Iluminacja z okazji 99. rocznicy zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

W środę, 27 grudnia 2017 roku na terenie Poznania i całej Wielkopolski odbywają się uroczystości z okazji 99. rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Punktualnie o godzinie 16:40 w mieście rocznicę Powstania uczcili kibice Lecha w tym również mieszkańcy Poznania i Wielkopolanie. Odpalono race świetlne, natomiast po ulicach niosło się głośne Cześć i Chwała Bohaterom!


O godzinie 16:40 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego uczczono m.in. odpaleniem rac świetlnych pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Poniżej krótki filmik i zdjęcia z odpalenia flar.

null
null
null
null


Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu w czasie wizyty Ignacego Jana Paderewskiego, który w drodze do Warszawy 26 grudnia zatrzymał się w Poznaniu i wygłosił przemówienie do Polaków przed hotelem Bazar. Dzień później 27 grudnia Niemcy zaczęli napadać na Poznaniaków i Wielkopolan przez co doszło do zamieszek, a później do walk.

Powstańcy Wielkopolscy dość szybko opanowali większą część Prowincji Poznańskiej i dzięki zwycięstwu ta została przyłączona do Rzeczypospolitej Polskiej. Powstanie Wielkopolskie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <komentarze 22

 1. jj napisał(a):

  Dziś Rota …hymn Wielkopolan..pamiętajcie o tym…kto był na Starym..ten czuł…

 2. arek z Debca napisał(a):

  Czesc i chwala Bohaterom! Tak los sie zlozyl, ze moj sp ojciec i dziadek, obaj zagorzali patrioci leza na cmentarzu na Debcu na przeciw grobu powstanca wielkopolskiego pana Brzoski. Pan Brzoska walczyl z Niemcami w 1918 a potem walczyl z nimi w 1939, niestety polegl w obozie koncentracyjnym w Zabikowie. Zawsze jak jestem na grobie moich dziadkow to zapalam znicz na zapuszczonym grobie pana Brzoski.

 3. Tata napisał(a):

  Cześć i Chwała BOHATEROM!

 4. milekamps napisał(a):

  Dzięki @Arek,sam też mam swojego dziadka w Żabikowie i mam wielki szacunek do tych ludzi co walczyli i gineli w tym Powstaniu,Cześć i Chwała Bohaterom!

 5. ArekCesar napisał(a):

  Niestety nasze media zapomniały jak zawsze o Powstaniu Wielkopolskim. Na Polsacie i TVN w wiadomościach głównych zero o Powstaniu. Jedynie TVP powiedziało o „nielubianym”Powstaniu. W naszych mediach jedynie Powstanie Warszawskie jest ważne. Skandal!

  • Mary napisał(a):

   Arku Zacznijmy od siebie. Z przyczyn niektórym znanych koczuje to tu to tam u mojej rodzinki. Winogrady. Dozorcy się spisali – przy każdej klatce flaga wisi. A w oknach? Na bloku tylko jedna flaga – ta, którą ja wywiesiłam. Dlaczego? Bo TVN musi powiedzieć? Nie dajmy się zwariować, to nasze zadanie pamiętać.

  • arek z Debca napisał(a):

   O czym ty mowisz ArekCesar. Zastanow sie. Polsat i TVN to nasze media???

  • ArekCesar napisał(a):

   Nadają w Polsce. Obojętnie jakie są, to informacje nadają Polacy. To ich gówniany obowiązek. Innymi pierdami się zajmują, to tak ważnymi dla Rodaków sprawami powinni się zająć.
   Ale tak jak mówisz-siła wyższa.

  • arek z Debca napisał(a):

   No wlasnie nadaja w Polsce, sa polskojezyczni i to tyle co laczy ich z Polska. Nic dziwnego, ze odniesienia do polskiej historii i patriotyzmu tam nie uswiadczysz. A wrecz przeciwnie, beda tam wmawiac, ze polski patriotyzm to faszyzm. Jest to w interesie Rosjan, Niemcow czy amerykanskich zydow.

  • robson napisał(a):

   To akurat łatwo wytłumaczyć. Po prostu w Polsce zawsze chętniej czci się porażki niż zwycięstwa. Stąd częściej się mówi o powstaniu warszawskim, styczniowym czy listopadowym niż o wielkopolskim. Powstanie wielkopolskie nie wpisuje się w naszą narodową martyrologię, więc jest traktowane po macoszemu. Tak samo np. rocznice bitwy warszawskiej są obchodzone ze znacznie mniejszym rozmachem niż np. rocznice powstania warszawskiego, bo nie było klęski, hekatomby i nie ma kogo opłakiwać.

  • LPHKoper napisał(a):

   ArekCesar…To NIE SĄ informacje! To jest szambo…szambo i rynsztok kłamstw,manipulacji i nienawiści zrobione z przekazu informacji..Te telewizje,a wcześniej(do 2015)także tvp brauna to tak na prawdę partyjne tuby propagandowe wcześniej rządzącej platformy złodziei,a teraz całej totalnej opozycji…Cześć i Chwała Wielkopolskim Bohaterom! Szacun dla wiary z B17 i nie tylko za coroczną i wczorajszą „oprawę”

  • Carlo napisał(a):

   @LPHKoper
   TVP nadal jest tubą propagandową, tylko zmienił się zleceniodawca. Kiedyś robili propagandę dla PO, a teraz robią propagandę dla PiS. To taki sam rynsztok jak w TVN tylko w odwrotną stronę. Nie ma dziś niestety normalnych mediów, które obiektywnie przekazywałyby informacje.

  • aaafyrtel napisał(a):

   w kwestii mediów… są fakty i interpretacja faktów… średnio rozgarnięty obywatel powinien umieć te dwie rzeczy rozdzielić…. wtedy takiemu obywatelowi taka czy inna propaganda może naskoczyć…

  • J5 napisał(a):

   Jaka by nie była partia u steru, to i tak nigdy nie pamiętają o Powstaniu Wielkopolskim, dlatego ja od kilku już lat mówię że to jest nasze Powstanie. Nas zwykłych ludzi, Wielkopolan, i wszystkich Polaków, którzy o nim pamiętają, i czczą Bohaterów razem z nami. A ta cała centralna banda z ich mediami, niech się wypcha

 6. aaafyrtel napisał(a):

  arek z Debca 28 grudnia 2017 o 00:32

  tak, zastanawiałem się wielokrotnie, jak wielu przede mną, czy nasza tradycyjna polskość, jak nam wmawiają, przeszkadza rozwojowi cywilizacyjnemu, który jest kluczowy, żeby szkieber, moskal, czy inny nasz wróg już nigdy więcej u nas nie hulał… oto wniosek z tych moich rozważań… żeby było dobrze, trzeba być kosmopolitycznym nacjonalistą…

 7. pyrlson napisał(a):

  No tak,kierowcy na zupę się spieszą. Dno i kilo mułu. Kiedy widok z drona?

 8. Melon 1922 napisał(a):

  Dla Wielkopolan wolność nadeszła 16lutego 1919 a nie 11 listopada 1918 .DZIĘKUJEMY

 9. arek z Debca napisał(a):

  W dzisiejszych Informacjach w TV Republika pokazano obchody rocznicy Powstania Wielkopolskiego na warszawskich Powazkach.

 10. inowroclawianin napisał(a):

  Niestety w krajowych mediach jak zwykle cisza o rocznicy Powstania. Szkoda gadać i ciężko będzie to zmienić. Same iluminacje to było coś pięknego i wyjątkowego.