Na chłodno: Był czas przywyknąć

Cykl „Na chłodno” to stałe dopełnienie materiałów meczowych w których w trochę inny sposób przyglądamy się meczom Lecha Poznań, ogólnej grze zawodników czy indywidualnej postawie piłkarzy. Czasem poruszamy też aktualne sprawy dotyczące naszego klubu w bardzo chłodny sposób. O wszystkim przeczytacie w poniedziałek lub we wtorek po każdym spotkaniu poznając nasze szczere zdanie na temat danego meczu. Od lata 2016 w materiałach „Na chłodno” przyglądamy się również temu, co dzieje się w Lechu (głównie pod względem transferów), oceniamy działania zarządu lub ich brak bacznie spoglądając na sytuację wokół klubu.


Witamy w kolejnym odcinku z cyklu „Na chłodno” w którym można by napisać to samo na temat Nenad Bjelicy co w grudniu, w listopadzie, w październiku, we wrześniu, w sierpniu i po części w lipcu. Od miesięcy nic się nie zmienia i nic się nie zmieni jeśli nie wydarzy się cud. Przede wszystkim musimy męczyć się z upartym człowiekiem, który w karierze nigdy nie prowadził klubu na takim poziomie, nigdy nic nie wygrał i nie umie skutecznie walczyć o trofea. W Austrii Wiedeń poznali się na nim bardzo szybko, Nenad Bjelica pokłócił się z piłkarzami, dlatego w podobnym okresie rundy wiosennej został wyrzucony na bruk po zaledwie paru miesiącach pracy. W Lechu Poznań nadal trzyma się go na stanowisku, choć w większości na tej witrynie liczymy już tylko na cud, nagłe przełamanie oraz słabość innych.

Wczorajsza taktyka w drugiej połowie to absolutna nowość. Nie będziemy już po raz kolejny zwracać uwagi na te same błędy popełniane przez wszechwiedzącego Bjelicę czy rzeczy, które nie funkcjonują od paru miesięcy tylko zajmiemy się zupełną nowością w grze Lecha Poznań. Od 46 minuty Mario Situm nagle stał się napastnikiem, natomiast Oleksiy Khoblenko prawym pomocnikiem. W końcówce Lech znowu zmienił system grając na trzech obrońców i trzech napastników. W tym totalnym chaosie taktycznym nie funkcjonowało NIC i aż dziwi fakt, że piłkarze na serio starali się realizować narzuconą taktykę przez trenera, który już dawno stracił kontrolę nad szatnią oraz nad tym co się dzieje. Jego stan pogarsza się z każdym kolejnym meczem wyjazdowym i nic nie wskazuje na to, aby na dobre coś się zmieniło.

Wygrana nad Śląskiem Wrocław czy nawet nad Legią w Warszawie (jesienią 2015 roku była podobna sytuacja przed meczem wyjazdowym) nic w przypadku Lecha Poznań nie zmieni. Żadne przypadkowe zwycięstwa nagle nie zmienią postrzegania pewnych spraw skoro tyle miesięcy zostało zmarnowanych. Nenad Bjelica nie nadaje się na trenera Kolejorza co wiadomo już od kilkunastu tygodni i o czym nie ma już nawet sensu kolejny raz pisać. Wczoraj Lech zagrał bardzo słabo z rywalem, który wcale nie grał dużo lepiej. Remis absolutnie nic by nam nie dał, a wynik 1:1 byłby tak samo zły, jak porażka 0:1. Lech nie ma stylu, pomysłu na grę, nie widać w tej drużynie wiary, chęci bycia najlepszym zespołem w lidze, dlatego przykładowo dwie wygrane po 1:0 w najbliższych dwóch kolejkach nie zmienią nic w ocenie Nenada Bjelicy.

