Analiza meczu z Górnikiem + statystyki

W sobotnim meczu z Górnikiem Zabrze, piłkarze Lecha Poznań zrobili to, co było głównym celem przed tym weekendem. Wygrali swoje spotkanie, zatem sezon zasadniczy LOTTO Ekstraklasy 2017/2018 zakończyli w dwójce. Dość niespodziewanie Kolejorz został nawet nowym liderem ligowej tabeli dzięki czemu Jagiellonię Białystok i Legię Warszawa podejmie wkrótce u siebie.

Dzień po spotkaniu Kolejorza z drużyną Marcina Brosza nadszedł czas na tradycyjną, pomeczową analizę gry Lecha Poznań w konfrontacji z Górnikiem Zabrze.

Obrona (ocena: 4)

Trener Lecha Poznań powrócił do starej sprawdzonej obrony. Tym samym solidni w Krakowie Rafał Janicki i Piotr Tomasik powrócili na ławkę, a w ich miejsce zajęli Robert Gumny i Volodymyr Kostevych. Od początku meczu obaj boczni obrońcy grali bardzo wysoko regularnie podłączając się w dynamiczny sposób do akcji ofensywnych. Kostia oddał wczoraj na bramkę 2 strzały i 2 celne. Bardzo czujnie zagrała para stoperów Dilaver – Vujadinović, która nieźle przecinała wiele prostopadłych piłek. Matus Putnocky musiał wczoraj bronić tylko 4 strzały. Gol dla Górnika padł po ręce Niklasa Barkrotha oraz rzucie karnym, dlatego nikt z defensywy nie ponosi winy za utratę tej bramki. To był kolejny dobry mecz w wykonaniu obrony Lecha, która małe problemy miała tylko przy okazji stałych fragmentów gry wykonywanych przez Rafała Kurzawę. To największa broń Górnika, który nie strzelił w ten sposób bramki poznaniakom, więc tym bardziej wysoko można ocenić postawę naszego bloku defensywnego.

Pomoc (ocena: 5)

Trener Nenad Bjelica wystawił wczoraj młode skrzydła czym trochę zaskoczył kibiców. Po dobrym meczu w Krakowie znów od 1 minuty zagrał Tymoteusz Klupś, a miejsce Darko Jevticia na lewej flance zajął Kamil Jóźwiak. Od pierwszych minut ruchliwa była cała ofensywa. Od Trałki, przez Majewskiego na Jóźwiaku kończąc. Wszyscy byli bardzo zdeterminowani, walczyli o każdy metr boiska, nie odpuszczali, grali szybko, składnie, a przy tym pomagali w odbiorze piłki. Warto pochwalić cichego bohatera tego meczu Radosława Majewskiego. „Maja” mimo gry na „10” regularnie angażował się w odbiór piłki, zaliczył asystę przy trafieniu na 2:1, a na końcu sam zdobył gola kończąc emocje w tym zaciętym pojedynku. Kolejny dobry mecz rozegrał Maciej Gajos oraz Kamil Jóźwiak, który bardzo chciał się pokazać i w pełni wykorzystał swoją szansę od 1 minuty. Górnik jest silny w środku pola, wczoraj to pokazał, ale dzięki dobremu przygotowaniu taktycznemu zabrzanie z akcji nie stworzyli zbyt wielkiego zagrożenia pod naszą bramką. Gole oraz asysty pomocników były kluczowe w sobotnim zwycięstwie Kolejorza. Był to kolejny mecz drugiej linii na bardzo wysokim poziomie w którym nasza pomoc pokazała po prostu, że jest mocna pod różnymi sportowymi względami i przede wszystkim bardzo pewna siebie. W końcu jej liderem jest Radosław Majewski, który w sobotę godnie zastąpił zawieszonego Darko Jevticia.

Atak (ocena: 3)

Wczoraj na szpicy jak zwykle zagrał Christian Gytkjaer. Duńczyk po serii 5 meczów z rzędu z golem w których strzelił łącznie 7 bramek tym razem zanotował nieco gorszy występ. Nie oddał żadnego strzału na bramkę stwarzając niewielkie zagrożenie dla Górnika. Był dobrze pilnowany przez stoperów rywala z którymi niezbyt sobie radził w powietrzu. Gytkjaer był groźniejszy w pojedynkach biegowych z zabrzanami, które przeważnie wygrywał. Słabsze mecze zdarzają się każdemu, dlatego nie ma w tym przypadku co narzekać na jego grę. Kolejny mecz może wyglądać w jego wykonaniu zupełnie inaczej.

Ogólne wrażenie (ocena: 4)

Lech od 1 minuty przejął inicjatywę, kontrolował grę, miał optyczną przewagę i do około 40 minuty rzadko wpuszczał Górnika na swoja połowę. Zabrzanie nie mieli zbytnio pomysłu, jak sforsować czujnego w tyłach Lecha, który przy okazji sam początkowo nie mógł się przedrzeć pod bramkę zabrzan. Lech atakował, prowadził grę, jednak przez wiele minut w pierwszej połowie nie mógł stworzyć naprawdę groźnej sytuacji po której oddałby równie groźny strzał. Niezwykle ważny gol na 1:0 padł w momencie w którym gra była dośc wyrównana. Po tej bramce oczywiście Górnik rzucił się do przodu wiedząc zapewne, że Wisła Płock prowadzi, zatem zabrzanie są poza czwórką. Po przerwie obraz gry nie zmienił się. Mecz był wyrównany, czasem trochę ostry, lecz to poznaniacy z racji wyższych umiejętności technicznych poszczególnych piłkarzy stwarzali większe zagrożenie. W 75 minucie stadion na chwilę zamarł. Ręką przez błąd techniczny zagrał Niklas Barkroth, sędzia podyktował jedenastkę i zrobiło się 1:1 przez co Lech spadł na 3. miejsce. Górnicy nie stworzyli większego zagrożenia z akcji, a i tak zdobyli ważną dla siebie bramkę. Po tym trafieniu mecz nadal był wyrównany. Lech atakował, Górnik atakował, ale znów poznaniacy pokazali, że piłkarsko są po prostu lepsi, dlatego w 81 minucie ponownie wyszli na prowadzenie. Od tamtej pory Lech przeszedł na grę z kontry. Po jednej z takich kontr zamknął emocje w tym spotkaniu zdobywając bramkę na 3:1 w 94 minucie. Sędzia doliczył aż 6 minut co mogło dziwić, bowiem po zmianie stron nie było zbyt wiele przerw w grze. Górnik biegał wczoraj więcej od Lecha, który najmocniej przeważał w pierwszych 20-30 minutach. Później spotkanie było dość wyrównane, a o wyniku zadecydowały przede wszystkim większe umiejętności piłkarzy Lecha. Zawodnicy obu drużyn dali z siebie absolutnie wszystko, często grali na pograniczu faulu do końca trzymając kibiców w niepewności. Lech Poznań wydarł wczoraj Górnikowi 3 punkty, który zagrał lepiej niż chyba wielu się spodziewało. Zabrzanie nie odpuścili nam ani na moment, zaś gol Kamila Jóźwiaka podziałał na nich jak płachta na byka.