Najbardziej pamiętne mecze Lecha z Górnikiem w Zabrzu

Górnik Zabrze jest jednym z tych rywali z którym Lech Poznań rywalizował dotąd najczęściej. W sobotę wieczorem oba kluby spotkają się już po raz 94, 91 w lidze oraz 46 w Zabrzu. Mimo pierwszych, fatalnych lat dla Kolejorza w rywalizacji z drużyną z Górnego Śląska ogólny bilans spotkań stoi po naszej stronie. Ostatnio „niebiesko-biali” mocno pracowali, żeby poprawić go także w meczach wyjazdowych.

W pierwszych 16 meczach Lecha Poznań z Górnikiem Zabrze ekipa Kolejorza wygrała raz, 4 spotkania zremisowała i aż 11 meczów przegrała. Lechitom szczególnie słabo szło na początku rywalizacji w Zabrzu, gdzie właściwie każdy pojedynek poznaniaków kończył się pewną porażką i to często bez zdobycia bramki. Wykorzystując zbliżający się bój z jednym z najbardziej utytułowanych polskich klubów przypominamy najciekawsze mecze Lecha Poznań z Górnikiem w Zabrzu.

Pierwszy raz lechici zawitali na Górny Śląsk dnia 13 maja 1956 roku. Polegli wtedy w Zabrzu 0:3 przegrywając już po 7 minutach 0:2. Kolejne dwa mecze poznaniaków w tym mieście to kolejne wysokie przegrane odpowiednio 1:4 i 0:3. Górnik nie przestał łoić lechitów, których regularnie ogrywał również w latach 60-tych i 70-tych. Górnik miał serię 9 z rzędu domowych zwycięstw nad Lechem Poznań. W latach 70-tych Kolejorz dwukrotnie wychodził na prowadzenie w Zabrzu rezultatem 1:0, by i tak przegrywać z Górnikiem na wyjeździe odpowiednio 2:4 i 1:4. Lech po raz pierwszy wygrał z Górnikiem na jego terenie 16 listopada 1977 roku. Wówczas jedyną bramkę z rzutu karnego w 44 minucie gry zdobył dla ns Mirosław Justek. Dwie kolejne wizyty na Górnym Śląsku też nie były złe, bowiem zakończyły się bezbramkowymi remisami Wielkopolan.

W 1983 roku Lech Poznań pokonał na wyjeździe Górnika Zabrze nawet 2:0 po dwóch trafieniach w drugiej połowie Janusza Kupcewicza, jednak 2 lata później został zbity aż 0:5 ponosząc swoją najwyższą porażkę na boisku w Zabrzu w historii. Lata 90-te w wyjazdowej rywalizacji z Górnikiem były już dla Lecha lepsze. Poznaniacy umieli częściej zwyciężać i rzadko przegrywali.

1993, Górnik – Lech 2:2

Od 2004 do 2008 roku Lech Poznań wygrał w Zabrzu wszystkie 4 mecze odpowiednio 2:1, 3:0, 2:1 oraz 1:0. Były to zacięte konfrontacje w których górnicy marnowali rzuty karne. Raz „niebiesko-biali” sami triumfowali po trafieniu z 11 metrów.

2006, Górnik – Lech 0:3

2008, Górnik – Lech 0:1

2010, Górnik – Lech 2:0

Lech Poznań po raz ostatni poległ z Górnikiem w Zabrzu w sierpniu 2011 roku (1:2). Od tamtej pory 4 razy wygrał i 1 raz zremisował. Wiosną 2015 roku lechici zwyciężyli Górnika w Zabrzu aż 6:1. Z kolei w ostatnim swoim spotkaniu na Górnym Śląsku poznaniacy też wygrali ogrywając w marcu 2016 roku Górnika Zabrze 2:0.

Górnik – Lech 1:6

Górnik – Lech 0:2

Mimo ostatnich dobrych wyników Lecha Poznań w Zabrzu wyjazdowy bilans z Górnikiem jest dla nas niekorzystny: 15-11-19, 49:66.