Lech Poznań przegrał wczoraj 0:1, ale ze względu na słabą i wyrównaną ligę wciąż jest w realne walce o tytuł Mistrza Polski. We wtorek/środę czeka nas mecz Legia – Jagiellonia oraz Lech – Śląsk. Jeśli poznaniacy znów wygrają u siebie wówczas realna walka o tytuł będzie trwała nadal. Jeżeli w niedzielę poznaniacy nie przegrają w Warszawie to również nie będzie można wszystkiego przekreślić skoro realne szanse na mistrzostwo wciąż będą. Można by teraz słusznie wyrazić kilka opinii na temat sytuacji panującej w Kolejorzu i konkretnych osób tylko co to da? Od miesięcy w „Na chłodno” jest właściwie o tym samym, cały czas wychodzi na nasze, a złość po meczach Kolejorza już dawno przerodziła się w niechęć, obojętność i wstręt do pewnych rzeczy. Był czas przywyknąć do oglądania Lecha pod wodzą Bjelicy, do oglądania tysiąca wrzutek ze skrzydeł do nikogo oraz do jego chorej upartości połączonej z nieomylnością mimo pracy bez sukcesów w Serie B oraz w podrzędnych austriackich klubach, gdzie presja była zupełnie inna niż w Lechu.

Oczywiście Nenad Bjelica nie jest jedynym winowajcą słabego Lecha Poznań na początku tej wiosny. Zarząd popełnił ogromny błąd ufając temu człowiekowi. Jeszcze nigdy żaden trener nie był obdarzony przez władze tak dużym zaufaniem, jak Chorwat i nie wiadomo tak naprawdę, dlaczego mu tak wierzą? Bjelica chciał dwóch napastników kosztem chociaż jednego środkowego pomocnika – dostał. Teraz mamy tłok w ataku, który wcale nie gra lepiej i wielką dziurę w środku pola. Nie mamy wartościowego zmiennika na pozycję numer „6”, nie mamy zmiennika na pozycję numer „8”, jesteśmy skazani na mdłego Macieja Gajosa czy na widok Radosława Majewskiego, który mimo psucia atmosfery w szatni od paru miesięcy nadal jest piłkarzem Lecha. Gdyby zarząd miał więcej odwagi już dawno pożegnałby tego lenia dając mu jasno do zrozumienia jak choćby Nickiemu Bille, że nie ma już dla niego miejsca w Poznaniu. Za nami dopiero trzy mecze rundy wiosennej a już widać ogromną dziurę w środkowej formacji, której niestety nie da się załatać aż do lata. Po sprzedaży Abdula Aziza Tetteha na szybko ściągnięto Jakuba Serafina, który nawet przy absencji Łukasza Trałki nie pojawił się na boisku mogąc czuć się zupełnie zbędnym zawodnikiem. Kolejorz przespał zimowe okienko transferowe, nie wzmocnił środka pola, który już jesienią wyglądał słabo, nie podjął ryzyka i już teraz widać, że to + pozostanie Nenada Bjelicy zimą na stanowisku trenera może mieć wpływ na niezdobycie mistrzostwa kraju.

Mimo słabych trzech wiosennych meczów na razie trzeba jeszcze wstrzymać się z ostatecznymi osądami bądź poruszaniem niewygodnych tematów. W mistrzowskim sezonie 2014/2015 drużyna Lecha Poznań też przegrała w 24. kolejce 0:1, również miała bilans 10-10-4 i wyjazdowy 2-7-3 przy obecnym 2-7-4. Na razie strata do liderującej Jagiellonii i drugiej Legii nie jest jeszcze aż tak duża, by nie było szans jej odrobić. Przy remisie obu tych ekip we wtorek, wygranej Lecha w środę oraz remisie w meczu Legia – Lech sprawa zdobycia mistrzostwa będzie nadal otwarta. Dopóki są realne szanse na tytuł, to nam jako kibicom wypada wierzyć w końcowy sukces bez względu na to, jak gra Lech i kto go trenuje. Inna sytuacja może być w niedzielę o godzinie 20:00, dlatego za tydzień o tej porze „Na chłodno” może być już zupełnie inne. Jesienią 2015 roku właśnie na Łazienkowskiej udało się Lechowi przełamać i zakończyć fatalną serię wyjazdową, a także meczów bez zwycięstwa. Jeszcze trzeba zaczekać, jeszcze nie jest ten czas, by wszystko zburzyć i budować od nowa. Na razie Lech sam zburzył atmosferę, entuzjazm wśród ludzi depcząc ich swoimi kolejnymi nieprzemyślanymi działaniami.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <komentarzy 169

