelenia bramki. Po przerwie bliski wpakowania futbolówki pod poprzeczkę po dośrodkowaniu z rożnego był również Maciej Gajos, jednak jego główkę cudem wybronił Arkadiusz Malarz. Kolejny już raz ofensywne stałe fragmenty gry były sporym atutem Lecha Poznań.

Tym razem nie wyszczególniamy żadnego minusa w grze czy w postawie „niebiesko-białych”, bowiem takiego przedwczoraj nie było. W Kolejorzu funkcjonowało dosłownie wszystko. Był to wzorowy mecz Lecha Poznań pokazujący, jak wielki drzemie potencjał w tym zespole zarówno indywidualny jak i drużynowy. Do zaangażowania Wielkopolanie dołożyli sporą piłkarską jakość. W pełni dominowali głównie za sprawą środka pola, czyli dzięki grze Trałki, Gajosa i Jevticia, który przyćmił rezerwowego w niedzielę Radosława Majewskiego. To był mecz Lecha Poznań na szóstkę!

Plusy meczu z Legią 3:0

– Pogrom 3:0 i odskoczenie w tabeli na 5 punktów