Wszystkie mecze Lecha z Arką w Gdyni

Za 3 dni o godzinie 18:00 Lech Poznań po raz 23 w swojej historii zagra na boisku Arki Gdynia. Ten klub od zawsze był niewygodnym rywalem dla Kolejorza, a już tym bardziej podejmując lechitów u siebie. Poznaniacy grając na wyjeździe z „Arkowcami” zwykle przegrywali, choć wszyscy ostatnią wizytę nad morzem blisko rok temu wspominamy wręcz doskonale.

Pierwszy pojedynek Arka – Lech odbył się wiosną 1966 roku na szczeblu II-ligi i oczywiście zakończył się porażką Kolejorza aż 0:3. Trzy lata później lechitom udało się wyrwać w Gdyni jeden punkt remisując 1:1, a 26 marca 1972 roku wygrać pierwsze spotkanie w Gdyni w historii. Po dwóch bramkach przed przerwą poznaniacy triumfowali 2:0. W kolejnych dwóch pojedynkach, które na obiekcie Arki oglądało blisko 20 tysięcy ludzi Kolejorz przegrał odpowiednio 1:2 i 0:1. W maju 1977 roku na moment przerwał złą passę remisując 0:0 w Pucharze Ligi, by 9 marca 1978 roku ponieść swoją najwyższą wyjazdową porażkę z tym klubem w historii. Wówczas Lech przegrał z Arką w Gdyni aż 0:4 tracąc trzy bramki po przerwie.

Kilka miesięcy później poznaniacy stawili większy opór. Przegrywali 0:2, doprowadzili do remisu 2:2, by na koniec i tak przegrać 2:3. Kilka tygodni później lechici nie mieli szczęścia w Pucharze Polski. W 114 minucie dogrywki doprowadzili do remisu 2:2, jednak w karnych ulegli „Arkowcom” 6:7 i odpadli. W 1979 roku w Gdyni gospodarze również z nami wygrali, lecz tym razem 2:0. W końcu wiosną 1981 roku lechici odnieśli drugie zwycięstwo na obiekcie Arki pokonując gdynian 1:0 po golu z rzutu karnego. W sezonie 1981/1982 znów jednak przegrali, więc wszystko wróciło do normy.

Po tamtym meczu przez 20 lat obie drużyny oficjalnie ze sobą nie rywalizowały. Dopiero w rozgrywkach 2001/2002 na szczeblu II-ligi (dzisiejszej I-ligi) w Gdyni padł remis 1:1. W 2004 roku w fazie grupowej Pucharu Polski w Gdyni obie drużyny podzieliły się punktami remisując po raz drugi w historii 0:0. 9 grudnia 2005 roku Lech Poznań odniósł swoje trzecie zwycięstwo na stadionie Arki. Wygrał tam 2:0 po bramce Damiana Nawrocika w 85. minucie gry oraz Piotra Reissa z rzutu karnego w 90. Wiosną 2007 roku Kolejorz znów triumfował na obiekcie „Arkowców” 2:0, lecz tym razem w mało istotnym Pucharze Ekstraklasy.

Arka – Lech 0:2 (2005)

Kolejne trzy mecze w Gdyni w tym dwa ligowe oczywiście przegrał kolejno 1:3, 1:2 i 0:3 w Pucharze Ekstraklasy. Co ciekawe bramki poznaniakom wbijali wówczas byli lechici w tym Zbigniew Zakrzewski, Anderson i Marcin Wachowicz. W jednym ze spotkań Kolejorz prowadził nawet z „Arkowcami” na ich terenie, a i tak poległ. W jednym z ostatnich meczów Arka – Lech rozegranym w 2009 roku padł remis 1:1, natomiast w przedostatnim już na nowym stadionie w Gdyni rozegranym 5 marca 2011 roku „niebiesko-biali” rozbili Arkę na jej boisku po raz piąty i to aż 3:0. Co ciekawe do 84 minuty utrzymywał się bezbramkowy remis.

Arka – Lech 2:1 (2008)

Arka – Lech 1:1 (2009)

Arka – Lech 0:3 (2011)

Ostatni mecz Arka – Lech w Gdyni miał miejsce w marcu 2017 roku. Wtedy Kolejorz przerwał swoją passę zwycięstw wynikiem 3:0, bowiem po prostu wygrał wyżej ogrywając „Arkowców” na wyjeździe najwyżej w historii. Poznaniacy od początku zawodów mieli olbrzymią przewagę. Potwierdzili ją szybkim golem Macieja Gajosa, a później efektownym trafieniem Darko Jevticia. Lech prowadził po niespełna 20 minutach 2:0. Do szatni schodził z rezultatem 3:0, bowiem w końcówce pierwszej odsłony bramkę zdobył jeszcze Dawid Kownacki. Prowadzenie 3:0 było dla Arki najmniejszym wymiarem kary. Lech miał ogromną przewagę, ale był nieskuteczny. Po przerwie już tylko kontrolował boiskowe wydarzenia. Stracił gola, by w końcówce zadać gospodarzom kolejny cios. Poznaniacy wygrali więc w Gdyni aż 4:1 zostając na kilkanaście godzin nowym liderem Ekstraklasy.