Bez plusa

Niedzielny mecz z Legią w Warszawie ponownie nie przyniósł żadnego plusa w grze czy w postawie Lecha Poznań przy Łazienkowskiej. 2 tygodnie wrześniowej przerwy na kadrę zostały koncertowo zmarnowane przez piłkarzy i sztab szkoleniowy Kolejorza. Na dodatek wczorajsze spotkanie prawdopodobnie było najsłabszym meczem w wykonaniu „niebiesko-białych” w tym sezonie.

W meczu z Legią dało się dostrzec tylko same minusy. Wyszczególniliśmy łącznie 6, które najbardziej rzuciły się w oczy. Przede wszystkim Lech nie wygrał 5 kolejnego meczu. W tym czasie aż 4 razy przegrał, ledwo zremisował z Piastem, stracił łącznie 11 goli i spadł z 1 na 7. lokatę w lidze. Poznaniacy są w kryzysie zarówno pod względem wyników jak i gry. Trener Ivan Djurdjević znów wystawił Lecha z czterema obrońcami co niestety nie przełożyło się na lepszą grę w żadnej formacji.

Stracona bramka była niemalże kopią gola straconego w Lubinie na 0:1. Wtedy rywal także strzelił bramkę po prostopadłym podaniu wykorzystując złe ustawienie obrońców, którzy na dodatek wczoraj (Cywka z Janickim) nie dali rady złapać Nagy’ego na pozycji spalonej odpuszczając krycie Węgra wchodzącego w pole karne po zagraniu od Szymańskiego. Lech znów nie wyeliminował błędu, który cały czas się powtarza bez względu na to, kto gra w defensywie.

Zmiana systemu na czterech obrońców pogorszyła grę w ofensywie. Już w meczu z Piastem lechici grali z dużo mniejszym rozmachem niż wcześniej. Wczoraj pod tym względem było identycznie. Poznaniacy nie mieli pomysłu, jak przedostać się z piłką pod bramkę rywala, nie potrafili rozgrywać futbolówki w środku pola i nie stosowali przy tym pressingu czy doskoku do przeciwnika. Poza jednym niecelnym strzałem Gytkjaera i Amarala w 45 minucie gry Kolejorz nie stworzył pod bramką Legii żadnego zagrożenia. Nie miał po prostu pomysłu, jak dobrać się do przeciwnika.

W niedzielę drużyna Lecha próbowała śmielej zaatakować dopiero wtedy kiedy przegrywała 0:1 co jest kolejnym minusem. Przy stanie 0:0 to Legia miała optyczną przewagę, prowadziła grę będąc na dodatek bliska zdobycia 2 gola między 46 a 60 minutą. Lech był chaotyczny, wolny, przewidywalny, do 30 minuty sprawiał wrażenie jakby zadowalał go remis starając się przede wszystkim nie popełnić błędu w defensywie oraz nie stracić gola.

Bardzo dużym minusem w meczu z Legią był brak ambicji, woli walki i determinacji. Ivan Djurdjević nie wpłynął na zespół, który zagrał równie bezjajecznie, jak w wielu spotkaniach za kadencji Nenada Bjelicy głównie w fazie finałowej poprzednich rozgrywek. Lech sprawiał trochę wrażenie drużyny, która już przed 1 gwizdkiem sędziego poddała się nie wierząc w coś więcej niż tylko w remis. Przegrać zawsze można, ale nie można polec już przed meczem w szatni odpuszczając sobie walkę i bieganie. Poniższe statystyki mówią zresztą wszystko, jak Kolejorz wyglądał fizycznie i jak został przygotowany do tego meczu nie tylko pod względem taktycznym czy mentalnym. Fizycznie również nie istniał.

Plusy meczu z Legią 0:1