Wnioski po sparingu z Dynamem

Lech Poznań drugą tej jesieni przerwę na kadrę wykorzystał do rozegrania meczu towarzyskiego. Kolejorz wreszcie przestał rywalizować z zespołami z III-ligi z którymi spotkania kontrolne i tak nie miały większego sensu tylko po ograniu we wrześniu kadry Polski do lat 21 dziś zremisował ze zdobywcą Pucharu Białorusi 1:1 (1:0).

Dynamo Brześć powoli kończy sezon 2017, w piątek gościło w Niemczech, gdzie kontrolnie zremisowało z Unionem Berlin 2:2, a później przyjechało do Poznania odbywając tutaj nawet trening. Klasa rywala z Białorusi sprawiła, że październikowy sparing Lecha miał sens i po jego rozegraniu można wysnuć kilka wniosków. Oczywiście luźnych, bowiem był to tylko mecz towarzyski.

Sparing jak sparing

Mecz z Dynamem większej historii nie miał. Na początku atakował Lech, później spotkanie się wyrównało, od 46 do minuty dominowali Białorusini, by z czasem Lech odzyskał kontrolę. Remis wydaje się być sprawiedliwym wynikiem, aczkolwiek drużyną optycznie lepszą było Dynamo, które szczególnie po przerwie stworzyło groźniejsze sytuacje od Lecha. Poznaniacy grali wolno, bez podkręcenia tempa starając się stracić jak najmniej sił. Był to typowy sparing rozegrany trochę na chodzonego. Dobrych akcji było niewiele tak jak fauli. Skład Kolejorz był za to mocno eksperymentalny w każdej formacji, dlatego tym bardziej do wyniku nie ma co przywiązywać większej wagi.

Burić – Wasielewski (75.Orłowski), Janicki, De Marco, Dilaver (46.Nielsen) – Tetteh (63.Trałka), Majewski (63.Gajos) – Barkroth (75.Klupś), Radut (63.Jevtić), Rakels – Gytkjaer (75.Kurminowski).

Widoczny Gytkjaer, słaby Majewski

Niedzielny sparing pokazał, jak wielkie możliwości ma Christian Gytkjaer. Wystarczyło dograć mu dobrą piłkę, aby pod bramką rywala od razu było gorąco. To Duńczyk był w 5 minucie faulowany i to on wykorzystał jedenastkę w bardzo pewny sposób. Później również 2 razy groźnie uderzał. Napastnik Kolejorza w końcu był bardziej wykorzystywany przez drugą linię Kolejorza co od razu przełożyło się na więcej sytuacji. Bardzo słabo zagrał za to Radosław Majewski. Był słaby w defensywie i nieskuteczny w ofensywie. W pierwszej połowie zmarnował świetną okazję po podaniu właśnie od Gytkjaera. W dodatku fatalnie wychodziły mu dośrodkowania z rzutu rożnego. W pierwszej połowie ciągu minuty „Maja” zepsuł aż dwie wrzutki z rożnego. Sparing z Białorusinami pokazał, dlaczego Radosław Majewski nie zagrał z Legią od początku. Jest niestety w bardzo słabej dyspozycji.

Szukanie lewego obrońcy

Emir Dilaver jest zawieszony i w Białymstoku nie zagra, ale to on pełnił rolę lewego obrońcy w pierwszej połowie. Zagrał równie dobrze co w spotkaniu z Legią. Był skuteczny oraz agresywny z tyłu, a przy tym włączał się do akcji ofensywnych. Po przerwie ze środka obrony na lewą flankę defensywy przeszedł Vernon De Marco. Argentyńczyk nie miał zbyt wiele pracy, jednak rzadko włączał się do akcji ofensywnych. Volodymyr Kostevych szybciej niż pierwotnie zakładano wraca do pełni sił, ale w Białymstoku może jeszcze nie zagrać. Przez pauzę Dilavera to De Marco jest najpoważniejszym kandydatem do wybiegnięcia na lewej stronie obrony tylko zachodzi pytanie, czy sobie tam poradzi? Niestety dziś nikogo swoją grą nie przekonał.

Podstawowy tercet uspokoił grę

Ustawienie z Tettehem, Majewskim i Radutem średnio wypaliło. Cała trójka nie pokazała nic ciekawego, natomiast Tetteh zademonstrował to co zwykle. Małe zaangażowanie w grę oraz słabą szybkość przez którą nie dawał rady gonić rywali. Od 46 do 60 minuty lechici mieli wielkie problemy z opanowaniem sytuacji w środku pola. Kiedy w 63 minucie na murawie pojawił się Trałka, Gajos oraz Jevtić wszystko się zmieniło. Lech był po prostu lepszy, miał boiskową kontrolę, wyglądał lepiej w odbiorze oraz w rozegraniu piłki. Umiał się przy niej utrzymać przez co Dynamo przestało być tak groźne, jak wcześniej.

Nikt się nie wyróżnił

W niedzielnym sparingu z Dynamem Brześć nikt się nie wyróżnił. Można było co jedynie przekonać się, jak groźny potrafi być Christian Gytkjaer, gdy tylko ktoś potrafi mu dobrze podać piłkę i dlaczego Radosław Majewski wylądował na ławie. Z grupy zmienników nikt nie wykorzystał swojej szansy. Tak naprawdę starał się tylko Marcin Wasielewski będący aktywny zarówno z przodu jak i z tyłu. Kto wie. Jeśli Robert Gumny będzie zmęczony po kadrze, to być może „Wasyl” zagra przeciwko Jagiellonii korzystając z pauzy Emira Dilavera. W dzisiejszym sparingu zupełnie niezrozumiałe były zmiany w końcówce. Maciej Orłowski, Tymoteusz Klupś i Dawid Kurminowski zagrali tylko przez 15 minut, a to zdecydowanie za mało czasu, by cała trójka mogła cokolwiek pokazać. Nie wiadomo tak naprawdę po co Nenad Bjelica ich wpuścił.