Wokół meczu Lecha z Szachtiorem

Czwartkowy i pucharowy mecz Lech Poznań – Szachtior Soligorsk zakończony wygraną Kolejorza wynikiem 3:1 po dogrywce oraz awansem do III rundy eliminacyjnej Ligi Europy sezonu 2018/2019 przeszedł już do historii naszego klubu, a ten rezultat ma także przełożenie na wiele statystyk. Są to liczby przede wszystkim pozytywne. Więcej o tym i nie tylko dowiecie się poniżej.

Dwumecz z Białorusinami na plus

Po remisie 1:1 na Białorusi wielu kibiców zapewne spodziewało się wygranej Lecha Poznań w regulaminowych 90 minutach i pewnego awansu. Szachtior potwierdził jednak wszystkie atuty o których pisaliśmy wcześniej w analizach. Był bardzo ciężkim rywalem do ogrania, choć przy lepszej skuteczności Lech powinien rozstrzygnąć rewanż już w pierwszej połowie. Na szczęście poznaniacy ponownie dostarczyli kibicom wiele pozytywnych sportowych emocji.

Przerwana seria rywala dzięki Lechowi

W 18 meczu pod wodzą Sergeya Tashueva zespół Szachtiora w końcu przegrał, a jego bilans wynosi teraz: 12-5-1, gole: 36:8. Rywal był w bardzo wysokiej formie, więc tym bardziej jego pokonanie nie było łatwe.

Lech poprawił bilans Polaków

Na 5 dwumeczów z Białorusinami w pucharach polskie drużyny wygrywały dotąd tylko 1 dwumeczu (ostatnią rywalizację 10 lat temu). Po 10 latach Lech wygrał 1 dwumecz z Białorusinami w swojej historii oraz 2 jako polski klub. Bilans Polaków z Białorusinami w piłce klubowej jest jednak niekorzystny: 4-5-5, bramki: 16:20 w 14 meczach.

Passy wciąż trwają. Lech gra dalej

Lech Poznań jeszcze nigdy nie odpadł w I i II rundzie eliminacyjnej Ligi Europy, a Szachtior po remisie u siebie nigdy nie odrobił strat na wyjeździe. Te passy trwają dalej.

Jest kasa, jest współczynnik

Wyeliminowanie Szachtiora oznacza, że Lech Poznań za udział w pucharach 2018/2019 dostanie minimum 2.000 punktów do rankingu UEFA oraz zarobi niemniej niż 780 tysięcy euro na wyniku sportowym. Walka o większą kasę i więcej punktów nadal trwa.

Teraz Genk

Lech Poznań po wyeliminowaniu Szachtiora Soligorsk zagra teraz z KRC Genk. Pierwsze spotkanie już za tydzień 9 sierpnia w Belgii. Rewanż 16 sierpnia przy Bułgarskiej. Wkrótce UEFA w porozumieniu z klubami ustali dokładne terminy tych spotkań.

W poniedziałek losowanie

W poniedziałek, 6 sierpnia, o godzinie 14:00 w szwajcarskim Nyonie odbędzie się losowanie par IV rundy kwalifikacyjnej Ligi Europy. Para Genk – Lech będzie w nim rozstawiona.

Kolejne gole, kolejne asysty

Christian Gytkjaer ma na swoim koncie już 5 goli w tym sezonie (1 w lidze). 2 asysty zanotował wczoraj Amaral, który w dwumeczu z Szachtiorem dał prawdziwy popis. Przy okazji Gytkjaer mając 7 bramek stał się najskuteczniejszym zawodnikiem w blisko 40-letniej historii gier Kolejorza w europejskich pucharach. Do pobicia rekordu potrzebował zaledwie roku.

Pauza Tiby

Pedro Tiba otrzymał wczoraj 3 żółtą kartkę w tej edycji Ligi Europy i 9 sierpnia w Genku będzie musiał pauzować. Zagrożony jest za to Makuszewski.

Polepszony bilans

Lechowy bilans tego sezonu to na razie 4-1-1, gole: 11:5. Kolejorz na pewno stracił wczoraj dużo sił, jednak na niektórych pozycjach ma wystarczająco szeroką kadrę, żeby w w niedzielę we Wrocławiu powalczyć o 3 punkty.

DOM: 3-0-0, 7:1 (liga 1-0-0, 2:0)
WYJAZD: 1-1-1, 4:4 (liga 1-0-0, 2:1)
OGÓŁEM: 4-1-1, 11:5

1:0 jak zwycięstwo

Licząc sezony od 2015/2016 drużyna Lecha prowadziła wczoraj 80 raz. Wygrała 69 spotkanie.

Lech przy wyniku 1:0
69-8-3

Lech przy wyniku 0:1
5-8-41

* – Wliczone są rozgrywki Ekstraklasy, o PP, SPP i europejskie puchary (sezony 2015/2016 – 2018/2019)