Wnioski po drugim zimowym sparingu

Za piłkarzami Lecha Poznań jest już drugi z pięciu zimowych sparingów w trakcie przygotowań do rundy wiosennej sezonu 2017/2018. Rywalem Kolejorza był dzisiaj solidny przeciwnik o podobnym poziomie rywalizujący jesienią w fazie grupowej Ligi Europy. Na jego tle „niebiesko-biali” pod względem gry wyglądali całkiem nieźle zasłużenie wygrywając.

Po drugim sparingu tej zimy tradycyjnie można wysnuć kilka wniosków na temat gry Kolejorza oraz poszczególnych piłkarzy. Więcej poniżej.

Stałe fragmenty i niewiele więcej

Pierwsza połowa była specyficzna, a jej wynik lepszy niż gra. Do około 15 minuty mecz był wyrównany i toczył się głównie w środku pola. Po pierwszym kwadransie optyczną przewagę mieli już poznaniacy z której niewiele wynikało. Lech prowadził atak pozycyjny, który kończył się najczęściej na 20-25 metrze przed bramką przeciwnika. Brakowało ostatniego podania w pole karne czy strzałów. Znów było zdecydowanie za dużo akcji skrzydłami kończącymi się złymi dośrodkowaniami, a za mało prostopadłych podań. Do 35 minuty Lech był najgroźniejszy po rzutach wolnych i rożnych. Właściwie tylko po nich stwarzał zagrożenie mając problemy z tym, co źle funkcjonowało w wielu jesiennych spotkaniach, czyli z atakiem pozycyjnym. Na szczęście z czasem było lepiej pod tym względem.

Błysk skrzydłowych

Największe zagrożenie pod bramką Zorii stwarzali dziś skrzydłowi. Niklas Barkroth pomiędzy 35 a 60 minutą był najlepszym zawodnikiem Lecha w ofensywie. Efektownym rajdem w 35 minucie gry na prawej flance zaliczył równie efektowną asystę przy trafieniu Mario Situma mijając bardzo łatwo zawodników rywala. Sporo do gry wniósł również Mario Situm, który oprócz bramki wywalczył jeszcze rzut karny. Po 62 minucie ambicji nie można było odmówić często włączającemu się do akcji ofensywnych Marcinowi Wasielewskiemu oraz Kamilowi Jóźwiakowi, który ustalił wynik meczu na 3:1. W drugiej połowie skrzydłowi Lecha mieli na boisku wiele miejsca. Starali się to wykorzystywać m.in. wieloma dośrodkowaniami w pole karne czy indywidualnymi rajdami.

Różne momenty

Lech miał w tym meczu różne momenty. Po wyrównanych pierwszych 15 minutach przeważał, ale z jego gry piłką niewiele wynikało, natomiast od 46 do 63 minuty dość mocno się cofnął. Lech rozpoczął drugą połowę w tym samym zestawieniu, co pierwszą podczas gdy trener rywala wymienił w przerwie całą jedenastkę. Nic więc dziwnego, że Zorya optycznie wyglądała lepiej. Poznaniacy stracili gola sekundę po tym jak trener Nenad Bjelica zdecydował się desygnować na murawę 10 nowych piłkarzy. W 63 minucie Lechowi przy rzucie rożnym ewidentnie zabrakło koncentracji co Ukraińcy od razu wykorzystali. Po tej bramce Lech obudził się. Zaczął grać swoje, atakował i choć Zorya miała okazje, by wyrównać, to ostatni cios należał do Kolejorza, który zasłużenie pokonał ekipę z Ługańska. Lech był dziś dość skuteczny co akurat może cieszyć.

Na plus i minus

Poza Barkrothem, Situmem, Wasielewskim i Jóźwiakiem warto wyróżnić Majewskiego oraz Raduta. Obaj nieźle czuli się z piłką przy nodze i brali na siebie ciężar rozegrania futbolówki. Szczególnie Radut w pierwszej połowie był bardzo aktywny. Trochę brakowało mu wsparcia w środku pola ze strony zbyt statycznego Gajosa oraz Trałki. Swoje zrobił dziś Janicki, Vujadinović, Dilaver oraz Burić. Najsłabiej oceniliśmy Rogne (na 2). Norweg źle wszedł w ten mecz od 62 minuty. Przy rzucie rożnym po którym Zorya zdobyła gola nie było go widać. Na dodatek niewiele brakowało, by zawodnik rywala po zbyt lekkim podaniu Rogne do Buricia przejął piłkę i zdobył gola. Doświadczony defensor tak grać nie może i musi szybko się obudzić chcąc wiosną regularnie występować. Inni środkowi defensorzy byli dużo pewniejsi od niego.

Ocena? niezła

Jak na pierwszy sparing w Turcji, który odbył się po kilku niezłych treningach gra Lecha wyglądała nieźle. Do poprawki są oczywiście stałe fragmenty gry i atak pozycyjny, jednak jest jeszcze czas, by popracować nad szwankującymi elementami. Wyniki spotkań kontrolnych zawsze są mniej ważne od gry, która dziś wyglądała przyzwoicie. Trzeba również pamiętać o rywalu z jakim mierzył się Lech. Czwarta drużyna ligi ukraińskiej, która jesienią zdobyła w fazie grupowej Ligi Europy 6 oczek nie jest słabym zespołem. Poznaniacy zmierzyli się dzisiaj z równorzędnym rywalem od którego byli lepsi, dlatego ten konkretny sparing może uznać za w pełni udany.

KKS Lech Poznań – Zorya Ługańsk 3:1 (2:0)
Bramki: 35.Situm 45.Gytkjaer – k. 88.Jóźwiak – 63.Iury
Asysty: 1:0 – Barkroth, 2:0 – bez asysty, 3:1 – bez asysty
Skład Lecha: Burić – Gumny (62.Wasielewski), Janicki (62.Rogne), Vujadinović (62.Dilaver), Kostevych (62.Tomasik) – Trałka (62.Tetteh), Gajos (62.Majewski) – Barkroth (62.Klupś), Radut (62.Jevtić), Situm (62.Jóźwiak) – Gytkjaer (62.Khoblenko).
Trenerzy: Bjelica – Vernydub
Pogoda: +15°C, pogodnie, wietrznie