Tylko 8 ligowych zwycięstw w Krakowie

Pojutrze o godzinie 18:00 Lech Poznań zawita na jeden z najbardziej niegościnnych obiektów w swojej 96-letniej historii. Wisła w Krakowie nigdy nie leżała Kolejorzowi, choć akurat za kadencji Nenada Bjelicy „niebiesko-białym” udało się już triumfować pod Wawelem i to strzelając tam aż 4 gole w tym 3 bramki w ciągu 45 minut.

W dotychczasowej historii ligowych meczów w Krakowie drużyna Lecha Poznań ograła Wisłę na jej terenie raptem 8 razy na 50 rozegranych meczów. Aż 28 razy przegrała i 14-krotnie zremisowała w tym po raz ostatni rok temu po marcowej przerwie na kadrę wynikiem 0:0. Bilans goli w ligowych starciach pod Wawelem przemawia oczywiście za „Białą Gwiazdą” i wynosi 99:42.

Stadion Wisły Kraków jest dla Lecha Poznań bardzo nieszczęśliwy, bowiem Kolejorz bardzo często schodził z boiska pokonany i to na dodatek czasem wysoko. Wielkopolanie we wszystkich pierwszych 8 starciach z Wisłą na wyjeździe przegrywali, a pierwszy raz udało im się zdobyć Kraków w 1956 roku. Wtedy poznaniacy triumfowali 3:1, choć prowadzili już 3:0 po dwóch trafieniach Teodora Anioły i jednym Zygfryda Słomy. Rok później Kolejorz znów zwyciężył w Krakowie, lecz tym razem 2:1 i to mimo prowadzenia Wisły 1:0.

Na kolejne zwycięstwo Lecha na stadionie „Białej Gwiazdy” trzeba było czekać aż do 1978 roku. Wówczas w pojedynku 1/4 pucharu krajowego „niebiesko-biali” wygrali 3:1 po dwóch golach w dogrywce. Tamto spotkanie z trybun obejrzało aż 25 tysięcy ludzi. Lech Poznań ponownie wygrał na wyjeździe z Wisłą Kraków wiosną 1985 roku, jednak tym razem znów w lidze. Wówczas Wielkopolanie triumfowali 2:0, zaś takim samym wynikiem zwyciężyli też na wyjeździe w sezonie 1991/1992. Wtedy w ostatniej kolejce Kolejorz pokonał w Krakowie Wisłę 2:0 i przypieczętował zdobycie Mistrzostwa Polski.

Kolejna wyjazdowa wygrana miała miejsce kilkanaście miesięcy później. Wówczas Lech skromnie, bo 1:0 ograł w lidze wiślaków. Na następne zwycięstwo przy Reymonta trzeba było czekać 15 lat, ale warto było przeżyć taką chwilę. Lech Poznań rozgromił bowiem Wisłę 4:1 prowadząc w Krakowie już 3:0. Tamto spotkanie odbyło się tuż po wrześniowej przerwie na kadrę i przed pierwszym bojem z Austrią Wiedeń w Pucharze UEFA.

Jeszcze w tym samym sezonie, czyli 2008/2009 poznański Lech ponownie zawitał do Krakowa i ponownie wygrał. W pierwszym spotkaniu 1/4 Pucharu Polski ekipa Kolejorza ograła na Reymonta tamtejszą Wisłę 1:0 po golu na początku drugiej połowy Roberta Lewandowskiego.

Następne wyjazdowe zwycięstwo Lecha Poznań nad Wisłą Kraków miało miejsce 2 listopada 2012 roku. Kolejorz pojechał na Reymonta po porażce u siebie z Jagiellonią Białystok 0:2 i grając z dużym zaangażowaniem wygrał 1:0. W dodatku pierwszą bramkę w Ekstraklasie zdobył wtedy Szymon Drewniak, natomiast w lidze debiutował Karol Linetty.

Lech Poznań przedostatni raz i ostatni w lidze wygrał z Wisłą w Krakowie 7 grudnia 2014 roku. Nie jechał wtedy do Krakowa w roli faworyta, ale w poprzednim meczu rozgrywanym 30 listopada rozbił Górnika Zabrze 3:0. Kolejorz od 9. minuty przegrywał przy Reymonta 0:1. W 54 minucie uderzeniem z bliska wyrównał Tomasz Kędziora. W 60 z boiska czerwoną wyleciał jeden z wiślaków co lechici wykorzystali w 84 minucie. Wówczas ładną akcję Darko Jevticia oraz Kaspera Hamalainena tylko lekkim dołożeniem nogi wykończył Zaur Sadaev co pozwoliło triumfować nam pod Wawelem wynikiem 2:1.

Ostatnia wygrana Lecha nad Wisłą miała miejsce 30 listopada 2016 roku. W rewanżu 1/4 Pucharu Polski poznaniacy musieli zwyciężyć w Krakowie lub zremisować co najmniej 2:2, by awansować dalej. Kolejorz do przerwy zagrał bardzo skutecznie. Prowadził aż 3:0, więc strata 2 goli po przerwie wynikająca z prostych błędów nie miała na nic wpływu. Na koniec Kolejorz zadał jeszcze jeden cios zwyciężając tym samym pod Wawelem pewnie 4:2.

Jak dotąd Lech triumfował na obiekcie Wisły zaledwie 11 razy z czego 3-krotnie w Pucharze Polski i 8 razy w lidze. Najwyższe zwycięstwo Lecha nad „Białą Gwiazdą” miało oczywiście miejsce jesienią 2008 roku w pamiętnym meczu wygranym 4:1. Po niej Wielkopolanie zostali liderem Ekstraklasy.