Warto wiedzieć: Jagiellonia – Lech

Wiosną 2017 roku na KKSLECH.com wystartował kolejny nowy i stały cykl pod nazwą „Warto wiedzieć”. W materiałach z tego cyklu będą znajdowały się przedmeczowe ciekawostki, informacje oraz rzeczy o których warto pamiętać przed każdym kolejnym meczem Lecha Poznań z danym rywalem i o których po prostu warto wiedzieć.

Warto wiedzieć: Jagiellonia Białystok – Lech Poznań (13.10.2017):

O poprawę bilansu – W piątek Lech rozegra 37 mecz z Jagiellonią na wszystkich frontach. Dotąd wygrał 19 razy w tym 17 w lidze (Ekstraklasa, I-liga). Między innymi dzięki pojedynkom u siebie bilans goli ma świetny 66:39.

Drugi najtrudniejszy teren w lidze – Białystok to drugi najdłużej niezdobyty przez Lecha teren w lidze. Kolejorz ostatni raz wygrał z Jagiellonią w kwietniu 2013 roku 1:0 po golu Gergo Lovrencsicsa. Na nowym stadionie jeszcze nie zwyciężył notując następujące wyniki: 0:2, 0:1, 0:1, 1:2 oraz 2:2 mimo prowadzenia w czerwcu 2:0.

O przełamanie – Lech czeka na wygraną z Jagiellonią od marca 2015 roku. W 6 ostatnich meczach przegrał 5 razy z rzędu notując 1 remis. Wyniki 1:3, 0:1, 0:2, 0:2, 1:2 oraz 2:2 są bardzo słabe, a Jaga bardzo niewygodnym rywalem w ostatnim czasie.

Gajos kontra były klub – W piątek do Białegostoku wróci Maciej Gajos. Kapitan Lecha spędził w Jadze 3 lata rozgrywając 108 spotkań w których strzeli 23 gole i zaliczył 14 asyst.

Jaga u siebie jak Lech na wyjazdach – Bilans Jagiellonii u siebie jest taki jak Lecha na wyjazdach – 2-1-2. W Białymstoku zremisował Śląsk, a pełną pulę zgarnął Piast z Sandecją.

Za wiele nie strzelają – Jagiellonia skutecznością u siebie nie imponuje. Zdobyła tylko 5 goli co jest lepszym wynikiem tylko od Pogoni i Sandecji. Twierdza w Białymstoku w tym sezonie upadła.

Odskoczyć na 5 punktów – Drugi w tabeli Lech może jutro odskoczyć wciąż aktualnemu wicemistrzowi Polski na 5 punktów. Wygrana pozwoliłaby Kolejorzowi utrzymać 2. miejsce, a być może nawet zostać liderem po tym weekendzie.

4 lata czekania – Lech Poznań po raz ostatni wygrał po październikowej przerwie na kadrę w 2013 roku, kiedy pokonał na wyjeździe Lechię Gdańsk 4:1. Za kadencji Bjelicy po kadrze jeszcze nie przegrał notując bilans 2-3-0.

Poms znów wygra? – Jutro na ławce trenerskiej zawieszonego na jeszcze jedno spotkanie Nenada Bjelicę zastąpi Rene Poms. Bilans Austriaka jest świetny 2-0-0, gole: 7:1.

Grają piłką – Lech to piąty najdłużej utrzymujący się przy piłce zespól na wyjazdach w lidze (średnia 52%). Za to Jagiellonia jest piąta u siebie – średnia 54,4%.

Gole po przerwie? – W trwającym sezonie ligowym Lech zdobył 7 bramek do przerwy i 11 po przerwie. Z kolei Jaga tylko 4 gole strzeliła w pierwszych 45 minutach i 10 w drugich.

Jeden zagrożony – Jutro z powodu kartek nie zagrają Maciej Makuszewski i Emir Dilaver. Zagrożony jest za to Mario Situm.

Jadą pociągiem – Lech wyruszy do Białegostoku dziś po 13:00 pociągiem PKP. Na miejscu w Białymstoku jest spodziewany przed 20:00. Kolejorz będzie miał do dyspozycji własny wagon.

Jaga faworytem – W firmach bukmacherskich to Jaga jest przed tym meczem nieznacznym faworytem. Kurs na nią wynosi 2.60, na remis 3.10, a na zwycięstwo Lecha 2.80.