Analiza meczu z Pogonią + statystyki

Niedzielny mecz Lecha Poznań z Pogonią Szczecin zakończony wynikiem 2:0 był bardzo specyficznym spotkaniem. Kolejorz rozegrał wczoraj dwie zupełnie różne połowy w których mimo wszystko zdobył po bramce pewnie ogrywając „Portowców”. Do przerwy „niebiesko-biali” powinni prowadzić wyżej niż tylko 1:0, ale za to po przerwie strata gola nie byłaby większą niespodzianką.

Dzień po spotkaniu Kolejorza z drużyną Kosti Runjaicia nadszedł czas na tradycyjną, pomeczową analizę gry Lecha Poznań w konfrontacji z Pogonią Szczecin.

Obrona (ocena: 4)

W niedzielę trener Nenad Bjelica w miejsce zawieszonego Rafała Janickiego dość niespodziewanie wstawił Nikolę Vujadinovicia kosztem Thomasa Rogne z którym Emir Dilaver grał w zimowych sparingach. Bramkarz Lecha, Jasmin Burić + środek defensywy był wczoraj najmocniejszą stroną poznaniaków. Po przerwie to Pogoń miała więcej z gry, jednak rzadko zagrażała Kolejorzowi m.in. ze względu na bardzo dobrą i czujną grę środkowych obrońców. Szczecinianie mieli w niedzielę minimalną optyczną przewagę z której niewiele wynikało, a to z racji przede wszystkim uważnej gry defensywy. Goście przez 90 minut oddali tylko 1 celny strzał za sprawą Łukasza Zwolińskiego, którego główkę po rzucie rożnym fenomenalnie wybronił Jasmin Burić. Sztab szkoleniowy jak i kibice Kolejorza mogą być naprawdę zadowoleni z tego, jak zagrała wczoraj obrona do której nie można mieć żadnych zastrzeżeń. Był to drugi mecz w tej rundzie w którym defensywa nie straciła bramki. Również za sprawą będącego w niezłej formie Jasmina Buricia, który w końcu interweniuje z dużą pewnością siebie wprowadzając dzięki temu spokój w poczynania obrony Lecha.

Pomoc (ocena: 3)

Po pauzie za kartki do składu wrócił Mario Situm, który swoją dynamiką i indywidualnymi umiejętnościami technicznymi od początku meczu napędzał wiele akcji Kolejorza. Aktywny po drugiej stronie był Darko Jevtić, który dobrą grę potwierdził golem w 20 minucie na który Lech zasługiwał. Wielką pracę w środku pola wykonał Łukasz Trałka mający wczoraj zadania przede wszystkim defensywne. Wyżej zagrali natomiast Radosław Majewski oraz Maciej Gajos, którzy spisali się średnio. Kapitan Lecha zaliczył co prawda asystę, ale oprócz niej z przodu niewiele pokazał. Często w momencie ataków Pogoni niezbyt ochoczo angażował się w odbiór piłki zostawiając Trałkę samego w obowiązkach defensywnych. W 68 minucie Radosława Majewskiego zmienił Mihai Radut, którego wejście trochę uspokoiło grę Lecha w środku pola. Poznaniacy mieli wczoraj spore problemy z kontrolowaniem boiskowych wydarzeń. Po pierwszej szybkiej i technicznej połowie podczas której nie brakowało ciekawych akcji kreowanych m.in. przez Situma oraz Jevticia po przerwie lechici mieli momentami kłopot z wymienieniem 2-3 celnych podań na własnej połowie, rozegraniem piłki już na połowie rywala, problem z pressingiem oraz odbiorem piłki. Wpływ na to mogła mieć także żółta kartka dla Łukasza Trałki, który po jej zobaczeniu musiał grać mniej zdecydowanie niż wcześniej, by wytrwać do końca spotkania. Jego obowiązki w destrukcji z upływem meczu mógł przejąć Maciej Gajos, jednak kapitan Lecha zdecydowanie częściej brał się wczoraj za rozgrywanie piłki. Niestety zanotował w niedzielę aż 10 strat (najwięcej z grupy pomocników).

Atak (ocena: 3)

Lech grał wczoraj inaczej, bardziej kombinacyjnie, często zmieniał strony ataku, dlatego sam Christian Gytkjaer również inaczej poruszał się po boisku. Przede wszystkim cofał się głęboko po piłkę i to nawet w okolice środka boiska. Sam brał się za jej rozgrywanie, sporo biegał, walczył, wygrał o dziwo aż 5 pojedynków główkowych, jednak w niektórych zagraniach trochę brakowało mu jakości. Mimo wszystko Duńczyk był w niedzielę pożytecznym piłkarzem na boisku notując 60% podań, 3 strzały oraz 2 celne. Nie wiadomo tak naprawdę, dlaczego opuścił boisko po godzinie gry. Zmienił go Oleksiy Khoblenko, który zanotował fatalną zmianę. Ukrainiec sprawiał wrażenie wystraszonego. Problem sprawiała mu gra prawą nogą, lewą nogą, najprostsze podania, a nawet bieganie. Khoblenko wyglądał na sparaliżowanego piłkarza, któremu presja powiązała nogi. Według InStat był w niedzielę najgorszym graczem w drużynie Lecha mając tylko 30% zwycięskich pojedynków i 42% celnych podań. To nie był jego dzień.

Ogólne wrażenie (ocena: 3)

Lech Poznań od początku meczu grał inaczej niż w Gdyni. Bardziej kombinacyjnie, szybko, narzucił Pogoni swój styl gry, konstruował swoje akcje zarówno środkiem boiska jak i skrzydłami, wykorzystywał w atakach bocznych obrońców i można żałować, że prowadził do przerwy tylko 1:0. Gdyby poznaniacy byli skuteczniejsi, to prowadziliby po pierwszych 45 minutach 2:0 a nawet 3:0. Niestety po przerwie z dobrego Lecha pozostało wspomnienie. Poznaniacy grali przysłowiowy piach, za mocno się cofnęli, zapomnieli w jaki sposób kreuje się sytuacje, mieli problemy z wymianą 2-3 celnych podań, czasem kłopot z wyprowadzeniem choćby kontr o strzałach już nie wspominając. Nie wiadomo, dlaczego poznaniacy tak słabo zagrali w drugiej odsłonie i raczej już się tego nie dowiemy. Plusem całej słabej drugiej połowy była dobra gra w destrukcji, poruszanie się Lecha na swojej połowie oraz dobra umiejętność odbierania ataków „Portowców”, którzy poza jedną główką Zwolińskiego niczym nam nie zagrozili. Lech rozegrał w niedzielę dwie zupełnie różne połowy, lecz był piłkarsko lepszy od Pogoni, skuteczniejszy, zatem zasłużenie ograł szczecinian. Poznaniacy pokazali wczoraj pomysł na grę w pierwszej odsłonie oraz spory ofensywny potencjał. Szkoda, że po przerwie nie poszli za ciosem. Lech zagrał wczoraj dużo lepiej niż w Gdyni, aczkolwiek w grze poznaniaków nadal jest wiele rzeczy do poprawy. Przede wszystkim Kolejorzowi brakuje stabilizacji w grze ofensywnej.