Analiza meczu z Wisłą + statystyki

Niedzielny mecz Wisła Kraków – Lech Poznań był dla Kolejorza kolejnym frajerskim spotkaniem w tym sezonie. Co prawda wygrana 1:0 i tak nic by lechitom nie dała, bowiem poznaniacy nawet w przypadku zwycięstwa nie mieliby już szans na tytuł, jednak kolejny raz po frajersku stracili punkty.

Dzień po spotkaniu Kolejorza z drużyną Joana Carrillo nadszedł czas na tradycyjną, pomeczową analizę gry Lecha Poznań w konfrontacji z Wisłą Kraków.

Obrona (ocena: 3)

W porównaniu z wieloma innymi meczami tym razem na środku obrony zabrakło Emira Dilavera. To nie przełożyło się na gorszą grę defensywy, bo akurat od pierwszych minut obrona z Piotrem Tomasikiem na lewej stronie grała całkiem dobrze. Czujnie, walecznie i z dużą koncentracją. Wisła mimo przewagi optycznej nie stworzyła sobie zbyt wielu dobrych okazji do zdobycia gola. Bramkę strzeliła niestety po indywidualnym błędzie m.in. Rafała Janickiego, który przez 96 minut był liderem tylnej formacji, by w 97 nagle źle się ustawić i nie przeciąć podania. Szkoda, ponieważ to naprawdę nie był zły mecz defensywnej linii Kolejorza, która niestety nie zachowała koncentracji do ostatnich sekund co skończyło się frajerskim remisem. Braku walki nikomu z linii obrony nie można było jednak zarzucić.

Pomoc (ocena: 2)

Pierwsze minuty nie były złe w wykonaniu Lecha w środku pola. To poznaniacy grali w piłkę, byli optycznie lepsi i stwarzali większe zagrożenie. Bardzo aktywny na lewej pomocy ponownie był Kamil Jóźwiak, który wraz z Radosławem Majewskim co jakiś czas napędzali drugą linię Kolejorza. Tego samego nie można powiedzieć o sprawiających wrażenie wyczerpanych Łukaszu Trałce oraz Macieju Gajosie, którzy z upływem meczu dosłownie gaśli w oczach. Obaj pomocnicy grają regularnie, podczas spotkań sporo biegają, a wczoraj po przerwie ewidentnie brakowało im już sił. Do tego doszedł bardzo wolny Darko Jevtić, który mimo wszystko jednym prostopadłym podaniem w 48 minucie wypuścił w pole karne Radosława Majewskiego dzięki któremu tak naprawdę padła bramka autorstwa Christiana Gytkjaera. Przez głupotę zmiennika, czyli Macieja Makuszewskiego padł też gol na 1:1. „Maki” symulował faul, wprowadził nerwowość na boisku co mogło mieć wpływ na utratę koncentracji przez Lecha w samej końcówce. Bramka dla Wisły nie padłaby gdyby błędu nie popełnił wspomniany już wcześniej Janicki, ale także Makuszewski, który w końcówce meczu przegrał bardzo ważną główkę. Pomoc Lecha Poznań starała się wczoraj grać w piłkę i dać z siebie wszystko. Niestety głównie Trałce, Gajosowi oraz Jevticiowi brakowało sił za co winę ponosi przede wszystkim poprzedni sztab szkoleniowy, który źle przygotował zespół oraz zarząd za brak kupna zimą chociaż jednego środkowego pomocnika nadającego się do gry.

Atak (ocena: 4)

Christian Gytkjaer ponownie dobrze wykonał swoją robotę. Rzadko dostawał piłki, prostopadłych podań do niego nie było w ogóle, jednak dwa razy poważnie zagroził bramce Wisły. Pierwszy raz po wrzutce Jóźwiaka na początku meczu oddając groźny strzał głową, a drugi raz w 48 minucie, kiedy znalazł się tam, gdzie powinien być rasowy snajper. Duńczyk dobił uderzenie Majewskiego strzelając 21 gola w tym sezonie, 19 ligowego i 4 tej wiosny w Krakowie. W 93 minucie zmienił go Elvir Koljić, który nic wielkiego nie pokazał.

Ogólne wrażenie (ocena: 3)

To nie był zły mecz w wykonaniu Lecha tylko bardziej frajerski w którym zabrakło koncentracji do ostatnich sekund. Od pierwszych minut poznaniacy starali się atakować, walczyli i choć nie wszystko im wychodziło, to jednak chcieli bardziej zwyciężyć niż choćby parę dni wcześniej w starciu z Jagiellonią. Mimo wyrównanej pierwszej połowy Lech był optycznie ciut lepszy mając lepsze okazje do zdobycia gola. Małą przewagę poznaniacy potwierdzili golem w 48 minucie po którym dość szybko mogli strzelić kolejnego, jednak Darko Jevtić z bliska trafił w słupek. Im było bliżej końca meczu tym Lech fizycznie słabnął. Wisła biegała więcej, nie stwarzała zbyt wielu groźnych okazji po których Matus Putnocky musiałby interweniować, ale swoim zaangażowaniem fizycznie solidnie wymęczyła poznaniaków. Kolejorz z upływem meczu oddychał rękawami. Środek pola zagrożony w dodatku kartkami nie dawał rady zatrzymywać bardziej dynamicznych wiślaków, którzy na pożegnanie swoich legend koniecznie nie chcieli zejść z boiska pokonani. W doliczonym czasie gry mimo wszystko wydawało się, że Lech dowiezie już te 3 punkty do końca, jednak przez swoje frajerstwo nawet tego nie dał rady zrobić. Maciej Makuszewski niepotrzebnie symulował faul, wprowadził chaos w drugiej linii Lecha, nerwówkę na boisku, na ławkach trenerskich przez co m.in. żółtą kartkę ujrzał Emir Dilaver. Frajerstwo Lecha Poznań po 96 minucie było niesamowite. Przegrana główka w środku pola przez Makuszewskiego, zła interwencja Janickiego i spóźniona Gumnego dała Wiśle trafienie kompletnie z niczego.