Minusy cały czas podobne

Występ Lecha Poznań przeciwko Piastowi Gliwice pokazał, że w drużynie Kolejorza nic się nie zmienia. Defensywa nadal kuluje, elementy źle funkcjonujące od paru tygodni nadal nie działają, a tydzień spokojnych treningów z zespołem znów został zmarnowany przez sztab szkoleniowy. Lechici nie wygrali 4 z rzędu spotkania czego nie można już uznać za przypadek.

Największym minusem sobotniej potyczki jest 4 z rzędu mecz bez zwycięstwa w tym 3 ligowy. Lech Poznań znalazł się w kryzysie w którym Ivan Djurdjević stwierdził wczoraj po meczu jakoby jego zespół „zagrał dobrze”. Poznaniacy oddalili się od lidera tracąc punkty 2 raz z rzędu u siebie. Piast przez większą część meczu nic pokazywał nic ciekawego, w pierwszej połowie były fragmenty, kiedy nawet nie atakował, a jednak w końcówce był bliższy odniesienia zwycięstwa. Gliwiczanie zagrali słabiej niż w poprzednich meczach, śmielej zaatakowali dopiero po 70 minucie co wystarczyło, żeby łatwo zdobyć przy Bułgarskiej jedno oczko.

Optycznie Lech zagrał wczoraj słabo. Przede wszystkim od pierwszych minut grał mało dynamicznie, wolno w środku pola poza pojedynczymi zrywami Amarala i Jóźwiaka pozwalając Piastowi bez trudu ustawiać się w obronie. Lechici wrócili do złych nawyków stosowanych za Nenada Bjelicy, kiedy wykonywali wiele złych dośrodkowań ze skrzydeł, które były za wysokie albo padały łupem obrońców Piasta. Jednocześnie eksperymentalna obrona grająca tym razem w czwórkę popełniała wiele prostych błędów w ustawianiu się jak choćby w sytuacji w której strzał Valencii z bliska świetnie wybronił Putnocky (cała akcja zaczęła się od złego, zbyt wysokiego ustawienia Cywki, który nie zdążył wrócić za Makiem).

Lechici w 2 z rzędu meczu stracili bramkę z rzutu rożnego, które tak naprawdę kuleją już od spotkań sparingowych na co kilka razy zwracaliśmy wcześniej uwagę. Wczoraj przy trafieniu Hateleya do piłki skakało aż 3 piłkarzy Lecha. Żaden nie umiał jej wybić co zakończyło się utratą gola po którym nasz zespół już się nie podniósł. Kolejnym szwankującym elementem było przygotowanie fizyczne. 4 zawodników, którzy przebiegli w sobotni wieczór najwięcej kilometrów pochodziło z Piasta. Przez ponad 90 minut lechici pokonali o prawie 5 kilometrów mniej od piłkarzy rywala. W tej statystyce Lech Poznań jest ostatni w lidze, a plaga kontuzji w zespole, która w połowie sierpnia dosięgła drużynę raczej nie jest przypadkowa. W sobotę już w przerwie oficjalnie z powodu kontuzji musiał zejść Maciej Makuszewski. W końcówce meczu problem z udem miał także Kamil Jóźwiak, który również przedwcześnie był zmuszony opuścić murawę.

Występ Kamila Jóźwiaka to zresztą jedyny plus starcia z Piastem. 20-latek szarpał w ofensywie, wywalczył rzut karny, było widać w jego postawie sporą ambicję, zaangażowanie i chęć wygranej za wszelką cenę co akurat ciężko było dostrzec u paru innych piłkarzy. „Józiu” miał 2 strzały, 2 celne, 93% celnych podań (najwięcej z grupy pomocników), a do tego stoczył najwięcej pojedynków 1 na 1 wśród wszystkich piłkarzy Kolejorza. Wychowanek Lecha Poznań dał po prostu z siebie wszystko.

Plusy meczu z Piastem 1:1