Analiza meczu z Zagłębiem + statystyki

Piątkowy mecz z Zagłębiem Lubin nie był wielkim widowiskiem w wykonaniu Lecha Poznań. Nasz zespół dosłownie wyszarpał 3 punkty, które smakują jak 6 oczek i mogą mieć spory wpływ na końcowe rozstrzygnięcia w trwającym sezonie LOTTO Ekstraklasy. Tym razem z efektownej gry Kolejorz przeszedł na efektywną grę, która pozwoliła mu wygrać bardzo ważne spotkanie i pozostać na 1. miejscu w ligowej tabeli.

Dzień po spotkaniu Kolejorza z drużyną Mariusza Lewandowskiego nadszedł czas na tradycyjną, pomeczową analizę gry Lecha Poznań w konfrontacji z Zagłębiem Lubin.

Obrona (ocena: 5)

Trener Lecha Poznań nie kombinował wystawiając taką samą obronę, jak w poprzednich spotkaniach. Od pierwszych minut defensorzy grali bardzo czujnie wzajemnie się asekurując. Lech musiał wygrać w Lubinie, by utrzymać 1. miejsce w tabeli, zatem boczni obrońcy starali się bardzo często włączać do akcji ofensywnych. Po jednej z takiej akcji Robert Gumny zaliczył asystę drugiego stopnia przy zwycięskim trafieniu Christiana Gytkjaera. To „Guma” w 52 minucie doskonale włączył się do ofensywnej akcji Kolejorza świetnie dośrodkowując wówczas piłkę w pole karne prosto na głowę stojącego tam Mario Situma. Na tym niestety pochwały dla Gumnego się kończą. Młody zawodnik cały czas zbiera doświadczenie i starcie z Zagłębiem na pewno będzie dla niego dobrą lekcją. Robert Gumny pomylił wczoraj waleczną grę z bardzo chamską, która mogła skończyć się czerwienią. Gdyby sędzia chciał, to mógłby wyrzucić młodego lechitę z murawy jeszcze w pierwszej połowie za 2 żółtą kartkę. Po przerwie Gumny nie spasował popełniając kolejne 2 faule, które na szczęście nie były brutalne, zatem Daniel Stefański oszczędził młodego wychowanka Kolejorza. Robert Gumny przesadzał w piątek w niektórych interwencjach grając w dodatku bardzo niepewnie w obronie. Nikola Vujadinović również niepewnie wszedł w spotkanie z „Miedziowymi” w którym już na początku popełnił 2 faule oglądając dość szybko żółtą kartkę. W piątek defensywa Lecha, która od 76 minuty po wejściu Rafała Janickiego grała na 3 stoperów nie ustrzegła się błędów, lecz z drugiej strony nie pozwoliła gospodarzom na oddanie ani jednego celnego strzału. Jak zwykle na wysokim poziomie zagrali Emir Dilaver i Matus Putnocky, szybko po słabym początku ogarnął się Nikola Vujadinović, a Volodymyr Kostevych wreszcie pokazał, że nie zapomniał, jak się gra w defensywie. Wczoraj tylko Robert Gumny zaliczył występ poniżej swoich możliwości, umiejętności, jednak wypada wierzyć, że szybko wyciągnie wnioski z piątkowej potyczki. Słabsze mecze zdarzają się najlepszym obrońcom na świecie, dlatego nie ma się co podłamywać. Mecz z Zagłębiem na pewno będzie dla „Gumy” ważną lekcją pokazującą, jak nie powinno się interweniować w niektórych sytuacjach.

Pomoc (ocena: 3)

Nenad Bjelica wrócił wczoraj do ustawienia z dwoma nominalnymi skrzydłowymi sadzając jednocześnie na ławkę Darko Jevticia. W piątek lechici od pierwszych minut mieli spore problemy w środku pola. Często grali z pominięciem drugiej linii przez co pomocnicy nawet nie mieli okazji się wykazać. Szczególnie w pierwszej połowie Łukasz Trałka oraz Maciej Gajos zupełnie nie brali się za rozgrywanie piłki starając się bardziej ją odbierać i przeszkadzać Zagłębiu w środku pola niż napędzać ataki Lecha. Ciężaru rozegrania piłki przez większość meczu nie brał na siebie też występujący na „10” Radosław Majewski, który poza bieganiem niewiele pokazywał. Czasem piłkarskiej jakości w pierwszej połowie brakowało też skrzydłowym co dało efekt mizernej optycznie gry Lecha w pierwszych 45 minutach. Po zmianie stron obraz gry na początku trochę się zmienił. Przede wszystkim poznaniacy zaczęli w końcu grać po ziemi, a obrońcy kierowali mniej długich piłek na walkę do Christiana Gytkjaera. Gol na 1:0 był zdecydowanie najlepszą akcją Kolejorza w piątkowym spotkaniu. Świetnie piłkę ze środka na prawą stronę przerzucił Radosław Majewski, w pole karne wrzucił ją włączający się do ataku Robert Gumny, a asystę przy trafieniu Christiana Gytkjaera zaliczył Mario Situm, który przytomnie zszedł z prawej flanki na środek pola karnego pełniąc w tej sytuacji tak jakby rolę drugiego napastnika. Mecz z Zagłębiem nie był w wykonaniu drugiej linii Lecha dobrym spotkaniem. W pierwszej połowie pomoc grała słabo nie potrafiąc wymienić paru dobrych podań, a za to w drugiej odsłonie przez 8 minut grała dobrze, by zaraz po golu cofnąć się i już tylko odbierać ataki Zagłębia. Mimo wszystko warto docenić pomocników za to, jak zachowywali się w momencie ataku pozycyjnego lubinian. Druga linia rzadko kiedy pozwalała oddawać gospodarzom strzały z dystansu. Popełniała także niewiele fauli po których Zagłębie mogłoby zdobyć gola ze stałego fragmentu gry. Pomoc Lecha można ocenić różnie. Piątkę można dać za grę w destrukcji i co najwyżej 2+ za grę w ofensywie. Ten + za bramkę na 1:0.