 1. Alcatraz napisał(a):

  Nie wiem czy ktoś zwrócił uwagę na grę Koljicia , który można powiedzieć był najlepszy w ofensywie Lecha.
  Gość, który przyszedł do Lecha za pięć dwunasta ma siłę do skakania i biegania. To o czymś świadczy, albo ten Lech jest źle przygotowany do sezonu albo tak jak widzew Smudy z lat dziewięćdziesiątych odpali z opóźnieniem po mocnych treningach.

  Wiem jedno, że na nic nie mam wpływu w chwili obecnej, pozostaje poczekać do środy, do niedzieli.

  • anonimus napisał(a):

   chłopaki to odpaląją ale w klubach nocnych i na insta… Bjelica skupił się na usuwaniu komentarzu ze swojej strony na facebooku bo z taktyką to leży i kwiczy

  • J5 napisał(a):

   Koljić zagrał dobrze tylko i wyłącznie dlatego że nie przepracował okresu przygotowawczego pod kierunkiem Bjelicy, jest krótko w klubie i nie jest skażony lechową nijakością i bylejakością. Z czasem, niestety, dorówna do poziomu tych szmaciarzy

 2. 07 napisał(a):

  3 mecze na ”wiosnę”, a w zasadzie jeszcze zimą może być pozamiatane. Należy zrobić wszystko by pokonać Śląsk, a potem zobaczymy co dajej. Jestem mocno zawiedziony wynikami Lecha, ale los może się jeszcze odwrócić. I piszę to dziś , a nie po serii zwycięstw. Nenad musi przemablować skład i wykluczyć elementy które nie funkcjonują. Kilka mocnych nazawisk musi ”odpocząc”. Ja najbardziej jestem zły na to, że zarząd ściąga Serafina tylko po to by grał w rezerwach….. absurd totalny, bo Bielica na niego nie stawia. Brak słusznego kierunku i totalny haos w poczynaniach Rutkowskiego jest nadto widoczny. Zarząd swoje – trener swoje. Tak to wygląda i chyba coraz bliżej jest rozstania. Historia jednak nie takie sytuacje pamięta i wszystko może się jeszcze wydarzyć… tym bardziej w Ekstraklasie.

 3. Mohito napisał(a):

  W zeszłym roku o tej porze rozjeżdżaliśmy wszystkich po 3:0. Gdzie jest ten Nenad? gdzie ten styl gry z wysokim presingiem?

 4. inowroclawianin napisał(a):

  Ponoć zarząd spotkał się dziś z Nenadem i kazali mu wygrywać bo inaczej wyleci. Ciekawe czy to prawda, a jeśli tak to o wiele miesięcy za późno.

 5. CzyWyMacieZgorem? napisał(a):

  Tak na marginesie to rozumiem oburzenie Tomaszka. Redakcjo nie rozumiem tego tylytu „Był Czas Przywyknąć”
  Bardzo źle się kojarzy… prawdziwi kibice pragną zwycięstw dobrej gry i sukcesów. Żaden prawdziwy kibic nie przywyknie do porażek i słabej postawy drużyny.

