Sparing: Lech – Zorya 3:1

W drugim z pięciu zimowych sparingów w trakcie przygotowań do rundy wiosennej piłkarskiej LOTTO Ekstraklasy sezonu 2017/2018 i pierwszym podczas obozu w tureckim Belek, Lech Poznań wygrał z Zorią Ługańsk 3:1 (2:0). Kolejorz przez większość spotkania miał optyczną przewagę zasłużenie pokonując klub z Ukrainy dwoma golami.

Rywalem „niebiesko-białych” była dzisiaj Zorya Ługańsk, czyli zespół zajmujący obecnie 4. miejsce w lidze ukraińskiej, który jesienią rywalizował w fazie grupowej Ligi Europy pokonując w niej Athletic Bilbao na wyjeździe oraz Herthę Berlin u siebie. We wtorek, 23 stycznia, o godzinie 16:00 kolejnym przeciwnikiem Kolejorza będzie bułgarski klub FK Etar.

Dzisiejszy mecz od ataków rozpoczęli lechici. Już w 1 minucie piłkę po złym wybiciu przez bramkarza przejął Gajos, który dobrze odegrał ją do Raduta, jednak jego podanie z prawej flanki na środek pola karnego było niecelne. W 6 minucie odpowiedziała Zorya. Strzał zawodnika z Ukrainy z około 20 metrów z problemami na rzut rożny sparował Burić. Przez kilkanaście następnych minut na boisku nie działo się nic wartego uwagi. W 18 minucie świetnie na głowę Vujadinovicia z rzutu rożnego dośrodkował Radut. Niestety Czarnogórzec źle trafił w futbolówkę. Od mniej więcej 15 minuty na boisku przeważał Lech, lecz stosując atak pozycyjny nie potrafił sobie nic ciekawego stworzyć. Dopiero w 35 minucie Kostevych odegrał piłkę do Gytkjaera, którego strzał został zablokowany. Po chwili obrońcami na prawej stronie zakręcił Barkroth, który świetnie wyłożył piłkę do Situma. Pomocnik Lecha tylko dołożył nogę i wyprowadził nas na prowadzenie. W 45 minucie gry zahaczony w polu karnym został Situm. Sędzia wskazał na wapno, a jedenastkę na gola pewnie zamienił Gytkjaer. Od 15 minuty optycznie przeważał Lech, który do przerwy zasłużenie prowadził 2:0.

Na drugą połowę trener Zorii wymienił całą jedenastkę, natomiast Nenad Bjelica postanowił nic nie zmieniać. Nic więc dziwnego, że na początku drugiej odsłony optyczną przewagę mieli rywale. Szczególnie aktywny był brazylijski gracz klubu z Ługańska, który w ciągu 10 minut oddał 3 groźne strzały. Z kolei w naszej drużynie do 60 minuty wszystkie ofensywne akcje ciągnął dynamiczny Barkroth. W 61 minucie w pole karne Zorii wpadł Situm, którego dwa strzały zostały zablokowane. Chwilę po 10 zmianach w Lechu gola zdobyła Zoria. W tej sytuacji napastnik rywala pozostał przy rzucie rożnym bez krycia i nie miał problemów ze strzeleniem bramki. W 70 minucie sparingu w końcu obudził się Lech dwukrotnie zagrażając Ukraińcom po rzucie wolnym oraz rożnym. 4 minuty później mocny strzał z dystansu Wasielewskiego sparował bramkarz. Okazję dobitkę miał Khoblenko, ale nie trafił w światło bramki. W 78 minucie ciekawie rozegrany rzut rożny złym strzałem z niezłej pozycji wykończył Jóźwiak. W 85 minucie było blisko wyniku 2:2. Do dośrodkowanej piłki z lewej strony świetnie wyskoczył Iury, który minimalnie chybił. 3 minuty później w pole karne wpadł Khoblenko, którego strzał z cudem obronił bramkarz. Wobec dobitki Jóźwiaka z bliska nie miał nic do powiedzenia, zatem Lech wygrał 3:1.

Jak padły bramki?

35 min. – 1:0. Obrońcami na prawej stronie zakręcił Barkroth, który świetnie wyłożył piłkę do Situma. Pomocnik Lecha tylko dołożył nogę.
45 min. – 2:0. Zahaczony w polu karnym został Situm. Sędzia wskazał na wapno, a jedenastkę na gola pewnie zamienił Gytkjaer.
63 min. – 2:1. Chwilę po 10 zmianach w Lechu gola zdobyła Zoria. W tej sytuacji napastnik rywala pozostał przy rzucie rożnym bez krycia.
88 min. – 3:1. W pole karne wpadł Khoblenko, któego strzał z cudem obronił bramkarz. Wobec dobitki Jóźwiaka z bliska nie miał już nic do powiedzenia.

KKS Lech Poznań – Zorya Ługańsk 3:1 (2:0)
Bramki: 35.Situm 45.Gytkjaer – k. 88.Jóźwiak – 63.Iury
Asysty: 1:0 – Barkroth, 2:0 – bez asysty, 3:1 – bez asysty
Skład Lecha: Burić – Gumny (62.Wasielewski), Janicki (62.Rogne), Vujadinović (62.Dilaver), Kostevych (62.Tomasik) – Trałka (62.Tetteh), Gajos (62.Majewski) – Barkroth (62.Klupś), Radut (62.Jevtić), Situm (62.Jóźwiak) – Gytkjaer (62.Khoblenko).
Trenerzy: Bjelica – Vernydub
Pogoda: +15°C, pogodnie, wietrznie