Atak (ocena: 5)

Atak oceniamy na piątkę ze względu na jego efektywność. Christian Gytkjaer był w piątek bardzo dobrze pilnowany przez Lubomira Guldana. Dostał plaster od Słowaka nie radząc sobie z nim fizycznie. Winę za to ponoszą przede wszystkim inni zawodnicy Lecha, którzy zamiast grać kombinacyjnie, podawać piłki po ziemi kierowali do niego długie zagrania na walkę fizyczną w powietrzu. W 52 minucie Duńczykowi w końcu udało się uwolnić spod opieki defensywy rywala m.in. ze względu na dobre zachowanie innych piłkarzy Kolejorza. Wreszcie w pole karne weszło więcej zawodników przez co Zagłębie trochę się pogubiło w kryciu. To spowodowało większe zamieszanie w polu karnym w którym w 52 minucie doskonale odnalazł się Gytkjaer. Christian Gytkjaer oddał w piątkowy wieczór tylko 2 strzały, 1 celny i zdobył po nim zwycięskiego gola wykonując wczoraj wielką robotę, choć z Guldanem na plecach nie było mu łatwo. Szkoda, że kompletnie nic do gry nie wniósł jego zmiennik. Oleksiy Khoblenko nie miał nawet ochoty powalczyć o piłkę sprawiając wrażenie jakby miał gdzieś to co się dzieje. Jego sprawa. Do końca wypożyczenia zostało mu niewiele czasu.

Ogólne wrażenie (ocena: 4)

13 kwietnia Lech miał sporą przewagę, prowadził grę i przegrał. Wczoraj było dokładnie na odwrót. Między 15 a 30 minutą meczu Zagłębie miało aż 71% posiadania piłki, a w ostatnim kwadransie nawet 76%. Jeszcze nikt w tym sezonie nie zdominował Lecha tak jak zrobili to lubinianie. „Miedziowi” są ostatnio w formie, pokonali Jagę i Legię, do wczoraj nie przegrali od 8 spotkań mając do 20 kwietnia tylko 1 porażkę więcej od Kolejorza. To najlepiej pokazuje, jak trudnym przeciwnikiem jest lubińska ekipa, która nie odpuściła nam ani na moment do końca walcząc chociaż o remis. Lech nie grał wczoraj pięknie, celowo cofnął się w końcówce grając nawet nietypowo na 3 stoperów, ale za to bardzo efektywnie. Co z tego, że Zagłębie miało sporą optyczną przewagę skoro przez ponad 90 minut nie oddało ani jednego celnego strzału na bramkę Putnockiego. Poznaniacy od 52 minuty bardzo dobrze się bronili, nie wpuszczali rywali w pole karne, zamknęli boczne sektory boiska przez podwojenie krycia nie dając przy tym zbyt wiele pograć Zagłębiu w środku pola. Gospodarze chcąc zagrozić naszej bramce musieli decydować się na niecelne strzały rozpaczy z dystansu. Zagłębie przy prowadzeniu Lecha zupełnie nie miało pomysłu, jak dobrać się do Kolejorza. Lech w pierwszej połowie nie grał dobrze w piłkę, lecz dzięki jednej dobrej akcji, skuteczności killera oraz umiejętnej grze w defensywie przy prowadzeniu na trudnym terenie dosłownie wyszarpał 3 punkty. To zwycięstwo smakuje lepiej niż przykładowo pewne 3:0. W końcówce sezonu liczą się już tylko wygrane, bowiem każda z nich przybliża liderujących w tabeli poznaniaków do realizacji zadania 20 maja. Pozostało 5 kroków w tym 2 bardzo ciężkie na wyjazdach. Być może zobaczymy jeszcze Lecha Poznań grającego w tych spotkaniach tak efektywnie, jak w piątkowy wieczór w Lubinie. Mając na „9” Christiana Gytkjaera można wygrać mecz pokazując na boisku niewiele piłkarskiej jakości.