 6. kbic napisał(a):

  Jak dla mnei ta runda to żadne zaskoczenie, piłkarze już jesienią pokazali, że nie mają potencjału na wielkie granie, jeśli po jesieni nie jesteśmy liderem i się nie wzmacniamy dając sygnał, że chcemy być mistrzem tylko po raz kolejny uzupełniamy skład to o czym mowa? Mamy tragiczny środek pola, Trąłka już z 3 lata temu był obwiniany za porażki Lecha i człapanie na boisku a teraz został jedynym defensywnym pomocnikiem. Na 8 nie ma kto grać więc na ma środka pola… Do tego kolejny trener, który przyszedł do Lecha i chce udowonić wszystkim, że odkryje nowe pozycje dla zawodników. Przed rundą wiosenną pisałem, że życzę sobie gry zawodników na pozycjach na których są najlepsi, kolejne 3 mecze i w każdym zawodnicy są rzucani po boisku i nie wiedzą co grać…

 7. zibi napisał(a):

  Ten post w calosci wyslij na maila Lecha Poznan…..moze oni sie kompletnie nie znaja w zarzadzie i potrzebuja takie rady……jakby nie bylo wywodza sie z wiejsiego klubu amica co zreszta widac od paru zmarnowanych sezonow… BJELICA OUT!

 8. Brzoza napisał(a):

  Próbowałem powstrzymać się od komentowania, spokojnie czytałem wszystkie artykuły dotyczące kluby w przerwie zimowej.
  Bardzo mi smutno patrząc na to wszystko co się dzieje na przestrzeni zarządzania klubem i poziomem piłkarskim prezentowanym na boisku. Niestety też po raz kolejny, nasze nadzieje i marzenia zostały zrównane z ziemią tak samo jak gra naszych „kopaczy”(Piłkarze nie przechodzi mi przez klawiaturę nawet).
  Ewidentnie to wszystko pokazuje, że w klubie pojawił się minimalizm, z którego będzie bardzo ciężko się wydostać obecnemu zarządowi, bo oni raczej swojego sposobu myślenia i postępowania nie zmienią.
  Brakuje w naszym klubie osoby, która w strukturach klubów piłkarskich straciła zęby i wiedziałaby co ma zrobić z takim potencjałem finansowym i kibicowskim w Poznaniu. Obecne osoby niestety nie znają się na prowadzeniu klubu lecz na prowadzeniu firmy, która ma przynosić określone zyski, a wszystko inne idzie na drugi plan.
  Czy jest jakiś promyk nadziei, że cała ta sytuacja zacznie iść w innym kierunku? Niestety na to pytanie nikt nie zna odpowiedzi, bo jeszcze rok temu wszyscy komentujący podobny artykuł wychwalaliśmy pod niebiosa naszą drużynę, ponieważ zmiatała z boiska każdego na starcie rundy wiosennej, a teraz wróciliśmy do szarej rzeczywistości Lecha Poznań.

 9. tolep napisał(a):

  Po pierwsze primo, cytuję:

  „widok Radosława Majewskiego, który mimo psucia atmosfery w szatni od paru miesięcy nadal jest piłkarzem Lecha”

  Chciałbym wiedzieć, co to jest „psucie atmosfery w szatni”. Dopóki nie dowiem się konkretów, będę uważał ten zwrot za kompletny bulszit, coś w rodzaju „Opole, stolica polskiej piosenki”. Maja przed wyjściem na trawnik dołuje kolegów i sprawia że kiepsko grają?

  Druga fraza tylko dłuższa, ale tak samo nic nie mówiąca:
  „W tym totalnym chaosie taktycznym nie funkcjonowało NIC i aż dziwi fakt, że piłkarze na serio starali się realizować narzuconą taktykę przez trenera, który już dawno stracił kontrolę nad szatnią oraz nad tym co się dzieje. ”

  Co? Pytam się: co? konkretnie, a nie jakieś frazesy.

  I trzecia sprawa: jazda po Klimczaku i młodym Rutkowskim nie ma NAJMNIEJSZEGO sensu. Klimczak dba o o budżet i robi to bardzo dobrze, a co do naszego wiceprezesa ds. sportowych, którego według wielu należałoby zmienić, to chciałbym zauważyć, że prawdopodobnie nikogo bardziej doświadczonego i fachowego nie ma w ekstraklasie, być może poza Kuleszą. Dodatkowo Piotr Rutkowski ma prywatną motywację, by klubowi szło jak najlepiej.

