Historia: Najwyższe zwycięstwa Kolejorza w Ekstraklasie za sprawą Teodora Anioły

Przerwa na kadrę to idealny moment, aby wrócić do pięknej historii Lecha Poznań mającej ponad 95 lat. W dzisiejszym i 66 już odcinku działu „Historia” przypominamy najwyższe zwycięstwa Kolejorza na szczeblu Ekstraklasy w historii. Wszystkie najwyższe wygrane miały miejsce w stolicy Wielkopolski, ale tylko jedno na starym obiekcie mieszczącym się przy Bułgarskiej.

Najwyższe zwycięstwa Lecha Poznań w Ekstraklasie miały miejsce na przełomie lat 50-tych. Wtedy Kolejorz dopiero zaczynał grać na najwyższym szczeblu ligowym w naszym kraju i już z sukcesami. Dwa brązowe medale zostały zdobyte m.in. dzięki legendarnemu napastnikowi. Teodor Anioła miał również spory wpływ na 4 spośród 5 najwyższych zwycięstw Kolejorza w Ekstraklasie. W tych 4 spotkaniach najlepszy w historii snajper Lecha Poznań oraz 3-krotny król strzelców polskiej ligi zdobył aż 15 goli!

27.08.1950, Lech Poznań – Szombierki Bytom 11:1

Lech Poznań swoje najwyższe zwycięstwo w Ekstraklasie odniósł w swoim 3 sezonie występów na najwyższym froncie w naszym kraju i 2 z rzędu w którym sięgnął po brązowy medal Mistrzostw Polski. W 15 kolejce dnia 27 sierpnia 1950 roku podopieczni Antoniego Bottchera rozjechali na Dębcu Szombierki Bytom 11:1 (2:1). Pierwsza bramka w tamtym meczu padła dopiero w 12 minucie. Lech prowadził 2:0, a później do przerwy 2:1. Dopiero po przerwie rozwiązał się worek z golami. Od 70 do 86 minuty poznaniacy wbili swojemu rywali aż 5 bramek. 6 goli strzelił wtedy dla Lecha legendarny Teodor Anioła, 3 gole zdobył Janusz Gogolewski, a po 1 bramce Tadeusz Kołtuniak + gracz Szombierek, który trafił do własnej siatki. Mecz zobaczyło 6 tysięcy osób.

23.10.1949, Lech Poznań – Szombierki Bytom 8:0

Wspomniany wyżej największy w historii łomot od Lecha Poznań w Ekstraklasie nie był pierwszym sprawionym drużynie Szombierek Bytom. Niecały rok wcześniej w 2 sezonie Kolejorza na szczeblu Ekstraklasy i 1 w którym nasz klub zajął 3. miejsce lechici też rozbili Szombierki. Wtedy w przedostatniej kolejce pieczętując brązowy medal poznaniacy przejechali się po zespole z Bytomia 8:0 (4:0). Na dębieckim stadionie zasiadło 7 tysięcy ludzi, a na murawie 3 gole Teodora Anioły, 2 bramki Henryka Czapczyka oraz po 1 trafieniu Floriana Wojciechowskiego, Tadeusza Kołtuniaka i Zygfryda Słomy, który otworzył wynik tamtych zawodów w 4 minucie.

23.04.1949, Lech Poznań – ŁKS Łódź 8:1

Kilka miesięcy przed wyżej wspomnianym pojedynkiem z Szombierkami Bytom też na Dębcu gracze Antoniego Bottchera podejmowali ŁKS Łódź. Około 10 tysięcy zobaczyło popis Teodora Anioły (3 bramki), 2 gole Henryka Czapczyka, a także po 1 trafieniu Tadeusza Kołtuniaka, Floriana Wojciechowskiego i Edmunda Białasa. W tamtym spotkaniu Kolejorz prowadził 1:0, później klub z Łodzi wyrównał 1:1, jednak z czasem na boisku istniał tylko Lech Poznań.

15.10.1950, Lech Poznań – Garbarnia Kraków 7:0

Kilka kolejek po rozgromieniu Szombierek 11:1 w końcówce 2 brązowych dla naszego klubu rozgrywek na oczach 8 tysięcy Lech Poznań wygrał na Dębcu z Garbarnią Kraków 7:0. Do przerwy prowadził tylko 2:0, a pierwszego gola strzelił dopiero w 32 minucie. Bohaterem tamtych zawodów był słynny Teodor Anioła, który po przerwie strzelił hat-tricka. 2 trafienia zanotował Edmund Białas, a po 1 bramce Tadeusz Kołtuniak oraz Zygfryd Słoma.

14.11.1992, Lech Poznań – Hutnik Kraków 7:1

Ostatnie naprawdę wysokie zwycięstwo Lecha Poznań w Ekstraklasie miało miejsce późną jesienią 1992 roku. Tym razem nie było już ono dziełem Teodora Anioły z wiadomych przyczyn. Kolejorz na oczach raptem 2 tysięcy ludzi rozbił Hutnika Kraków 7:1 (2:1). Pierwsza bramka padła wtedy dopiero w 27 minucie. Jej autorem był Jerzy Brzęczek. Po golu z czasem dołożyli jeszcze Jarosław Araszkiewicz, Dariusz Skrzypczak, a aż 4 trafienia zaliczył Kazimierz Moskal, który jeszcze nie tak dawno szkolił Pogoń Szczecin. W tamtych rozgrywkach Lech Poznań był mistrzem, a Hutnik mimo tego pogromu utrzymał się w lidze.

Na wyjazdach też wysoko

Poza wyżej wymienionymi wygranymi Lech Poznań wysoko umiał zwyciężać w Ekstraklasie także na wyjazdach, choć nie aż tak przekonująco, jak u siebie. W ciągu ponad 50 sezonów w Ekstraklasie ekipa Kolejorza najwyżej potrafiła wygrać na wyjeździe 5 golami. Wynikiem 6:1 z Zagłębiem Sosnowiec w 1990 roku, z Cracovią Kraków 6:1 w 2013 roku oraz 6:1 z Górnikiem Zabrze w 2015 roku. Kolejorz zwyciężał w Ekstraklasie na boiskach rywali również rezultatem 5:0. Tak było w 1993 roku z Jagiellonią Białystok, z Koroną Kielce w 2009, z ŁKS-em Łódź w 2011 w Bełchatowie oraz w listopadzie 2016 roku z Ruchem Chorzów. Tamtą wygraną Kolejorz przeszedł do niechlubnej historii „Niebieskich”, którzy nigdy nie zostali przez nikogo tak mocno zbici na stadionie przy ulicy Cichej.