  Podsumowując: możemy jako kibole oceniać tylko grę piłkarzy na boisku i pracę sztabu trenerskiego. Bo to widzimy bezpośrednio. Wszystkie inne sprawy, jak finanse i transfery – tu jesteśmy zwyczajnie niekompetentni.

  Na jesienny mecz z Legią na Bułgarskiej poszedłem sam, bo nikt z moich znajomych nie chciał pójść gdy graliśmy padakę. Poszedłem sam, byl to pierwszy mecz z Legią od lat gdzie stadion nie był pełny.

  Teraz uważam, że Bjelica jest człowiekiem wypalonym, ale może ponownie wygrać z Legią. To jednak nic nie zmieni, moim zdaniem nawet gdyby zdobył MP, i tak należałoby go wywalić. Jeśli nie zdobędziemy czterech punktów w dwóch najbliższych meczach z WKS i CWKS, to od razu. I wstawić Janka Djurdjevica na tymczasowego. Jeśli zaś zdobędziemy te 4 punkty, to niech to Nenad dogra do końca.

  • mz napisał(a):

   tolep gratuluję odwagi i trzeźwości umysłu – dziwi mnie, że jeszcze Cię nie ukrzyżowali ;)

   „Podsumowując: możemy jako kibole oceniać tylko grę piłkarzy na boisku i pracę sztabu trenerskiego. Bo to widzimy bezpośrednio. Wszystkie inne sprawy, jak finanse i transfery – tu jesteśmy zwyczajnie niekompetentni.”
   Jak dla mnie to i praca sztabu jest czymś do czego nie mamy 100% wglądu. Nie wiemy co się dzieje na odprawach i czy piłkarzyki realizują to co im się karze.

  • KKS napisał(a):

   Mozna wiedziec jaka to prywatna motywacje ma Piothrek? Jak dla mnie on sie zwyczajnie caly czas uczy na swoich bledach, ale poniewaz jest bardzo malo rozgarniety to nawet senior trzyma go z dala od swojego biznesu, zeby mu nie spierdolil czegos. Ktos wyzej napisal madre zdanie i niech to bedzie podsumowanie: “skoro KK i PR sa zarzadem to znaczy ze realizuja postawione przez wlasciciela cele priorytetowe – skoro nie jest to wynik sportowy to jest to wynik finansowy”.

  • Podszyszkownik napisał(a):

   Jeżeli chodzi o Majewskiego,to ja myślę,że oprócz tego że on się kompletnie ostatnio nie nadaje,to jeszcze puszcza w szatni brzydkie bąki.A tego już za wiele.

 10. vip napisał(a):

  brzoza 100 % popieram!

 11. vip napisał(a):

  tolep….a co mnie obchodzi jak klimczak dba o budzet kiedy od czasu jego prezesury klub stacza sie wizerunkowo i sportowo! to jest wykladnikiem a nie czy ich stac na wyplaty…maja rzesze kibicow…sponsorow…jeden z najbardziej rozpoznawalnych klubow w pl…nawet stadion dostali zac750 mln w prezencie….i co…nic….kasa sie zgadza…marketing dziala i dla nich wszystko gra….czasami sie zastanawiam ze oni z wronieckich lasow nie chca europejskich klubow bo wiedza ze by ich to przeroslo mentalnie i finansowo….

  • tolep napisał(a):

   Klimczak pracuje tu od 2006, prezesem jest od 2011. Powiedziałbym że chyba nie wiesz co to jest „staczanie sportowe i wizerunkowe”

   @KKS Motywacja Piothrka jest taka sama jak każdego właściciela firmy.

 12. 32f napisał(a):

  Gattuso zgłaszał się do Jagiellonii i Nieczeczy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.